Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

Το ότι το πάω στα άκρα το ξέρω, αλλά η δουλειά του υπεύθυνου δεν είναι να περιμένει να δει το λουκέτο πρώτα και μετά να αντιδράσει. Ο άνθρωπος υπάλληλος είναι και η δουλειά του είναι να αυξήσει τα έσοδα και την πελατεία του μαγαζιού. Όταν βλέπει κάποιους με τις τακτικές τους να του βάζουν τρικλοποδιά τι θα κάνει; Θα το βουλώσει επειδή είναι ο εκπρόσωπος της μεγάλης αλυσίδας και άρα κατά κανόνα έχει άδικο; Την δουλειά του υπερασπίζεται και αυτός.

Μπορει να ενημερωσει ομορφα τον αγοραστή και να απευθυνθεί στο νομικο τμημα της εταιριας. δεν ειναι δουλεια του να κανει τον 'αστυνόμο' . Αυτη η τακτικη μου θυμιζει κατι δημοσιους που το παιζουν και 'νομικοι' ενω απλα λενε ασχετα πραγματα και απλα σπαταλουν τον χρονο σου. Ο καθενας να κανει την δουλεια του και το 'στραβο' να το 'δινει' σε αυτον που πρεπει και απο την μερια του θα δει αν πρεπει να γινει κατι. Το οτι φαινεται σε μενα κατι 'παρανομο' δεν σημαινει οτι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply
Μπορει να ενημερωσει ομορφα τον αγοραστή και να απευθυνθεί στο νομικο τμημα της εταιριας. δεν ειναι δουλεια του να κανει τον 'αστυνόμο' . Αυτη η τακτικη μου θυμιζει κατι δημοσιους που το παιζουν και 'νομικοι' ενω απλα λενε ασχετα πραγματα και απλα σπαταλουν τον χρονο σου. Ο καθενας να κανει την δουλεια του και το 'στραβο' να το 'δινει' σε αυτον που πρεπει και απο την μερια του θα δει αν πρεπει να γινει κατι. Το οτι φαινεται σε μενα κατι 'παρανομο' δεν σημαινει οτι ειναι.

Μπορεί να τον ενημέρωσε όμορφα. Κάποιος ο οποίο ξεκινάει ένα thread και περιγράφει μια κατάσταση δεν είναι κατ' ανάγκη και :innocent:

Έχουμε ένα thread ενός ανώνυμου για λογαριασμό ενός μαγαζιού που θέλει να μείνει ανώνυμο με καταγγελίες εναντίων ενός μαγαζιού μόνο και μόνο επειδή κάποιος υπεύθυνος τους είπε ότι δεν θα εκμεταλλεύονται άλλο τις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ενημερωσει ομορφα τον αγοραστή και να απευθυνθεί στο νομικο τμημα της εταιριας. δεν ειναι δουλεια του να κανει τον 'αστυνόμο' . Αυτη η τακτικη μου θυμιζει κατι δημοσιους που το παιζουν και 'νομικοι' ενω απλα λενε ασχετα πραγματα και απλα σπαταλουν τον χρονο σου. Ο καθενας να κανει την δουλεια του και το 'στραβο' να το 'δινει' σε αυτον που πρεπει και απο την μερια του θα δει αν πρεπει να γινει κατι. Το οτι φαινεται σε μενα κατι 'παρανομο' δεν σημαινει οτι ειναι.

Γιαννη δεν τον νοιαζει τον καθε υπευθυνο-υπαλληλο του καθε καταστηματος και φυσικα δεν του πεφτει κανενας λογος το τι θα κανω εγω εσυ και ο καθενας αυτο που αγοραζει.

Δηλαδη αν καποιος παει να αγορασει μια καραμπινα θα τον περασει ο υπευθυνος του καταστηματος απο ψυχολογικο ελεγχο για το αν την θελει να σκοτωσει κουνελια η την πεθερα του?

