Jump to content



Αγορές και paypal


Lakisss

Recommended Posts

2 hours ago, asus_rog said:

εχθες ενας φιλος αγορασε απο ebay απο εναν που ηταν ρωσια και του το πηρε κανονικα χωρις balance

 

Αν είσαι τυχερός γίνεται. Δεν έχει σημασία η χώρα, νομίζω έχει σημασία σαν τι είδους εμπόριο έχει δηλώσει ότι  κάνει ο πωλητής. Hit or miss είναι πλέον. Πατάς το Pay και ελπίζεις να μην φας άκυρο. Μου χει τύχει από 10 κινέζους να μην μπορώ να αγοράσω κάτι και στον 11ο να γίνει η συναλλαγή μια χαρά.

Βασικά όχι "μου χει τύχει".... πλέον αυτό κάνω. Προσπαθώ μέχρι να βρώ κάποιον που να μην μου ρίχνει άκυρο η κάρτα. Από ιδιώτες Γερμανία και Ισραήλ δεν είχα καθολου σκάλωμα.

Βέβαια πλέον πιο εύκολα κάνεις trafficking παρά βγάζεις 3ευρώ από Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2016 at 1:09 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Στέλνεις μήνυμα στο support της Paypal ή παίρνεις τηλέφωνο, και τους λες ότι θες να προσθέσεις IBAN στον λογαριασμό σου στην paypal γιατί λόγω CC στην Ελλάδα δεν σε αφήνει το σύστημα να το κάνεις μόνος σου. Μέσω μηνυμάτων θα σου το κάνουν το πολύ σε 1 βδομάδα, μέσω τηλεφώνου (αν δεν έχεις εξωτερικό ψάξε τον δωρεά μήνα που δίνει το skype για τηλέφωνα) γίνεται την ίδια στιγμή.

 

Αλλη πιο εύκολη εναλλακτική είναι να βγάλεις πχ Revolut. Αν ψάξεις στις τελευταίες 5-6 σελίδες θα τα βρείς όλα.

Προσπάθησα κι εγώ να βάλω τραπεζικό λογαριασμό ακολουθώντας τα βήματα που λες και εχθες μου απάντησαν ότι θα πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο για να γίνει η διαδικασία, γαμ@το:wall: που να πέρνεις τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kazaboy έγραψε:

Προσπάθησα κι εγώ να βάλω τραπεζικό λογαριασμό ακολουθώντας τα βήματα που λες και εχθες μου απάντησαν ότι θα πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο για να γίνει η διαδικασία, γαμ@το:wall: που να πέρνεις τώρα....

Απο οσα καταλαβα, αν ειναι το paypal σε ιδιο ακριβως ονομα με το λογαριασμο τραπεζης, τοτε στο συνδεουν χωρις πολλα πολλα (ειδικα αν εχει και κινησεις το paypal). Αν εχει καποια διαφορα, ζητουν καποια στοιχεια , οπως καποια φωτοτυπια για το ΙΒΑΝ κλπ. 

Και εμενα σε λιγοτερο απο 24 ωρες μου απαντησαν και συνδεσαν το λογαριασμο. 

 

Μια αλλη ερωτηση. Ειναι safe να φορτωσω το balance απο τωρα ή να περιμενω τελευταια στιγμη να το κανω; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για να κανω top up , πρεπει να κανω εμβασμα μεσω του e-banking μου; Τωρα το αντιληφθηκα. Ποσο safe ειναι; Θα πανε τα λεφτα αμεσα (σε 1-2 μερες) στο balance μου ή θα τα ψαχνω ;

Αυτα λεει το top up: Κρυβω τα νουμερακια απλως. Και ναι , εχω ιδιο ονομα λογαριασμου στο paypal και στην τραπεζα.

Capture11100111.JPG

 

Επισης αν ειναι να κανω εμβασμα, επιλεγω τι; Οτι θελω να χρεωθω μονο τα εξοδα της τραπεζας μου; (το 1€ ; ) 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

1-2 μερες (συνηθως ε...) θελει.

