Jump to content



Οικονομικος ssd με καλες επιδοσεις


babyonboard

Recommended Posts

Εψαχνα να βρω ssd για το μηχανημα μου. Ελεω λιγων χρηματων (ο συντελεστης τιμης/χωρητικοτητας παει στο θεο αντικειμενικα,κ παρολο που εχουν μεγαλο συντελεστη αποδοσης/τιμης οι solid state,δηλαδη αξιζουν πλεον την αγορα για ενα συστημα αρκετα πιο γρηγορο, εξ ακολουθουν να αποτελουν μια ακριβη αγορα) μαζεψα ότι μπορουσα απο αυτους που θεωρουνται οι καλυτεροι στην κατηγορια των 60gb σε οικονομικη τιμη(δεν εβαλα σαρανταρηδες γιατι η χωρητικοτητα ειναι πλεον πολυ μικρη) και θελω την γνωμη σας.

Φυσικα θα ηταν καλο και ευπροσδεκτο να συζητησουμε κ το τι ερχεται σε αυτην την κατηγορια.

Corsair F60

Crucial C300 60gb

OCZ Vertex 2 60gb

OCZ Agility 2 60gb

Intel X-25 3G-2G 40gb (o μοναδικος στα 40 γιατι ξεφευγει σε τιμη)

Ειναι ολοι στην ταξη των 100-130 ευρα

Θα προσπαθησω σιγα σιγα να αναρτησω και ολα τα τα τεστ που ενδεχομενως εχουν γινει στο φορουμ καθως και σε αλλα review.Bεβαια το βασικο ειναι να μπουν τεστ τα οποια να μην ειανι σε κενο δισκο,αλλα σε κανονικη χρηση windows.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ο 80αρις της intel είναι ο καλύτερος στα λεφτά και στις επιδόσεις για λειτουργικό.

100-130 λεει το παιδι. Ο Intel εχει 170. Ξεφευγει αρκετα.

Νομιζω οτι η καλυτερη αγορα σε αυτα τα λεφτα ειναι ο vertex2 :)

Link to comment
Share on other sites

Για Crucial δεν το συζηταει κανεις λογο του χαμηλου write? αν και ειδα στα 4kb ειναι ισως πανω απο τουσ κορσαιρ και ocz

Eπισης υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω δει ή εχω πεσει μεσα σε επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=20594

με marvel controller όπως τον crucial . αν δεν έχεις sata 3 πάρε ένα pci e controller από ebay η περίμενε 2-3 βδομάδες να έρθουν οι Intel G3. ο 80αρης αναμένεται γύρω στα 130ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση σχετικα με ssd. Συμφέρει οσο αναφορα την παροδο του χρονου και τις τιμες των ssd να παρω εναν να εχω μονο το λειτουργικό?

εννοείται μόνο λειτουργικό και κάνα παχνίδι το πολύ με τις σημερινές τιμές

Link to comment
Share on other sites

ADATA S501 2,5'' 64GB AS501V2-64GM-C

με marvel controller όπως τον crucial . αν δεν έχεις sata 3 πάρε ένα pci e controller από ebay η περίμενε 2-3 βδομάδες να έρθουν οι Intel G3. ο 80αρης αναμένεται γύρω στα 130ευρώ

Τόσο πολύ θα πέσουν?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοσ και ο Αdata.Αλλοσ ενα στην λιστα λοιπον..Ωρε μακαρι οι g3 na einai τοσο φθηνοι.

Αν κ μου φαινεται οτι ριχνουν τους g2 μονο κ μονο για να μπουν στα ιδια κ οι αλλοι.Τεσπα.Ειδωμεν..Δε βιαζομαι ετσι κ αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

λενε οτι μονο τα writes εχουν βελτιωσει ουσιαστικα στους G3 και εχουν κατεβασει τις τιμες. αν ειναι στα 130 ο 80αρης ειναι πολυ καλη περιπτωση. να δουμε ομως ποτε θα ερθουν.ας μη ξεχναμε οτι οι intel ειναι οι κορυφαιοι σε αξιοπιστια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.