Ας ηταν σωστο το ΜΜ και να ελεγε πως οι "προσφορες του καταστηματος αφορουν πελατες με αποδειξη ΦΠΑ και οχι με τιμολογιο" και ετσι να μην μπορει να αγορασει αυτος που θελει να τα μεταπουλησει απο την στιγμη που το καταστημα δεν θελει μεταπωλητες τουλαχιστον στις προσφορες του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τον ενημέρωσε όμορφα. Κάποιος ο οποίο ξεκινάει ένα thread και περιγράφει μια κατάσταση δεν είναι κατ' ανάγκη και :innocent:

Έχουμε ένα thread ενός ανώνυμου για λογαριασμό ενός μαγαζιού που θέλει να μείνει ανώνυμο με καταγγελίες εναντίων ενός μαγαζιού μόνο και μόνο επειδή κάποιος υπεύθυνος τους είπε ότι δεν θα εκμεταλλεύονται άλλο τις προσφορές.

Συμφωνώ φυσικά σε αυτό περί της ανωνυμίας(ειμαι της αποψης : ειμαι ο .... και εχω να πω...). Εχω την αίσθηση οτι απο την πλευρα του ο καθενας εχει το δικαιο του. Το μονο που με 'ξένισε' να το πω δεν ηταν τα σχολια γιατι ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη αλλα κατι 'νομικα' θεματα που προσπαθούν απλα να κλέψουν εντυπώσεις λογο της άγνοιας των πολλών για τα θεματα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δεν τον νοιαζει τον καθε υπευθυνο-υπαλληλο του καθε καταστηματος και φυσικα δεν του πεφτει κανενας λογος το τι θα κανω εγω εσυ και ο καθενας αυτο που αγοραζει.

Δηλαδη αν καποιος παει να αγορασει μια καραμπινα θα τον περασει ο υπευθυνος του καταστηματος απο ψυχολογικο ελεγχο για το αν την θελει να σκοτωσει κουνελια η την πεθερα του?

Ας ηταν σωστο το ΜΜ και να ελεγε πως οι "προσφορες του καταστηματος αφορουν πελατες με αποδειξη ΦΠΑ και οχι με τιμολογιο" και ετσι να μην μπορει να αγορασει αυτος που θελει να τα μεταπουλησει απο την στιγμη που το καταστημα δεν θελει μεταπωλητες τουλαχιστον στις προσφορες του.

Το φαντάζεσαι? κυριε χαρτί απο τρελογιατρο έχετε? για πουλιά πάρτε αυτο... για πεθερα περάστε πισω σας παρακαλώ στα καλα οπλα. χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν με απασχολεί τι θα χάσει το Mediamarkt. Ο καημένος ο πελάτης όμως που θα τρέχει με το φυλλάδιο στο χέρι και στο τέλος θα μείνει με κάτι άλλο στο χέρι διότι κάποιος πήγε με φορτηγό και βούτηξε τις προσφορές τι φταίει;

Δεν θα χάσει τίποτα. Θα κάνει μια ωραία βόλτα στα ράφια και θα αγοράσει 3-4 λάμπες οικονομίας, κανα φορτιστή για μπαταρίες, άντε και μια μηχανή του καφέ σε "ελαφρώς" ακριβότερες τιμές, αλλά μια που 'ρθαμε μην φύγουμε και με άδεια χέρια. Άλλωστε το ίδιο γίνεται πάντα με τις εκάστοτε "προσφορές" του Πλαισίου, του MediaMarkt, του Κωτσόβολου κτλ.... :wall:

Δεν ξέρω αν είναι κακούργημα το να αγοράζεις και να μεταπωλείς προϊόντα αλλά τις "ωχ λάθος του συστήματος" ή "μόλις μας τελείωσε" κτλ προσφορές ή ακόμη και τις πρακτικές εκφοβισμού ("α, το αγοράσες από αλλου ; δεν έχει service") και τις μυστικές "συμφωνίες" μεγαλομαγαζιών και αντιπροσωπειών θα έπρεπε να τις καταδικάζουν ΟΛΟΙ - καταναλωτές και μικροεπιχειρηματίες - και να τους πήξουν στις μηνύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσει τίποτα. Θα κάνει μια ωραία βόλτα στα ράφια και θα αγοράσει 3-4 λάμπες οικονομίας, κανα φορτιστή για μπαταρίες, άντε και μια μηχανή του καφέ σε "ελαφρώς" ακριβότερες τιμές, αλλά μια που 'ρθαμε μην φύγουμε και με άδεια χέρια. Άλλωστε το ίδιο γίνεται πάντα με τις εκάστοτε "προσφορές" του Πλαισίου, του MediaMarkt, του Κωτσόβολου κτλ.... :wall:

Και όμως θα χάσει διότι την επόμενη φορά που ο εν λόγω πελάτης που θα "κάνει μια ωραία βόλτα στα ράφια και θα αγοράσει 3-4 λάμπες οικονομίας, κανα φορτιστή για μπαταρίες, άντε και μια μηχανή του καφέ σε "ελαφρώς" ακριβότερες τιμές, αλλά μια που 'ρθαμε μην φύγουμε και με άδεια χέρια" θα πει:

"Άντε να χαθείτε με τις ψευτοπροσφορές σας στα ψευτοφυλλάδια. Όπως την προηγούμενη φορά θα είναι και αυτές οι προσφορές σας που είχα έρθει για το PS3 αλλά μου είπατε ότι "μόλις μας τελείωσε" με αποτέλεσμα να "κάνω μια ωραία βόλτα στα ράφια και να αγοράσω 3-4 λάμπες οικονομίας, ένα φορτιστή για μπαταρίες, μια μηχανή του καφέ σε "ελαφρώς" ακριβότερες τιμές διότι μιας που 'ρθαμε μην φύγουμε και με άδεια χέρια" χωρίς να τα χρειάζομαι. ΤΕΛΟΣ. Από δω και πέρα θα αγοράζω από αυτό το ανώνυμο μαγαζάκι που βγήκε και από τα πρώτα στο Skroutz και είναι και κοντά σε εσάς όλως τυχαίως το οποίο αν και μου πούλησε το PS3 τα παιχνίδια και τα χειριστήρια σε "ελαφρώς" ακριβότερες τιμές τουλάχιστον ΤΑ ΕΙΧΕ, δεν κορόιδευε.

Link to comment
Share on other sites

καλα δε μπορω να καταλαβω την νοοτροπια ορισμενων.

Απο που κ ως που θα πρεπει να φυγεις με ΓΕΜΑΤΑ χερια δλδ αν δεν εχει το προιον που θες ;

δε ξερεις τι ψαχνεις ; η θες να χαλασεις τα λεφτα σου οπως και να εχει ;

αν ανηκεις στην 2η κατηγορια , μη παραπονιεσαι και να μη γκρινιαζεις..ελεος πια

Link to comment
Share on other sites

καλα δε μπορω να καταλαβω την νοοτροπια ορισμενων.

Απο που κ ως που θα πρεπει να φυγεις με ΓΕΜΑΤΑ χερια δλδ αν δεν εχει το προιον που θες ;

δε ξερεις τι ψαχνεις ; η θες να χαλασεις τα λεφτα σου οπως και να εχει ;

αν ανηκεις στην 2η κατηγορια , μη παραπονιεσαι και να μη γκρινιαζεις..ελεος πια

Απλα τα καταστηματα δουλευουν και με την λογικη οτι οκ δεν βρηκες αυτο που εψαχνες δεν θα κανεις και μια βολτα στο καταστημα μιας και ηρθες?

Αλλα οπως εχω γραψει και ποιο πανω ο απλος πελατης ισως να παρει και κατι που θα του αρεσει ασχετα αν ειναι σε προσφορα η οχι, ο μαγαζατορας δεν παει να του τρεχουν τα σαλια για κατι που θα δει αν δεν ειναι σε προσφορα για να βγαλει κερδος δεν υπαρχει περιπτωση να το παρει.

Εγω παλι και να μου αρεσει κατι θα ριξω μια ματια στο γνωστο τσιγκουνικο site για να δω που εχει ποιο φτηνα αλλα φυσικα δεν θα τρεξω στην αλλη ακρη της Αττικης για να γλυτωσω 10 ευρω.

