Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

Η ηθική δε θα σου βάλει φαϊ στο πιάτο. Δεν υφίσταται τέτοια λογική στην αγορά. Με το ίδιο σκεπτικό της "ηθικής" και τα ΜΜ δε θα έπρεπε να έχουν τόσο "χαμηλά" τις τιμές, ώστε να μπορούν και τα μικρά μαγαζιά να ανταπεξέλθουν.

Ήταν νόμιμο; Τελειώσε. Άμα ήθελε ο κύριος δ/ντης των ΜΜ, ας έκανε ότι έκανε και η apple με τα i-κάτι, 1 τεμάχιο/πελάτη με επίδειξη ταυτότητας και αφού υπήρχε η αντίστοιχη ανακοίνωση στο φυλλάδιο των προσφορών.

Δε βλάπτει ΚΑΝΕΝΑΝ αυτό που έκανε ο κύριος που αγόραζε τα ps3 για το μαγαζί του. Ούτε καν εσένα και εμένα που θέλουμε να το πάρουμε από τα ΜΜ και δε θα βρούμε stock, γιατί on the long run, μας συμφέρει να υπάρχουν και αυτά τα μικρά μαγαζάκια, και ας καθηστερήσουμε να το πάρουμε μία εβδομάδα ή/κ το πάρουμε 20ε πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Ρε παλουκαρια πρωτευσουσιάνοι, που εχετε 10 media markt και οτι αλλο γουστρίζετε σε αποσταση μισης χεσιάς, εμεις που ειμαστε επαρχια και δεν εχουμε και το 80% δεν θελει παραγγειλει απο τα ιντερνετια επειδη αμα χαλασει το προιον δεν θα εχει καποιον να γαμοσταυρισει face to face, τι θα κανουμε; Να μην εχουμε ενα πλεϊστεσιο να παιξουμε δηλαδης;

Ωρες ωρες εκνευριζομαι που Ελλάδα για μερικους σημαινει μονο η Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

αφου πιασαμε την κουβεντα για ηθικη,να θεσω το εξης ερωτημα.

Υπαρχει ενας επιχειρηματιας.Με μεγαλη επιχειρηση.Και εχει ανταγωνιστες.Στα πλαισια νομιμου ανταγωνισμου ,κανει κατι που την σπαει στον μικροτερο.Οποτε ο μικροτερος σπαζεται ασχημα,και βγαινει στα ιντεργουεμπζ,ανωνυμα κατονομαζει τον μεγαλο επιχειρηματια επακριβως και αρχιζει και χωνει,λεγοντας μονο την δικη του εκδοχη και προφανως εκθετοντας μονο την πλευρα που τον συμφερει.Και λεμε τωρα για φορουμς με 15.000 μελη (οπως το δικο μας,οπου δεν ειναι ολα ενεργα βεβαια αλλα ειμαστε αρκετα "χοτ" πηγη τεχνολογικης πληροφορησης )...

Ποσο ηθικο ειναι,σαν -100% τσαμπα- τακτικη ανταγωνισμου,να κατονομαζεις εναν συγκεκριμενο ανταγωνιστη,να του καταλογιζεις περιστατικα σε μεγαλο ογκο κοινου,αλλα εσυ να εκμεταλλευεσαι στο επακρο την ανωνυμια σου??

Αν μαλιστα σου ανοιξει η ορεξη,γιατι το τσαμπα και το αποτελεσματικο παντα ανοιγουν την ορεξη, και αυριο μεθαυριο διαδωσεις -με τις απαραιτητες σαλτσες- κατι πιο χοντρο και οχι απαραιτητα αληθινο που να μπορει να ξεφτιλισει τον μεγαλο ανταγωνιστη και να του διωξει τους πελατες,οντας ησυχος οτι καλυπτεσαι απο την ανωνυμια ???Εισαι ενας ανωνυμος που τα βαζει με εναν επωνυμο-Δηλαδη η θα κερδισεις η θα κερδισεις.Στο χειροτερο για σενα σεναριο,απλα δεν σε πιστευουν και δεν σου κανει κανεις τιποτα,μα στο χειροτερο για τον μεγαλο ανταγωνιστη,αυτος χανει τεραστιο ογκο πελατειας...

