Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

Τα νούμερα στο write έχουν πέσει εμφανώς αλλα στην ανάγνωση 4Κ τα πάει λίγο καλύτερα απο τους samsung (ακόμα).

Πάντως όπως προανέφερα η καθημερινή αίσθηση στο pc παραμένει πάρα πολύ καλή.

Τελικά κανένας ssd sata 3 της προκοπής υπάρχει να πάρουμε;; (τώρα που έχω και sata3 mobo :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Μετά από τόση συζήτηση δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι περισσότερο μετράνε οι σειριακές επιδόσεις των ssd; Τι να πω, πάρε τον Vertex 3, άκουσα ότι πιάνει τα 550Mb/sec όταν γράφει μηδενικά...

Ανακεφαλαίωση:

- Ο Vertex πιάνει ένα μικρό ποσοστό των διαφημιζόμενων επιδόσεών του λόγω ελεγκτή, ασχέτως του πόσο γεμάτος είναι.

- Για ταχύτητα στο λειτουργικό και στις εφαρμογές κοιτάμε τις μικρές, τυχαίες εγγραφές.

- Για ταχύτητα σε αντιγραφή μεγάλων αρχείων κοιτάμε τις σειριακές εγγραφές.

- Το SATA3 επηρρεάζει μόνο τις σειριακές ταχύτητες (τα 4k δεν έχουν περάσει ακόμα ούτε τις ταχύτητες του SATA1).

SATA3 απ´όσο γνωρίζω υπάρχουν 3 λύσεις:

1) Ο C300, καλός, παλιός αλλά λίγο "meh".

2) Ο 510, καλές σειριακές ταχύτητες αλλά πεσμένα 4k (όχι ότι θα σέρνεται το pc, αλλά πιο κάτω από την προηγούμενη γενιά).

3) O Vertex 3, καλός αλλά απάτη διαφημιζόμενες επιδόσεις. Δεν θα σέρεται το pc σου αλλά μην περιμένεις να δεις και τα 500άρια (100-150 στην καλύτερη).

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να καταλαβετε τι γινεται με την OCZ

Technical Discussion Vertex 2 Raid 0 Slow performance

Διαβαστε απο την αρχη προσεκτικα. Πας για RMA και καταληγεις με πατατα δισκο φθηνοτερο απο αυτον που ειχες και με ταχυτητα (στις σειριακες) usb30 stikakiou

Και για να ληθει επειδη εδω το πλαισιο αν τους πω περι 32gb kai 64gb die size θα με κοιτανε σαν εξωγηινο θα πρεπει να στειλω τον δισκο στο εξωτερικο (ακομα δεν ξερω ποιος πλερωνει μεταφορικα). Σημειωτεον η διαφορα στις σειριακες εγγραφες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Θυμαμαι εκανα copy to wow με πανω-κατω 200mb/sec και τωρα παω φτιαχνω καφε για να γινει...

Υ.Γ Με βλεπω αν χρεωνομαι τα μεταφορικα να τους βαζω σε 2 λαπτοπ που εχω και να περνω εναν Intel 510

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόση συζήτηση δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι περισσότερο μετράνε οι σειριακές επιδόσεις των ssd; Τι να πω, πάρε τον Vertex 3, άκουσα ότι πιάνει τα 550Mb/sec όταν γράφει μηδενικά...

Όχι με συγχωρείς αλλά δεν έβγαλα τέτοιο συμπέρασμα, μια απλή παρατήρηση σε σχέση με τα δικά σου νούμερα έκανα.

Απο ότι φαίνεται όποιος έχει εναν καλό sata 2 ssd αυτήν την περίοδο δεν έχει λόγο (προς το παρών) να πάει σε κάποιον sata 3.

Link to comment
Share on other sites

Intel ssd 80GB,εργοστασιακό firmware,ποτέ secure erase κ.λ.π,εφτά μηνών windows.Αριστερά σημερινό,δεξιά 22/09/2010

Για Intel το βλέπω και εγώ.

Η σίγουρη λύση...

Τον 160άρη μάλλον θα χτυπήσω.

HDD :: Intel 1600GB 320 Series SSDSA2CW160G3K5 Solid State Drive SATA SSD 2.5'' Retail - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απορρίπτω τους μη Intel δίσκους ή δίσκους χωρίς Intel Controller αν και ακόμα και σε αυτούς θέλει ψάξιμο.

Την αξιοπιστία της Intel δεν τη δίνει κανείς φαίνεται. Η OCZ χρησιμοποιεί διαφορετικά τσιπάκια σε ίδιες παρτίδες δίσκων. Οι επιδόσεις πέφτουν λόγω κακής διαχείρισης του Trim από τον Controller απ' ότι κατάλαβα. Οι ταχύτητες διαμεταγωγής δεν λένε κάτι, αφού ουσιαστική χρήση δεν έχουν και πέρα από αυτό πέφτουν με τον καιρό.

Οπότε κάνω υπομονή γι' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά των SSD, δεν είναι μόνο η intel και η OCZ, εγώ έχω αγοράσει 2 Corsair, από παλιά τον X64 (με indilinx) και πολύ πρόσφατα τον F60 (με sandforce). Ο F60 είναι πολύ καλός, και για τα 128Ευρώ που είχε και για την ταχύτητα που έδωσε στο laptop μου. Γιατί να πληρώσεις 300Ευρώ για 160GB όταν με 210Ευρώ αγοράζεις 120GB; (σε Corsair)

HDD :: Corsair 120GB Force F120 CSSD-F120GB2-BRKT Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Που και αυτός είναι πολύ καλός δίσκος.

