Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

αν έχεις μετρητή ραδιενέργειας πάρε και γάλα από το ebay

αν όχι μην πάρεις.

υποθετικά μιλώντας

σενάριο 1. ο τυπάκος αγοράζει από το MM Και το χρησιμοποιεί.

πήγε πριν απο μένα/σένα καλά έκανε ας το χαρεί.

σενάριο 2. ο τυπάκος αγοράζει από το ΜΜ και το πουλάει.

βγάζει περισσότερα(?) από το να προθηθευότανε από εκεί που για σένα έπρεπε

ίσως.

εγώ κι εσύ πάλι δεν προλάβαμε

το ΜΜ πούλησε χαμηλά.όσο ήθελε δλδ το αν πέτυχε η πολιτική του δεν το ξέρουμε.

η αγορά λειτουργεί σαν να το πήρε ιδιώτης.

ίσως ένας έμπορος να έβγαλε +10

ίσως κάποιος συνοικιακό μαγαζί να πούλησε όσο η λοιπή αγορά χωρίς να μπεί μέσα

το αρνητικό πιο είναι?

οτι δεν καρπώθηκε ο τελικός καταναλωτής την οικονομία κλίμακας του ΜΜ?

μα συζητάμε 2μέρες για 10 στραβοτοποθετημένα Playstation?

butterfly effect αλλιώς ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ τίποτα στην αγορά

το ΜΜ με 10 τεμάχια ΔΕΝ προωθεί το μαγαζί του

αυτό το έχει κάνει ΗΔΗ με το που τύπωσε το φυλλάδιο

και στον ανηψιό του διευθυντή να πήγε

και στην 22άρα γκόμενα του που δουλεύει εκει μέσα να πήγε το ίδιο και το αυτό.

το ΜΜ ακούστηκε.

οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις

είναι συμπτωματική ;)

P.s. σε μια αγορά που ψυχοραγεί στεγνωμένη απο χρήμα και κινούμενη από το πλαστικό

επέλεξαν να κάνουν πόλεμο τιμών

ή κοινωνική προσφορά όπως θες πές το.

ας επιλέξει το ίδιο ελεύθερα και υπέυθυνα και ο κάθε άλλος το πως θα δράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Ναι απλά όταν το σενάριο 1 και το σενάριο 2 δρουν ταυτοχρόνως, όντας δύο στοιχεία του ΙΔΙΟΥ δειγματικού χώρου, η πιθανότητα να πάρει το σενάριο 1 φτηνό playstation μειώνεται.

Το αρνητικό είναι στο ότι είναι γυφτιά ο μικροέμπορος να παίρνει προϊόντα προοριζόμενα για τον καταναλωτή ώστε να τα μεταπωλήσει.

Ψυχορραγώ με δύο ρ btw, όπως και το αιμορραγώ.

Δεν θυμάμαι γιατί :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις ότι σκοπός των μεγάλων είναι να αφανίσουν τους μικρούς; Ποιος νομίζεις ότι θα ωφεληθεί αν κλείσει ο μπάμπης ο σουγιάς; Εσύ επειδή δε θα σε κλέβει ή ο μεγάλος που πλέον θα μπορεί να κάνει ότι θέλει στην αγορά; Θες να πάρεις pc από το Κοτσόβολο, αλλά όταν το pc σου κάνει νερά, ή δε ξέρεις να εγκαταστήσεις το laptop, θα πας να τρέξεις στο μικρό. Και όταν κλείσει ο μικρός, θα σε γδάρει ο μεγάλος με πρακτικές τύπου geek squad - σας ρυθμίζουμε την πλασμα οθόνη σας με $150 μόνο.

Ο μεγάλος έχει τα λεφτά και κλείνει συμφωνίες και πέρνει δωρεάν κομμάτια και τα βάζει κάτω του κόστους για να τρέξει ο απλός ο τσίπης ο Έλληνας να το πάρει 2 ή 20 € κάτω από τον μικρομεσαίο. Δε ξέρει μετά ότι αυτά τα 20 € θα τα πληρώσει 5 και 10 φορές πάνω μελλοντικά.

Προσωπικά θέλω όταν πηγαίνω στον Μπαμπη το Σουγιά και όταν πηγαίνω στο Harrods να πληρώνω στην ίδια τιμή, η οποία να είναι τιμή χονδρικής = φτηνά.

Καλά εδώ παραλογίζεσαι. Δεν συγκρίνεις όμοια πράγματα.

