Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Lakisss

Recommended Posts

  • Replies 358
  • Created
  • Last Reply

Project ''Bista'' - New hardware arrived.

Να ξεκαθαρίσω κάτι....ξέρω ότι έχω καθυστερήσει αρκετά και ζητώ συγγνώμη ξανά.

Αυτό το project διαφέρει με το Project ''Plexi'' στο γεγονός ότι στηρίζεται μέσω χορηγειών από κάποιους ανθρώπους και εταιρίες.

Έτσι κάποια μέρη του hardware καταυθάνουν από διάφορα σημεία του κόσμου, πράγμα που σημαίνει χρονική καθυστέρηση στην συνεννόηση επιλογής του και παραλαβής.

Επίσης όπως θα έχετε καταλάβει με τις μέχρι τώρα δουλειές μου, αρέσκομαι ιδιαίτερα στις κατασκευές έκ του μηδενός.

Τέτοιες κατασκευές προυποθέτουν την επιλογή συγκεκριμένου hardware, καθώς θα εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Μπορεί να έχω παραθέσει μέχρι τώρα μερικές φωτογραφίες μόνο, αλλά πιστέψτε με έχω περάσει αρκετές ώρες στο net αναζητώντας, έχω μιλήσει-ταλαιπωρήσει αρκετό κόσμο, και ακόμα ψάχνω....!

Αυτά για όσους αναρωτιούνται....:)

Άς δούμε τώρα τί νέο έφτασε στα χέρια μου.

AMD Phenom II x4 AMD Processors for Desktops: AMD Phenom

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην AMD για την ευγενική χορηγεία της στον τομέα του επεξεργαστή!:T:

8ijzM.jpg

Οι μνήμες που θα συνοδεύσουν τον επεξεργαστη είναι οι Corsair Vengeance 8GB PC3-12800 CL9, ευγενική χορηγεία του TheLab.:T:

coI86.jpg

Υπέραρκετά τα 8Gb. για τις ανάγκες μου. Λίγο το περίεργο σχήμα των ψυκτρών με ξενίζει, αλλά θα το περιποιηθώ όταν φτάσει η ώρα τους...:)

nAm4l.jpg

Στον τομέα του δίσκου προμηθεύτηκα έναν Seagate 1Tb., ενώ σκέφτομαι ιδιαίτερα την αγορά και ενός SSD...:hmm:

4dY9v.jpg

Ένα σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσω σ' αυτό το project είναι η έλλειψης χώρου, γι' αυτό και επιλέχθηκε ένα slim dvdrw.

NB4yX.jpg

Φτάσαμε στην κάρτα γραφικών....άχ αυτή η κάρτα! Μεγάλη ταλαιπωρία έφαγα...

Έψαχνα μία κάρτα γραφικών: Αξιοπρεπή, σχετικά ψυχρή, σχετικά χαμηλής κατανάλωσης, όχι μεγάλου μήκους (max. 25cm.) και ιδιαίτερα reference σχεδίασης, δηλ. να εξέρχεται όσο το δυνατόν περισσότερο θερμός αέρας από το slot της.

Τελικά αφού δέν βρήκα reference επέλεξα την MSI HD5770 Hawk. http://www.msi.com/product/vga/R5770-Hawk.html#/?div=Specification

MsgFc.jpg

yE3Vl.jpg

sLwoM.jpg

Καλό σύστημα ψύξης βλέπω, αλλά το γεγονός ότι δέν είναι reference με κάνει να προβώ σε μόντες...:)

b3TCh.jpg

z2U85.jpg

Το dualslot παίζει να γίνει triple...(ή περισσότερο)

VA335.jpg

Για να ικανοποιήσω και την περιέργεια μερικών αναμένονται επίσης:

dvvG4.jpg

6S97x.jpg

Τεράστιο πρόβλημα παραμένει ακόμη το pcie flexible card riser το οποίο ακόμα αναζητώ.

Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι πρέπει να είναι pcie 2.0 ενώ με πολλούς sellers με τους οποίους έχω επικοινωνήσει, κανείς δέν μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι θα δουλέψει με σιγουριά το 1.0 σε 2.0 κάρτα....

Αναμένω απαντήσεις από μερικούς ακόμα και θα δούμε τί θα γίνει....

Όποιος ξέρει άς βοηθήσει όσον αφορά το riser, γιατί πραγματικά κοντεύω να σκάσω με δαύτο!

G9jXi.jpg

Αυτά πρός το παρόν.

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.:)

sponsorships.png?m=1299838596

thelab-AMD800.gif

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δε θα σε απογοητεύσει η 5770, έστω κι αν δεν είναι reference δεν πρόκειται να εκλείει τίποτα το ιδιαίτερο μέσα στο κουτί...

