Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

Η λογικη του τιμολογιου ειναι αυτη δεν ειναι δυνατον εγω που αγοραζω κατι για να το μεταπουλησω να αποδιδω δυο φορες ΦΠΑ μια οταν το αγοραζω και μια οταν θα το πουλησω.

Το ΦΠΑ συμψηφιζεται.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Σταδιο 1

Αγοραζεις προιοντα 7700Ευρω (ΑΞΙΑ) + 2300Ευρω(ΦΠΑ)= 10000 συνολο

Το ΦΠΑ το πληρωσες στον προμηθευτη σου.

Σταδιο 2

Πουλας τα εμπορευματα που αγορασες πχ. 20000 συνολικα

Μεσα σε αυτα τα 20000 εχεις εισπραξει ΦΠΑ', οπου ΦΠΑ' > ΦΠΑ.Δηλαδη,15400 (ΑΞΙΑ) + 4600(ΦΠΑ') = 20000

Στην εφορια οφειλεις να αποδοσεις τον επιπλεον Φορο που εισεπραξες,δλδ ΦΠΑ' - ΦΠΑ= 4600 - 2300 = 2300

Δηλαδη ο ΦΠΑ ειναι ενας φορος που εισπρατουν οι επιχειρησεις για λογαριασμο του κρατους.

Επισης,μπορεις να αγορασεις μεσω εταιρειας καποια πραγματα αλλα να υπαρχει καποια λογικη.Σε ενδεχομενο ελεγχο της εφοριας στην ψησταρια,πως θα εξηγησεις το home cinema των 10000,δερματινους ιταλικους καναπεδες ή τη μπανιερα με υδρομασαζ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply
Δεν δινω αδικο σε αυτους που κραζουν τα "μαγαζακια" που το κανουν αυτο αλλα αν ερχοντουσταν εστο και για μια μερα στη θεση τους θα εβλεπαν οτι τετοιους ειδους προσφορες ειναι με μεγαλη διαφορα οικονομικοτερες απο την πιο ονοιρεμενη τιμη χονδρικης που εχουν καταφερει....

Ναι, αλλά ο καταναλωτής τι εισπράττει?

Γιατί να έρθει ο καταναλωτής στη θέση του εμπόρου?

Αν δεν μπορεί να πιέσει τους προμηθευτές (να μαζευτούν 10-20 έμποροι, να συνεταιριστούν και να πάνε στη Sony Hellas να τους κράξουν), ας το κλείσουν, όπως ελεύθερη αγορά έχουμε κι εμείς να πάμε από δω κι από κει, ελεύθεροι είναι κι αυτοί να κλείσουν το περίπτερο και να ανοίξουν άλλο με μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και πιο χάνους αγοραστές (π.χ. μαγαζιά με ρούχα).

Προφανώς το ΜΜ για να έχει πρόβλημα, ΔΕΝ θέλει τους πελάτες που αγοράζουν 10-10, γιατί πιθανώς να μην έχει 1000 κομμάτια αλλά 100. Αν είχει 1000 και 10.000 ίσως είχε άλλη αντιμετώπιση ως προς αυτούς που σηκώνουν τις προσφορές.

Αν και είμαι σίγουρος, ότι προτιμά να δώσει 100 κράχτες και τα υπόλοιπα 900 + 50 ευρώ, όσο και ο "έξυπνος" μικρομαγαζάτορας.

Είχα πάντως την εντύπωση ότι για να μεταπωλήσεις κάτι θα πρέπει να το αγοράζεις από τον προμηθευτή. Αν χαλάσει το PS3 τι θα κάνει ο μαγαζάτορας, θα στείλει στον πελάτη στο mediamarkt? Και καλά να είναι κανονική εισαγωγή, αν το mm τα έχει κάνει δική του εισαγωγή -εκτός ευρώπης για παράδειγμα- και η Sony Hellas σου πει δεν στα καλύπτω, ο μαγαζάτορας τι ακριβώς θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ίδια λές / λένε και στο insomnia:

Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό - Insomnia.gr

Για μένα είναι απαράδεκτη η δυσφήμιση που γίνεται στο mediamarkt.

Αν ήμουν moderator θα έκανα τουλάχιστον ban τον user και πιθανώς black hole το topic, αν και η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα (μαγαζάτορας vs καταναλωτής σημειώσατε 1).