Δεν θέλω το Harrods να φτιάχνει τσάντες και σακουλάκια και να μου τα πουλάει, ούτε τον Μπάμπη το Σουγιά να παίρνει τις τσάντες και τα σακουλάκια του Harrods να μου τα πουλάει ακριβότερα επειδή δεν έχουμε Harrods στην Αθήνα και θα πρέπει να τρέχω στο Λονδίνο.

Όχι να στα πουλάει και αν δε σου αρέσει τρέχα στο Λονδίνο. Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Επίσης δεν θέλω τον Braun τον Fischer και τον Kraft να φτιάχνουν trust και καρτέλ ώστε εγώ να πηγαίνω και να αγοράζω ακριβά.

Στο ξαναλέω, αν εξαφανιστούν οι μικροί, θα φάς το τράστ στο κεφάλι και θα πεις και ευχαριστώ και από πάνω.

Το θέμα όμως δεν είναι τι θέλω εγώ.

Το θέμα είναι πώς θα πρέπει να κινείται μια ευνομούμενη αγορά.

Ασε την ευνομούμενη. Όταν έχεις ελεύθερη αγορά, μπορείς να πουλάς όσο θές, μιας και τις τιμές θα ρυθμίσει μόνη της η αγορά μέσω προσφοράς και ζήτησης (λολ).

Η έξυπνη εμπορική πρακτική που αναφέρεται, για κάποιον που είναι έξω από τον χορό, φαίνεται σαν η ύστατη γυφτιά.

Καταλαβαίνεις ότι είσαι έξω από το χορό ε; :p

Δεν τα γνωρίζω τα λογιστικά. Δεν αντιλέγω ότι ο μικρομεσαίος έχει πολλά εμπόδια.

Αντιλέγω στο ότι θα πρέπει να πληρώνει τα εμπόδια ο καταναλωτής.

Κράτος>προμηθευτής/πολυεθνική αλυσίδα>έμπορος>καταναλωτής.

Ποιος νομίζεις ότι θα πληρώσει τη νύφη; :p

Link to comment
Share on other sites

astro κάνεις ένα απλό λάθος. Θεωρείς ότι ο μικρός είναι ποιο τίμιος από τον μεγάλο. Ο μικρός όμως μπορεί να θέλει να σε αρμέξει το ίδιο ή και περισσότερο από τον μεγάλο. Στην τελική εξαρτάται από τον καταστηματάρχη και όχι από το μέγεθος του καταστήματος. Έχω δει κάβα να χρεώνει με τιμές super market και την τιμάω ακόμα και αν δεν καταφέρνει πάντα να έχει τις προσφορές των super markets, έχω δει όμως και ψιλικατζή να πουλάει στην ίδια τιμή αναψυκτικό που αναγράφει πάνω έκπτωση με την τιμή που το πούλαγε όταν δεν ανέγραφε έκπτωση. Και μάλιστα με καπέλο 50%. Το ότι ο μικρός δείχνει ποιο τίμιος δεν πάει να πει ότι είναι κιόλας. Μπορεί να χαμογελάει ποιο πολύ και η κουβέντα να μην περιορίζεται στο πόσο καλό είναι το Χ προϊόν, αλλά 9 στις 10 περιπτώσεις το "Τι ωραία μέρα που είναι σήμερα, τι κάνει ο γιόκας σας;" μεταφράζεται σε "θα το πληρώσεις ακριβά εν γνώση σου αλλά θα πεις και ευχαριστώ".

Προσωπικά θα σου θέσω το εξής ερώτημα. Που θα ήταν οι τιμές σήμερα αν δεν υπήρχαν οι μεγάλοι;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, η αγορά μπορεί να ρυθμιστεί μόνη της. Αλλά πρόσεξε, από τη στιγμή που η αγοραπωλησία γίνεται με τα νόμιμα παραστατικά, και το φπα αποδίδεται κανονικά, τι σε πειράζει εσένα αν ο μικρός το πουλήσει 20-30-50€ παραπάνω από τον μεγάλο; Αν μπορείς πάρτο από τον μεγάλο. Αλλά αν το κάνεις αυτό να ξέρεις ότι εν γνώση σου θα κλείσεις τον μικρομεσαίο, γιατί όταν αυτός βλέπει ότι οι τιμές χονδρικής του είναι οι τιμές λιανικής του μεγάλου τι θα κάνει; Ή θα το κλείσει και θα πάει να δουλέψει ως υπάλληλος στο μεγάλο, ή θα πάει να ψωνίσει από τον μεγάλο και την υπεραξία θα την δώσει στην υποστήριξη την οποία ο μεγάλος δε προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, γιατί θεωρείς ότι η αγορά αν έχει 100 μικρομεσαίους και 10 μεγάλους θα είναι πιο υγιής από το αν έχει 15 μεγάλους?