Και μην τσιμπατε στις προσφορες του τυπου "Τηλεοραση απο 1000 ευρω μονο 699" γιατι κατι τετοιο εκανε και το Καρφουρ στην Κυπρο που ημουν και ετρεχαν τα κοροϊδα να την παρουν και στο Eshop της Κυπρου ειχε 549 ευρω η ιδια τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι εγώ έχω φούρνο απέναντι από εσένα και κάθε πρωί έρχομαι και σου παίρνω ΟΛΟ το ψωμί. Στο κάνω μία δυο δέκα εκατό φορές. Στο τέλος τι θα έχει γίνει; Θα έχεις έναν φούρνο ο οποίος πουλάει όλο το ψωμί που βγάζει αλλά δεν έχει πελάτες πλην ενός, εμένα. Μόλις δω ότι έχω κλειδώσει όλη την πελατεία και δεν χρειάζεται να συνεχίσω αυτή την τακτική, σταματήσω να αγοράζω το ψωμί σου οπότε πάει έκλεισες, λουκέτο.

Αμα ημουν SM αρτοποιίας και παρηγαγα 10 τονους ψωμι την ημερα και ερχοσουν και επερνες τον 1 τονο μεγεια σου με χαρα σου, θα ειχα εξασφαλισμένη την πώληση του 10% της ημερήσιας παραγωγης. Και αφου θα ηθελες να βγάλεις κερδος θα επρεπε να πουλησεις παραπανω, αρα υπηρχε η πιθανοτητα αν η αγορα αποτελουνταν απο ενημερωμενους καταναλωτες να σου εμενε οτ τονος και το πλι στο χερι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ημουν SM αρτοποιίας και παρηγαγα 10 τονους ψωμι την ημερα και ερχοσουν και επερνες τον 1 τονο μεγεια σου με χαρα σου, θα ειχα εξασφαλισμένη την πώληση του 10% της ημερήσιας παραγωγης. Και αφου θα ηθελες να βγάλεις κερδος θα επρεπε να πουλησεις παραπανω, αρα υπηρχε η πιθανοτητα αν η αγορα αποτελουνταν απο ενημερωμενους καταναλωτες να σου εμενε οτ τονος και το πλι στο χερι. :)

Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Απλα τα καταστηματα δουλευουν και με την λογικη οτι οκ δεν βρηκες αυτο που εψαχνες δεν θα κανεις και μια βολτα στο καταστημα μιας και ηρθες?

Ε οχι δα...να ερχομαι για τηλεοραση και να φευγω με καφετΙΕρα επειδη πατησα το ποδι μου στο καθε μαγαζι..

Δεν εχεις κυριε μου την τηλεοραση που εχω κανει ερευνα αγορας και βλεπω οτι συμφερει και θελω να την αγορασω απο σας γιατι ειναι πιο φθηνη η την ειχατε μονο εσεις ;

Σας ευχαριστω γεια σας.

Απο εκει και περα αν θα σκασεις το 500αρικο για αλλη τηλεοραση επειδη σου την προτεινε ο πωλητης που οι περισσοτεροι ειναι βαλτε με σε ενα μπρικι και βραστε με απο γνωσεις , καλα να παθεις που θα πεταξεις ενα 500αρικο ετσι χωρις να ξερεις εσυ ο ιδιος που δινεις τα λεφτα σου.

Υπαρχουν οι συνηδιτοποιημενοι πελατες που ξερουν για τι πανε και τι θελουν και οι πελατες που ψαχνονται και σπαρταραει το χρημα στην τσεπη τους γιατι προφανως δεν ξερουν τι σημαινει ευρω.

Ε αυτους δε τους λυπαμαι.με συγχωρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι δα...να ερχομαι για τηλεοραση και να φευγω με καφετερια επειδη πατησα το ποδι μου στο καθε μαγαζι..

Αν πήγαινες για τηλεόραση και έφευγες με καφετέρια κανείς δεν θα σε λυπόταν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι δα...να ερχομαι για τηλεοραση και να φευγω με καφετΙΕρα επειδη πατησα το ποδι μου στο καθε μαγαζι..

Δεν εχεις κυριε μου την τηλεοραση που εχω κανει ερευνα αγορας και βλεπω οτι συμφερει και θελω να την αγορασω απο σας γιατι ειναι πιο φθηνη η την ειχατε μονο εσεις ;

Σας ευχαριστω γεια σας.

Απο εκει και περα αν θα σκασεις το 500αρικο για αλλη τηλεοραση επειδη σου την προτεινε ο πωλητης που οι περισσοτεροι ειναι βαλτε με σε ενα μπρικι και βραστε με απο γνωσεις , καλα να παθεις που θα πεταξεις ενα 500αρικο ετσι χωρις να ξερεις εσυ ο ιδιος που δινεις τα λεφτα σου.