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντης του καταστηματος (σορρυ για το εντιτ,αλλα ξερεις την λαμπ πολισι για τις βρισιες) εχει απολυτο δικιο.Μπορει η ΜΜ να πωλει τα συγκεκριμενα πλεηστεησιον με ζημια ,στα πλαισια στρατηγικης αναπτυξης,να προσελκυσει καταναλωτες να παρουν κατι αλλο.Απτη στιγμη που αγορασες 1,και πας καθε εβδομαδα να αγορασεις αλλα 2 ενω εισαι ανταγωνιστης,δεν εχει απολυτως καμμια υποχρεωση να στα πουλησει (και μην μπουρδολογουμε,δεν προκειται περι λιανικης πωλησης,οταν αγοραζεις συστηματικα το ιδιο προιον.Εκτος αν υπαρχουν πολλοι καταναλωτες που τα χωνουν κατω απτα στρωματα τους τα πλεηστεησια.),γιατι πολυ απλα πας να βγαλεις κερδος στην πλατη του.

Ουτε προκειται περι αθεμιτου ανταγωνισμου,δεν ειναι ΣΟΝΥ το μηντιαμαρκτ ουτε ο μοναδικος προμηθευτης.Σε καιει να τα παρεις?Sony Europe .

ΥΓ:Το ξερεις οτι η δυσφημιση εμπορικης επιχειρησης ειναι ποινικο αδικημα ε?

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτη η δυσφημιση με τον τροπο που γινεται η για τον λογο που γινεται ;

γιατι αν προκειται για τον λογο , οι μισοι λενε ετσι και οι αλλοι μισοι γιουβετσι

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτη η δυσφημιση με τον τροπο που γινεται η για τον λογο που γινεται ;

γιατι αν προκειται για τον λογο , οι μισοι λενε ετσι και οι αλλοι μισοι γιουβετσι

για τον λογο φυσικα (εχει και ο τροπος τον ρολο του βεβαια).Ο θρεντ σταρτερ φυσικα ελευθερος ειναι να παει στα δικαστηρια,αλλα προκειται περι εγγυημενης ηττας.Απο τα αποδυτηρια.Αλλα κλεφτες θα γινουν και οι ερμοι οι δικηγοροι?

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντης του καταστηματος (σορρυ για το εντιτ,αλλα ξερεις την λαμπ πολισι για τις βρισιες) εχει απολυτο δικιο.Μπορει η ΜΜ να πωλει τα συγκεκριμενα πλεηστεησιον με ζημια ,στα πλαισια στρατηγικης αναπτυξης,να προσελκυσει καταναλωτες να παρουν κατι αλλο.Απτη στιγμη που αγορασες 1,και πας καθε εβδομαδα να αγορασεις αλλα 2 ενω εισαι ανταγωνιστης,δεν εχει απολυτως καμμια υποχρεωση να στα πουλησει (και μην μπουρδολογουμε,δεν προκειται περι λιανικης πωλησης,οταν αγοραζεις συστηματικα το ιδιο προιον.Εκτος αν υπαρχουν πολλοι καταναλωτες που τα χωνουν κατω απτα στρωματα τους τα πλεηστεησια.),γιατι πολυ απλα πας να βγαλεις κερδος στην πλατη του.

Ουτε προκειται περι αθεμιτου ανταγωνισμου,δεν ειναι ΣΟΝΥ το μηντιαμαρκτ ουτε ο μοναδικος προμηθευτης.Σε καιει να τα παρεις?Sony Europe .

ΥΓ:Το ξερεις οτι η δυσφημιση εμπορικης επιχειρησης ειναι ποινικο αδικημα ε?

χωρίς να θέλω να σου πάω κόντρα στα νομικά

δεν νομίζω οτι έχει δικαίωμα να κάνει face control

και όσο είναι στο ράφι με αναρτημένο ταμπελάκι το τσιμπάει όποιος θέλει

και αφού περάσει από την πόρτα το κάνει και ό,τι θέλει.

ποιος τον κατοχυρώνει νομικά να επιλέγει την πελατεία του?

ή να πουλά με απόδειξη λιανικής και όχι με τιμολόγιο τα προιόντα προσφοράς?

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντης του καταστηματος (σορρυ για το εντιτ,αλλα ξερεις την λαμπ πολισι για τις βρισιες) εχει απολυτο δικιο.Μπορει η ΜΜ να πωλει τα συγκεκριμενα πλεηστεησιον με ζημια ,στα πλαισια στρατηγικης αναπτυξης,να προσελκυσει καταναλωτες να παρουν κατι αλλο.Απτη στιγμη που αγορασες 1,και πας καθε εβδομαδα να αγορασεις αλλα 2 ενω εισαι ανταγωνιστης,δεν εχει απολυτως καμμια υποχρεωση να στα πουλησει (και μην μπουρδολογουμε,δεν προκειται περι λιανικης πωλησης,οταν αγοραζεις συστηματικα το ιδιο προιον.Εκτος αν υπαρχουν πολλοι καταναλωτες που τα χωνουν κατω απτα στρωματα τους τα πλεηστεησια.),γιατι πολυ απλα πας να βγαλεις κερδος στην πλατη του.

