Jump to content



Επιλογή κινητού


K_tech

Recommended Posts

Καλησπέρες, μιας και το παλιό κινητό μου έχει αρχίσει να τα φτύνει αποφάσισα να πάρω καινούριο, είμαι ανάμεσα σε αυτό και αυτό .Ποιο πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή, προτείνεται και κάτι καλύτερο απλά η τιμούλα να μην ξεπεράνει τα 220!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προτιμούσα το Samsung κυρίως λόγω του Android (froyo) με ό,τι πλεονεκτήματα συνεπάγεται αυτό έναντι του Νοκια (symbian) που έχει ελαφρώς καλύτερη οθόνη και κάμερα.

Εδώ είναι και μια side by side σύγκριση των δύο για μελλοντική αναφορά.

Σύγκριση Κινητά τηλέφωνα : Samsung Galaxy Mini Black + Nokia C5-03 Lime Green -plaisio.gr

Επίσης σε περίπτωση που προτιμήσεις το Nokia τελικά, θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή την έκδοση Nokia C5-03 Graphite Black - Κινητά τηλέφωνα - plaisio.gr η οποία για κάποιο λόγο είναι φτηνότερη σχεδόν ένα δεκάρικο (για αγορά μέσω ίντερνετ). Και σαν χρώμα πιο ωραίο είναι (στα δικά μου μάτια) και σε τελική ανάλυση μου φαίνεται κοροϊδία να πληρώσεις το ίδιο πράγμα στο ίδιο μαγαζί ακριβότερα μόνο και μόνο επειδή αλλάζει το χρώμα :p

Βtw, αν δεν κοιτάς μόνο brand new αλλά σε ενδιαφέρει και το ενδεχόμενο κάποιου μεταχειρισμένου τότε το θέμα αλλάζει και το εύρος των πιθανών επιλογών μεγαλώνει αρκετά ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ προτιμώ το samsung λόγω του android. Η κάμερα δεν με πολυαπασχολεί γιατί ούτως ή άλλως κυκλοφορώ πάντα με την ψηφιακή μαζί οπότε δεν έχω θέμα.:p

Κοιτάω brand new κυρίως γιατί έχω επιδότηση από την cosmote.

@Pokemon640: θα μπει στη λίστα με τα υποψήφια.

@Stink : η LG πιστεύω ότι είναι εταιρία για να αγοράζεις ψυγεία και όχι κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα κι αυτό... Δηλαδή η τηλεοράσεις, η οθόνες τα laptop που κάνει κι αυτές για πέταμα; Σεβαστή η γνώμη σου αλλά νομίζω ότι τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Τέλος το support και το service της LG λίγες εταιρίες το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα κι αυτό... Δηλαδή η τηλεοράσεις, η οθόνες τα laptop που κάνει κι αυτές για πέταμα; Σεβαστή η γνώμη σου αλλά νομίζω ότι τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Τέλος το support και το service της LG λίγες εταιρίες το έχουν.

Κοίτα, απλά έχω ακούσει τα χειρότερα για τα κινητά της... Μπορεί βέβαια απλά να έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το support της LG (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τις οθόνες έχω ακούσει τα καλύτερα) αλλά δεν ξέρω, και εμένα απλά δεν μου γεμίζει το μάτι το συγκεκριμένο (και κανα-δυο που εχω πιάσει στα χέρια μου, μου άφησαν επίσης ανάμεικτες εντυπώσεις)

Το wildfire που προτάθηκε παραπάνω δεν το πρότεινα λόγω της τιμής του.

Αν αποφασίσεις να δώσεις το έξτρα ποσό πιστεύω ότι δεν θα το μετανοιώσεις. Προσωπικά αν και τον τελευταίο είμαι με το Omnia pro, όλα τα HTC που είχα ή έχουν περάσει απο τα χέρια μου (συμπεριλαμβανομένου και του wildfire καθώς το έχει ένας συμφοιτητής) με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο όσο αφορά το λειτουργικό τους κομμάτι (το gps του diamond πχ το έχω πλέον ως σημείο αναφοράς για τα υπόλοιπα) αλλά και σε ό,τι αφορά την κατασκευαστική τους ποιότητα.

