Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

1 μέρα μετά την έναρξη κυκλοφορίας των Vertex 3 και νέο firmware update...

κατι δεν πάει καλά. κάτι βρωμάει

latency μέσω AS SSD εκει που κράζανε όλοι στα reviews 0.12ms με το νέο update 0.059ms

είναι αδιανόητο να μπορεί να κόβει το Latency στην μέση για τα 512Β από την στιγμή που

χρησιμοποιεί 8kb paging o controller και το nand.

post-2254-1416075137,7224_thumb.png

post-2254-1416075137,9719_thumb.jpg

post-2254-1416075138,0021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply
Για τον Crucial C300 δεν έχω διαβάσει κάτι που να με χαλάει!
καλός ο c300, αλλά ακριβός ο 256άρης και "κομμένοι" σε επιδόσεις οι φθηνότεροι 128/64 GB. Πέφτει ακόμα πιο πίσω όταν μπεί η παράμετρος raid0 μέσα.

Best value 4 money σήμερα οι 470 Samsung σε raid0, είτε 2χ64 είτε 2χ128 .-

Link to comment
Share on other sites

1 μέρα μετά την έναρξη κυκλοφορίας των Vertex 3 και νέο firmware update...

κατι δεν πάει καλά. κάτι βρωμάει

latency μέσω AS SSD εκει που κράζανε όλοι στα reviews 0.12ms με το νέο update 0.059ms

είναι αδιανόητο να μπορεί να κόβει το Latency στην μέση για τα 512Β από την στιγμή που

χρησιμοποιεί 8kb paging o controller και το nand.

τα 0.059 μηπως ειναι απο raid 0??

Εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

τα 0.059 μηπως ειναι απο raid 0??

Εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα?

Το latency ενός δίσκου είναι πάντα μικρότερο από το latency σε RAID (μιλάμε πάντα για SSD's)

γιατί???

Γιατί το RAID configuration πάντα έχει μία μικρή καθυστέρηση τάξεως 0.02-0.03ms λόγο του CPUtoRAID ή ROCtoRAID overhead το οποίο υπάρχει στο firmware είτε στο ICHxR είτε στον ROC .-

Link to comment
Share on other sites

Δειτε ενα Single Vertex 2 VS Quad Velociraptor (oi 300αριδες με 16mb cache)

Σε X58A-UD3R Στον Onboard ICH10 Controller.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Άλλο 7,7 και άλλο 0,2.

Δεν γνωρίζεις ότι το Access Time είναι αυτό που μετράει?

Συγκρίνεις γρήγορα μοτόρια με μνήμη? Μηχανική δύναμη εναντίον ρεύματος?

To TRIM παίζει μόνο στα Windows 7 και σε SSDs που δεν είναι σε RAID. Αγοράζουμε έναν SSD που να έχει τόσο καλό garbage collection ώστε να μην σε νοιάζει το TRIM.

Δυστυχώς κανείς δεν έχει απαντήσει μέχρι στιγμής ξεκάθαρα για το παρακάτω:

Εδώ για μένα είναι το πιο κρίσιμο σημείο.

Έκανες Format κάθε μήνα γιατί? Επειδή γέμιζε ο δίσκος? Δεν μπορούσες να σβήσεις μερικά πράγματα ή να απεγκαταστήσεις παιχνίδια?

Ήταν αργός παρόλο που έκανες αυτές τις ενέργειες? Είχε πρόβλημα το Trim δηλαδή?

Και ένας SSD όσο γεμίζει, το ότι πέφτουν οι επιδόσεις του, δεν μου κάνει εντύπωση. Το θέμα είναι όμως να μην πέφτουν οι επιδόσεις του λόγω κακού Controller στη διαχείριση του Trim.

Με λίγα λόγια να έχουμε σβήσει κάποια πράγματα από το δίσκο, όπως παινχίδια που δεν παίζουμε πλέον, πρόχειρα Video που έχουμε φτιάξει ή κατεβάσει και ο δίσκος ακόμα να πηγαίνει αργά. Αυτό είναι πρόβλημα.

Οπότε όταν λέμε ότι πέφτει η ταχύτητα των δίσκων SSD με τον καιρό τι εννοούμε? Ότι πέφτει λόγω φόρτου δεδομένων ή λόγω κακού Trim?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 7,7 και άλλο 0,2.

Δεν γνωρίζεις ότι το Access Time είναι αυτό που μετράει?

Συγκρίνεις γρήγορα μοτόρια με μνήμη? Μηχανική δύναμη εναντίον ρεύματος?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Velo είναι το καλύτερο που μπορεί να δώσει η "μηχανική τεχνολογία" στα λεφτά του??

για βάλε έναν Seagate Savvio 15K.2 6-Gb/s 146-GB δίπλα στον WD Velo από τιμή μέχρι επιδόσεις και έλα να μου πεις και για latency speed random...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει ο φίλος nevolin.

Και στην απάντηση που του έδωσα, απαντάς με το τι με κάνει να πιστεύω ότι οι Raptor είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει η μηχανική τεχνολογία.

Οπότε? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα βοηθησει το φιλο, αλλα αυτη την στιγμη τεσταρω τον Revodrive X2 της OCZ, οποίος στην ουσία είναι 4x64GB σε Raid 0. Βγαινει σε διαφορες χωρητικοτητες απο 100GB μεχρι 980GB. Τα αποτελεσματα ειναι απο 240GB που εχω στην διαθεση μου.

post-364-1416075138,0529_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει ο φίλος nevolin.