Ουτε προκειται περι αθεμιτου ανταγωνισμου,δεν ειναι ΣΟΝΥ το μηντιαμαρκτ ουτε ο μοναδικος προμηθευτης.Σε καιει να τα παρεις?Sony Europe .

ΥΓ:Το ξερεις οτι η δυσφημιση εμπορικης επιχειρησης ειναι ποινικο αδικημα ε?

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/media-markt-apisteyto-and-prwtofanes-peristatiko-92934-3.html#post1062999222 αυτό δεν το διάβασες? δεν μπορεί να απαγορέψει την πώληση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα φεης κοντρολ.

Ειναι θεμα οτι ο ΜΜ εχει κανει επενδυση για να κανει την προσφορα στα πλεηστεησιονε.Και παει αραχτος ο ανταγωνιστης και του τα αδειαζει.Ε ιδιωτης ειναι και το μηντια μαρκτ ,δεν ειναι κρατος να σουχει υποχρεωση.Κανει ανταγωνισμο στην αγορα,δεν πρεπει να στεκεται σουζα σε οτι γουσταρει ο καθε ανταγωνιστης.

Απο κει και περα,εχω δει απο την εμπειρια μου,αρκετες τετοιες φιλονικιες μεταξυ ανταγωνιστων,με ασαφη νομοθεσια( αν και εδω δεν ειναι τοσο ασαφης).Συνηθως η μια πλευρα γκρινιαζει μανιωδως και ταραζει τον αλλον σε ασφαλιστικα μετρα και τα χανει συνεχως,γιατι δεν μπορεις να απαγορευσεις τον ανταγωνισμο στην ρημαδα την ελευθερη αγορα.

Και οπως ειπα και παραπανω,ανοιχτα ειναι τα δικαστηρια για τον θρεντ σταρτερ,ας παει να κανει την -απελπιδα- προσπαθεια του.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/media-markt-apisteyto-and-prwtofanes-peristatiko-92934-3.html#post1062999222 αυτό δεν το διάβασες? δεν μπορεί να απαγορέψει την πώληση

εσυ το διαβασες ολο?αν κανεις τον κοπο να κανεις κλικ στο λινκ που λεει "περι ανταγωνισμου" θα δεις οτι το κειμενο αυτο ειναι εκθεση δημοσιας διαβουλευσης.Δηλαδη το "τι συζητιεται στην βουλη".Δεν ειναι νομος και δεν δεσμευει κανεναν γιατι -γκεςς- δεν εχει ψηφιστει.Οι νομοι εχουν κωδικο-dash-χρονολογια .Ο νυν ισχυων νομος για τον ανταγωνισμο ειναι ο 146/1914 και ο 703/1977

και β)

αν διαβασεις το αρθρο 1 ολοκληρο,και οχι το (δ) ξεκαρφωτο στον αερα θα δεις οτι λεει "μπλα μπλα μπλα " <απαγορευονται ολες οι συμφωνιες και εναρμονισμενες πρακτικες επιχειρησεων κλπ ...ΙΔΙΩΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΙΣΤΑΝΤΑΙ ,-->και εκει κολλαει το (δ).Δηλαδη σου λεει απαγορευεται να συμπραξουν 5-6 επιχειρησεις μαζι που εισαγουν ενα Χ προιον και να κανουν ολιγοπωλιο.Δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με την σχεση ΜΜ-θρεντ σταρτερ

και οπως ξαναειπα.

ανοιχτα ειναι τα δικαστηρια για τον θρεντ σταρτερ..Να μας ποσταρει το αποτελεσμα ομως :p

Link to comment
Share on other sites

Ολά όσα περιγράφω στο 1ο ποστ είναι γεγονότα που έγιναν τώρα γιατί πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας δε ξέρω. Έκανα τόσο κακό που το είπα δημόσια ή πρέπει όλα να σκεπάζονται σε αυτή τη χώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ολά όσα περιγράφω στο 1ο ποστ είναι γεγονότα που έγιναν τώρα γιατί πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας δε ξέρω. Έκανα τόσο κακό που το είπα δημόσια ή πρέπει όλα να σκεπάζονται σε αυτή τη χώρα;

Τωρα το γυρισαμε στην κλαψα και την συνωμοσιολογια?Τι σκεπαζεται οταν εσυ εισαι απλα ενα νικνεημ (και κανεις δεν σου ζητα κατι παραπανω) αλλα βριζεις απευθειας τον συγκεκριμενο υπευθυνο?

