Jump to content



κατασκευή NAS,προβλήματα,απορίες..


PClord

Recommended Posts

σαν καλό παιδί και εγώ,είπα να αξιοποιήσω το παλιό μου hardware για να φτιάξω κάτι ωραίο και λειτουργικό.. :dance3:

το hardware που έχω διαθέσιμο είναι το εξής :

mobos:Asus P5L-MX

cpu :Intel Core2Duo E6300 1.80ghz

ram :2*512mb 600mhz ddr2

η κατασκευή θα γίνει μέσα σε κουτάκι από ξύλο το οποίο θα μπει κάτω από το γραφείο με αποσπώμενο motherboard tray για πειράγματα κλπ..θα το δείτε σε νέο thread! ;)

παραθέτω τα θέματα που έχω και χρειάζομαι λύσεις :

1)υπάρχει psu mini atx 120watt,θα αντέξει το παραπάνω hardware ή θα χρειαστώ άλλο?

2)για να μην γεμίσω με πληκτρολόγια/ποντίκια,ο χειρισμός του θέλω να γίνεται μέσω του pc,ποιό software προτείνετε (εκτώς του teamviewer)?

3)υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται απ'ευθείας τα αρχεία που κατεβαίνουν στον σκληρό του primary pc ή έστω να δημιουργηθεί ένας sharing folder μεταξύ των δύο pc?

4)το primary pc λειτουργεί με Windows 7 Ultimate x64,τι λειτουργικό πρέπει να μπει στο NAS?

5)υπάρχει τρόπος να διαμοιραστεί μια σύνδεση από ethernet έτσι ώστε από ένα καλώδιο να συνδέονται στο internet & δίκτυο και τα δύο?

αυτά,ελπίζω να μην σας ζάλισα.. :)

δεν θέλω έτοιμες λύσεις,αλλά να κατασκευάσω κάτι μόνος μου και να χαρώ την διαδικασία και να βγεί ένα ωραίο και λειτουργικό αποτέλεσμα! :)

ευχαριστώ εκ'των προτέρων παίδες..!

Link to comment
Share on other sites

1)Ποιο είναι το τροφοδοτικό από watt πρέπει να κάνει

2)Θα είναι συνδεμένος σε δίκτυο ;

3)Ναι γίνεται

4)Θέλεις να τον κανείς nas η να βάλεις windows η linux ;

5)Από όσο ξέρω όχι

Link to comment
Share on other sites

1)το τροφοδοτικό είναι seasonic

http://www.hardwarelogic.com/articles/reviews/PSU/Seasonic250W/Seasonic250Angle.jpg

2)αν δεν περαστεί 2ο ethernet θα είναι συνδεδεμένος μέσω wifi

3)όμορφα..ο οποίος είναι? :dance3:

4)θέλω απλά να κατεβάζω αρχεία τα οποία θα αποθηκεύονται στο pc μου και να μπορώ να τον χειρίζομαι από το pc με το που κάνει boot αυτόματα(αν γίνεται κάτι τέτοιο..)

οπότε υποθέτω πως πάμε για windows..! :)

5)κρίμα... :getlost:

p.s. 1 :

"nas" δεν είναι ο όρος που χρησιμοποιούμε για το "κατεβαστήρι"? :fist:

p.s. 2 :

παίζει το ενδεχόμενο να εγκαταστήσω κάρτα ethernet στο pc και να συνδεθεί με "cross-over" με το κατεβαστήρι? :p αν ναι,χρειάζεται κάποιο μηχάνημα?

Link to comment
Share on other sites

3)Όπως είπες και εσύ να δημιουργηθεί ένας κοινόχρηστος φάκελος .Άλλα από όσο ξέρω γίνεται μέσα από το utorrent κτλ να ορίσεις σε ποιο σημείο θα κατεβαίνουν τα πράγματα.

Για μένα αφού θα είναι μόνο για κατεβαστιρι βαλε freenas για λειτουργικό οτι καλύτερο για κατεβαστιρι.

Link to comment
Share on other sites

χτες καθώς googlαρα το πέτυχα αυτό το freenas,αλλά είμαι τελείως άσχετος και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με αυτό,γι αυτό θέλω να βάλω κάτι σε windows.. :p

βασικά υπάρχει κάποιο site για να ενημερωθώ περί τίνως πρόκειται? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν κάνα μήνα έστησα σε ένα παλιό pc που είχα στην άκρη το freenas για αποθήκη και για να τα έχω όλα νοικοκυρεμένα .Δεν είναι καθόλου δύσκολο ποιο δύσκολο μου φαίνεται να στήνω windows, πράγματα κτλ.

Για μένα βαλε freenas όλα θα τα κανείς από το κύριο pc αυτό θα το έχεις σε μια άκρη μόνο του ούτε πληκτρολόγιο ούτε οθόνη μόνο μια πρίζα και το ethernet καλώδιο η wifi !!!

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ορεξη να ψαχτεις, βαλε Windows ΧΡ, κανε sharing τα folders & θα εισαι οκ.

Εγω θα σου προτεινω να βαλεις FreeNAS, και να 'μπλεξεις' με samba. Δεν σου κρυβω οτι θα χρειαστες και λιγο διαβασμα...Αλλα για καλο ειναι κ θα μαθεις αρκετα πραγματακια ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες..! :dance3:

σχετικά με το 5) στο αρχικό post μου,αν χρησιμοποιήσω ένα switch και ένα crossover καλώδιο για να το συνδέσω με το modem,μπορώ να συνδέσω πάνω στο switch το Nas και το primary PC,έτσι? :magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.