Jump to content



o/c kingston DDR3 2000Μhz


paris_rx8

Recommended Posts

1.475v απο 1.515v που ήμουν πρίν.Λογικά η μείωση του vtt κ η αύξηση του cpu pll που πρώτα την είχα auto έκανε το σύστημα stable καθώς όπως είπε ο γιάννης πιό πάνω οτι υπάρχει περίπτωση μπουκώματος απ το ρεύμα στο vtt.

Παραδόξως με τις μνήμες (CL8) με το ίδιο vtt.v το linx έβγαλε error στο 2 loop.

Λογικά ήταν απ το χαμηλότερο timming των ram καθώς με (CL9) έβγαλε 10 loopes.Αρα τις αφήνω 9-9-9-24 κ ψάχνω την χαμηλότερη σταθερή τιμή του vtt-vcore ή πάω για 8-8-8-24 με περισσότερο vtt?:hmm:

Αυτό που σου είπακαι πριν.Αφώνεις τα 9άρια και ψάχνεις τη χαμηλότερη τιμή vtt και βάζεις ένα κλικ πάνω για 24\7.

Μετά πράτεις ομοίως για cpu v.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω κάνει.Εχω αφήσει τα 9αρια.Η χαμηλότερη τιμή του vtt που έβγαλε error ήταν 1.375v κ ανέβηκα 1.395 που ήταν stable. Τώρα πάω για vcore.

Ελπίζω τα 5 loop με all memory να είναι αρκετά για ασφαλές συμπεράσματα!!!!!

Μιά ερώτηση......

Το 24/7 προσδιορίζει την καθημερινή χρήση του pc?:tomato:

Sorry δέν γνωρίζω άν κ το συναντάω συνέχεια στο forum....

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν θες ακόμα χαμηλότερο vtt voltage κατέβασε το qpi ratio,

όσο για τις μνήμες δοκίμασε ένα 8-9-8 ή ένα 9-9-8.Για τα timmings δεν έχει σχέση το vtt voltage αφού μάλιστα ο cpu μου παίζει 180 b.clock qpi ratio x44 και μνήμες 2000mhz 7-7-6 με 1.3vtt voltage

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν θες ακόμα χαμηλότερο vtt voltage κατέβασε το qpi ratio,

όσο για τις μνήμες δοκίμασε ένα 8-9-8 ή ένα 9-9-8.Για τα timmings δεν έχει σχέση το vtt voltage αφού μάλιστα ο cpu μου παίζει 180 b.clock qpi ratio x44 και μνήμες 2000mhz 7-7-6 με 1.3vtt voltage

Το qpi ratio το χω x36 στα 6.8Ghz δέν κατεβαίνει άλλο.Επιτέλους μετά απο 20 loops είμαι full stable στα 4 Ghz με τις μνήμες στα 1900 9-9-9-24 1.64v(CPUID Hardware Monitor)1.63v. λόγω vdrope που ανάφερε ο venom7.

VTT 1.415v - CPU PLL 1.86 - Vcore 1.3v απο bios με vdrope disabled (CPU-Z) 1.264v κ temp 40c idle κ 69c στα 20 loop με full memory.

Ευελπιστώ να πέσω κι άλλο σε temp όταν γυρίσω τους 3 12αριδες κάτω απ το ψυγείο να βάζουν αέρα κ όχι να βγάζουν τον αέρα όπως γίνεται τώρα.

Αυτά :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.