 

Η χρεωση εμβασματος εξωτερικου ποικιλει απο τραπεζα σε τραπεζα, αναλογα με το ποσο που στελνεις και που παει.

Ομως αυτο θα κανω , σωστα; Σα να στελνω εμβασμα σε τριτο. (? )

Οταν το δοκιμασα και εβαλα το ΙΒΑΝ που μου δινεται, το ταυτοποιησε και εβγαλε "Γερμανια" . Η τραπεζα μου ειναι η Πειραιως. Το ποσο ειναι περιπου 550€ που θελω να στειλω, ομως μου ειχανε πει εδω τα παιδια οτι το top up ειναι 1€ , και γλιτωνεις το 3.4% του κολπου με το request money. Τελικα τι ισχυει; Τσαμπα συνδεσα την τραπεζα μου; 

Link to comment
Share on other sites

Ομως αυτο θα κανω , σωστα; Σα να στελνω εμβασμα σε τριτο. (? )

Οταν το δοκιμασα και εβαλα το ΙΒΑΝ που μου δινεται, το ταυτοποιησε και εβγαλε "Γερμανια" . Η τραπεζα μου ειναι η Πειραιως. Το ποσο ειναι περιπου 550€ που θελω να στειλω, ομως μου ειχανε πει εδω τα παιδια οτι το top up ειναι 1€ , και γλιτωνεις το 3.4% του κολπου με το request money. Τελικα τι ισχυει; Τσαμπα συνδεσα την τραπεζα μου; 

Θα επιλέξεις SHA και όχι OUR στην αποστολή εμβάσματος και η χρέωση είναι 1€ ανεξαρτήτως ποσού.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα στελνω εμβασμα στο ΙΒΑΝ που μου δινουν , επιλεγω το SHA, και ουσιαστικα σε καποιες εργασιμες τα χρηματα θα τα δω στο Balance μου, right? Απλα ειχα και την απορια για το ποσο safe ειναι ολο αυτο. Δε το'χω ξανακανει , γι'αυτο οι τοσες ερωτησεις. 

Επιπλεον ερωτηση (την εκανα και παραπανω) , ειναι safe να μενουν τα χρηματα στο balance? Πχ να κανω το εμβασμα αυριο , αλλα να ψωνισω τελος του μηνα ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen εγώ έχω πάντα ένα ποσό στο balance. Δεν υπάρχει θέμα. Ουσιαστικά το αδύνατο σημείο στην ασφάλεια είσαι εσύ, όπως και με το web banking. Να χρησιμοποιείς ισχυρό password το οποίο να μην είναι αποθηκευμένο στον υπολογιστή σου.

Κι εγώ σαν κι εσένα έχω βάλει στο μάτι την 1070 και το έχω φορτώσει το paypal. Αλλά θα περιμένω μετά τον Αύγουστο για να δω πως θα πάνε οι τιμές.

 

Έγινε επεξεργασία από RexMundi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα και παντού έχω ισχυρό pass και πάντα στο κεφάλι μου και όχι στο pc μου. :) Απλά το ποσό είναι αρκετό και ρωτάω πολλές φορές ! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες :D

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο Amazon uk, παρήγγειλα κάτι μπαταρίες για τρυπάνι, και έφυγε κανονικά η παραγγελία με ελληνική πιστωτική για κάποιος λόγο .

Έκανα απλά μια δοκιμή μη χαλάσω τσαμπα το υπόλοιπο του paypal και δούλεψε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το οτι περασε παραγγελία από αμαζον αγγλίας ειναι φυσιολογικότατο, συμβαίνει εδώ και παρα πολυ καιρό. Το ότι πέρασε όμως παραγγελία μπαταρίας προς το εξωτερικό μου κάνει λίγη εντύπωση, γιατί τα πράγματα για αποστολές μπαταριών έχουν γίνει αρκετά αυστηρά.