Για να μην μιλήσουμε φυσικά για το support από κοινότητες όπως το xda developers που είναι απίστευτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, απλά έχω ακούσει τα χειρότερα για τα κινητά της... Μπορεί βέβαια απλά να έτυχε.

Προς 5ετιας ισως. Πλεον βγαζει προσεγμενα κινητα και ειδικα το Optimus One ειναι πολυ καλο κινητο. Βεβαια, δεν τα παει καλα απο αποψη ποιοτητας υλικων το συγκεκριμενο. Οχι κατι σοβαρο απλα εχει αναφερθει οτι το πλαστικο ειναι λιγο ψευτικο. Αλλα απο hardware, δεν υπαρχει καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχουμε πει χίλιες φορές όλα τα προϊόντα θα έχουν κάποια μειονεκτήματα και κάποια πλεονεκτήματα, τέλειο δεν υπάρχει. Αλλιώς δεν θα υπήρχε η συγκεκριμένη αγορά αλλά θα υπήρχαν 5-10 ηλεκτρονικές συσκευές τέλειες και αυτές θα είχαμε όλοι.

Και το wildfire έχει απαίσια οθόνη για τα λεφτά του και από ποιότητα κατασκευής οκ δεν θα τρελαθώ κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης με την LG, μόνο για ψυγεία, κομπρέσορες και μέχρι εκεί. Κινητά που έχω δει, εμένα δεν μου άρεσε καθόλου, χάλια τελείως σε σχέδιο. Τηλεοράσεις και οθόνες δεν μου αρέσει το σχεδιό τους, θέλω κάτι ποιο σοβαρό-επαγγελματικό όχι τραλαλά-πλαστικούρα-ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως τώρα που το σκέφτομαι να κοίταγες και το ZTE Blade;

Εκτός του ότι είναι πολύ φθηνότερο από τα προαναφερθέντα, (έχεις δει φαντάζομαι το σχετικό thread που υπάρχει και εδώ) το εργαλειάκι αυτό έχει πάμπολλες δυνατότητες και είναι τρελό value/money.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να στο επιδοτήσει η Cosmote (μου φαίνεται μόνο η wind το έφερνε/φέρνει) αλλά στη χειρότερη, το αγοράζεις μετρητοίς και περνάς την επιδότηση ως πίστωση στο λογαριασμό σου (aka έκπτωση στο μηνιαίο πάγιο)

Link to comment
Share on other sites

μήπως τώρα που το σκέφτομαι να κοίταγες και το ZTE Blade;

Εκτός του ότι είναι πολύ φθηνότερο από τα προαναφερθέντα, (έχεις δει φαντάζομαι το σχετικό thread που υπάρχει και εδώ) το εργαλειάκι αυτό έχει πάμπολλες δυνατότητες και είναι τρελό value/money.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να στο επιδοτήσει η Cosmote (μου φαίνεται μόνο η wind το έφερνε/φέρνει) αλλά στη χειρότερη, το αγοράζεις μετρητοίς και περνάς την επιδότηση ως πίστωση στο λογαριασμό σου (aka έκπτωση στο μηνιαίο πάγιο)

Ναι το είχα σκεφτεί και αυτό, απλά κάπου είχα διαβάσει ότι η wind θα το έφερνε μέχρι τις 15...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρεις σε κάποιο κατάστημα μπορείς να το πάρεις από εδώ : ZTE BLADE ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ WIND ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Android, οθόνη αφής TFT 3,5’ υψηλής ανάλυσης κι ευκρίνειας, κάμερα 3,2 Megapixels με βίντεο, GPS/Α-GPS, WiFi, 3G Ακόμη υποστηρίζει browsing στο Internet με υψηλές ταχύτητες έως 7.2Mbps, ενώ διαθ

Βγαίνει ~154€ (μαζί με τα έξοδα αποστολής/αντικαταβολής), πολύ πιο κάτω από όλα τα υπόλοιπα και με τεράστιο feedback/δυνατότητες από παρα πολύ κόσμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το support της LG (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τις οθόνες έχω ακούσει τα καλύτερα) αλλά δεν ξέρω, και εμένα απλά δεν μου γεμίζει το μάτι το συγκεκριμένο (και κανα-δυο που εχω πιάσει στα χέρια μου, μου άφησαν επίσης ανάμεικτες εντυπώσεις)

Το wildfire που προτάθηκε παραπάνω δεν το πρότεινα λόγω της τιμής του.