Δεν μετράει μόνο ο πλουραλισμός, δεν φτιάχνεις ποιητικό ανθολόγιο να σταχυολογείς απόψεις και λέξεις, μετράει το τραστ.

Θεωρείς ότι οι μικροί δεν έχουν ένα άτυπο σκρουτζο-τραστ?

Ή τους θεωρείς υπόδειγμα τιμιότητας?

Όλοι μας αγοράζουμε / αγοράζαμε από μαγαζιά που μας αρέσουν περισσότερο (λόγω γνώσης υπαλλήλων / ποιότητας εμπορεύματος) ΑΛΛΑ κοιτάζαμε και τις τιμές.

Και γιατί αυτή η κλάψα για το μικρομεσαίο?

Αν αξίζει δεν νομίζω να χαθεί. Όλα εδώ πληρώνονται.

Αν δεν αξίζει, ποιο το πρόβλημα να κλείσει και να γίνει υπάλληλος?

Εννοείται παίζουν και τύχη / καταστάσεις ρόλο, αλλά κυρίως παίζουν τα πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, η αγορά μπορεί να ρυθμιστεί μόνη της. Αλλά πρόσεξε, από τη στιγμή που η αγοραπωλησία γίνεται με τα νόμιμα παραστατικά, και το φπα αποδίδεται κανονικά, τι σε πειράζει εσένα αν ο μικρός το πουλήσει 20-30-50€ παραπάνω από τον μεγάλο; Αν μπορείς πάρτο από τον μεγάλο. Αλλά αν το κάνεις αυτό να ξέρεις ότι εν γνώση σου θα κλείσεις τον μικρομεσαίο, γιατί όταν αυτός βλέπει ότι οι τιμές χονδρικής του είναι οι τιμές λιανικής του μεγάλου τι θα κάνει; Ή θα το κλείσει και θα πάει να δουλέψει ως υπάλληλος στο μεγάλο, ή θα πάει να ψωνίσει από τον μεγάλο και την υπεραξία θα την δώσει στην υποστήριξη την οποία ο μεγάλος δε προσφέρει.

Δεν έχω πρόβλημα να στηρίξω τον μικρομεσαίο, αλλά δεν θα κάτσω να στηρίξω ΟΛΟΥΣ τους μικρομεσαίους. Σε μια αγορά που μπορεί να υπάρχουν 100 μικρομεσαίοι και 10 μεγάλοι, αλλά αυτή δεν μπορεί να στηρίξει περισσότερους από 20 μικρομεσαίους και 5 μεγάλους οι υπόλοιποι ας πάνε να γίνουν υπάλληλοι. Αν θέλουν να το παίζουν αφεντικά με γεια τους με χαρά τους, αλλά δεν θα πληρώνω εγώ για αυτούς. Εσύ αν μπορείς να τους πληρώνεις "20-30-50€ παραπάνω", αν σου είναι τόσο εύκολο, μπορείς κάλλιστα να το κάνεις και να μην έχεις το άγχος ότι "θα κλείσεις τον μικρομεσαίο". Εγώ όμως δεν το βλέπω έτσι. Εγώ βλέπω ότι όλοι στην Ελλάδα θέλουν να είναι πρόεδροι, εκδότες, αφεντικά. Ε δεν γίνεται αυτό και σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι ο κόσμος έχει την υποχρέωση και πολύ περισσότερο αυτή την περίοδο την δυνατότητα να διατηρεί τον κάθε έναν από αυτούς κερδοφόρο. Τόση κουβέντα κάνουμε για τους συνδικαλιστές που τα παίρνουν, τους δημοσίους που κοιμούνται και τα παίρνουν, τους πολιτικούς που τα παίρνουν, ε ας πάμε να δώσουμε και στον κάθε ιδιώτη επιχειρηματία "20-30-50€ παραπάνω" διότι αυτός είναι μικρομεσαίος και το να σε γδέρνει ο μικρομεσαίος είναι καλό.:wall:

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αξίας. Και σου ξαναλέω. Ο μικρός αγοράζει χονδρική όσο ο μεγάλος πουλάει λιανική. Τι κάνεις στη θέση του;
"γυφτιές"

οι 15 μεγάλοι είναι καρτέλ

οι 8 μεγάλοι και 10μικροί είναι μια ειλικρινά μαχόμενη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, γιατί θεωρείς ότι η αγορά αν έχει 100 μικρομεσαίους και 10 μεγάλους θα είναι πιο υγιής από το αν έχει 15 μεγάλους?

