Jump to content



Προτάσεις για μερική αναβάθμιση


yannismak

Recommended Posts

Καθώς το πιτσί μου έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια του αποφάσισα να προβώ σε αναβάθμιση μητρικής-επεξεργαστή-μνήμης καθώς αυτά είναι που πονάνε το σύστημα μου. Θα ήθελα να μου προτείνετε μία λύση σε Sandybridge όσον αφορά τον επεξεργαστή. Η χρήση του pc είναι κυρίως παιχνίδια σε maximum γραφικά (πολύ crysis ακούστηκε αυτό :p).

Το ύψος του μπάτζετ φτάνει τα 750 ευρώ και με ενδιαφέρει ότι το καλύτερο σε επιδόσεις μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο πισί της υπογραφής σου τότε μάλλον κάτι δεν λες καλά...

Πάρε άλλη κάρτα γραφικών και οπωσδήποτε έναν ssd και θα δείς πολύ μεγάλη αναβάθμιση άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ οντως μιλαμε για το πισι της υπογραφης σου, τοτε συμφωνω με τον dpolal...!

δεν μας τα λες καλα..!!!

σε ποια παιχνιδια αναφερεσαι? και σε τι αναλυση παιζεις? ααα...... και με ποιο λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι hardcore (σε λογικά πλαίσια) gamer. Στο μυαλό μου σαν benchmark υπάρχει πάντα το Crysis σε 1080p με όλα στο maximum. Λειτουργικό χρησιμοποιώ windows 7 x64. Όσον αφορά την 470 GTX είναι overclocked και αποδίδει almost σαν μία 480 GTX. Η 470 GTX είναι "Μεγάλη" για το τωρινό μου μηχάνημα. Υπάρχει εμφανές bottleneck καθώς το έχω τσεκάρει με αντίστοιχα pc setup στα ranks του 3d Mark 2011 (διαφορές της τάξεως των 2000-3000 πόντων στα σκορ). Μία 590 ή 6990 θα ήταν πεταμένα λεφτά για το τωρινό μηχάνημα μου καθώς ο Q6600 δεν μπορεί να ακολουθήσει καλά καλά την 470 που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο πισί της υπογραφής σου τότε μάλλον κάτι δεν λες καλά...

Πάρε άλλη κάρτα γραφικών και οπωσδήποτε έναν ssd και θα δείς πολύ μεγάλη αναβάθμιση άμεσα...

Ένας SSD για τη δουλειά που το θέλω το pc είναι αχρείαστος. Το μόνο που θα βελτιωθεί είναι οι χρόνοι φορτώματος του game. Όταν τελείωσει το φόρτωμα όλα τα δεδομένα πλέον είναι στη RAM. ΜΟΝΟ στην περίπτωση που δεν επαρκεί η RAM, θα βοηθούσε ένας SSD για το pagefile. Όσο για την αλλαγή κάρτας που μου προτείνεις αναφέρθηκα ακριβώς από πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

αν θες πραγματικα να αναβαθμιστεις, θες τριπλετα cpu-mobo-ram.

ριξε μια ματια εδω http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/paketo-anavathmisis-help-92507.html

αν και σε μεγαλες αναλυσεις -εχει αναλυθει πολλακις- παιζει μικρο ρολο ο cpu και μεγαλυτερο η καρτα...!!

Link to comment
Share on other sites

αν θες πραγματικα να αναβαθμιστεις, θες τριπλετα cpu-mobo-ram.

ριξε μια ματια εδω http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/paketo-anavathmisis-help-92507.html

αν και σε μεγαλες αναλυσεις -εχει αναλυθει πολλακις- παιζει μικρο ρολο ο cpu και μεγαλυτερο η καρτα...!!

Τσέκαρα αυτό που μου είπες και πριν κάνω αυτό το thread. Απλά εκεί το badget του παιδιού είναι το μισό από αυτό που διαθέτω. Όσον αφορά τις υψηλές αναλύσεις έχεις δίκαιο αλλά προσπαθώ να ταιριάξω σε πρώτη φάση το νέο σύστημα με κομμάτια του παλιού οπότε θα κοιτάξω μελλοντικά την κάρτα γραφικών. Ήδη σε 1600x1080 παίζει το crysis 1 με 30-50 fps. Αν υπολογίσεις και το bottleneck λόγω επεξεργαστή είναι πολύ καλή για την τωρινές απαιτήσεις των games.

Για πείτε μου άποψη για αυτό το σετ και αν μπορώ να το βελτιώσω με εναλλακτικές προτάσεις.

CPU

MOBO

RAM

Link to comment
Share on other sites

1)cpu i7 2600k(με σκοπό overclock και τη μη ύπαρξη bottleneck μελλοντικών και μη!)