ΥΓ:

Και μην νομιζετε οτι τοχουν σε τιποτα οι εταιριες να ξαμολησουν στα ιντεργουεμπζ ατομα να "διαδιδουν"...

Γνωστη εταιρια γραφικων στο παρελθον ειχε κατηγορηθει οτι πλερωνε υπαλληλους να χουν 505 ακκαουντς σε φορουμς και να κανουν γκριζα διαφημιση των προιοντων της (πχ : Λακης :Μλκ γ@μαει η καρτα μου Σακης :Το ξερω εβγαλα 325 φπς Τακης :Την παιρνω αυριο,σκιζει Μητσος :πω πω με φτιαξατε)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε Τσακωνα να στειλει τριτους να του τα αγορασουν;

Ειναι λογικη αυτη;Απο οτε τα μαγαζια εχουν black list ή μηπως ειναι επικυρηγμενος;

Θελει 2 playstation,σκαει τα λεφτα και θα επρεπε να του τα δωσουν.

Και το κραξιμο καλο κανει,παρακολουθουν πολλα καταστηματα τα φορουμς.

Θα τους πουμε και 'υχαριστω..; Δεν νομιζω...ουτε και θα λεμε "δεν πειραζει,απμε σε αλλον".

Γιατι απο τον εναν στον αλλον και απο τον αλλον στον παραλλον,θα φτασουμε παλι στον ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε Τσάκωνα για αυτό σπάστηκε ο άλλος. Το τζάμπα του χάλασε ο υπεύθυνος της Mediamarkt. Χρησιμοποιόντας τις προσφορές της ΜΜ και δεν ξέρω και ποιου άλλου:

- δεν χρειαζόταν να έχει μεγάλη αποθήκη. Πάει στην ΜΜ και αγοράζει όσα χρειάζεται κάθε φορά. Η ΜΜ πληρώνει τον υπάλληλο στην αποθήκη.

- δεν χρειαζόταν να παλεύει με τον κάθε εισαγωγέα για καλές τιμές. Το κάνει η κάθε ΜΜ για αυτόν τζάμπα.

- βγαίνει στην κορυφή του skroutz πάνω από τους ανταγωνιστές του που δεν ακολουθούν αυτή την τακτική, αλλά πληρώνουν κανονικά τις ανεβασμένες τιμές του εισαγωγέα. Μπορεί να είναι και αυτοί μικρομεσαίοι αλλά αφού δεν είναι το ίδιο... μάγκες δεν μας ενοχλεί.

@narta Με κάθε σεβασμό άντε να ζήσεις λίγο στο κέντρο της Αθήνας μέσα στην μπίχλα, τα καυσαέρια, τον θόρυβο, την εγκληματικότητα και τους 50 γείτονες που μιλάνε 50 διαφορετικές γλώσσες και μετά έλα να μας πεις αν θα χαίρεσαι που θα έχεις όλα τα μαγαζιά σε "αποσταση μισής χεσιάς".

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε Τσάκωνα για αυτό σπάστηκε ο άλλος. Το τζάμπα του χάλασε ο υπεύθυνος της Mediamarkt. Χρησιμοποιόντας τις προσφορές της ΜΜ και δεν ξέρω και ποιου άλλου:

- δεν χρειαζόταν να έχει μεγάλη αποθήκη. Πάει στην ΜΜ και αγοράζει όσα χρειάζεται κάθε φορά. Η ΜΜ πληρώνει τον υπάλληλο στην αποθήκη.

- δεν χρειαζόταν να παλεύει με τον κάθε εισαγωγέα για καλές τιμές. Το κάνει η κάθε ΜΜ για αυτόν τζάμπα.