Υπαρχουν οι συνηδιτοποιημενοι πελατες που ξερουν για τι πανε και τι θελουν και οι πελατες που ψαχνονται και σπαρταραει το χρημα στην τσεπη τους γιατι προφανως δεν ξερουν τι σημαινει ευρω.

Ε αυτους δε τους λυπαμαι.με συγχωρεις.

Εγω δεν ειπα τι κανει ο σωστος πελατης αλλα με ποια λογικη δουλευουν τα μεγαλα καταστηματα.

Και φυσικα δεν υπαρχουν μονο οι σωστοι πελατες αλλα και οι αλλοι που δεν ξερουν τι θελουν γιατι ο σωστος πελατης εχει κανει την ερευνα του και ξερει ακριβως τι θελει να παρει και απο που το παρει.

Αν υπηρχαν μονο σωστοι πελατες τα καταστηματα δεν θα ειχαν υπαληλους εξυπηρετησης για να τους ρωταει ο ενας και ο αλλος το κοντο και το μακρυ του για μια τηλεοραση αλλα θα ειχαν μονο υπαληλους στα ταμεια.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ημουν SM αρτοποιίας και παρηγαγα 10 τονους ψωμι την ημερα και ερχοσουν και επερνες τον 1 τονο μεγεια σου με χαρα σου, θα ειχα εξασφαλισμένη την πώληση του 10% της ημερήσιας παραγωγης. Και αφου θα ηθελες να βγάλεις κερδος θα επρεπε να πουλησεις παραπανω, αρα υπηρχε η πιθανοτητα αν η αγορα αποτελουνταν απο ενημερωμενους καταναλωτες να σου εμενε οτ τονος και το πλι στο χερι. :)

Μόνο που το MM δεν είναι παραγωγός αλλά μεταπωλητής.

Υπάρχει διάκριση παραγωγού / μεταπωλητή και στην κείμενη νομοθεσία (στον κώδικα βιβλίων και στοιχείων κλπ.) με μια μικρή ματιά που έριξα χθες.

Παραγωγός είναι αυτός που προσφέρει προστιθέμενη αξία στο προϊόν από μόνος του διότι παίρνει αλεύρι νερό λάδι μαγιά και βγάζει ψωμί, αγοράζει 10 λεπτά τα υλικά και πουλάει 1 ευρώ το ψωμί. (το παράδειγμα στο κείμενο που διάβασα έλεγε για αυτόν που φτιάχνει σφραγίδες).

Ο μεταπωλητής όμως, δεν αγοράζει 50 ευρώ το ps3 να το πουλήσει 300. Το MM πιθανώς να μην κερδίζει από τις προσφορές και να θέλει να κάνει διαφήμιση.

Οπότε τότε αυτός που συστηματικά γεμίζει το μαγαζί του από αυτόν, του στερεί διαφήμιση = πελάτες.

Και προσοχή, δεν λέμε να πάει κάποιος να πάρει τα προϊόντα και να τα βάλει στο μαγαζί του.

Λέμε να πάει να πάρει τους ΚΡΑΧΤΕΣ να τους βάλει στο μαγαζί του, για να ανέβει πάνω πάνω στο skroutz (απ'ότι φαίνεται), μιας και το skroutz δεν τραβάει τιμές από Media Markt / Saturn. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να κατοχυρώνονται νομικά οι αλυσίδες να μην τους παίρνουν τους κράχτες τους οι κακοί μικρομεσαίοι;

Μιας και έπιασες το λογιστικά ρε Σωτήρη, δε κοιτάς μια πόσο φορολογούνται οι αλυσίδες και πόσο οι μικρομεσαίοι; Με ποιόν είναι μαζί το κράτος και ποιόν κυνηγάει;

Δεν είναι δυνατόν τώρα η κάθε αλυσίδα να κλαίγεται επειδή έρχονται οι πονηροί μικροί και της βουτάνε τις προσφορές, όταν η ίδια λόγω μεγέθους ευνοείται από όλους τους παράγοντες της αγοράς.