Η μητρική τα σπάει, ένα μικρό τούμπανο είναι, πολύ ωραίες οι μνήμες, το ενισχυτικό στάδιο σκέτο στολίδι... Ωραία πράγματα ρε φίλε, θα μας κρατήσεις στην τσίτα πάλι.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δε θα σε απογοητεύσει η 5770, έστω κι αν δεν είναι reference δεν πρόκειται να εκλύει τίποτα το ιδιαίτερο μέσα στο κουτί...

Η μητρική τα σπάει, ένα μικρό τούμπανο είναι, πολύ ωραίες οι μνήμες, το ενισχυτικό στάδιο σκέτο στολίδι... Ωραία πράγματα ρε φίλε, θα μας κρατήσεις στην τσίτα πάλι.

Καλή δύναμη!

Συμφωνώ για την 5770, ειδικά σε 2d περιβάλλον είναι ιδιαίτερα ψυχρές.

Περιμένω πως και πως να δω τι θα κάνεις με το pci riser και dual, triple , etc slot :dance3:

Κανένα σχέδιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την 5770, ειδικά σε 2d περιβάλλον είναι ιδιαίτερα ψυχρές.

Περιμένω πως και πως να δω τι θα κάνεις με το pci riser και dual, triple , etc slot :dance3:

Κανένα σχέδιο;;;

Έτσι όπως το λές ...:hmm:....

δεν μπορεί κάτι έχεις υποψιαστεί:)

Link to comment
Share on other sites

Project ''Bista'' - New hardware arrived.

Τελικά αυτό το project επιφυλάσει ευχάριστες εκπλήξεις!:)

Μετά την βοήθεια του TheLab Team και τις χορηγείες της MSI-AMD, νέος χορηγός συνδράμει στην προσπάθειά μου!

Το νέο είναι ότι αυτή την φορά συνδράμει ένα ελληνικό μαγαζί πράγμα που σημαίνει ότι το modding κερδίζει έδαφος στη Ελλάδα, και υποστηρίζεται.

Άν και πολλοί μπορεί να εικάζετε το μαγαζί να πώ οτι δέν περιλαμβάνετε στους ''μεγάλους παίκτες'' του χώρου, πράγμα που κάνει την χορηγεία ακόμα πιό σημαντική αφού προέρχεται και από την ''επαρχία''.

Μετά λοιπόν από ένα email που έστειλα στο eworld.com.gr που εδρεύει στην Πάτρα έτυχα απάντησης σε μία μόνο ώρα, και το προιόν έφτασε στην πόρτα μου!

Να ευχαριστήσω λοιπόν το eworld.com.gr για την ευγενική χορηγεία του, στην παραχώρηση του Lamptron FC5 V2 Fan Controller eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Q3zqa.jpg

Άς δούμε λοιπόν τί έφτασε στα χέρια μου, αφού έχω όρεξη να κάνω ένα μικρό review απόψε...:)

Η συσκευασία:

7FV46.jpg

Τί θα συναντήσετε στο εσωτερικό της:

Ο controler συνοδεύεται από πλήρεις οδηγίες λειτουργίας, ενώ υπάρχει καλώδιο τροφοδοσίας, καλώδιο για τους fans και τέλος τέσσερις αισθητηρες θερμοκρασίες.

Κατόπιν μετρήσεών μου τα καλώδια των fans είναι μήκους 50cm. , ενώ των αισθητήρων 78cm.

Τέλος παρέχονται βίδες μαύρου χρώματος, καθώς και ένα jumper.

ZvsKC.jpg

Πραγματικά πανέμορφος ο controller!

8O5xE.jpg

HJCB8.jpg

Αψεγάδιαστη ποιότητα κατασκευής, προσοχή στην λεπτομέρεια, ενω το νίκελ στεφάνι των ροοστατών ''σπάει''

ευχάριστα την μαύρη μονοτονία.

yQnbF.jpg

Μπράβο στην Lamptron!:T:

Προσέξτε το πάχος του μασίφ αλουμινίου της πρόσοψης.....απλά massive, χωρίς να σημαίνει ότι τα πλαινά υπολείπονται...

OCZv3.jpg

9GIFa.jpg

Εδώ ο controller σε πλαινή άποψη. Η οθόνη και η πλακέτα είναι στερεωμένες ακλόνητα στην πρόσοψη, συμβάλλοντας στην στιβαρή κατασκευή.

6YJzD.jpg

WqwwM.jpg

Το πρώτο καλό χαραχτηριστικό του controller είναι η μεγάλη έξοδος, συγκεκριμένα 40watt σε κάθε κανάλι!

