Jump to content



αρχάριος + overclock


Jpp

Recommended Posts

έχω έναν athlon xp 2100+ palomino και 512ram @ 400mhz (noname) και μητρική msi k7n2delta irls ( επειδή το mobo μου είναι πολυσυζητημένο να πω ότι έχω τον υπολογιστή ανοικτό 3 μήνες και δεν έχει τίποτα )

λοιπόν επειδή το σύστημα μου φαίνετε πολύ αργό ψάχνω τώρα να το ενισχύσω.

λοιπόν ο επεξεργαστής δουλεύει στα 1730 μαμά εγώ τώρα το έχω 1791 ( μη γελατεεεεε )

το μόνο που έκανα ανέβασα το clock από 133 ---> 137 * 13 .

αυτό ανέβασε μόνο του το memory bus από 400@414 και front side bus 276 mhz .

στο nvidia system utilitie βλέπω ότι το cpu που το ρεύμα μπαίνει μόνο του δουλεύει 1,728 volt

και aux 3,28 .

αν ανεβάσω το clock πάνω από 137 το pc κολλάει βγάζει μπλε οθόνη και δεν μπαίνει στα win .

χωρίς κανένα hardware upgrade υπάρχει καμία λύση ;

σκέφτομαι να πάρω ram να κάνω dual channel αυτό θα βοηθήσει ; η ram που θα πάρω να είναι μάρκας η αφού θα δουλεύει μαζί με τη noname θα πέφτει η επίδοση της ;

η μνήμη έχει cas latency 3

t ras 9

t rcd 4

t rp 4

όχι ότι ξέρω :tomato: τι είναι απλά τα αναφέρω μπας και βοηθήσει .

:D

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το το μηχανημα σου να το δουλεψεις συνχρονα. δηλαδη οσο ειναι το fsb να ειναι και οι μνημες.

το dual channel δεν θα σε βοηθησει στο ο/c απλα θα κερδισεις κατι ψηλα. αλλα αν βαλεις 2 διαφορετικες μνημες μπορει να μην συνεργαζοντε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε γέλασε κανείς

Ακολουθείς μια τακτική που σε τιμά ως χρηστή που ξέρει τις δυνατότητες του.

Πολλοί ξερολες αρχάριοι μίσησαν το O/C πριν καλά καλά το αρχίσουν επειδή έκαναν ζημία στη τσέπη τους.

Αν και μου φαίνεται παράξενο που βγάζει μπλε οθόνη.. δοκίμασε να δώσεις το μικρότερο βήμα+ στο Vcore του επεξεργαστή σου μπας και ξεκολλήσει

Βάλε τις μνήμες σου να δουλεύουν σύγχρονα με τον επεξεργαστή για να μην υπάρχει περίπτωση να σε φρενάρουν αυτές

Ή έστω βαλε τις να δουλεύουν στα 333 έτσι ώστε με την άνοδο να πλησιάσουν τα 400.

Να ξέρεις ότι τα nforce chipsets δουλεύουν αποδοτικότερα με τις μνήμες σύγχρονα με τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν προσπάθησα κάνοντας πολλές δοκιμές αλλά δε έβγαλα άκρη !

γραφώ εδώ τα default μου και αν θέλει κανείς να κάνει την πρόταση του :

cpu clock : 133 --> ?

fsb / dram ratio 1:2 (200mhz ) ----> ?

αν κατεβάζω τα mhz της κάρτας κατεβαίνουν τα timing επειδή τα χω στο auto να τα αφήσω να αλλάζουν ή να πατήσω manual και να τα βάλω όπως είναι και στην αρχή ;

fsb spread spectrum 0,5% ---> ? ( αυτό δεν έχω επιχειρήσει να το αλλάξω )

cpu ration 13 ---> ;

και τώρα volts !

dram voltage : 2,7 default με επιλογές 2.5 / 2.6 / 2.7 ----> ;

cpu vcore : 1,5 ---> ;

plz helpme

:confused:

Link to comment
Share on other sites

sb / dram ratio 1:2 (200mhz )

μπορεις να το κανεις 1 προς 1. αυτο σου λεγαμε. το δουλευεις ασυχρονα το συστημα σου και γιαυτο. εκει που λεει 200 να πει 133. μονο ετσι θα δωσει. τωρα για ταση στον cpu εξαρτατε και τι ψυξη εχεις. γιατι οι palomino ειναι αρκετα καυτοι.

να τα βαλεις manual και να δεις με τι timings δουλευουν σωστα οι μνημες. θα χρειαστεις το memtest για να κανεις εναν ελενχο σε τι χρονους παιζουν χωρις λαθη

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=1967

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2480

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκα λίγο ακόμα αλλά θέλω και άλλο 1730@1836 / 141*13 στους 51-52 βαθμούς

Με τάση 1.8 volt από μένα βαλμένο αλλά και default να επιλέξω πάλι τόσο το πάει !

Στα 142+ το clock δεν ανοίγει το PC. Τι μπορεί να φταίει ; ο παλομινο / η νοναμε μνήμη / μήπως είναι τίποτα κλειδωμένο ;

Από την άλλη το 3δ μαρκ 01 δε μου τελειώνει το τεστ τρέχει τα δύο πρώτα τεστ και μετά με πετάει στα windows . τι φταίει ;

Α και αν μπορείτε να με βοηθήσετε και με το πρόγραμμα με τις μνήμες καλά θα ήταν για μένα πάντα  επειδή δεν κατάλαβα και πολλά

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες τις μνήμες 1-1?