Δεν μετράει μόνο ο πλουραλισμός, δεν φτιάχνεις ποιητικό ανθολόγιο να σταχυολογείς απόψεις και λέξεις, μετράει το τραστ.

Θεωρείς ότι οι μικροί δεν έχουν ένα άτυπο σκρουτζο-τραστ?

Ή τους θεωρείς υπόδειγμα τιμιότητας?

Όλοι μας αγοράζουμε / αγοράζαμε από μαγαζιά που μας αρέσουν περισσότερο (λόγω γνώσης υπαλλήλων / ποιότητας εμπορεύματος) ΑΛΛΑ κοιτάζαμε και τις τιμές.

Και γιατί αυτή η κλάψα για το μικρομεσαίο?

Αν αξίζει δεν νομίζω να χαθεί. Όλα εδώ πληρώνονται.

Αν δεν αξίζει, ποιο το πρόβλημα να κλείσει και να γίνει υπάλληλος?

Εννοείται παίζουν και τύχη / καταστάσεις ρόλο, αλλά κυρίως παίζουν τα πρόσωπα.

sotiri η υπογραφη σου ταιρειαζει απολυτα!!!!

Πες μου τι θα κάνεις τώρα έτσι που σε καταντήσαν, πατρίδα σερβιτόρα. (!!!)

υγ. σαν χωρα δεν παραγουμε τ ι π ο τ α !! μονο υπηρεσιες και προστιθεμενη αξια ....κι αυτα βλεπω συντομα να τα χανουμε......τοτε θα μπορουμε να συζηταμε για το ποιας εθνικοτητας θα ειναι ο καταναλωτης ,γιατι Ελληνας ΔΕΝ θα ειναι .

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=m2ViRsD40AI][/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αξίας. Και σου ξαναλέω. Ο μικρός αγοράζει χονδρική όσο ο μεγάλος πουλάει λιανική. Τι κάνεις στη θέση του;

Δεν κάνω λιανικό εμπόριο . + -

Κάνω service, support, antivirus scan ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ και για ΚΡΑΧΤΗ πουλάω και κάνα pc αν θέλει ο πελάτης στο κόστος.

Αλλά για να συμβαίνει αυτό που μου λες, σημαίνει ότι ΔΕΝ δουλεύει σωστά ο μηχανισμός ελέγχου του κράτους (που πρέπει υποθέτω να δίνει ευκαιρίες αγοράς σε όλους τους εμπόρους από τους προμηθευτές στην ίδια τιμή).

Άρα μήπως η ελεύθερη αγορά που διατείνεσαι ότι λύνει όλα τα προβλήματα, είναι η ρίζα του κακού, και άλλος ένας λόγος που γίνεσαι σερβιτόρος ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλά ζήσε εσύ μόνο με service, support, format μισοτιμής από το πλαίσιο με το ΟΑΕΕ να σου ζητάει 250 € το μήνα, μαζί με φως νερό τηλέφωνο νοίκι λογιστή κτλ και έλα μίλα μου μετά:p

Link to comment
Share on other sites

και να κλείσουν οι μικροί από τη στιγμή που δεν έχουν την δυνατότητα να χτυπήσουν τις τιμές ε;

Ρε μάστορα, κάνε ένα ctrl+alt+del στη συλλογιστική σου.

Αν είσαι μικρός και σου βγαίνει, καλώς.

Αν είσαι μικρός και δεν σου βγαίνει, θα το κλείσεις.

Στην ελεύθερη αγορά που υπεραμύνεσαι, όταν πάει ο Πλαίσιος στη Sony και της πει θα σε βάλω πρώτη μούρη στο καβούρι με δικό σου stand σε 20 καταστήματα ανά την ελλάδα, η Sony θα του κάνει προφανώς κάποια προσφορά ΚΑΛΥΤΕΡΗ από αυτή που θα κάνει στο μαγαζί στο στενάκι δίπλα στο μπαρμπέρικο. Αυτό είναι ελεύθερη αγορά, και αυτό κλείνει το μαγαζάκι.

Το να πάει το μαγαζάκι να πάρει εμπόρευμα από το Πλαίσιο πληρώνοντάς το λιανική, σημαίνει ότι πάει για φούντο και δεν το έχει πάρει χαμπάρι. Είναι μια μη υγιής πρακτική, η οποία στην πραγματικότητα αντί να αναδιανέμει τα προϊόντα σε περισσότερα καταστήματα (όπως είναι το επιχείρημά σου απ'ότι καταλαβαίνω), στερεί προϊόντα από την αγορά. Γιατί ένας απογοητευμένος αγοραστής, μπορεί να μην αγοράσει καθόλου τη συσκευή και έτσι χάνει και ο μικρός και ο μεγάλος (από τον μικρό π.χ. μπορεί να αγόραζε κάποιο παιχνίδι μελλοντικά).