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί άνετα να διαχειριστεί τέσσερις μεγάλους Delta fans των 190cfm. (πχ. Delta FFB1212EHE 120x38mm Extreme High Speed), ενώ με splitters στα καλώδια φυσικά μπορεί να διαχειριστεί πολλούς μικρότερους.

Επίσης σημαντικό είναι ότι οι fans επενεργοποιούνται τελείως όταν μειώσεις τον ροοστάτη, αφού η έξοδος κυμαίνεται από 0-12volt.

3fXLl.jpg

Ένα ακόμα χαραχτηριστικό είναι ο φωτισμός της πρόσοψης, και η επιλογή του ανάμεσα σε 7 χρωμάτων.

Lamp Electronics

Η επιλογή των χρωμάτων γίνεται στο πίσω μέρος του controller μέσω τριών jumpers, και αντιστοιχου επιλεγμένου συνδυασμού τους.

sevBV.jpg

Μερικά ακόμα features βρίσκονται συγκεντρωμένα στην άλλη πλευρα της πλακέτας, και επιλέγονται πάλι μέσω συδυασμών τριών jumper:

Dz8Ic.jpg

Συγκεκριμένα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ένδειξης θερμοκρασίας μεταξύ Celsius και Fahrenheit.

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα alarm όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 70 Celsius, ή όταν οι fans δέν δουλεύουν

κάτω από 6.5volts.

Τέλος υπάρχει η δυνατότητα επιλογής της ένδειξης voltage λειτουργίας των fans, αντί θερμοκρασίας στο κατω μέρος της οθόνης.

vn5QB.png

xRF5X.png

Εδώ συγκεντρωτικά οι λειτουργίες, και οι συνδυασμοί των jumper.

wQ4Cg.jpg

Εδώ τελειώνει το mini review του Lamptron FC5 V2 Fan Controller. (κάνω για reviewer?:p)

Να ευχαριστήσω ξανά το eworld.com.gr για την ευγενική χορηγεία του μιάς που ο controller ήταν ακριβώς ότι έψαχνα, αφού ταιριάζει απίστευτα οπτικά με αυτό που αναμένεται:

dvvG4.jpg

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.:)

Ευχαριστώ.

sponsorships.png?m=1299838596

thelab-AMD800.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λές ...:hmm:....

δεν μπορεί κάτι έχεις υποψιαστεί:)

Πολλά πάρα πολλά αλλά είμαι σίγουρος ότι ο Lakisss θα μας αφήσει άναυδους.

Τι τρομερό το Fan Controller ε να μην είχα δύο αχρησιμοποίητα θα έπαιρνα ένα.

Καλό το review αλλά δεν έχει σύγκριση στο τέλος με τον ανταγωνισμό:tomato:.

Αστειεύομαι προφανώς!!!

Link to comment
Share on other sites

άψογα όλα......αναλύτικότατες φωτογραφίες....εύγε όλα τέλεια!

να συμπλήρώση μόνο τον Ερνέστο ότι έχω ψωνίσει μερικές φορές από το e-world και ήταν άψογοι σε όλα ακόμη και στην διαδικάσια αναγνώρισης λάθους στην αποστολή.....

Link to comment
Share on other sites

άψογα όλα......αναλύτικότατες φωτογραφίες....εύγε όλα τέλεια!

να συμπλήρώση μόνο τον Ερνέστο ότι έχω ψωνίσει μερικές φορές από το e-world και ήταν άψογοι σε όλα ακόμη και στην διαδικάσια αναγνώρισης λάθους στην αποστολή.....

Και γω είμαι πελάτης από "παλιά", πολύ προτού το μαγαζί γίνει "φίρμα" (ευρύτερα γνωστό δλδ)... Τότε και τώρα, η ίδια σταθερά άψογη συμπεριφορά. Δεν είμαι μέτοχος ή συνέταιρος, τα καλά όμως πρέπει να λέγονται.

Κατά τα άλλα:

έχετε την παραμικρή αμφιβολία (ντάξει, σίγουρα δεν την έχετε, απλώς λέμε τώρα...) ότι ένας system-builder/extreme modder σαν το Νίκο θα άφηνε οτιδήποτε στην τύχη χωρίς να το έχει 1000μελετήσει και σχεδιάσει στο μυαλό του από πριν?

Ο ενισχυτής ενισχύει και ο ελεγκτής ελέγχει. :rolleyes: Τα υπόλοιπα θα τα δούμε όλοι μαζί στην πορεία, το μόνο που έχω να πω από τα hints που άφησε να διαρρεύσουν είναι ότι θα είναι άκρως συναρπαστικό και πρωτότυπο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.