- βγαίνει στην κορυφή του skroutz πάνω από τους ανταγωνιστές του που δεν ακολουθούν αυτή την τακτική, αλλά πληρώνουν κανονικά τις ανεβασμένες τιμές του εισαγωγέα. Μπορεί να είναι και αυτοί μικρομεσαίοι αλλά αφού δεν είναι το ίδιο... μάγκες δεν μας ενοχλεί.

Αυτό:

Ήταν νόμιμο; Τελειώσε. Άμα ήθελε ο κύριος δ/ντης των ΜΜ, ας έκανε ότι έκανε και η apple με τα i-κάτι, 1 τεμάχιο/πελάτη με επίδειξη ταυτότητας και αφού υπήρχε η αντίστοιχη ανακοίνωση στο φυλλάδιο των προσφορών.

ΤέλοC.-

Link to comment
Share on other sites

@narta Με κάθε σεβασμό άντε να ζήσεις λίγο στο κέντρο της Αθήνας μέσα στην μπίχλα, τα καυσαέρια, τον θόρυβο, την εγκληματικότητα και τους 50 γείτονες που μιλάνε 50 διαφορετικές γλώσσες και μετά έλα να μας πεις αν θα χαίρεσαι που θα έχεις όλα τα μαγαζιά σε "αποσταση μισής χεσιάς".

Ειχα 10 χρονια εκει. Εφυγα. :p

Link to comment
Share on other sites

η 'αγορα' σημερα δινει καποια οπλα(πχ.σκρουτζ) στο πεδιο της μαχης και μ αυτα προσπαθει ο καθενας να επιζησει.......

οποιος θελει να μιλησει για ηθικη καλο ειναι να ξεκινησει απο τον εαυτο του πρωτα ....

εδω καταδικαζουμε τον κλεφτρακο ''χρήστη'' αλλα αθωωνουμε τον ''εμπορα'' !!

δεν ειναι βεβαια κατι πρωτοφανες στην Ελλαδα μας οπου

1-εχω ενα μαγαζακι και θελω σε 1 χρονο να παρω μαζερατι!

2-ειμαι ο ΜΜ και το μονο που μ ενδιαφερει ειναι να δινω καλους μισθους στους υπαλληλους μου! και να χαριζω τα προιοντα μου για το καλο! αυτης της χωρας που δραστηριοποιειτε η επιχειρηση μου.

3-εχω βολεμενο το τομαρι μου και με τα λεφτα που περνω το μηνα να αγοραζω ενα πσ3 το 2μηνο ,ενα 1ποδ και οτι αλλη μλκια βγαινει με οποιο κοστος εχει για τους αλλους - οπου 'αλλοι' ειναι ο οποιοσδηποτε και δεν με νοιαζει ,φωτια και σταχτη να γινουν ολα..............

αυτη η ηθικη μα ςεχει φαει ρε παιδι μου !! 10,000,000 αναμαρτητοι!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΤΣΑΚΩΝΑ η σκεψεις σου ειναι σωστες στο 100%!!! μακαρι ολοι να μπορουσαν να το καταλαβουν αυτο, ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος!

Υ.Γ.:Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει μπλέξει εδώ πέρα το ηθικό με το νομικό και τη λογική. Οι νόμιμες πράξεις δεν είναι πάντα ηθικές ούτε πάντα συμφωνούν με τη λογική εφόσον κάποιες φορές υπάρχουν παράλογοι νόμοι ή νόμοι που σχετίζονται και με ιδεολογικά θέματα όπως είναι για παράδειγμα το πόσο ελεύθερη θέλουμε την αγορά. Άλλος μπορεί να πει θέλω φουλ αυτορυθμιζόμενη αγορά ή άλλος να θέλει περισσότερο κρατικό παρεμβατισμό στην αγορά ή άλλος να θέλει κομμουνισμό. Αλλά οι τρέχοντες νόμοι είναι δεδομένοι και εάν σε κάποιες περιπτώσεις οι νόμοι επιτρέπουν σε αετονύχιδες να κάνουν νόμιμες αρπαχτές τότε με το νόμο πρέπει να τα βάλουμε αρχικά και μετά με τον αετονύχη ή τουλάχιστον και με τους δύο ταυτόχρονα.