2)mobo Gigabyte P67A-UD4 B3 ή ASUS P8P67

3)ram 8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz ή G.SKILL Ripjaws X Series 8GB ή 8GB Patriot Viper Xtreme ή 8GB Team Xtreem

Αμάν μανία με το Πλαίσιο και το χαβιάρι που πουλάει πια!Ανοίξτε τα μάτια σας...υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές και γλιτώνουμε και φράγκα!!!

Link to comment
Share on other sites

1)cpu i7 2600k(με σκοπό overclock και τη μη ύπαρξη bottleneck μελλοντικών και μη!)

2)mobo Gigabyte P67A-UD4 B3 ή ASUS P8P67

3)ram 8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz ή G.SKILL Ripjaws X Series 8GB ή 8GB Patriot Viper Xtreme ή 8GB Team Xtreem

Αμάν μανία με το Πλαίσιο και το χαβιάρι που πουλάει πια!Ανοίξτε τα μάτια σας...υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές και γλιτώνουμε και φράγκα!!!

Ο λόγος που προτιμώ το πλαίσιο είναι καθαρά η αμεσότητα σε αλλαγές σε περίπτωση ελλατώματος η ότι άλλο. Δεν με ενδιαφέρει αν πάρω κάτι φτηνότερα από κάπου αλλού. Μία φορά τα 5 χρόνια που αναβαθμίζω δεν θα κάτσω να σκάσω για 100 ευρώ αφού έχω αμεσότητα στην αγορά και την εξυπηρέτηση! Ευχαριστώ για την πρόταση σου, ειδικά για τον 2600k που είναι ξεκλείδωτος για o.c. και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή. Αλήθεια...Τι σκεφτόταν η intel οταν αποφάσισε να κυκλόφορήσει τον 2600 και τον 2600k στην ίδια σχεδόν τιμή;;;

Link to comment
Share on other sites

Η εξυπηρέτηση απο το Πλαίσιο, είναι last year. Προφανώς δεν παρακολουθείς και πολύ στενά το νετ.

Μιλάω καθαρά σε προσωπικό επίπεδο. Αν κάποτε έχω πρόβλημα με το πλαίσιο θα το αναφέρω. Έως σήμερα όλα πάνε ρολόι. Και η εξυπηρέτηση στο συγκεκριμένο κατάστημα που πηγαίνω και η αμεσότητα στις αλλαγές. Σημείωση, δεν ψωνίζω από το ηλεκτρονικό κατάστημα του πλαισίου, αλλά από συγκεκριμένο κατάστημα του.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που προτιμώ το πλαίσιο είναι καθαρά η αμεσότητα σε αλλαγές σε περίπτωση ελλατώματος η ότι άλλο. Δεν με ενδιαφέρει αν πάρω κάτι φτηνότερα από κάπου αλλού. Μία φορά τα 5 χρόνια που αναβαθμίζω δεν θα κάτσω να σκάσω για 100 ευρώ αφού έχω αμεσότητα στην αγορά και την εξυπηρέτηση! Ευχαριστώ για την πρόταση σου, ειδικά για τον 2600k που είναι ξεκλείδωτος για o.c. και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή. Αλήθεια...Τι σκεφτόταν η intel οταν αποφάσισε να κυκλόφορήσει τον 2600 και τον 2600k στην ίδια σχεδόν τιμή;;;

Εκείνα τα 100 ευρώ όμως μπορούν να σου προσφέρουν έναν άριστο ssd(περιπου) , αλλά δικά σου είναι τα λεφτά ...

OCZ SSD Vertex 2 SATA II 2.5" - 60 GΒ OCZSSD2-2VTXE60G

CORSAIR (SSD) Force Series - 60 GB - SATA II 2.5"

Όπως λες όμως για τους δικούς σου λόγους δεν χρειάζεσαι ... τότε πάω πάσο

Link to comment
Share on other sites

Εκείνα τα 100 ευρώ όμως μπορούν να σου προσφέρουν έναν άριστο ssd(περιπου) , αλλά δικά σου είναι τα λεφτά ...

OCZ SSD Vertex 2 SATA II 2.5" - 60 GΒ OCZSSD2-2VTXE60G

CORSAIR (SSD) Force Series - 60 GB - SATA II 2.5"

Όπως λες όμως για τους δικούς σου λόγους δεν χρειάζεσαι ... τότε πάω πάσο

Έκανα τελικά την αναβάθμιση και τσίμπησα και έναν ssd ocz vertex 40 gb έτσι για το λειτουργικό μόνο. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! Πάμε για oc τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.