Jump to content



Αγορές και paypal


Lakisss

Recommended Posts

Αφού έκανα escalate και μετά το Awaiting other party's response,το paypal ζήτησε εξηγήσεις από το κατάστημα και αυτοί τους έστειλαν το tracking number.

Status

The seller has responded to our request for tracking information. We haven’t confirmed the tracking information yet but wanted to share it with you.

  • Sweden post tracking # UF406820150SE

What happens next

Please review the information and let us know how you would like to proceed.

If you've resolved this problem, you can cancel this claim at any time.

If you received the item but it's not as described by the seller, you can change the reason for your claim.

Τώρα βρίσκεται στη φάση: Requiring your action .Εγώ τι πρέπει να κάνω;

Αυτο ειναι απο 28/11 στο τελωνειο

Μπορεις να το δεις σε αυτη την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile

 

πρεπει να μιλησεις με το τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Με το balance από το ένα μεηλ στο άλλο ή με top up? Με το top up δεν έχω ασχοληθεί. Με τα μεηλ τη γνωρίζω τη διαδικασία.

 

τη μέθοδο με τα mail αν σου είναι εύκολο, στο top up κάπου βρήκα τοίχο..

Link to comment
Share on other sites

1.Από το μενού επιλέγουμε Sent&Request.

2. Κάνουμε κλικ στο Request a Payment.

3. Στο πλαίσιο που γράφει Email or Name βάζουμε ένα 2ο email μας διαφορετικό από αυτό που έχουμε δηλώσει στο paypal και κάνουμε κλικ στο Next.

4. Στη συνέχεια μας ζητά σε € το ποσό που θέλουμε να μεταφέρουμε στο balance. Αφού βάλουμε το ποσό κάνουμε κλι στο Request a Payment. Αν όλα έγιναν σωστά θα         μας βγάλει ένα τικ. Αυτό σημαίνει ότι έχει σταλεί ένα e-mail στο λογαριασμό του 2ου email που δηλώσαμε στο Βήμα 3.

5. Κάνουμε login στον λογαριασμό του 2ου email και ανοίγουμε το μήνυμα που μας στάλθηκε.

6. Σε αυτό το μήνυμα κάνουμε κλικ στο κουμπί Pay now και θα οδηγηθούμε στην πλατφόρμα του paypal και κάνουμε κλικ στο κουμπί continue.

7. Στη νέα σελίδα του paypal κάνουμε κλικ στο Pay with my credit or debit card και συμπληρώνουμε τα στοιχεία της κάρτας.

         Προσοχή: στο πλαίσιο Email βάζουμε και πάλι το 2ο email που δηλώσαμε στο Βήμα 3.

 

8. Στη συνέχεια μας βγάζει σε μια νέα σελίδα του paypal και κάνουμε κλικ στο Pay now.

9. Αν όλα κύλισαν ομαλά θα μας γράφει You just completed your payment. Αν κάνουμε λοιπόν login στο paypal θα δούμε στο Paypal balance το ποσό που μεταφέραμε.          Επίσης θα μας έρθει  και επιβεβαίωση από το paypal στο 2ο email.

10. Τέλος θα έχουμε λάβει στο 1ο μας email δύο μηνύματα. Ένα για το request που κάναμε και ένα 2ο που είναι η επιβεβαίωση ότι λάβαμε τα χρήματα από το request.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απο 28/11 στο τελωνειο

Μπορεις να το δεις σε αυτη την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile

 

πρεπει να μιλησεις με το τελωνειο

Δεν είναι θέμα τελωνείου.Τα μικροδέματα που έρχονται με registered mail μέσω ΕΛΤΑ και είναι και χαμηλής αξίας,δεν περνάνε τελωνείο.Ένας φακός αξίας 40 ευρώ είναι.Το περίεργο είναι ότι μόλις τα δέματα φύγουν από Κίνα ενημερώνεται και το tracking στο site των ΕΛΤΑ,ενώ τώρα γράφει: Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό UF406820150SE.

