Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

μετά από τόσα ποστ, μου μπήκε στο μυαλό να κοιτάω στα φυλλάδια στου ΜΜ για προσφορές PS3 κτλπ...για να έγινε τόση μανούρα μάλλον θα άξιζαν..

:shifty::shifty::shifty:

και θυμήθηκα και παλιά...πρόπερσι (2009/12) ειχαν κανει προσφορα στο ΜΜ για wii/149euro? είχα πάει πρωί πρωί,είχαν τελειώσει όμως τα άτιμα και έλεγα ποιοι ήρθαν και τα σήκωσαν όλα:fun:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply
αυτό ακριβώς δεν κάνουν όλοι οι εμπορικοί αντιπρόσωποι (αυτοί που σε άκουσμα service απλά στέλνουν το προϊόν στο κατασκευαστή) στους χονδρέμπορους αλλά και στους τελικούς καταναλωτές?

Με τη διαφορά του ότι ο καταναλωτής δεν μπορεί να νταραβεριστεί με τον χονδρέμπορα, διότι ο χονδρέμπορας δεν κόβει αποδείξεις ή δεν έχει το δικαίωμα να κόβει αποδείξεις, οπότε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα οδηγηθεί στον εμπορικό αντιπρόσωπο. Ή ακόμη χειρότερα, ο ίδιος ο χονδρέμπορας πουλάει με 2 τιμές, μία στους εταιρικούς πελάτες και μία στους απλούς πελάτες.

Οπότε όχι, για μένα, το παράδειγμα αυτό ΔΕΝ μπορώ να το εξισώσω με το γενικότερο εμπόριο.

Είναι απάτη, θέλετε νόμιμη, θέλετε ημινόμιμη, θέλετε νόμιμη μέχρι να σε πάρει χαμπάρι ο διευθυντής με τη μερτσέντα, αλλά είναι απάτη. Και αν όλα είναι νόμιμα, γιατί δεν κάνει μήνυση λοιπόν ο φίλος μαγαζάτορας στο ΜΜ? Ας του χτυπήσει μια μήνυση και μπορεί σε 5-10 χρόνια που θα εκδικαστεί να αποκτήσει κι αυτός μερτσέντα από το ΜΜ σαν τον διευθυντή, αν και μάλλον θα πουλήσει αυτή που θα έχει για να βγάλει τα έξοδα δίκης, αν κρίνω από τα δεδικασμένα που παρέθεσε ο Τσάκωνας.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση αυτή (μεταπώληση δήθεν Β2Β μέσω λιανικής) θ' αλλάξει ούτως ή άλλως σιγά σιγά. Ήδη αφού έφτασε στ' αυτιά των περισσότερων official προμηθευτών η κατάσταση (περίπου το καλοκαίρι που πέρασε), τα s/n προσημειώνονται πλέον. Τα τάδε s/n επωλήθη την τάδε στον δείνα. Αν το παραστατικό ΔΕΝ είναι του δείνα, αναζητήστε το αυθεντικό εκδοθέν (που δεσμεύει και ημν/νια πώλησης ;)). Δυστυχώς θα την πληρώσουν αρκετοί καταναλωτές που θα εκτεθούν και θα συνειδητοποιήσουν ότι το ν' αγοράζεις από "τρύπες" δεν συνεπάγεται εγγύηση και ούτε οι πολλές μαγκιές και φωνές περνάνε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια λεμε για τα μικρα μαγαζια αλλα σημερα ειδα αγγελιες απο ιδιωτες για το νεο ipad και βαση αυτου......

16GB, WiFi: €509

32GB, WiFi: €619

64GB, WiFi: €719

16GB, WiFi/3G: €629

32GB, WiFi/3G: €729

64GB, WiFi/3G: €829

....που ειναι οι τιμες στην Ελλαδα εχουν βαλει αγγελια το 3G 64GB 900 ευρω!!!

Που φυσικα αυτος το πηρε με απλη αποδειξη και προσπαθει να εκμεταλευτει το γεγονος οτι εξαντληθηκε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου 1 smart cover κοστιζει 45 ευρο . 2 64GB, WiFi/3G: €829 .+ οτι δεν υπαρχει πουθενα αυτι τι στιγμη που μιλαμε η τιμη ειναι πολυ χαμηλη. και αν νομιζεις 15 ευρο ειναι κερδοσ ασ πήγαινες εσυ στο mall να περιμενεις στην ουρα απο τισ 9 το πρωι !!!