Οχι αρχηγε μου ενα γεγονος αν το αναφερεις στεγνα κακο δεν κανεις,αλλα το να πεις τον υπευθυνο "τραμπουκο" ειναι εξυβριση (ΠΚ 362) και μπορει αν γουσταρει να σου κανει αγωγη για καμμια 50-100-150αρα χιλιαδες -αλλο που θα παρει λιγοτερα- σε σενα και στον λαμπη,τα οποια ισοδυναμουν περιπου με 500 πλεηστεησιον...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το γυρισαμε στην κλαψα και την συνωμοσιολογια?Τι σκεπαζεται οταν εσυ εισαι απλα ενα νικνεημ (και κανεις δεν σου ζητα κατι παραπανω) αλλα βριζεις απευθειας τον συγκεκριμενο υπευθυνο?

Οχι αρχηγε μου ενα γεγονος αν το αναφερεις στεγνα κακο δεν κανεις,αλλα το να πεις τον υπευθυνο "τραμπουκο" ειναι εξυβριση (ΠΚ 362) και μπορει αν γουσταρει να σου κανει αγωγη για καμμια 50-100-150αρα χιλιαδες -αλλο που θα παρει λιγοτερα- σε σενα και στον λαμπη,τα οποια ισοδυναμουν περιπου με 500 πλεηστεησιον...

Αν κάνεις ένα search στο google θα δεις οτί το ίδιο χρησιμοποιώ ούτε και εγώ δε ξέρω από πότε ΠΑΝΤΟΥ. Μου φέρθηκέ με άσχημό τρόπο αυτό δεν αρκεί; Εσυ στη θέση μου πως θα ένιωθες;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η άρνηση πώλησης είναι αδίκημα, κάνω λάθος?

Mr Tsak τα φωτα σας....

Αν σου αρνηθει η Sony η ιδια οταν ειναι ο μοναδικος εισαγωγεας.Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι λαθος αυτο.Κομμον σενς παιδια,θα εδινε ο υπευθυνος μεγαλης εταιριας τοσο προθυμα και αυθορμητα το επωνυμο του αν δεν ηταν 200% σιγουρος οτι εχει 1000% δικιο?

Link to comment
Share on other sites

@Tsakonas: Έχεις άδικο και δε μπορεί να του αρνηθεί την πώληση, εκτός αν είναι ειδική προσφορά που αναφέρεται σε φυλλάδιο του καταστήματος και έχει όρους, ότι πχ δεν πωλείται σε καταστήματα, ότι δε μπορεί κάποιος να πάρει περισσότερα από Χ, κλπ. Σε κάθε άλλη περίπτωση δε μπορεί να του αρνηθεί την πώληση. Μίλα με δικηγόρο (εγώ μόλις μίλησα) και θα σου τα εξηγήσει. Να θυμάσαι, άλλο η νομοθεσία, άλλο η νομολογία ;) Παρόμοια περίπτωση είναι η άρνηση εισόδου σε μπάρ (πόρτα) χωρίς λόγο (εκτός αν πχ είναι μεθυσμένος, κλπ) όπου έχω καλέσει προσωπικά αστυνομία και πήραν τους δύο "πορτιέρηδες" αυτόφωρο.

@jumaru17: To δικό σου λάθος και του φίλου σου βασικά είναι που δεν ακολουθήσατε τη νομική οδό και στην περίπτωση άρνησης του τύπου να σας πουλήσει, όπου έπρεπε να φέρετε την αστυνομία επί τόπου να πάει να κοιμηθεί στο τμήμα μία νύχτα να του κοπεί ο τσαμπουκάς, αλλά ειδικά στη δεύτερη περίπτωση που πολύ φοβάμαι ότι μιλάμε για παραβίαση προσωπικού απορρήτου αφού όπως φαίνεται μπορεί να έχουν καταχωρήσει τις φάτσες σας σε κάποια βάση, φυσικά χωρίς την άδειά σας. Όλοι αυτοί βασίζονται στο γεγονός ότι δε θα πας να δώσεις 1000-5000€ για δικηγόρους για κάτι που σου κοστίζει 100-200-1000€, ενώ αυτοί πληρώνουν νομικούς συμβούλους με το μήνα και φυσικά είναι πολύ πιό έμπειροι από τον όποιο γνωστό μας δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρνηθει η Sony η ιδια οταν ειναι ο μοναδικος εισαγωγεας.Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι λαθος αυτο.Κομμον σενς παιδια,θα εδινε ο υπευθυνος μεγαλης εταιριας τοσο προθυμα και αυθορμητα το επωνυμο του αν δεν ηταν 200% σιγουρος οτι εχει 1000% δικιο?