Επίσης, ο Χ25-Μ δεν ήταν άρτιος σε όλα τα firmware, υπήρχαν προβληματικά firmware στην πορεία, και πολλά ελαττώματα μέχρι να καταλήξει μετά από 8-12μήνες αξιόπιστος SSD, από το ίδιο κόσκινο περνάει κάθε SSD στην αγορά. Οι sandforce πάντως δεν είχαν προβλήματα με Data corruption, και έχουν πρωτοποριακές τεχνολογίες που δεν ζορίζουν τις μνήμες NAND με εγγραφές μεγάλου όγκου γιατί κάνουν σε πραγματικό χρόνο και συμπίεση. Αυτό είναι καλό γιατί αντέχει περισσότερα χρόνια ο SSD, αλλά έχει μειονέκτημα στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Για Intel το βλέπω και εγώ.

Η σίγουρη λύση...

Τον 160άρη μάλλον θα χτυπήσω.

HDD :: Intel 1600GB 320 Series SSDSA2CW160G3K5 Solid State Drive SATA SSD 2.5'' Retail - Visionstudio.gr

1600GB 300 euro? θελω και εγω αν ειναι ετσι :p

Στην αγορά των SSD, δεν είναι μόνο η intel και η OCZ, εγώ έχω αγοράσει 2 Corsair, από παλιά τον X64 (με indilinx) και πολύ πρόσφατα τον F60 (με sandforce). Ο F60 είναι πολύ καλός, και για τα 128Ευρώ που είχε και για την ταχύτητα που έδωσε στο laptop μου. Γιατί να πληρώσεις 300Ευρώ για 160GB όταν με 210Ευρώ αγοράζεις 120GB; (σε Corsair)

HDD :: Corsair 120GB Force F120 CSSD-F120GB2-BRKT Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Που και αυτός είναι πολύ καλός δίσκος.

Επίσης, ο Χ25-Μ δεν ήταν άρτιος σε όλα τα firmware, υπήρχαν προβληματικά firmware στην πορεία, και πολλά ελαττώματα μέχρι να καταλήξει μετά από 8-12μήνες αξιόπιστος SSD, από το ίδιο κόσκινο περνάει κάθε SSD στην αγορά. Οι sandforce πάντως δεν είχαν προβλήματα με Data corruption, και έχουν πρωτοποριακές τεχνολογίες που δεν ζορίζουν τις μνήμες NAND με εγγραφές μεγάλου όγκου γιατί κάνουν σε πραγματικό χρόνο και συμπίεση. Αυτό είναι καλό γιατί αντέχει περισσότερα χρόνια ο SSD, αλλά έχει μειονέκτημα στην απόδοση.

Δεν εχουν και μεγαλη διαφορα στο κοστος /GB παντως ο F120 και το intel 320

To θεμα ειναι οτι οι ocz ουτε μετα απο 8-12 μηνες εδωσαν αξιοπιστια. Και γενικοτερα ειναι λιγο χαζο το σκηνικο, σου λεω οτι πιανεις τετοιες ταχυτητες, αλλα στην πραξη δεν τις πιανεις ποτε. Την intel καποτε την κραζαν γιατι εδινε μονο 80mb/s seq write. Την ocz που διαφημιζει 275 και δινει 80 τι πρεπει να την κανουμε δλδ? Γενικα νομιζω οτι το παρελθον εχει δειξει οτι για αξιοπιστια, πας σε intel / samsung. O m4 ειναι επισης καλη λυση, αλλα ο garbage collector του ειναι οσο σκατα ηταν και στον c300.

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά των SSD, δεν είναι μόνο η intel και η OCZ, εγώ έχω αγοράσει 2 Corsair, από παλιά τον X64 (με indilinx) και πολύ πρόσφατα τον F60 (με sandforce). Ο F60 είναι πολύ καλός, και για τα 128Ευρώ που είχε και για την ταχύτητα που έδωσε στο laptop μου. Γιατί να πληρώσεις 300Ευρώ για 160GB όταν με 210Ευρώ αγοράζεις 120GB; (σε Corsair)

HDD :: Corsair 120GB Force F120 CSSD-F120GB2-BRKT Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Που και αυτός είναι πολύ καλός δίσκος.

Επίσης, ο Χ25-Μ δεν ήταν άρτιος σε όλα τα firmware, υπήρχαν προβληματικά firmware στην πορεία, και πολλά ελαττώματα μέχρι να καταλήξει μετά από 8-12μήνες αξιόπιστος SSD, από το ίδιο κόσκινο περνάει κάθε SSD στην αγορά. Οι sandforce πάντως δεν είχαν προβλήματα με Data corruption, και έχουν πρωτοποριακές τεχνολογίες που δεν ζορίζουν τις μνήμες NAND με εγγραφές μεγάλου όγκου γιατί κάνουν σε πραγματικό χρόνο και συμπίεση. Αυτό είναι καλό γιατί αντέχει περισσότερα χρόνια ο SSD, αλλά έχει μειονέκτημα στην απόδοση.

Είναι πολύ δελεαστική η τιμή που έχει το άτιμος.

Τι παίζει με τον Controller? Να φανταστώ δεν είναι Intel έτσι? Δουλεύει καλά ή πέφτουν οι επιδόσεις του?

Την Corsair γενικά τη θεωρώ σοβαρή εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.