Αν ναι είναι απίθανο να σε φρενάρουν αυτές

Μάλλον ο επεξεργαστής σου δεν έχει και τόσο όρεξη

Πρέπει να ενισχύσεις το σύστημα ψύξης σου και μετά να συνεχίσεις...

Link to comment
Share on other sites

το έχω βάλει 1:1 , έχω μια μνήμη 512@400 νοναμε υπενθυμίζω.

όσο για τη θερμοκρασία είναι από 49-52 γιατί να έχει πρόβλημα θερμοκρασίας;

μήπως να κάνω κανένα φλας στο bios και με αφήνει να βάλω παραπάνω ρεύμα ;

η δεν είναι πρόβλημα ρεύματος ;

όσο για τις μπλε οθόνες όταν τρέχω 3δ μαρκ 01 και sisoftsandra 2004 ( η οποία λέει fail to load library και δεν έχω τα results από τα άλλα hardware )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα hackάρισμένο BIOS για το mobo σου που δίνει 2.8 επιπλέον επιλογή για Vdimm, για τα υπόλοιπα ρεύματα και ειδικά με official ΒΙΟS μην ελπίζεις.

Προσοχή πριν βάλεις οτιδήποτε βεβαιώσου ότι είναι για το σωστό revision της mobo σου και ξες ότι δουλεύει 100% από άλλους χρήστες που το έχουν βάλει. Επίσης βεβαιώσου ότι γνωρίζεις όλα τα βήματα για να flashάρεις ένα BIOS σωστά και ανώδυνα... ;)

Link to comment
Share on other sites

καμία άλλη πρόταση χωρίς να βάλω χακαρισμένα πράγματα του στυλ να κατεβάσω κανένα multiplιer να ανεβάσω κανένα clock κανένα timing στην μνήμη ; τώρα στα 141*13 δουλεύει με χρόνους 8/4/4 και cas 3 .

όσο για τα κολλήματα που με πετάει έξω στα windows στο 3δ μαρκ 01 και την μπλε οθόνη που βγάζει στην μέση των τεστ στο sisoft sandra ;

Link to comment
Share on other sites

θέλει κι άλλη τάση στον πυρήνα του επεξεργαστή

Και επιμένω καλύτερο σύστημα ψύξης

Γιατί αφού δεν ολοκλήρωσε ούτε το sandra το οποίο είναι από τα ποίο ελαφρά benchmarks

Τότε δε κατάφερες να λειτουργήσεις τον επεξεργαστή σου σε full load

Η θερμοκρασία που ανέφερες είναι σε idle λειτουργία και σε πληροφορώ ότι είναι πολύ

υψηλή.

Πιστεύω ότι η μνήμη σου μπορεί να αντέξει άνετα cas2 σε αυτή τη συχνότητα (Αν είναι DDR400)

Link to comment
Share on other sites

400mhz είναι αλλά το πρόβλημα είναι ότι με cas 2,5 δε ξεκινάει καθόλου το pc και αρχίζει και σφυρίζει σαν αστυνομία.  τι κάνω εδώ ;

όσο για τι θερμοκρασία σε idle πόσο περίπου πρέπει να είναι; αν είναι παίρνω ένα φορητό ανεμιστήρα και το ρίχνω να φυσάει μέσα !

βέβαια μπορεί να μην ολοκλήρωσε το sandra αλλά nfp undergound και pro evolution soccer 3 παίζει κανονικά.

όσο για την παραπάνω τάση στο πυρήνα πως θα τη δώσω αφού η μητρική με αφήνει να πάω μέχρι 1.8 ;

Link to comment
Share on other sites

το θυμάμαι το ποστ σου , άλλαξες mobo ; αν και η δικιά μου πρέπει να είναι οκ αφού δουλεύει τώρα 3 μήνες όλη μέρα ανοικτός στα default βεβαία αλλά δεν παύει να είναι 3 μήνες .

Περιμένω και τις απαντήσεις για της ρυθμίσεις .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp

το θυμάμαι το ποστ σου , άλλαξες mobo ; αν και η δικιά μου πρέπει να είναι οκ αφού δουλεύει τώρα 3 μήνες όλη μέρα ανοικτός στα default βεβαία αλλά δεν παύει να είναι 3 μήνες .

Περιμένω και τις απαντήσεις για της ρυθμίσεις .

Δεν αλλαξα μητρικη.. Την μητρικη μου την πηρα πριν τα χριστουγεννα,,,

το εχω σχεδον ολη μερα ανοιχτο συνηθως απο τις 16.00 εως 3.00 4.00 περιπου, μπορει και να το εχω και ολη μερα απο το πρωι μεχρι τα ξημερωματα,,,

Και με Overclocking ... Αλλα ενα βραδυ γυρω στις 2-3, εκανα δοκιμες και την επαθα και εμενα σφυρίζε σαν αστυνομία,,,,,, μια φορα γινεται το κακό!!!! προσεχε ,,,,τωρα το εχω μονο overclocking τις μνημες...Οταν ξεπεράσω το σοκ απο το καμμενο cpu θα αρχισω πάλι τα πειράματα.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.