Jump to content



Τι μάρκα MOBO προτιμάτε???


cyberdyne

Τι μάρκα μητρικής προτιμάτε;  

120 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Παλιά μια SOYO παρέδωσε πνεύμα (στο βύσμα τροφοδοσίας) αφού βέβαια τα είχε φάει τα ψωμιά της. Αντικαταστάθηκε εσπευσμένα με μια Microstar (η τωρινή MSI δεν είναι αυτή?) για μικρό διάστημα για να ακολουθήσει μια Chaitech (με AMD) που κλίνει 8ετία και ακόμη παίζει άψογα και μια DFI (της υπογραφής) που επίσης βγήκε αστέρι (σε αντικατάσταση RMA μιας ASUS που τα τίναξε στο BIOS update την ημέρα συναρμολόγισης, παραμονή Πρωτοχρονιάς).

Η ASUS όπως αντιλαμβάνεστε, ειδικά μετά το συμβάν, δεν μου είναι συμπαθής. Πάντα κοκορευόταν ότι είχε τις γρηγορότερες κάρτες/μητρικές γενικά αλλά αυτό ήταν αποτέλεσμα του ότι πάντα έδινε μερικά Hz παραπάνω σε bus/cpu/κτλ και έβγαινε πρώτη στα bench. Πώς νομίζεται ότι έκανε όνομα? Επιπλέον με εκνεύριζε ο χαμός από τελικώς παντελώς άχρηστα utilities με βαρύγδουπα ονόματα που έδινε στις μητρικές.

Πάντως στην επόμενη αγορά λέω να πάρω MSI ή Gigabyte (τις έχω δοκιμάσει και τις δύο σε VGA).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άσχημα γεγονότα είχα με MSI, δεν δεχόταν το τροφοδοτικό μου, και στον αδερφό μου η mobo κάηκε (MSI πάλι). Ε μετά από αυτά δύσκολο να αγοράσω MSI. Σε κάρτες γραφικών πάντως τα πάει καλά, το crossfire με τις 2x 3870X2 παίζει τζάμι ακόμη και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπειρία από ASUS / Gibabyte / MSI. Και από τις 3 εταιρίες είχα κατά καιρούς προβλήματα. Θα πω όμως τα εξής:

Σε μία asus με p35 που είχα, έβγαζε το κλασικό logo "Αsus, Rock Solid-Heart Warming", και στο καπάκι: CPUFAN error press F1 to continue ή Bios Error: Press F1 to load defaults. Παίρνει extra points για ειρωνία.

Και ένα συμπέρασμα. Από όλες τις μητρικές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, οι πιο φτηνές-απλές, είναι αυτές που δε παρουσίασαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω μία p5q SE και είναι ΣΚΥΛΙ. Κάτι maximus/ud7 όμως παρέδωσαν πνεύμα στον χρόνο πάνω.

features/$ κοιτάζω πλέον, και πάντα όχι παραπάνω από αυτά που μου είναι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα εχω asus αυτην τηνστιγμη μια rampage formula x48 ειμαι πολυ ευχαριστημενος

αλλα και gygabyte ειχα και παλυ ευχαριστημενος

γενικα πιστευω πως καθε εταιρια εχει καλα μοντελα

οποτε παω με μοντελα και οχι εταιριες

:)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω asus , μιας και στα παλια pc ειχα μονο intel mobos , και στα πιο προσφατα μονο asus (p5q , rex , rex2)

Τις εχω συνηθισει και τις βρισκω πολυ overclocking friendly (σε σχεση με την evga p55 classified πχ που εχω στο δευτερο rig και δε βγαζω ακρη).

Προβληματα δεν ειχα ποτε , οποτε της αξιζει μια ψηφος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά κάποιοι τώρα χαμπάριασαν πως προστέθηκε δημοψήφισμα.

Να κρατήσουμε το thread ζωντανό!

Όντως η ASUS αποτελεί την πλειοψηφία με διαφορά...

Φίλος μου πήρε μια P5Q-E και έχει σοβαρά προβλήματα με 5870cf.... την πήρε μεταχείρα από e-S**p.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω οσες μητρικες ειχα ηταν gigabyte και παλιοτερα μια της intel που υπαρχει ακομα δεν θυμαμαι καν ονομα.οι 2 δουλευουν κλοκαρισμενες απο οταν τις αγορασα και χωρις το παραμικρο προβλημα.Αλλα η λατρεια μου ειναι οι Foxconn και EVGA.Mια foxconn flame blade αγορασα σημερα ελπιζω να μου βγει σκιλι σαν τις υπολοιπες...προβλημα σε μηχανηματα που ειχα στησει σε γνωστους ειχα με μια MSI δεν θυμαμαι μοντελο υποστηριζε amd phenom...αρχικα ειχε προβλημα συμβατοτητας με τις μνημες και γενικα μια στα τοσα επρεπε να του αλλαζω τη σειρα για να δουλεψει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε είχα asus. Τελευταία άλλαξα και έβαλα asrock και είμαι πολύ ικανοποιήμενος.Αρκετά καλή ποιότητα + καλές επιδόσεις σε αρκετά προσιτή τιμή - αν και στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός.:T:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα το σύστημα μου με Asus από τις οποίες έχω κακή εμπειρία. 2 μητρικές μέσα σε εναν μήνα με θέμα στους πυκνωτές. Μετά από αυτήν ήρθε η Gigabyte UD3L η οποία και έχει βγεί σκυλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.