Με τη σημερινή νομοθεσία είναι παράνομο να πάει κάποιος σε ένα κατάστημα, να ζητήσει να αγοράσει ΈΝΑ προϊόν με ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ και να υπάρξει άρνηση από το κατάστημα με την αιτιολογία ότι <<προχθές σε είδα με έναν έμπορο που ήθελε 125 ps3 με τιμολόγιο>>. Επίσης σε κάποιο post διάβασα ότι είναι δικαίωμα ενός καταστήματος να πουλάει κάτω του κόστους για να αναπτύξει δεν ξέρω 'γω τι. Συγγνώμη, αυτός δεν είναι ο ορισμός του αθέμιτου ανταγωνισμού; Δεν είναι το <<πουλάω τσάμπα μέχρι να κλείσουν οι μικροί και μετά μένω μόνος μου και ξαναπουλάω σε κανονικές (ή και ακόμα χειρότερα πολύ υψηλές) τιμές;>> Όταν είσαι τεράστια αλυσίδα έχεις μεγαλύτερες χρονικές και ποσοτικές αντοχές όσον αφορά το να μπορείς να πουλάς κάτω του κόστους χωρίς να βάλεις λουκέτο, κάνω λάθος; Το εμπόριο δεν είναι <<αγοράζω κάτι και μετά το πουλάω ακριβότερα με σκοπό το κέρδος>>;

Τώρα όσον αφορά το πρώτο περιστατικό με την άρνηση πώλησης στο μαγαζάτορα, επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος περί της νομιμότητας αυτής της πράξης αλλά εκεί μπορεί να υπάρχει κάποια ιδιεταιρότητα του νόμου ή κάποιο δεδικασμένο το οποίο να μην γνωρίζω. Αλλά ο μικρός μαγαζάτορας εμπόριο ήθελε να κάνει και στην προκειμένη περίτπωση είχε διαλέξει σαν προμηθευτή του έναν ανταγωνιστή και επεδίωξε συναλλαγή με τα προβλεπόμενα παραστατικά, που το παράνομο; Εκτός βέβαια εάν για να γίνει κάποιος, έστω και προσωρινά, προμηθευτής κάποιου άλλου προβλέπεται από το νόμο κάποια αναγκαστική ειδική συμφωνία οπότε σε αυτήν την περίπτωση καλώς αρνήθηκαν στον έμπορο.

Αλλά την άρνηση πώλησης λιανικής στον φίλο του εμπόρου είναι δυνατόν να την δικαιλογούμε;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε κάποιο post διάβασα ότι είναι δικαίωμα ενός καταστήματος να πουλάει κάτω του κόστους για να αναπτύξει δεν ξέρω 'γω τι. Συγγνώμη, αυτός δεν είναι ο ορισμός του αθέμιτου ανταγωνισμού; Δεν είναι το <<πουλάω τσάμπα μέχρι να κλείσουν οι μικροί και μετά μένω μόνος μου και ξαναπουλάω σε κανονικές (ή και ακόμα χειρότερα πολύ υψηλές) τιμές;>> Όταν είσαι τεράστια αλυσίδα έχεις μεγαλύτερες χρονικές και ποσοτικές αντοχές όσον αφορά το να μπορείς να πουλάς κάτω του κόστους χωρίς να βάλεις λουκέτο, κάνω λάθος; Το εμπόριο δεν είναι <<αγοράζω κάτι και μετά το πουλάω ακριβότερα με σκοπό το κέρδος>>;

- Καταρχήν είναι δικαίωμα του κάθε καταστήματος να πουλάει όσο θέλει, είτε πάνω, είτε κάτω, είτε ακριβώς στο κόστος.

Αυτός είναι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς.

