Jump to content



Αγορές και paypal


Lakisss

Recommended Posts

Το αμαζον νομίζω στα κρατάει αργότερα κατά την αποστολή. Στα τράβηξε αμέσως;

 


edit: Σε άλλα νέα άλλα λέω στο paypal και άλλα λένε οι αυτόματες απαντήσεις που παίρνω. Μάλλον θα αρχίσω να τρολλάρω το σύστημα με email προτάσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Εξτρά πληροφορίες:

  • Στις 17 του μήνα είχα κάνει μια συναλλαγή για μια υπηρεσία από αμερικάνικο site κόστους 1 δολάριο. Η τράπεζα τράβηξε κανονικά το δολάριο αλλά με χρέωσε και 1,67 κόστος συναλλάγματος (? ? ?   :angry:   :eek:  ) . Δεν ενημερώθηκα ποτέ και με κανέναν τρόπο γι' αυτή τη χρέωση. Προχτές φόρτωσα 10 ευρώ για να βάλω στο steam wallet και σήμερα που μπήκα να τσεκάρω το balance μου αντιλήφθηκα την χρέωση. Οπότε προσοχή με τις συναλλαγές διαφορετικών νομισμάτων. Αυτό έγινε με κάρτα debit της Eurobank. Το τρελό είναι πως δεν είχα λεφτά μετά την χρέωση του δολαρίου μέσα και το 1.67 αποθηκεύτηκε για να χρεωθεί όταν θα βάλω...άκουσον άκουσον.
  • Επιπλέον, μερικοί γράψατε πως σβήσατε τις κάρτες σας από τον paypal λογαριασμό σας και μετά τις ξαναπεράσατε για να κάνετε το "κόλπο" με το balance. Πήγα να το δοκιμάσω, έσβησα την κάρτα απ' τον λογαριασμό μου και στη συνέχεια πήγα να την ξαναπεράσω αλλά δεν με άφηνε και ζητούσε ταυτότητα και πρόσφατο λογαριασμό της κάρτας όπου να αναγράφονται πλήρως τα στοιχεία μου. 
Έγινε επεξεργασία από CrookedPenguin
Link to comment
Share on other sites

amazon εχω ψωνίσει απο Δευτέρα πρωι. Paypal και Eurobank debit και prepaid ακομα δεν μπορώ, αμεσα. Εμεσα δοκίμασα κ με τις 2 κ σήκωσα.

Τι εννοεις εμμεσα? Επισης το αμαζον δεχεται paypal? Οσο κ αν εχω ψαξει ολα αυτα τα χρονια ποτε δεν το βρηκα
Link to comment
Share on other sites

Εξτρά πληροφορίες:

  • Στις 17 του μήνα είχα κάνει μια συναλλαγή για μια υπηρεσία από αμερικάνικο site κόστους 1 δολάριο. Η τράπεζα τράβηξε κανονικά το δολάριο αλλά με χρέωσε και 1,67 κόστος συναλλάγματος (? ? ? :angry::eek: ) . Δεν ενημερώθηκα ποτέ και με κανέναν τρόπο γι' αυτή τη χρέωση. Προχτές φόρτωσα 10 ευρώ για να βάλω στο steam wallet και σήμερα που μπήκα να τσεκάρω το balance μου αντιλήφθηκα την χρέωση. Οπότε προσοχή με τις συναλλαγές διαφορετικών νομισμάτων. Αυτό έγινε με κάρτα debit της Eurobank. Το τρελό είναι πως δεν είχα λεφτά μετά την χρέωση του δολαρίου μέσα και το 1.67 αποθηκεύτηκε για να χρεωθεί όταν θα βάλω...άκουσον άκουσον.
  • Επιπλέον, μερικοί γράψατε πως σβήσατε τις κάρτες σας από τον paypal λογαριασμό σας και μετά τις ξαναπεράσατε για να κάνετε το "κόλπο" με το balance. Πήγα να το δοκιμάσω, έσβησα την κάρτα απ' τον λογαριασμό μου και στη συνέχεια πήγα να την ξαναπεράσω αλλά δεν με άφηνε και ζητούσε ταυτότητα και πρόσφατο λογαριασμό της κάρτας όπου να αναγράφονται πλήρως τα στοιχεία μου.
Τι εννοεις δεν σε ενημερωσε κανεις για την χρεωση των 1.67€? Εσυ ο ιδιος, κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε να φροντισεις να ενημερωθεις εφοσον κανεις αγορες απο εξω τι χρεωσεις εχει η debit της eurobank για αγορες απο εξωτερικο και αγορες σε ξενο νομισμα. Καθε τραπεζα και καρτα εχει αλλες χρεωσεις, πχ η prepaid της eurobank εχει προμηθεια 2% κοστος συναλλαγματος.

Οσον αφορα το money request για μεταφορα χρηματων στο balance, δεν χρειαζεται να διαγραψεις την καρτα απο το λογαριασμο. Μπορεις να μεταφερεις χρηματα στο balance ακομα και απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη στο paypal.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

amazon εχω ψωνίσει απο Δευτέρα πρωι. Paypal και Eurobank debit και prepaid ακομα δεν μπορώ, αμεσα. Εμεσα δοκίμασα κ με τις 2 κ σήκωσα.

 

Από ποιο Amazon ψώνισες;

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

 

Από ποιο Amazon ψώνισες;

 

UK

 

 

Τι εννοεις εμμεσα? Επισης το αμαζον δεχεται paypal? Οσο κ αν εχω ψαξει ολα αυτα τα χρονια ποτε δεν το βρηκα

 

 

Εμεσα εννοω με το να στειλω Invoice σε αλλο email μου κλπ.  