Και στην απάντηση που του έδωσα, απαντάς με το τι με κάνει να πιστεύω ότι οι Raptor είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει η μηχανική τεχνολογία.

Οπότε? :)

και σου λέω ο Raptor δεν είναι παρά μια φτηνή overprice έκδοση των SAS σκληρών δίσκων.

το μοντέλο που σου παραθέτω πιο πάνω seagate savvio είναι κατά 45-50% πιο γρήγορος από τον velociraptor και με διαφορά 20-25 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα βοηθησει το φιλο, αλλα αυτη την στιγμη τεσταρω τον Revodrive X2 της OCZ, οποίος στην ουσία είναι 4x64GB σε Raid 0. Βγαινει σε διαφορες χωρητικοτητες απο 100GB μεχρι 980GB. Τα αποτελεσματα ειναι απο 280GB που εχω στην διαθεση μου.

test file 2GB plz και τρέξε και ένα crystaldiskmark, AS SSD

Link to comment
Share on other sites

και σου λέω ο Raptor δεν είναι παρά μια φτηνή overprice έκδοση των SAS σκληρών δίσκων.

το μοντέλο που σου παραθέτω πιο πάνω seagate savvio είναι κατά 45-50% πιο γρήγορος από τον velociraptor και με διαφορά 20-25 ευρώ..

Τι Access Time έχει?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όπως είπαμε, δεν έχει καμία σχέση με SSD...

με OCz έχει.... γράψε σε όλο τον SSD δεδομένα σβήστετα μετά, κάνε Secure Erase ή GC ή Trim και αν επανέλθουν οι ταχύτητες σου στις εργοστασιακές βάζω φωτιά στο pc μου.

Οι Vertex 2 δεν μπορούν να επανέλθουν λόγο του throttle που κάνει ο SF controller δήθεν για την προστασία του NAND για τις εγγραφές, γιαύτο παρατηρούμε το write performance να είναι πάντα κολλημένο στα 100mb/s

Δεν φέρω καμία ευθύνη αν το εφαρμόσει κανείς αυτό που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξαναποστάρω...

Έτσι δουλεύουν όλοι οι αποθηκευτικοί χώροι. Τόσα χρόνια οι σκληροί δίσκοι 7.200 rpm που πέφτουνε στα μισά μόλις μπει το λειτουργικό, δεν παραξενεύτηκες;

Όσο ένα δίσκος είναι γεμάτος με δεδομένα, ναι, είναι επόμενο και λογικό να πέφτει σε επιδόσεις.

Και ένας SSD όσο γεμίζει, το ότι πέφτουν οι επιδόσεις του, δεν μου κάνει εντύπωση. Το θέμα είναι όμως να μην πέφτουν οι επιδόσεις του λόγω κακού Controller στη διαχείριση του Trim.

Με λίγα λόγια να έχουμε σβήσει κάποια πράγματα από το δίσκο, όπως παινχίδια που δεν παίζουμε πλέον, πρόχειρα Video που έχουμε φτιάξει ή κατεβάσει και ο δίσκος ακόμα να πηγαίνει αργά. Αυτό είναι πρόβλημα.

Οπότε όταν λέμε ότι πέφτει η ταχύτητα των δίσκων SSD με τον καιρό τι εννοούμε? Ότι πέφτει λόγω φόρτου δεδομένων ή λόγω κακού Trim?

Εδώ για μένα είναι το πιο κρίσιμο σημείο.

Έκανες Format κάθε μήνα γιατί? Επειδή γέμιζε ο δίσκος? Δεν μπορούσες να σβήσεις μερικά πράγματα ή να απεγκαταστήσεις παιχνίδια?

Ήταν αργός παρόλο που έκανες αυτές τις ενέργειες? Είχε πρόβλημα το Trim δηλαδή?

Επίσης πως λες ότι το σύστημα πάει καλύτερα? Το Seek Time σου έχει αυξηθεί παραπάνω απ' ότι να είχες έναν Velociraptor. Έχεις PCI Express Controller ή ενσωματωμένο στη μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινω βεβαια SSD με Μαγνητικο δίσκο ελεος δλδ θα ημουν αφελης αν το εκανα. Συγκρινω το Vertex 2 με Velociraptor για να δειξω οτι τι και να ειναι SSD αν ο Controller που εχει πανω κανει τρελλο throttling αστα βραστα. Και εγω προσωπικα που θελω την ταχυτητα για video editing σε Blue Ray Format αποδειχτηκε οτι ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ 4χ Velo 300 (1.2TB) Me κοστος 400ευρώ Ειναι σαφεστατα ανωτεροι απο 2χ Vertex 2 Raid 0 Γιατι πολυ απλα οι Vertex ειναι Γ.Τ.Π ιδιαιτερα αν εισαι καθημερινά γραψε-σβησε. Μιλαμε για πτωση με το usage οι Vertex 2 σε βαθμο κακουργήματος

Trim σε RAID 0 SSD Δεν υπστηριζεται και το garbage collection των Vertex 2 ειναι ποιο αργο και απο το θανατο. Για να επανέλθει υστερα απο 40GB Video editiing ήθελε idle se login screen περιπου 12ωρες και παλι δεν ερχόταν εκεί που ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στο post #75 και από το #41 παρακαλώ για ένα CrystalDiskMark με Vertexάκια σε RAID0 :)

Sorry για την καθυστέρηση παιδιά (τρεχάματα βλέπεις).

Ορίστε ενα φρέσκο crystaldisc 2000MB default :

crystaldiscnow2gb2.jpg

Οι δίσκοι τωρα είναι στο 80% όμως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.