Link to comment
Share on other sites

1.Από το μενού επιλέγουμε Sent&Request.

2. Κάνουμε κλικ στο Request a Payment.

3. Στο πλαίσιο που γράφει Email or Name βάζουμε ένα 2ο email μας διαφορετικό από αυτό που έχουμε δηλώσει στο paypal και κάνουμε κλικ στο Next.

4. Στη συνέχεια μας ζητά σε € το ποσό που θέλουμε να μεταφέρουμε στο balance. Αφού βάλουμε το ποσό κάνουμε κλι στο Request a Payment. Αν όλα έγιναν σωστά θα         μας βγάλει ένα τικ. Αυτό σημαίνει ότι έχει σταλεί ένα e-mail στο λογαριασμό του 2ου email που δηλώσαμε στο Βήμα 3.

5. Κάνουμε login στον λογαριασμό του 2ου email και ανοίγουμε το μήνυμα που μας στάλθηκε.

6. Σε αυτό το μήνυμα κάνουμε κλικ στο κουμπί Pay now και θα οδηγηθούμε στην πλατφόρμα του paypal και κάνουμε κλικ στο κουμπί continue.

7. Στη νέα σελίδα του paypal κάνουμε κλικ στο Pay with my credit or debit card και συμπληρώνουμε τα στοιχεία της κάρτας.

         Προσοχή: στο πλαίσιο Email βάζουμε και πάλι το 2ο email που δηλώσαμε στο Βήμα 3.

 

8. Στη συνέχεια μας βγάζει σε μια νέα σελίδα του paypal και κάνουμε κλικ στο Pay now.

9. Αν όλα κύλισαν ομαλά θα μας γράφει You just completed your payment. Αν κάνουμε λοιπόν login στο paypal θα δούμε στο Paypal balance το ποσό που μεταφέραμε.          Επίσης θα μας έρθει  και επιβεβαίωση από το paypal στο 2ο email.

10. Τέλος θα έχουμε λάβει στο 1ο μας email δύο μηνύματα. Ένα για το request που κάναμε και ένα 2ο που είναι η επιβεβαίωση ότι λάβαμε τα χρήματα από το request.

 

σε ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον έχω όλα μου τα IBAN μέσα στο paypal.

Έκανα top-up τελικά με έμβασμα και δούλεψε.

Οπότε, πλέον δεν θα έχω fees, πλήν του 1 ευρώ της τράπεζας :D

Την moneysafe θα την έχω για google play, κάνα amazon η οπουδήποτε δεν έχουν paypal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω και μια Revolut για αγορές που δεν είναι σε ευρώ για να καλύψεις όλο το πακέτο.

Γλιτώνεις 0,05-0,07 αναλόγως το νόμισμα για κάθε 1 ευρώ που ξοδεύεις. Στα 100 ευρώ γλιτώνεις 5-7 ευρώ στα 200 ευρώ. 10-14 ευρώ.

Οπότε εύκολα το θεωρείς ένα υπολογίσιμο ποσό :D

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον , θελω να κανω αγορες αλλα μου κραταει μουτρακια ο μεσαζοντας οποτε θα κατσω να φτιαξω δικο μου paypal 

Προς το παρον εχω μονο 1 λογαριασμο στην εθνικη ο οποιος ειναι ταμειευτιριου και εκει υπαρχουν τα χρηματα για να τραβηξω 

 

Αποτι καταλαβα πρεπει να φτιαξω 2 λογαριασμους στο paypal , στον εναν να συνδεσω την καρτα μου και μετα με τον 2ρο λογαριασμο να κανω request απο τον πρωτο 

Για να συνδεθει η καρτα βαζω τα στοιχεια που εχει απο πισω στο paypal και μου τραβανε λιγο ευρο 

Μετα παω στο ΑΤΜ και παιρνω κινηση λογαριασμου για να δω τον κωδικο 

Βαζω τον κωδικο στο paypal , μου επιστρεφουν τα λεφτα και πλεον ειμαι συνδεδεμενος 

 

Υπαρχει κατι που μου εχει ξεφυγει ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες,

απλά να προσθέσω το ποσοστό του paypal για αυτή την "εμπορική συναλλαγή" που το θεωρώ αρκετά υψηλό 3,4%.