- Κατά δεύτερον ΔΕΝ ήταν το μόνο αντικείμενο που πουλάει το εν λόγο κατάστημα, πουλάει και μερικές χιλιάδες άλλα αρκετά πάνω από το κόστος.

Άρα το να λέμε ότι επειδή μια αλυσίδα πουλάει ένα μόνο αντικείμενο από την γκάμα της κάτω του κόστος και έτσι θα κλείσει όλους τους ανταγωνιστές της είναι το λιγότερο αστείο.

- Κατά τρίτον, όσο μεγάλη αλυσίδα και αν εισαι δεν μπορείς να πουλάς κάτω του κόστους επ΄ άπειρον γιατί αυτός που θα κλείσει θα είναι η ίδια η αλυσίδα και όχι οι ανταγωνιστές της.

Τέτοιες προσφορές λοιπόν, κρατάνε αναγκαστικά λίγο και αφορούν συνήθως σε περιορισμένο αριθμό τεμαχίων.

- Κατά καιρούς βρίζουμε τις αλυσίδες επειδή οι προσφορές που βλέπουμε στα sites τους τελειώνουν σε χρόνο dt και δεν προλαβαίνουμε.

(λες και είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για εμάς να προλάβουμε την τάδε gpu ή την δείνα παιχνιδομηχανή στην σούπερ ντούπερ τιμή προσφοράς)

- Μετά βρίζουμε πάλι τις ίδιες αλυσίδες επειδή δεν άφησαν τον κάθε πονηρίδη να σηκώσει όλο το στόκ της προσφοράς για να το πουλήσει μετά αυτός και να κάνει κηδεία με ξένα κόλυβα που λένε.

- Τέλος μια απορία έχω και εγώ για τον thread starter.

Από τα τόσα μαγαζιά που έχει η αλυσίδα αυτός έπρεπε να πάει ξανά στο ίδιο να πάρει για την πάρτι του το μηχάνημα 2 μέρες μετά την μανούρα που έγινε ;;;

Δεν μπορύσε να πάει σε άλλο ή βοβήθηκε μήπως τελειώσει η προσφορά ;;;

Link to comment
Share on other sites

αφου πιασαμε την κουβεντα για ηθικη,να θεσω το εξης ερωτημα.

Υπαρχει ενας επιχειρηματιας.Με μεγαλη επιχειρηση.Και εχει ανταγωνιστες.Στα πλαισια νομιμου ανταγωνισμου ,κανει κατι που την σπαει στον μικροτερο.Οποτε ο μικροτερος σπαζεται ασχημα,και βγαινει στα ιντεργουεμπζ,ανωνυμα κατονομαζει τον μεγαλο επιχειρηματια επακριβως και αρχιζει και χωνει,λεγοντας μονο την δικη του εκδοχη και προφανως εκθετοντας μονο την πλευρα που τον συμφερει.Και λεμε τωρα για φορουμς με 15.000 μελη (οπως το δικο μας,οπου δεν ειναι ολα ενεργα βεβαια αλλα ειμαστε αρκετα "χοτ" πηγη τεχνολογικης πληροφορησης )...

Ποσο ηθικο ειναι,σαν -100% τσαμπα- τακτικη ανταγωνισμου,να κατονομαζεις εναν συγκεκριμενο ανταγωνιστη,να του καταλογιζεις περιστατικα σε μεγαλο ογκο κοινου,αλλα εσυ να εκμεταλλευεσαι στο επακρο την ανωνυμια σου??

Αν μαλιστα σου ανοιξει η ορεξη,γιατι το τσαμπα και το αποτελεσματικο παντα ανοιγουν την ορεξη, και αυριο μεθαυριο διαδωσεις -με τις απαραιτητες σαλτσες- κατι πιο χοντρο και οχι απαραιτητα αληθινο που να μπορει να ξεφτιλισει τον μεγαλο ανταγωνιστη και να του διωξει τους πελατες,οντας ησυχος οτι καλυπτεσαι απο την ανωνυμια ???Εισαι ενας ανωνυμος που τα βαζει με εναν επωνυμο-Δηλαδη η θα κερδισεις η θα κερδισεις.Στο χειροτερο για σενα σεναριο,απλα δεν σε πιστευουν και δεν σου κανει κανεις τιποτα,μα στο χειροτερο για τον μεγαλο ανταγωνιστη,αυτος χανει τεραστιο ογκο πελατειας...