Όσο γι'αυτό που λές για το σκρούτζ, όταν σατούρν και ΜΜ βγάλουν κανονική λίστα προϊόντων όπως όλοι όσοι συμμετέχουν στο σκρούτζ όπου αναγράφονται οι τιμές για ότι πουλάνε και όχι φυλλάδια προσφορών, τότε να το ξαναεξετάσουμε γιατί δεν τους παίζει ο σκρουτζ:p

Link to comment
Share on other sites

Sotiri έχει κάνει κανείς συμβόλαιο με μαρκετίστα διαφημιστή

οτι θα διαθέσω τόσα προιόντα με τόση ζημιά

και θα τα διαθέσω σε ισόποσους νέους πελάτες?

Αν το χ κατάστημα λογοδοτούσε για τις επιστροφές τζίρου

τα campain refund

τα marketing refund

και όλες τις λογιστικές λαμογιές ναι να τον κρίναμε

τώρα δεν ξέρουμε.

και το να χρησιμοποιείς τεχνάσμα ένα προιον κράχτη με υποβοήθηση δέκα φεσωμένα

τακτική super market

αλλού θα το χαρακτηρίζαμε ως μονοπωλιακή τακτική ή επέκταση αυτού.

τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να κατοχυρώνονται νομικά οι αλυσίδες να μην τους παίρνουν τους κράχτες τους οι κακοί μικρομεσαίοι;

Μιας και έπιασες το λογιστικά ρε Σωτήρη, δε κοιτάς μια πόσο φορολογούνται οι αλυσίδες και πόσο οι μικρομεσαίοι; Με ποιόν είναι μαζί το κράτος και ποιόν κυνηγάει;

Δεν είναι δυνατόν τώρα η κάθε αλυσίδα να κλαίγεται επειδή έρχονται οι πονηροί μικροί και της βουτάνε τις προσφορές, όταν η ίδια λόγω μεγέθους ευνοείται από όλους τους παράγοντες της αγοράς.

Όσο γι'αυτό που λές για το σκρούτζ, όταν σατούρν και ΜΜ βγάλουν κανονική λίστα προϊόντων όπως όλοι όσοι συμμετέχουν στο σκρούτζ όπου αναγράφονται οι τιμές για ότι πουλάνε και όχι φυλλάδια προσφορών, τότε να το ξαναεξετάσουμε γιατί δεν τους παίζει ο σκρουτζ:p

Ξερω πως για να ειναι ενα καταστημα στο Skroutz πρεπει να πληρωνει καποια συνδρομη στο Skroutz γιατι πολλοι πιστευουν πως το ιδιο το Skroutz βαζει τα καταστηματα στην σελιδα του και αυτο ειναι λαθος!

Ισως το ΜΜ να μην ειναι γιατι πολυ απλα να μην θελει να ειναι στο Skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να κατοχυρώνονται νομικά οι αλυσίδες να μην τους παίρνουν τους κράχτες τους οι κακοί μικρομεσαίοι;

Προσωπικά θέλω όταν πηγαίνω στον Μπαμπη το Σουγιά και όταν πηγαίνω στο Harrods να πληρώνω στην ίδια τιμή, η οποία να είναι τιμή χονδρικής = φτηνά.

Δεν θέλω το Harrods να φτιάχνει τσάντες και σακουλάκια και να μου τα πουλάει, ούτε τον Μπάμπη το Σουγιά να παίρνει τις τσάντες και τα σακουλάκια του Harrods να μου τα πουλάει ακριβότερα επειδή δεν έχουμε Harrods στην Αθήνα και θα πρέπει να τρέχω στο Λονδίνο.

Επίσης δεν θέλω τον Braun τον Fischer και τον Kraft να φτιάχνουν trust και καρτέλ ώστε εγώ να πηγαίνω και να αγοράζω ακριβά.

Το θέμα όμως δεν είναι τι θέλω εγώ.

Το θέμα είναι πώς θα πρέπει να κινείται μια ευνομούμενη αγορά.

Η έξυπνη εμπορική πρακτική που αναφέρεται, για κάποιον που είναι έξω από τον χορό, φαίνεται σαν η ύστατη γυφτιά.

