Jump to content



Αγορές και paypal


Lakisss

Recommended Posts

@black66.gr Πρέπει και εσύ να κάνεις escalate το dispute σε claim και να πεις συγκεκριμένα τι συνέβει στο paypal και θα κρίνει εκείνο για την λύση που θα δοθεί στην περίπτωση σου.

 

Στο support του gearbest στείλε την παραπάνω φωτό του @slalom :p

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω ένα IBAN και δεν μπορώ, έστειλα μήνυμα μέσω του support form που έχει και ακόμη δεν πήρα απάντηση (7 μέρες τώρα). Πότε λέτε να μου απαντήσουν; του αγίου Arceus ; :p

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές προσπαθώ να παραγγείλω από Gearbest μέσω paypall και δεν μου δέχεται την πληρωμή. Με έχει χρεώσει και το paypall 3 φορές από 1 ευρώ για την κάρτα την οποία έχω κάνει add στον λογαριασμό και έχω λάβει και τον κωδικό επιβεβαίωσης. Γιατί κάθε φορά που πάω να συνεχίσω την πληρωμή μου ζητάει τα στοιχεία της κάρτας. Το Gearbest το είχα για έμπιστο, δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές προσπαθώ να παραγγείλω από Gearbest μέσω paypall και δεν μου δέχεται την πληρωμή. Με έχει χρεώσει και το paypall 3 φορές από 1 ευρώ για την κάρτα την οποία έχω κάνει add στον λογαριασμό και έχω λάβει και τον κωδικό επιβεβαίωσης. Γιατί κάθε φορά που πάω να συνεχίσω την πληρωμή μου ζητάει τα στοιχεία της κάρτας. Το Gearbest το είχα για έμπιστο, δεν ισχύει;

Δεν φταίει το gearbest που δεν περνά η πληρωμή αλλά τα capital controls.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω ένα IBAN και δεν μπορώ, έστειλα μήνυμα μέσω του support form που έχει και ακόμη δεν πήρα απάντηση (7 μέρες τώρα). Πότε λέτε να μου απαντήσουν; του αγίου Arceus ; :p

Απάντησες στο αυτοματοποιημένο μήνυμα που σου έστειλαν; Γιατί σου λένε σε εκείνο ότι αν δεν καλυφθείς με ότι γράφει να απαντήσεις για να δουν το πρόβλημα σου :p

Αν θες να τελειώνεις σε 10 λεπτά πάρε τους τηλέφωνο..

Με την ίδια κάρτα όμως ψώνισα πάλι μέσω paypall από Σουηδία στις 9 δεκεμβρίου

Δεν έχει σχέση αυτό. Η αγορά που έκανες από Σουηδία απλά έτυχε να ήταν σε αυτές που επιτρέπονται επί capital control. Αν και οι περισσότερες Ελληνικες κάρτες αρχίζουν και λειτουργούν σε όλο και περισσότερα μαγαζιά στην Ευρώπη. Στο gearbest δεν λειτουργούσε και ούτε φαίνεται ότι θα λειτουργήσει σύντομα. Δεν φταίει το κατάστημα όμως για αυτό αλλά η κάρτα σου που έχει περιορισμούς.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Ελαβα και εγω χτες το κλασικο μηνυμα τους οτι θελουν να ελεγξουν οτι ειμαι ιδιωτης μηπως κανω τιποτα ξεπλυμα...LOL Πλησιαζω λεει το οριο του να λαβεις χρηματα για ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες στο αυτοματοποιημένο μήνυμα που σου έστειλαν; Γιατί σου λένε σε εκείνο ότι αν δεν καλυφθείς με ότι γράφει να απαντήσεις για να δουν το πρόβλημα σου :p

Αν θες να τελειώνεις σε 10 λεπτά πάρε τους τηλέφωνο..

ωραία, άντε πάλι να στέλνω mail, το αυτόματο το έχασα >.<

Ελαβα και εγω χτες το κλασικο μηνυμα τους οτι θελουν να ελεγξουν οτι ειμαι ιδιωτης μηπως κανω τιποτα ξεπλυμα...LOL Πλησιαζω λεει το οριο του να λαβεις χρηματα για ενα χρονο

Αφού τελειώσεις με όλα τα δικαιολογητικά, και έχεις το λογαριασμό σου σε κανονική λειτουργία, αναβάθμισε τον σε premier που δεν έχει όριο.

Το μοναδικό όριο του paypal είναι όταν θες τα λεφτά σου πίσω (withdraw) που είναι 500$/μήνα (ισχύει από πάντα).

Αν π.χ. κάνω ένα top up των 10.000 Ευρώ και αύριο θέλω να πάρω πίσω τα 10.000.. καληνύχτα :p Αυτό γινόταν και πριν την ευρωκατοχή.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

ωραία, άντε πάλι να στέλνω mail, το αυτόματο το έχασα >.<

Αφού τελειώσεις με όλα τα δικαιολογητικά, και έχεις το λογαριασμό σου σε κανονική λειτουργία, αναβάθμισε τον σε premier που δεν έχει όριο.