^_^

Δειτε απαντηση που πηρα μου κανει και χαρη δηλαδη :p

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟ είναι το ηθικό κομμάτι; Το MM θα πάρει τα λεφτά του; θα τα πάρει. Οι φόροι θα πληρωθούν; θα πληρωθούν. Που κολλάς; Ότι θα πάει και θα σηκώσει όλα τα ps3 ο άλλος και δε θα έχει για σένα να πάρεις;

Κολλάω στο ότι θα μπορούσα να πάω εγώ ή ο κάθε άλλος απλός καταναλωτής στο ΜΜ και στο κάθε ΜΜ και να πάρω εγώ το ps3 στην τιμή της προσφοράς κερδίζοντας εγώ σαν τελικός χρήστης.

Και όχι να πάω μετά αναγκαστικά να το πάρω από τον κάθε πονηρό μαγαζάτορα πληρώνοντας από την τσέπη μου το ανάλογο καπέλο (μαζί με τον επιπλέον αναλογούντα φόρο) που θα μου επέβαλε εκείνος.

Κοίτα και λίγο το θέμα σαν καταναλωτής, αυτός είναι που θα πληρώσει στο τέλος παραπάνω και για αυτόν είναι άδικη αυτή η πρακτική...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια λεμε για τα μικρα μαγαζια αλλα σημερα ειδα αγγελιες απο ιδιωτες για το νεο ipad και βαση αυτου......

16GB, WiFi: €509

32GB, WiFi: €619

64GB, WiFi: €719

16GB, WiFi/3G: €629

32GB, WiFi/3G: €729

64GB, WiFi/3G: €829

....που ειναι οι τιμες στην Ελλαδα εχουν βαλει αγγελια το 3G 64GB 900 ευρω!!!

Που φυσικα αυτος το πηρε με απλη αποδειξη και προσπαθει να εκμεταλευτει το γεγονος οτι εξαντληθηκε.

Οι επίσημες τιμες της InfoQuest ειναι σχεδον ιδιες. (και χωρις ΦΠΑ...)

Link to comment
Share on other sites

Μα σαν καταναλωτής το βλέπω, απλά δεν κολλάω στο playstation. Μιλάω γενικά για την αγορά προϊόντων.

Μαλλον δεν καταλαβες κατι... το προβληματους ειναι το εξης: ας κλεισουν τα μικρα μαγαζια γιατι ειναι απατεωνες και εγω θα παρω 10 ευρω φθηνοτερα το ps3 η οτι αλλο ειναι.. Ας βγαλουμε μια ανακοινωση γενικος οτι τα μικρομαγαζα ειναι απατεωνες γιατι πολλες φορες το ειπατε. Εγω δεν εχω προβλημα να δωσω 20 ευρω παραπανω να το παρω απο τον μπαρμπαμητσο στην γωνια. Μπας και ειμαστε τιποτα προβοκατσια των μικρομαγαζων ρε astrolabe?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες κατι... το προβληματους ειναι το εξης: ας κλεισουν τα μικρα μαγαζια γιατι ειναι απατεωνες και εγω θα παρω 10 ευρω φθηνοτερα το ps3 η οτι αλλο ειναι.. Ας βγαλουμε μια ανακοινωση γενικος οτι τα μικρομαγαζα ειναι απατεωνες γιατι πολλες φορες το ειπατε. Εγω δεν εχω προβλημα να δωσω 20 ευρω παραπανω να το παρω απο τον μπαρμπαμητσο στην γωνια. Μπας και ειμαστε τιποτα προβοκατσια των μικρομαγαζων ρε astrolabe?

Με το να βάζεις λόγια στο στόμα των άλλων δίκιο δεν θα βρεις. Κανείς δεν κατηγόρησε ΟΛΟΥΣ τους μικρούς και σε κανένα μα κανένα σημείο δεν είπε κανείς να κλείσουν όλοι οι μικροί διότι είναι απατεώνες. Οι μικροί για τους οποίους μιλάμε δεν εκμεταλλεύονται απλά προσφορές που προορίζονται για καταναλωτές, αλλά καπαρώνουν και τις πρώτες θέσεις στο skroutz έναντι άλλων μικρών που πάνε και παίρνουν το προϊόν κανονικά από την αντιπροσωπεία. Σε λίγο θα αρχίσουν να μας πουλάνε και πράγματα από το ebay (πιθανόν ήδη γίνεται αλλά ας πούμε ότι δεν έχουμε φτάσει ακόμα εκεί) σε απόλυτα Ελληνικές τιμές αντιπροσωπείας+φυσιολογικό περιθώριο κέρδους και εμείς εκεί να λέμε ότι ορθώς κάνει μιας και σπάει το μονοπώλιο της ΜΜ - κλείνει βέβαια και τον διπλανό του μικρό ανταγωνιστή, που δε ξέρει από ebay, αλλά τι μας νοιάζει ο διπλανός του; ούτε τον ξέραμε ούτε θα τον μάθουμε. Η ΜΜ και η κάθε ΜΜ είναι ο στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.