Δεν εννοω αγορασα απο το Amazon μεσω Paypal. Απλα το ανεφερα να δειξω οτι οι καρτες μου δουλευουν στο ενα (amazon) και οχι Paypal

Σημερα θα δοκιμασω και aliexpress :D

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν σε ενημερωσε κανεις για την χρεωση των 1.67€? Εσυ ο ιδιος, κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε να φροντισεις να ενημερωθεις εφοσον κανεις αγορες απο εξω τι χρεωσεις εχει η debit της eurobank για αγορες απο εξωτερικο και αγορες σε ξενο νομισμα. Καθε τραπεζα και καρτα εχει αλλες χρεωσεις, πχ η prepaid της eurobank εχει προμηθεια 2% κοστος συναλλαγματος.

Οσον αφορα το money request για μεταφορα χρηματων στο balance, δεν χρειαζεται να διαγραψεις την καρτα απο το λογαριασμο. Μπορεις να μεταφερεις χρηματα στο balance ακομα και απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη στο paypal.

Εγω ισως το εκανα λαθος τοτε το 2ο σκελος, καθως με εβαλε κ εκανα κ αλλο λογαριασμο paypal και επρεπε να βαλω καρτα που δεν εχω ηδη στον main account...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ισως το εκανα λαθος τοτε το 2ο σκελος, καθως με εβαλε κ εκανα κ αλλο λογαριασμο paypal και επρεπε να βαλω καρτα που δεν εχω ηδη στον main account...

Κανονικά δεν ζητά άλλο λογαριασμό, έχει επιλογή με πληρωμή κάρτας όπου δίνεις απλώς τα στοιχεία της κάρτας, η δημιουργία λογαριασμού είναι optional. Ισως σου το ζήτησε αν έκανες τη διαδικασία από κινητό ή ταμπλετ με mobile view.
Link to comment
Share on other sites

αυτο μπορει να το κανει αν εχεις πχ ευρω στο balance, πας να πληρωσεις κατι σε αλλο νομισμα και εχεις ρυθμισμενο το paypal να μην κανει αυτο τη μετατροπη αλλα η τραπεζα. ετσι αφηνει το balance και παει να χρεωσει την καρτα.

αν θελεις να πληρωσεις σε αλλο νομισμα απο αυτο του balance πρεπει να ειναι ρυθμισμενο να κανει το paypal την μετατροπη συναλλάγματος για να ολοκληρωθει. το κακο ειναι οτι χρεωνει περιπου 5% προμηθεια ετσι.

 

 

Θυμάσαι πως αλλάζει αυτό? Γιατι δεν μπορω να το βρω. Θυμάμαι οτι το είχα αλλαξει.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν σε ενημερωσε κανεις για την χρεωση των 1.67€? Εσυ ο ιδιος, κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε να φροντισεις να ενημερωθεις εφοσον κανεις αγορες απο εξω τι χρεωσεις εχει η debit της eurobank για αγορες απο εξωτερικο και αγορες σε ξενο νομισμα. Καθε τραπεζα και καρτα εχει αλλες χρεωσεις, πχ η prepaid της eurobank εχει προμηθεια 2% κοστος συναλλαγματος.

Οσον αφορα το money request για μεταφορα χρηματων στο balance, δεν χρειαζεται να διαγραψεις την καρτα απο το λογαριασμο. Μπορεις να μεταφερεις χρηματα στο balance ακομα και απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη στο paypal.

Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω τέτοια συναλλαγή, σε site από αμερική. Εδώ έχω ψωνίσει πόσες φορές από το g2a σε δολάρια δεν έχω χρεωθεί ποτέ για το συνάλλαγμα, χρησιμοποιώντας debit card. Οι prepaid έχουν άλλες χρεώσεις για τις οποίες είμαι ενήμερος και γι' αυτό δεν τις χρησιμοποίησα όπως και να 'χει μου φάνηκε περίεργο καθώς έγινε πρώτη φορά και το ανέφερα για να μην την πατήσει και κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραιτούμαι με το support του paypal Και θα περιμένω. Αλλα τους λέω άλλα απαντάνε. Προφανώς ετοιμες απαντήσεις έχουν και λογικό με τόσο κόσμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι πως αλλάζει αυτό? Γιατι δεν μπορω να το βρω. Θυμάμαι οτι το είχα αλλαξει.

πατας στο profile, μετα my money, μετα εκει που λεει My preapproved payments πατας update και  Set Available Funding Sources.

σου εμφανιζει τις καρτες που εχεις και σε καθε καρτα λεει διπλα στον αρθμο Conversion Options, το πατας και επιλεγεις το Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency  και πατας το κουμπι submit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πατας στο profile, μετα my money, μετα εκει που λεει My preapproved payments πατας update και  Set Available Funding Sources.

σου εμφανιζει τις καρτες που εχεις και σε καθε καρτα λεει διπλα στον αρθμο Conversion Options, το πατας και επιλεγεις το Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency  και πατας το κουμπι submit.

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Δοκιμαζω να το αλλαξω να δω αν οντως φταιει αυτο που δεν κανει συναλλαγη.

 

@@ δεν φταιει ουτε αυτο.

 

Nα βγάλω και να ξαναβάλω την καρτα?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Μη το κανεις θα παθεις οτι επαθα και ακρη δε βγαζω [emoji14]

Ακόμα δηλαδή δεν κατάφερες να αγοράσεις μέσω balance? Πάντως αρκετά άτομα έχουν αγοράσει χωρίς πρόβλημα. Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.