 

Επειδή εγώ προσπαθώ να βγάλω χρήμα για αγορά laptop, 

έχω καταλήξει ότι η καλύτερη λύση είναι το revolut ή άλλο παρεμφερές.

Link to comment
Share on other sites

20-25ε αγορα θελω να κανω , το να μου παει 2ε παραπανω λογο του request δεν με πειραζει 

Ομως ενα paypal account (το δευτερο που θα εχω ) στο οποιο δεν θα συνδεσω καμια καρτα , ειναι σε θεση να κανει αγορες?

 

Απο την στιγμη που βαλψ ολα τα στοιχεια στο paypal , υπαρχει καποιος κινδυνος ? (ακομα και πχ αμα εχω κατι βρομικο μεσα στο pc μου )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα ποσταρω το προβλημα εδω.


 


Παιδια, πηγα πηρα την prepaid μου και εκανα ολη την διαδικασια και μετα μου ζητησε εναν 4 ψηφιο κωδικο, και δεν ειχα ιδεα απο που να τον βρω... Δοκιμασα 3 φορες λανθασμενα και μου λεει οτι This card was disabled for paypal.


 


τους εχω στειλει 3 μαιλ για να μου ξεκλειδωσουν την και οτι εχω το σωστο κωδικο (τον οποιο βρηκα απο την τραπεζα μου) αλλα μου στελνουν ενα αυτοματοποιημένο μηνυμα χωρις καμια ουσια.


 


τι πρεπει να κανω για να μου ξεκλειδωσουν την καρτα?


Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα ποσταρω το προβλημα εδω.

Παιδια, πηγα πηρα την prepaid μου και εκανα ολη την διαδικασια και μετα μου ζητησε εναν 4 ψηφιο κωδικο, και δεν ειχα ιδεα απο που να τον βρω... Δοκιμασα 3 φορες λανθασμενα και μου λεει οτι This card was disabled for paypal.

τους εχω στειλει 3 μαιλ για να μου ξεκλειδωσουν την και οτι εχω το σωστο κωδικο (τον οποιο βρηκα απο την τραπεζα μου) αλλα μου στελνουν ενα αυτοματοποιημένο μηνυμα χωρις καμια ουσια.

τι πρεπει να κανω για να μου ξεκλειδωσουν την καρτα?

Σου κάνουν μια χρέωση και από το όνομα της χρέωσης αυτής βλέπεις αυτόν τον κωδικό. Και νομίζω τι γράφει ξεκάθαρα γιατί κ εγώ συνδεσα πριν λίγες μέρες μια κάρτα ακόμα στο paypal.

Πως παει, μόλις συνδέσεις την κάρτα σου τρώει 1€ για να τσεκαρει αν υπάρχει η κάρτα. Μετά για να την κάνεις επιβεβαίωση σου κάνει μια extra χρέωση περίπου 1.5€ και το 4ψηφιο κωδικό το βρίσκεις στο όνομα αυτής της συναλλαγής.