 

Είναι εύκολο να μας δώσεις το λινκ της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00G3YJ9WW/ref=oh_aui_i_sh_post_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Αυτή παρήγγειλα εγώ, τελείως στην τυχη ,ειχα τα νευρα μου γιατί οι παλιές μπαταρίες απλά πεθάναν μια μέρα λόγω ηλικίας και αχρηστιας για κανα δυο εβδομάδες και ημουνα στο τσακ να σπασω το τρυπάνι και μια τζαμαρία . [emoji14]

Πήρα μια ανάσα ,και άνοιξα το κινητό ,έκανα μια έρευνα 90 δευτερολεπτων και πήραν αυτές.

Θα ειναι εδω σε 3-4 μέρες απο σήμερα .καμια δεκαριά σύνολο νομίζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

 

Τα μέτρα που έχει ζητήσει η χώρα μας περιλαμβάνουν:

  1. Την άρση της απαγόρευσης για την ανάληψη μετρητών όταν προέρχονται από νέες καταθέσεις σε μετρητά (νέο χρήμα).
  2. Την πλήρη άρση της απαγόρευσης αποπληρωμής δανείων.
  3. Τη δυνατότητα για ανάληψης μετρητών έως 840 ευρώ ανά δύο εβδομάδες για όσους δεν έχουν κάνει καμία ανάληψη την ίδια χρονική περίοδο.
  4. Την αύξηση του ποσοστού  ανάληψης μετρητών από 10% σε 30% για τα ελεύθερα κεφάλαια που προέρχονται από το εξωτερικό.
  5. Τη μείωση του χρόνου εκτέλεσης εμβασμάτων.
  6. Την αύξηση κατά 20.000 ευρώ ανά πελάτη, ανά ημέρα (για τον επιχειρηματικό χώρο).
  7. Την αύξηση ορίων στη χρήση καρτών στο εξωτερικό, του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών.
  8. Την αύξηση των ορίων τραπεζών και των ιδρυμάτων πληρωμών ως 1.000 ευρώ

 

 
Αμήν και πότε!!!
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ  προσπαθώ να πάρω κάτι φτηνά πραματάκια από κινέζους και δεν μπορώ. Το περίεργο είναι ότι μέχρι πριν 1 μήνα μπορούσα με άλλη κάρτα. Είχα prepaid πειραιώς και δούλεψε κανονικότατα στο ebay και μου έκανε εντύπωση. Πρόσφατα έβαλα και alpha prepaid με ebanking για να μην τρέχω στην πειραιώς να φορτίζω την prepaid, και δεν μπορώ να κάνω καμία αγορά στο ebay από οσους δοκίμασα....
 

On 7/7/2016 at 0:41 PM, Kosmos said:

 

Αν είσαι τυχερός γίνεται. Δεν έχει σημασία η χώρα, νομίζω έχει σημασία σαν τι είδους εμπόριο έχει δηλώσει ότι  κάνει ο πωλητής. Hit or miss είναι πλέον. Πατάς το Pay και ελπίζεις να μην φας άκυρο. Μου χει τύχει από 10 κινέζους να μην μπορώ να αγοράσω κάτι και στον 11ο να γίνει η συναλλαγή μια χαρά.

Βασικά όχι "μου χει τύχει".... πλέον αυτό κάνω. Προσπαθώ μέχρι να βρώ κάποιον που να μην μου ρίχνει άκυρο η κάρτα. Από ιδιώτες Γερμανία και Ισραήλ δεν είχα καθολου σκάλωμα.

Βέβαια πλέον πιο εύκολα κάνεις trafficking παρά βγάζεις 3ευρώ από Ελλάδα

Μακάρι να φταίει αυτό και να μην φταίει η κάρτα. Η μλκία είναι ότι βρήκα έναν πολύ trusted κινέζο ο οποίος έχει άπειρα πραματάκια που χρειάζομαι και ελπίζω να βρω και άλλους που τα έχουν και να γίνουν οι αγορές. Θα ενημερώσω περί αυτού...

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόλαβα το edit αλλά...
Δοκίμασα 6-7 πωλητές χωρίς καμία επιτυχία. Τρώω error:
"We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address."
Στο steam έχω καταφέρει να αγοράσω κάτι με την κάρτα οπότε δεν παίζει θέμα της κάρτας (π.χ. ότι δεν ειναι ενεργοποιημένη). Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω τί φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.