Jump to content



Αγορές και paypal


Lakisss

Recommended Posts

Τελικά τους πήρα τηλέφωνο και λύθηκε το πρώτο σταδιο έστω της διαδικασίας.

Στο μεταξύ ,το σηκώνει μια τύπισσα με προφορά φουλ Μάντσεστερ του δρόμου ξέρω γω και δεν καταλάβαινα χρηστό .

"Gi me yo bonk a-cunt sah "

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Για top up takes a few days βγάζει το εξής μήνυμα

 

"Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information."

 

Έχω e-banking εθνικής.Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για top up takes a few days βγάζει το εξής μήνυμα

"Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information."

Έχω e-banking εθνικής.Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;Ευχαριστώ

Έχεις συνδέσει το λογαριασμό της τράπεζας στο paypal? Αν ναι, οταν επιλεγεις top up takes a few days απο κατω σου βγαζει τα στοιχεια του paypal οπως iban, bic κλπ για να στειλεις εμβασμα, αυτά τα στοιχεία χρησιμοποιείς και μέσω ebanking στέλνεις εμβασμα. Αν όχι, πρέπει να τον συνδέσεις. Τυπικά βαζεις το iban στην επιλογή που σου έχει κάτω, αλλά θας φας άκυρο λόγω cc. Οπότε κανεις τα εξης:

Από το message center του paypal στείλε στο paypal μήνυμα ότι δεν μπορείς να κανείς link το λογαριασμό. Μετα θα σου έρθει λογικά ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα στο email που έχεις δηλώσει στο paypal. Εκεί να απαντήσεις ότι θες να κανείς link το λογαριασμό σου και γράψε το iban του λογαριασμού σου. Προσοχη, τα email που στελνει το paypal παντα γραφουν Dear "ονοματεπώνυμο" που έχεις δηλώσει στο paypal. Μετά από αυτό είτε θα σου στείλουν μήνυμα στο message center ότι στον συνέδεσαν αυτοί το λογαριασμό, οπότε είσαι οκ να κανεις top up, είτε θα σε πάρουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση στοιχείων, είτε θα σου στείλουν email να ανεβάσεις καποια δικαιολογητικά.

Για πιο άμεσα μπορείς να πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο ή να μιλήσεις μέσω skype. Εμένα μέσω της διαδικασίας του email μέσα σε 48 ώρες συνδέθηκε ο λογαριασμός.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα αγορα με χρεωστικη πειραιως μεσω paypal.

 

Με τα cc μπορεις να στειλεις εξωτερικο εως 500 ευρω χωρις αιτιολογια , οποτε αν δεν εχεις περασει αυτο το οριο κανεις κανονικα top up το paypal.(το takes a few days)

Το μυνημα ενημερωνει οτι αλλαξε ο λογαριασμος του paypal που κανεις topup , οποτε εχεις ξανακανει παλιοτερα και τον εχεις αποθηκευσει δεν θα ειναι ο ιδιος οποτε θα πρεπει να τον αλλαξεις .

 

spyrious κανεις μεταφορα μεσα απο το ebanking απο τον λογαριασμο σου , στον λογαριασμο του paypal σε iban μορφη και συμπληρωνεις κ το BIC της τραπεζας του paypal.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εστειλα ενα μηνυμα πριν 1 εβδομαδα στο message center αλλα δεν πηρα καμμια απαντηση. Μονο ενα αυτοματοποιημενο mail που δεν ειχε πουθενα για link account και ενα mail χτες που με ρωταγε πως το ειδα το support του paypal LOL...

 

Για να δουμε απαντησα σε αυτο το mail να δουμε θα γινει δουλεια? Οχι τιποτα αλλο να μην πληρωνω την κληση στο εξωτερικο :p

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έβγαλε ένα warning ότι πρέπει να τους δώσω extra στοιχεία καθώς έχω φτάσει τα 1800Ευρώ από τα 2500 (για ετήσιο).

Πόσο καιρό θα πάρει να δούν τα attachments που τους έστειλα και να με κάνουν από personal σε premium ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα ενα μηνυμα πριν 1 εβδομαδα στο message center αλλα δεν πηρα καμμια απαντηση. Μονο ενα αυτοματοποιημενο mail που δεν ειχε πουθενα για link account και ενα mail χτες που με ρωταγε πως το ειδα το support του paypal LOL...

Για να δουμε απαντησα σε αυτο το mail να δουμε θα γινει δουλεια? Οχι τιποτα αλλο να μην πληρωνω την κληση στο εξωτερικο [emoji14]

2 ποστ πιο πάνω έχω γράψει τη διαδικασία. Πρέπει να απαντήσεις στο αυτοματοποιημένο email και να δώσεις το iban.
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν λογαριασμο της Alpha συνδεμένο με το Paypal, τον οποίο χρησιμοποιώ χρόνια για αγορές κυρίως από ebay.