Δεν είναι σωστό βέβαια να χαρακτηρίσω εβραίο και γύφτο όποιον ασχολείται με το εμπόριο, γι' αυτό και δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής, με εξωθείτε όμως να παροτρύνω τους εμπόρους να βάλουν και καμιά ζυγαριά στην καρότσα να ζυγίζουν τα playstation.

Μιας και έπιασες το λογιστικά ρε Σωτήρη, δε κοιτάς μια πόσο φορολογούνται οι αλυσίδες και πόσο οι μικρομεσαίοι; Με ποιόν είναι μαζί το κράτος και ποιόν κυνηγάει;

Δεν τα γνωρίζω τα λογιστικά. Δεν αντιλέγω ότι ο μικρομεσαίος έχει πολλά εμπόδια.

Αντιλέγω στο ότι θα πρέπει να πληρώνει τα εμπόδια ο καταναλωτής.

Δεν είναι δυνατόν τώρα η κάθε αλυσίδα να κλαίγεται επειδή έρχονται οι πονηροί μικροί και της βουτάνε τις προσφορές, όταν η ίδια λόγω μεγέθους ευνοείται από όλους τους παράγοντες της αγοράς.

Είδες πουθενά να κλάφτηκε η αλυσίδα? Ο Σκρουτζ κλάφτηκε επειδή τον πήρανε χαμπάρι.

Εντέχνως όμως, αφού η αλυσίδα έχει όνομα (δεν ήρθε να μας πει για μια ανώνυμη αλυσίδα, τους "έδωσε" - αν δεν έδινε το όνομα για μένα θα ήταν πιο τίμιο) ενώ το φίλα προσκείμενο περίπτερο παραμένει στην ανωνυμία.

Όσο γι'αυτό που λές για το σκρούτζ, όταν σατούρν και ΜΜ βγάλουν κανονική λίστα προϊόντων όπως όλοι όσοι συμμετέχουν στο σκρούτζ όπου αναγράφονται οι τιμές για ότι πουλάνε και όχι φυλλάδια προσφορών, τότε να το ξαναεξετάσουμε γιατί δεν τους παίζει ο σκρουτζ:p

Δεν μπορώ να γνωρίζω τις πολιτικές των μεγαλοκαταστημάτων.

Προφανώς δεν θέλουν τους σκρουτζαριστούς για πελάτες αλλά τους χάνους.

Sotiri έχει κάνει κανείς συμβόλαιο με μαρκετίστα διαφημιστή

οτι θα διαθέσω τόσα προιόντα με τόση ζημιά

και θα τα διαθέσω σε ισόποσους νέους πελάτες?

Αν το χ κατάστημα λογοδοτούσε για τις επιστροφές τζίρου

τα campain refund

τα marketing refund

και όλες τις λογιστικές λαμογιές ναι να τον κρίναμε

τώρα δεν ξέρουμε.

και το να χρησιμοποιείς τεχνάσμα ένα προιον κράχτη με υποβοήθηση δέκα φεσωμένα

τακτική super market

αλλού θα το χαρακτηρίζαμε ως μονοπωλιακή τακτική ή επέκταση αυτού.

τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται....

Δεν έχω το media markt, δεν δουλεύω σε αυτό και αν αύριο κλείσει δεν θα με ενδιαφέρει και καθόλου. Δεν υποστηρίζω το media markt ούτε τη λογική του super market, υποστηρίζω απλά τις χαμηλές τιμές των προσφορών, είτε λέγεται media markt, είτε saturn, είτε factory outlet είτε IKEA είτε το πάνω πάνω στο skroutz.

Αλλά δεν μπορώ να βλέπω τη ΓΥΦΤΙΑ και την ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ να εξαγνίζονται υπό το πρίσμα της πίεσης, της κρίσης, του φορολογικού συστήματος κλπ. Και μη μου πείτε αν το media και τα άλλα σουπερ μάρκετ είναι ηθικά, προφανώς και δεν είναι, αλλά είναι λυπηρό να συναγωνίζονται τα καταστήματα στη ΛΑΜΟΓΙΑ αντί στην παροχή υπηρεσιών (που είναι και ο λόγος ύπαρξής τους, αν πάψει αυτό, θα παίρνουμε μέχρι και γάλα από το ebay).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.