ΥΓ:

Και μην νομιζετε οτι τοχουν σε τιποτα οι εταιριες να ξαμολησουν στα ιντεργουεμπζ ατομα να "διαδιδουν"...

Γνωστη εταιρια γραφικων στο παρελθον ειχε κατηγορηθει οτι πλερωνε υπαλληλους να χουν 505 ακκαουντς σε φορουμς και να κανουν γκριζα διαφημιση των προιοντων της (πχ : Λακης :Μλκ γ@μαει η καρτα μου Σακης :Το ξερω εβγαλα 325 φπς Τακης :Την παιρνω αυριο,σκιζει Μητσος :πω πω με φτιαξατε)

Ας περιγράψουμε με μια φράση το γεγονός: Κάποιος με ένα μικρό μαγαζί προσπαθεί να αγοράσει τα φτηνά PS3 από το ΜΜ και αυτοί δεν του δίνουν.

Τι νομίζεις έμμηνε στο μυαλό των περισσοτέρων;

Ελπίζω να μην νομίζεις το "αυτοί δεν του δίνουν"!

Δυστυχώς το "φτηνά PS3" τους έμμηνε. Άλλωστε αρκετοί κόπτονται φανερά για την στέρηση της ευκαιρίας στις 8 σελίδες του παρόντος θέματος.

Αν θες λοιπόν να ψάξεις πίσω από τις γραμμές, ψάξε για τσάμπα διαφήμιση του ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

- δεν χρειαζόταν να έχει μεγάλη αποθήκη. Πάει στην ΜΜ και αγοράζει όσα χρειάζεται κάθε φορά. Η ΜΜ πληρώνει τον υπάλληλο στην αποθήκη.

κάθε μέρα βγαίνουν "τρομερές" προσφορές που να καλύπτει την ποικιλία του μαγαζιού? Δεν νομίζω. Εκτός αν το μαγαζάκι είναι κλωτσιές και την μια μέρα πουλάει φούρνους μικροκυμάτων και την άλλη μέρα αναψυκτικά από το carrefour.

- δεν χρειαζόταν να παλεύει με τον κάθε εισαγωγέα για καλές τιμές. Το κάνει η κάθε ΜΜ για αυτόν τζάμπα.

ξανά, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, το να πουλήσει 1-2-3 PS3 με αυτή τη μέθοδο δεν θα τον σώσει τον μικρό. Το να πουλάνε στο κόστος τα υπερμάρκετ δεν είναι για το καλό του καταναλωτή (πουλάκια τιτιβίζουν και άλλα τέτοια), είναι για να στραγγαλίσουν τον ανταγωνισμό, και φυσικά δεν στραγγαλίζουν το πλαίσιο, την ηλεκτρονική ή το κωτσόβολο πουλώντας 20 ps3 φτηνά. Το μαγαζάκι δεν μπορεί να πουλήσει στο κόστος, το οποίο, επειδή δεν κάνει τζίρους μερικών εκαττομυρίων και επειδή γενικά δεν μπορεί να πετύχει οικονομίες κλίμακας, είναι ήδη υψηλότερο από οποιαδήποτε αλυσίδα. Μην ξεχνάμε επίσης ότι συχνά πυκνά οι εισαγωγείς ανακατεύονται με την λιανική με κάποια θυγατρική τους κάτι που τους κάνει εξαιρετικά δυσκοίλιους στα παζάρια με τα μαγαζάκια που κάνουν τζίρο < 500Κ€ το χρόνο

- βγαίνει στην κορυφή του skroutz πάνω από τους ανταγωνιστές του που δεν ακολουθούν αυτή την τακτική, αλλά πληρώνουν κανονικά τις ανεβασμένες τιμές του εισαγωγέα. Μπορεί να είναι και αυτοί μικρομεσαίοι αλλά αφού δεν είναι το ίδιο... μάγκες δεν μας ενοχλεί.