Φίλε Τσάκωνα όταν πήγα να πάρω το PS3 ημουν μόνος μου και ήταν φυσικά λιανική και αυτός δε με άφησε. Απλά μάλλον γιατί με έιχε δεί μαζί με τον φίλο μου άλλες φορές. Καλό είναι να φερόμαστε λιγακι πιο φιλικά σε ένα νεο χρήστη που διαβάζει φανατικά το site απλά δεν έτυχε να γίνει ποτέ μέλος όπως κάνει και σε αλλα fora. Επίσης ελπίζω να επεκταθώ και σε άλλα τοπικς γιατί μ'αρεσει η παρέα σας και ήρθα για να μείνω!

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με δικηγόρο (εγώ μόλις μίλησα) και θα σου τα εξηγήσει. Να θυμάσαι, άλλο η νομοθεσία, άλλο η νομολογία Παρόμοια περίπτωση είναι η άρνηση εισόδου σε μπάρ (πόρτα) χωρίς λόγο (εκτός αν πχ είναι μεθυσμένος, κλπ) όπου έχω καλέσει προσωπικά αστυνομία και πήραν τους δύο "πορτιέρηδες" αυτόφωρο.

Πηγα ως τον καθρεφτη και του μιλησα,και μου ζητα μια (1) τετοια αποφαση δικαστηριου.Να θελει ο ανταγωνιστης να αγορασει απο τον ανταγωνιστη 5-6-10 ειδικες προσφορες και να ειναι υποχρεωμενος να τις δωσει ο ανταγωνιστης.Δεν υπαρχει τετοια αποφαση.Και για να μην μακρηγορουμε με τα μιλησα με δικηγορο,μιλησα με τον μπαμπη τον σουγια,μιλησα με το πνευμα,χωρις 1000-5000 μπορει ο θρεντ σταρτερ να κανει αναφορα στην επιτροπη ανταγωνισμου http://www.epant.gr/category.php?Lang=gr&id=5 με το περιστατικο και να επιβεβαιωσει την -σωστη-αποψη μου απο εκει.Ο δικηγορος απο τον καθρεφτη λεει πως ο νομος 146/1914 και ο νομος 703/1977 -αποφασεις δικαστηριων πουχει παρασταθει δεν επιτρεπεται να δωσει για ευνοητους λογους- δεν απαγορευουν κατι τετοιο.

Ασχετη εντελως η πορτα στα μπαρ,αλλο η προσωπικοτητα του ατομου,αλλο οι εμπορικες επιχειρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια απόφαση, δε ρώτησα, αλλά για να το λες, αφού προφανώς είσαι του χώρου, το δέχομαι. Αυτό που δε δέχομαι ότι είναι ότι έχει δίκιο, αφού η νομοθεσία δεν αναφέρει κάπου ρητά πως έχει δικαίωμα να μην του πουλήσει με το έτσι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεdiamarkt Περιστερίου προφανώς δεν έχει άπειρα PS3 από την όποια συμφωνία έχει κάνει η Μediamarkt με την Sony. Αν έχει 100 κομμάτια και πάω εγώ και αγοράσω τα 10 αυτό σημαίνει ότι 10 πελάτες τους Mediamarkt θα φάνε άκυρο. Αν έρθουν μετά σε μένα και πληρώσουν καπάκι δεύτερο ΦΠΑ σε μένα + ένα επιπλέον μικρό έστω ελάχιστο κέρδος, συγνώμη αλλά μόλις τους έκλεψα. Μπορεί το κράτος να χαρεί που θα πάρει επιπλέον φόρο και εγώ που θα έχω έναν επιπλέον πελάτης και έστω και 5 ευρώ στην τσέπη, εκείνη την στιγμή όμως ο πελάτης εν αγνοία του έχει πληρώσει επιπλέον.

Δεν χάνει τίποτα το mediamarkt αφού στην ουσία παραμένει και θα παραμείνει πελάτης ο μαγαζάτορας του μικρομάγαζου !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.