Τώρα για να το λύσεις ή απαντας στο αυτοματοποιημένο μήνυμα (στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό χρειάζεται τουλαχιστον) είτε παίρνεις κατευθείαν τηλέφωνο στην paypal κ σου λύνει σε χρόνο dt το πρόβλημα σου.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον , θελω να κανω αγορες αλλα μου κραταει μουτρακια ο μεσαζοντας οποτε θα κατσω να φτιαξω δικο μου paypal 

Προς το παρον εχω μονο 1 λογαριασμο στην εθνικη ο οποιος ειναι ταμειευτιριου και εκει υπαρχουν τα χρηματα για να τραβηξω 

 

Αποτι καταλαβα πρεπει να φτιαξω 2 λογαριασμους στο paypal , στον εναν να συνδεσω την καρτα μου και μετα με τον 2ρο λογαριασμο να κανω request απο τον πρωτο 

Για να συνδεθει η καρτα βαζω τα στοιχεια που εχει απο πισω στο paypal και μου τραβανε λιγο ευρο 

Μετα παω στο ΑΤΜ και παιρνω κινηση λογαριασμου για να δω τον κωδικο 

Βαζω τον κωδικο στο paypal , μου επιστρεφουν τα λεφτα και πλεον ειμαι συνδεδεμενος 

 

Υπαρχει κατι που μου εχει ξεφυγει ? 

ένα λογαριασμό paypal θες, αλλά 2 email. όταν στείλες το request μπορείς να μην κάνεις login και να πληρώσεις με πιστωτική κατευθείαν. ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αν στείλεις email απο εκεί που θες να ψωνίσεις και να τουε ρωτήσεις αν μπορούν να δεχτούν κατάθεση τράπεζα όπου στέλνεις έμβασμα και είσαι κομπλέ 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ τη σύνδεση λογαριασμού.

 

Ακριβως σε 24h είχα τη σύνδεση και άλλες 24h για την αλλαγή του μικρού ονόματος κατά το πώς είναι δηλωμένο στην τράπεζα.

 

Το πρόβλημα είναι πως μετά τα 2 request αυτά είχα καμια 8-9 phising mail ίδια με του Paypal αλλά για "login problem" και καλα....

 

Τυχαίο ? Δεν ξέρω, πάντως δεν είχα πρόβλημα με άλλα site.

Link to comment
Share on other sites

ένα λογαριασμό paypal θες, αλλά 2 email. όταν στείλες το request μπορείς να μην κάνεις login και να πληρώσεις με πιστωτική κατευθείαν. ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αν στείλεις email απο εκεί που θες να ψωνίσεις και να τουε ρωτήσεις αν μπορούν να δεχτούν κατάθεση τράπεζα όπου στέλνεις έμβασμα και είσαι κομπλέ 

 

 

Αρα συνδεω καρτα με τον λογαριασμο email - petros1 οπου εκει ειναι δηλωμενο το paypal 

Μετα απο αυτον τον λογαριασμο κανω request money απο το email petros2 (το οποιο αυτο δεν εχει paypal) 

(υποθετω θα μου βγει μια φορμα να συμπληρωσω τα στοιχεα της καρτας μου - η οποια ειναι δηλωμενη στο πρωτο λογαριασμο- και ετσι απλα θα μεταφερθουν ? ) 

 

Με το ταμειευτιριο ομως δεν μου πατε αμα θα ειμαι κομπλε και με πιθανους ιους 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ερωτηση γιατι εχω χασει λιγο την μπαλα.Προσφατα εκανα add την καρτα μου (χρεωστικη VISA Πειραως) σε λογαριασμο μου στο paypal.

Το ιστορικο εχει ως εξης.

2 του μηνος κανω το link με verify αμεσως απο webbanking winbank Πειραως βλεπω δεσμευση 1,5€

4 του μηνος φαινεται η κινηση με τον κωδικο να κανω verify την καρτα στο paypal

Ολα καλα την κανω verify

Παω να κανω αγορα απο kinguin με paypal 2 φορες με 0 μεσα στο paypal αλλα η καρτα εχει χρηματα μεσα.The card issuer denied κλπ κλπ

Tελος το τραγικο το 1.5 ευρω και μου αφαιρεθηκε απο την τραπεζα και δε εχει μπει μεσα στο paypal amount.

Σκεφτομαι να κανω μια επισκεψουλα αυριο στην Πειραιως για τα αρμοζοντα Γαλλικα.

Περιμενω τις αποψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.