στην καλύτερη περίπτωση θα έχει λιγοστά κομμάτια. αν το ΜΜ ήθελε να συμμετείχε και αυτό στο skroutz, δεν θα του πέσει ο κ@λος. Επίσης, έλεος με το σκρουτζ πια! Δεν το χρησιμοποιούν όλοι, πάρτε το χαμπάρι οι περισσότεροι καταναλωτές ακολουθούν ακόμη τη συμβατική μέθοδο έρευνας αγοράς και εκεί οι αλυσίδες που μοιράζουν φυλλάδια είναι πιο πετυχημένες (για όσους απορούν γιατί εν έτη 2011 μοιράζουμε ακόμη τα -καταστροφικά για το περιβάλλον- βρωμοφυλλάδια). Το Π, που έχει και κανονικό eshop και συμμετέχει και στο skroutz, εκδίδει ολόκληρο βιβλίο

Επίσης μιλώντας για πρακτικές είναι πιο σοβαρό να συζητάμε τις εξωπραγματικές τιμές ορισμένων αντιπροσώπων που κάνουν την παραεισαγωγή σχεδόν μονόδρομο (και για να μην μιλάμε στα τυφλά αναφέρω έτσι απλά την KARCHER), παρά το δύσμοιρο το ΜΜ που του πήρανε 3-4 ps3 και χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι.

Επίσης η ελεύθερη αγορά δεν έχει απαγορεύσεις: το ΜΜ (και τοο κάθε ΜΜ) δεν μπορεί να απαγορέψει την αγορά προϊόντος επειδή του κάπνισε, αν θέλει ας ορίσει όρους αγοράς όπως για παράδειγμα αναφέρθηκε παραπάνω με την Apple.

Εντωμεταξύ, γι'αυτούς που το βλέπουν από την σκοπιά του καταναλωτή (και για να κάνουμε και λίγο την πλάκα μας), οι πολύ ψαγμένοι θα το πάρουν από το εξωτερικό, .-. Σε λίγες περιπτώσεις καταφεύγουν στις πρακτικές τις επόμενης κατηγορίας: Οι -απλά- ψαγμένοι αναζητούν σκρουτζ, φορά, φυλλάδια, βόλτες στα μαγαζιά με φίλους και σκύλους σε σημείο που περνάνε και 1-2-3 μήνες και ουσιαστικά περιμένουν να σκάσει μύτη ευκαιρία σε αυτό που ψάχνουν, και συνήθως δεν το αγοράζουν αν δεν το πάρουν σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που παίζει στην αγορά. Οι μη ψαγμένοι ίσως να μπούν σε κάνα skroutz, αλλά με τα ελαττώματα και περιορισμούς που έχει αυτή η μηχανή είναι πολύ πιθανό να αγοράσουν κάτι σε ακριβότερη τιμή από την απόλυτα χαμηλότερη του σκρουτζ. Άσε που έχεις το κουρασμένο το pixmania να τρολλάρει τις χαμηλότερες τιμές κάνεις κλικ και βλέπεις 30€ μεταφορικά. Κ-ο-ύ-ρ-α-σ-η. Οι καθόλου ψαγμένοι είναι χαμένοι από χέρι, ούτως η άλλως στο μπάμπη το φίλο του από τα παλιά θα πάει "που θα του δώσει καλό πράμα", το οποίο και είναι (καλό δλδ) στο 50% των περιπτώσεων... Αραιά και που πέφτει στο χέρι τους φυλλάδιο και υπάρχει σε προσφορά κάτι που συμπίπτει με τις ανάγκες τους και έτσι εξυπηρετείται, ή τον τρώει η τσέπη του και ανοίγει η όρεξη του με αυτό που βλέπει (<<μμμμμμμμ 47"....>>).