Το μοναδικό όριο του paypal είναι όταν θες τα λεφτά σου πίσω (withdraw) που είναι 500$/μήνα (ισχύει από πάντα).

Αν π.χ. κάνω ένα top up των 10.000 Ευρώ και αύριο θέλω να πάρω πίσω τα 10.000.. καληνύχτα :p Αυτό γινόταν και πριν την ευρωκατοχή.

Που εχει για premier να το κανω? Κατι για business ειδα μια ματια που εριξα. Βεβαια δεν εχει κανει lift τους περιορισμους ακομα γιατι δεν τα εχουν δει τα επισυναπτομενα...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όταν δίνεις τα δικαιολογητικά που χρειάζεται για να φύγει το Limited του λογαριασμού δεν χρειάζεται να το κανεις premier. Δεν υπάρχει όριο συναλλαγών ούτως ή άλλως. Οπότε μόλις εγκριθούν είσαι κομπλε δεν χρειάζεται τίποτα άλλο να κάνεις. (τσέκαρε πρώτα πότε γίνεται η ανανέωση του ορίου, μπορεί να μην χρειαστεί καν να δώσεις τα στοιχεία σου)

 

Σε περίπτωση που κάνουν πάνω από 48 ώρες (εργάσιμες μέρες) υπάρχει πρόβλημα.

 

Πάρε τηλέφωνο καλύτερα. Σε εμένα είχε πρόβλημα ότι στο paypal ήμουν γραμμένος Βασίλης και στα χαρτιά έγραφε Βασίλειος. :lol:  Μου είπαν ότι θα το προωθήσουν και καλά στο Ελληνικό τμήμα και ιστορίες πράγμα που δεν έγινε ποτέ, τους πήρα τηλέφωνο γιατί το χρειαζόμουν και σε 5 λεπτά είχε φύγει το Limited και το lift. Στο σύνολο περίμενα 8 μέρες με το σύστημα της υποστήριξης.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Πωωωω παλι θα πλερωνω κληση εξωτερικου? Ηδη μια φορα το εκανα για να προσθεσω λογαριασμο τραπεζης μεσα...

man.... skype one month free calls everywhere :)

http://www.skype.com/en/offers/unlimited-world-calling/

 

Κάνε επιβεβαίωση με paypal και μετά σβήσε την συνδρομή μέσα από την paypal αλλιως θα τραβάει αυτόματα 9,99 ευρώ το μήνα. Αυτό έκανα για να βγάλω άκρη με Revolut που είχα κάτι θέματα και με την Paypal. Δεν είμαστε για να πληρώνουμε μαμησιάτικα με Ιρλανδία και Αγγλία  :p

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

κάνεις escalate ώστε να δει την υπόθεση το paypal σε συνεργασία με το ebay

 

 

@black66.gr Πρέπει και εσύ να κάνεις escalate το dispute σε claim και να πεις συγκεκριμένα τι συνέβει στο paypal και θα κρίνει εκείνο για την λύση που θα δοθεί στην περίπτωση σου.

 

Στο support του gearbest στείλε την παραπάνω φωτό του @slalom :p

Αφού έκανα escalate και μετά το Awaiting other party's response,το paypal ζήτησε εξηγήσεις από το κατάστημα και αυτοί τους έστειλαν το tracking number.

Status

The seller has responded to our request for tracking information. We haven’t confirmed the tracking information yet but wanted to share it with you.

  • Sweden post tracking # UF406820150SE

What happens next

Please review the information and let us know how you would like to proceed.

If you've resolved this problem, you can cancel this claim at any time.

If you received the item but it's not as described by the seller, you can change the reason for your claim.

Τώρα βρίσκεται στη φάση: Requiring your action .Εγώ τι πρέπει να κάνω;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Απάντησέ τους ότι από τη στιγμή που φαίνεται και στο tracking ότι δεν έχεις παραλάβει το είδος που παρήγγειλες, εξακολουθείς να θέλεις επιστροφή των χρημάτων σου.

Το θέμα είναι ότι στη σελίδα που με βγάζει το κουμπί respond δεν έχει κάπου να γράψω κάτι.Που πηγαίνω για απάντηση;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να μου δώσει το λινκ με το ποστ που είχε τις οδηγίες για το "κόλπο" για να βάλω λεφτά στο paypal από bank account? κάπου το είχα σώσει αλλά δε το βρίσκω τώρα με τπτ και ψιλοχάθηκα στο search :p 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να μου δώσει το λινκ με το ποστ που είχε τις οδηγίες για το "κόλπο" για να βάλω λεφτά στο paypal από bank account? κάπου το είχα σώσει αλλά δε το βρίσκω τώρα με τπτ και ψιλοχάθηκα στο search :p

Ευχαριστώ!!

Με το balance από το ένα μεηλ στο άλλο ή με top up? Με το top up δεν έχω ασχοληθεί. Με τα μεηλ τη γνωρίζω τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.