Τώρα θέλω να κάνω μια αγορά από ένα κινέζικο ιντερνετικό μαγαζί.

Έχω καμια επιλογή ή να πάω Βουλγαρία να κάνω λογαριασμό? 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λογαριασμο της πειραιως στο Paypal που τον βγαζει στο προφιλ στο bank accounts ως primary. Μπορω να δω καπως αν ειναι linked;

Έχω έναν λογαριασμο της Alpha συνδεμένο με το Paypal, τον οποίο χρησιμοποιώ χρόνια για αγορές κυρίως από ebay.

Τώρα θέλω να κάνω μια αγορά από ένα κινέζικο ιντερνετικό μαγαζί.

Έχω καμια επιλογή ή να πάω Βουλγαρία να κάνω λογαριασμό?

Επιλέξτε top up(takes a few days). Αν το κάνετε αυτό και μετά σας εμφανίζει στοιχεία του PayPal όπως iban, bic κλπ, σημαίνει ότι ο λογαριασμός είναι συνδεδεμένος. Μπορείτε να στείλετε εμβασμα χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που εμφανίζονται μέχρι 500€ το μήνα με προμήθεια 1€ και τα χρήματα θα μπούνε στο PayPal balance. Μόλις γίνει αυτό αγοράζετε κανονικά.

Προσοχή το όνομα που έχετε στο PayPal να είναι ακριβώς το ίδιο με το όνομα όπως εμφανίζεται στον τραπεζικό λογαριασμό.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιλέξτε top up(takes a few days). Αν το κάνετε αυτό και μετά σας εμφανίζει στοιχεία του PayPal όπως iban, bic κλπ, σημαίνει ότι ο λογαριασμός είναι συνδεδεμένος. Μπορείτε να στείλετε εμβασμα χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που εμφανίζονται μέχρι 500€ το μήνα με προμήθεια 1€ και τα χρήματα θα μπούνε στο PayPal balance. Μόλις γίνει αυτό αγοράζετε κανονικά.

Προσοχή το όνομα που έχετε στο PayPal να είναι ακριβώς το ίδιο με το όνομα όπως εμφανίζεται στον τραπεζικό λογαριασμό.

Ναι τα εβγαλε κανονικα, αν θυμαμαι καλα οταν ανοιξα το λογαριασμο επειδη της ειπα οτι τον θελω για αγορες στο ιντερνετ μου ειχε πει η κυρια εκει οταν θα τον εβαζε στο paypal. Εβαλα 5 ευρω για δοκιμη απο χτες και περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εβγαλε κανονικα, αν θυμαμαι καλα οταν ανοιξα το λογαριασμο επειδη της ειπα οτι τον θελω για αγορες στο ιντερνετ μου ειχε πει η κυρια εκει οταν θα τον εβαζε στο paypal. Εβαλα 5 ευρω για δοκιμη απο χτες και περιμενω.

 

Δεν κατάλαβα την λογική που ανέβασες μόνο 5€.

 

Αν ήταν γιατί είχες ανησυχία / αγωνία, τα λεφτά σου δεν θα χαθούν. Είτε θα "πάνε" στο Paypal είτε δεν θα "πάνε".

 

Αν πλήρωσες το συνηθισμένο ένα (1) ευρώ της συναλλαγής, τότε με αυτό το ποσό που έβαλες, είχες ~17% κόστος συναλλαγής ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την λογική που ανέβασες μόνο 5€.

 

Αν ήταν γιατί είχες ανησυχία / αγωνία, τα λεφτά σου δεν θα χαθούν. Είτε θα "πάνε" στο Paypal είτε δεν θα "πάνε".

 

Αν πλήρωσες το συνηθισμένο ένα (1) ευρώ της συναλλαγής, τότε με αυτό το ποσό που έβαλες, είχες ~17% κόστος συναλλαγής ;) 

Δεν μου αρκει το "θα πανε - δεν θα πανε" επειδη το λετε, θελω να δω σε ποσο θα πανε αν θα πανε η οχι και μολις τα δω εγω με τα ματια μου εχω να βαλω οσα θες για να μικρυνω το κοστος συναλλαγης. Προς το παρων με ενδιαφερει το μικροτερο ρισκο, σε περιπτωση που στραβωσει το θεμα δεν θα ασχοληθω καν με τα 5 ευρω.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρκει το "θα πανε - δεν θα πανε" επειδη το λετε

 

Τότε γιατί μπαίνεις στο κόπο και ρωτάς, αφού δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη / γνώση μας.

 

Παρεπιπτόντως, ωραίο ύφος imho.

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.