Γιατί συζητάμε για το κλαψοδίκη διευθυντή που κυκλοφορεί με την μερτσέντα-κτήνος ακόμη δεν έχω καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που έμεινε είναι "γιατί να πάει κάποιος να πάρει τη προσφορά πριν από εμένα και να μου την πουλήσει μετά με καπέλο".

Ά γειά σου...

Δεν έχει πολύ καιρό που υπήρξε παρόμοιο νήμα με δεκάδες σελίδες σχετικά με «πωλητές» που τσίμπαγαν προϊόντα από στοκατζίδιο μεγάλης ελληνικής αλυσίδας και προσπαθούσαν να τα πουλήσουν με το ανάλογο καπέλο και εδώ.

Εκεί η συντριπτική πλειοψηφία των μελών το φόρουμ ήταν κάθετα αντίθετοι με την εν λόγο πρακτική και καταδίκασαν τους επιδοξους πωλητές.

Εδώ βλέπουμε να συμβαίνει σχεδόν το αντίθετο...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που έμεινε είναι "γιατί να πάει κάποιος να πάρει τη προσφορά πριν από εμένα και να μου την πουλήσει μετά με καπέλο".

αυτό ακριβώς δεν κάνουν όλοι οι εμπορικοί αντιπρόσωποι (αυτοί που σε άκουσμα service απλά στέλνουν το προϊόν στο κατασκευαστή) στους χονδρέμπορους αλλά και στους τελικούς καταναλωτές?

Ά γειά σου...

Δεν έχει πολύ καιρό που υπήρξε παρόμοιο νήμα με δεκάδες σελίδες σχετικά με «πωλητές» που τσίμπαγαν προϊόντα από στοκατζίδιο μεγάλης ελληνικής αλυσίδας και προσπαθούσαν να τα πουλήσουν με το ανάλογο καπέλο και εδώ.

Εκεί η συντριπτική πλειοψηφία των μελών το φόρουμ ήταν κάθετα αντίθετοι με την εν λόγο πρακτική και καταδίκασαν τους επιδοξους πωλητές.

Εδώ βλέπουμε να συμβαίνει σχεδόν το αντίθετο...:tomato:

μέτρησε μου την διαφορά της νομιμότητας με την ανομία σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Ά γειά σου...

Δεν έχει πολύ καιρό που υπήρξε παρόμοιο νήμα με δεκάδες σελίδες σχετικά με «πωλητές» που τσίμπαγαν προϊόντα από στοκατζίδιο μεγάλης ελληνικής αλυσίδας και προσπαθούσαν να τα πουλήσουν με το ανάλογο καπέλο και εδώ.

Εκεί η συντριπτική πλειοψηφία των μελών το φόρουμ ήταν κάθετα αντίθετοι με την εν λόγο πρακτική και καταδίκασαν τους επιδοξους πωλητές.

Εδώ βλέπουμε να συμβαίνει σχεδόν το αντίθετο...:tomato:

Με την μόνη διαφορά ότι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει φορολογικό αδίκημα, ενώ εδώ όχι. Δεν είπαμε ότι πήγε, σήκωσε τις προσφορές του ΜΜ και βγήκε παγανιά στα φόρα να πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Με την μόνη διαφορά ότι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει φορολογικό αδίκημα, ενώ εδώ όχι. Δεν είπαμε ότι πήγε, σήκωσε τις προσφορές του ΜΜ και βγήκε παγανιά στα φόρα να πουλήσει.

Πέρα από τις εμφανείς διαφορές με την παλαιότερη περίπτωση που ανέφερα, η πρακτική και το ηθικό κομμάτι παραμένουν ίδια...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟ είναι το ηθικό κομμάτι; Το MM θα πάρει τα λεφτά του; θα τα πάρει. Οι φόροι θα πληρωθούν; θα πληρωθούν. Που κολλάς; Ότι θα πάει και θα σηκώσει όλα τα ps3 ο άλλος και δε θα έχει για σένα να πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.