Το πρόβλημα είναι οι νόμοι που διέπουν την αγορά, τόσο για τους μεγάλους, όσο και για τους μικρούς. Και παρ'όλο που ο ασθενέστερος εγείρει το κοινό αίσθημα, όπως έγραψες σε μία άνωθεν δημοσίευσή σου, ο καταναλωτής στην "τροφική" αλυσίδα του εμπορίου, είναι το μικρότερο ψάρι, το πλαγκτόν, και γι' αυτό υπεραμύνομαι και εγώ και άλλοι των δικαιωμάτων του, γιατί ο καταναλωτής μπορεί μεν να έχει πιθανότητα 1% να είναι καβατζωμένος και να μη μας νοιάζει, αλλά μπορεί 10% να είναι κάτω από το όριο της φτώχιας και 80% να είναι σαν εμένα κι εσένα, δηλαδή στα μικρομεσαία επίπεδα καταναλωτικής/αγοραστικής δύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Το να πάει το μαγαζάκι να πάρει εμπόρευμα από το Πλαίσιο πληρώνοντάς το λιανική, σημαίνει ότι πάει για φούντο και δεν το έχει πάρει χαμπάρι. Είναι μια μη υγιής πρακτική, η οποία στην πραγματικότητα αντί να αναδιανέμει τα προϊόντα σε περισσότερα καταστήματα (όπως είναι το επιχείρημά σου απ'ότι καταλαβαίνω), στερεί προϊόντα από την αγορά. Γιατί ένας απογοητευμένος αγοραστής, μπορεί να μην αγοράσει καθόλου τη συσκευή και έτσι χάνει και ο μικρός και ο μεγάλος (από τον μικρό π.χ. μπορεί να αγόραζε κάποιο παιχνίδι μελλοντικά).

Εσένα τι σε χαλάει που πάει ο μικρός και παίρνει πράγματα από τον μεγάλο και τα μεταπουλάει; Θα μου πεις δεν ειναι ηθικό. Είναι ηθικό ότι με το τρόπο που συμπεριφέρονται οι μεγάλοι στραγγαλίζουν τους μικρούς σπάζοντας τις τιμές και προσφέροντας 152 δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εσένα τι σε χαλάει που πάει ο μικρός και παίρνει πράγματα από τον μεγάλο και τα μεταπουλάει; Θα μου πεις δεν ειναι ηθικό. Είναι ηθικό ότι με το τρόπο που συμπεριφέρονται οι μεγάλοι στραγγαλίζουν τους μικρούς σπάζοντας τις τιμές και προσφέροντας 152 δόσεις;

Προσωπικά δεν με χαλάει ιδιαίτερα εκτός αν χάσω κάτι που θα ήθελα.

Με χαλάει όμως να κράζεται το κατάστημα το οποίο πήρε πρέφα την κομπίνα.

Πρόκειται περί τυπικής ελληναράδικης απατεωνιάς, και θα έπρεπε ο παθών να κάνει την πάπια.

Το ότι βγαίνει και μιλάει, σημαίνει ότι -το εμπόριό μας αυτοκαταστρέφεται διότι- θεωρεί την απατεωνιά επιχειρηματικότητα, την ανηθικότητα ηθική και την ανομία ισονομία.

Ισωτήρης - 2011 μ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μα που την είδες την απατεωνιά; Έκλεψε κανέναν; Κορόιδεψε κανέναν; Ανάγκασε κανέναν να αγοράσει από αυτόν;

Αν αυτός αγοράζει από τη sony 310 € το playstation και από το MM 300 € ποιος φταίει που πάει και κάνει τον MM προμηθευτή; Αφού και στις δύο περιπτώσεις, 350 € θα το πουλήσει, άσε που αν αγοράσει από ΜΜ θα μπορεί το πουλήσει και φθηνότερα από ότι θα το πούλαγε αν το αγόραζε από τον προμηθευτή του.

Link to comment
Share on other sites

Τον πελάτη του αγαπητέ αντώνη, που του το πούλησε 350 όταν θα μπορούσε να το έχει πάρει 300, και μάλιστα από μεγάλη αλυσίδα, στην οποία και μετά από 2 χρόνια θα μπορεί να απευθυνθεί για λόγους εγγύησης, όταν στο μικρό μαγαζί που έχει καταντήσει να πουλάει ps3 του mm το μέλλον διαγράφεται αμφίβολο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.