Αν αποφασίσεις να δώσεις το έξτρα ποσό πιστεύω ότι δεν θα το μετανοιώσεις. Προσωπικά αν και τον τελευταίο είμαι με το Omnia pro, όλα τα HTC που είχα ή έχουν περάσει απο τα χέρια μου (συμπεριλαμβανομένου και του wildfire καθώς το έχει ένας συμφοιτητής) με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο όσο αφορά το λειτουργικό τους κομμάτι (το gps του diamond πχ το έχω πλέον ως σημείο αναφοράς για τα υπόλοιπα) αλλά και σε ό,τι αφορά την κατασκευαστική τους ποιότητα.

Για να μην μιλήσουμε φυσικά για το support από κοινότητες όπως το xda developers που είναι απίστευτο ;)

Δε σου γεμίζει το μάτι το Ρ500 και προτείνεις το wildfire; :wassat:

Κινητό με ανάλυση 240x320 το 2011. :slap:

Link to comment
Share on other sites

+1 αν και για επίσημη 2.3 δεν έχει ακουστεί τίποτα και την 2.2 την περιμένουμε μέχρι το τέλος του μήνα.

@ baremenos αν σου έχει κολλήσει το wildfire πήγαινε σε ένα κατάστημα να δεις πόσο χάλια είναι η οθόνη του και με την ανάλυση που έχει δεν μπορείς να κάνεις σοβαρό browsing.

Τέλος αν του χρόνου είναι πάρεις καινούριο, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα κατασκευής γιατί δεν έχει νόημα.

Στο λέει κάποιος που είναι το πρώτο που κοιτάει, αλλά τα κινητά μου τα κρατάω αρκετά χρόνια. Αυτή την στιγμή είμαι από το 2007 με Nokia E51 (ανάλυση 240x320) που έχει μεταλλικό περίβλημα και δεν λέει να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

@ baremenos αν σου έχει κολλήσει το wildfire πήγαινε σε ένα κατάστημα να δεις πόσο χάλια είναι η οθόνη του και με την ανάλυση που έχει δεν μπορείς να κάνεις σοβαρό browsing.

Δεν φταιει μονο η αναλυση για το browsing. Παιζει ρολο και η 528cpu και η μη υποστηριξη flash 10.1. Γενικα, αμα θελετε κινητο για browsing, πατε σε οθονη 4"+ και φυσικα με καλη cpu που σημαινει 350+ ευρω τουλαχιστον.

Απο κινητα των 150-200-250 ευρω μην περιμενετε θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου γεμίζει το μάτι το Ρ500 και προτείνεις το wildfire; :wassat:

Κινητό με ανάλυση 240x320 το 2011. :slap:

χαλαρωσε φίλος. έχω την εντύπωση ότι η βασική προτεραιότητα του φίλου είναι να κάνει τα βασικά (aka τηλεφωνο/μηνύματα), να παίζει κανα παιχνιδάκι και αντε επειδή θα έχει και wifi να τσεκάρει κανα mail

Δεν είδα να λέει κάπου ότι θέλει να σερφάρει στο ιντερνετ. Αν το έλεγε τότε εγω θα πρότεινα κάποιο tablet και όχι αυτά τα οποία συζητάμε γιατί κακά τα ψέμματα και με 3.5 ίντσες που έχει το δικό μου και με 4'' πάλι στο πρώτο μισάωρο θα πάρεις τα μάτια στο χέρι. ;)

Σε τελική ανάλυση πάντως το blade είναι πολύ καλύτερο και σε πολύ καλύτερη οπότε δε βλέπω για να μην το προτιμήσει έναντι των άλλων

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά αυτό που λες δεν ακυρώνει τα λεγόμενα μου.

Και το iPhone 3GS 320 x 480 και 600MHz έχει και δεν υποστηρίζει flash αλλά μια χαρά browsing κάνει. Είναι ανάλογα τα χρήματα και τις απαιτήσεις του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το πολυκουράζουμε το ζητηματάκι, θα πάρω το blade και σε περίπτωση που δεν το βρω θα πάω για το samsung.

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις και τη συμμετοχή! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.