Jump to content



Ομαδική αγορά Superlux HD668B


papajim

Recommended Posts

[MENTION=10518]panos444[/MENTION]

Όταν αλλάζεις opamp σε έναν ενισχυτή, άσχετα με το τί βάζεις, χαλάς το αρχικό σχέδιο του μηχανικού. Αλλαγή μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν είσαι σίγουρος για το αν είναι βελτίωση ή χειροτέρευση(το σύνηθες). Γι'αυτό δεν βλέπεις σοβαρά επαγγελματικά μηχανήματα να σου επιτρέπουν αλλαγές. Ή δέχεσαι την αρχική μελέτη του μηχανικού ή την απορρίπτεις.

Ούτε υπάρχουν κακοί και καλοί opamp. Σημασία έχει η επιλογή του κατάλληλου για τη χρήση τελεστικού και η ενσωμάτωσή του στο όλο κύκλωμα.

λενε πως ειναι "αποκαλυψη" ο συγκεκριμενος ενισχυτης,ανθρωποι που εχουν ξοδεψει μια περουσια απο μερακι και μη ικανοποιηση για αυτο που ακουνε και να θελουν να βελτιωνουν συνεχεια το ηχοσυστημα τους.

Αμφιβάλλω αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν ακούσει ποτέ δύο ενισχυτές να παίζουν στο ίδιο επίπεδο έντασης(έστω και με 1db διαφορά) για να καταλάβουν και οι ίδιοι την απίστευτη ομοιότητα στον ήχο τους.

Και φυσικά δεν παίρνουν κουβέντα για τυφλές δοκιμές τέτοια άτομα. Ούτε καν δοκιμές έκφρασης προτίμησης (όχι τα δύσκολα στο στήσιμο ABX για την εύρεση μικροδιαφορών).

Σαν να σου λέει κάποιος ότι ο AMD 9590 "πατάει" τον 4770Κ γιατί έχει καλύτερο "feeling" στα windows και ότι τα αντικειμενικά bench είναι άχρηστα. Και αν του πεις ότι λέει μπούρδες σου πετάει ένα "ζηλεύεις που δεν έχεις τα λεφτά για τον 9590".

Το φαντάζεσαι αυτό το σκηνικό σε pc forums; Εντελώς γελοίο έτσι; Στην βιομηχανία του ήχου όμως αυτή η "λογική" φέρνει λεφτά. Και το τραγικό είναι ότι τα ψέματα των εξαρτημένων από διαφημίσεις reviewers τα ενστερνίζονται απλοί καταναλωτές και τα διαιωνίζουν.

Ο O2 είναι καλός και σε ποιότητα και σε ισχύ απλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή. Για τον magni τα γνωστά. Τα επίσημα σπεκς έχουν ασάφειες αλλά μου αρέσει η χαμηλή αντίσταση εξόδου γιατί έτσι ματσάρεται και με IEM.

Τέλος για τον lovely cube. Ξέρουμε αν φτιάχνεται από συγκεκριμένη εταιρεία με συγκεκριμένες προδιαγραφές; Ή τον κατασκευάζουν διάφορα αμφιβόλου αξιοπιστίας εργαστήρια;

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] έχω και αυτόν τον ενισχυτή ακόμα. Τον έχω στο στερεοφωνικό του σαλονιού και βάζοντας τα ακουστικά στην υποδοχή, κυριολεκτικά τ' απογείωσε σε ένταση. Ωστόσο, δεν μπορώ να τον βάλω στον Η/Υ γιατί δεν συνδέεται με βίσματα, η σύνδεση των ηχείων γίνεται με το συρματάκι των καλωδίων, δεν ξέρω πώς λέγεται τούτο. :baby:

Και είναι μάλλον και κακλός ενισχυτήως μαμώτο.

Χρειάζεσαι καλώδιο 1/8 minijack(κάρτα) σε rca για να συνδέσεις την κάρτα στον ενισχυτή. Και για σύνδεση ενισχυτή με τα ηχεία του pc χρειάζεσαι speaker cable(γυμνό καλώδιο ενισχυτή) σε rca αρσενικό. Αν κατάλαβα σωστά τα ηχεία του pc έχουν rca υποδοχές.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION], [MENTION=10518]panos444[/MENTION] εχετε ξεκινησει ακρως ενδιαφερουσα κουβεντα και ειναι κριμα που χανεται μεσα σε αυτο το thread...

ειναι banned και ο αλλος ο τρελος τωρα (Grunt)

:TD: που θα ειχε ακομα πιο ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάω σπίτι θα βάλω λινκ για τον lovely cube. Οποίος ενδιαφέρεται θα βρει τα ποστ Που γράφω! Ο Ο2 έχει 30€ αν έχεις γνώσεις κολητηριου..! Έτσι και αλλιώς έχει όλα τα καλώδια μπροστά οπότε θέλει μονταρισμα για να μείνουν μόνο τα βασικά. Τα Χριστούγεννα που θα έχω χρόνο θα κάνω έναν για τα καινούρια και φρέσκο μονταρισμένα iem αποκάλυψη. (Sony bh1 10€ @eBay)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χθες ήρθε ο lovely cube.

μερικα λινκς οπως ειχα πει.

1)The "Lovely Cube" Headphone Amp (Lehmann Black Cube Linear Clone)

2)Lovely Cube Headamp

3)Ενισχυτής ακουστικών Lovely Cube (Lehmann κλώνος)

βασιζεται σε αυτον: https://www.lehmannaudio.com/home-audio/headphone-amplifiers/linear.html

και ειναι ακριβεστατος κλωνος.

post-10518-1416077938,424_thumb.jpg

post-10518-1416077938,5422_thumb.jpg

post-10518-1416077938,624_thumb.jpg

post-10518-1416077938,6802_thumb.jpg

post-10518-1416077938,7971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρηγγειλα τα SUPERLUX HD-668 B αλλα απ'οτι φαινεται ειναι out of stock και τα νεα arrival ειναι 12.12.2013. Έχετε να μου προτεινετε καποια αλλα μεχρι 100 euro (αυτα θα μου κοστιζαν 50 με τα εξοδα αποστολης(29ε+20). Δεν εχω ξεχωριστη καρτα ηχου ουτε ενισχυτη οπως οι περισσοτεροι απο εσας . Απλα επειδη είδα οτι αυτο το thread ειχε τοση επιτυχια θεωρησα οτι ειναι ενα ζευγαρι αξιοπρεπεστατα ακουστικα. Αξιζει μηπως να περιμενω να ερθει το νεο stock? Τα θελω κυριως για ταινιες, μουσικη και gaming.(δε παιρνω headset γιατι απότι διαβαζω ειναι overated για τις αποδόσεις τους και πληρωνεις περισοτερο μαρκα razer,steelseries, κτλ). Ευχαριστω εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία από ocarinaoftime
Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρηγγειλα τα SUPERLUX HD-668 B αλλα απ'οτι φαινεται ειναι out of stock και τα νεα arrival ειναι 12.12.2013. Έχετε να μου προτεινετε καποια αλλα μεχρι 100 euro (αυτα θα μου κοστιζαν 50 με τα εξοδα αποστολης(29ε+20). Δεν εχω ξεχωριστη καρτα ηχου ουτε ενισχυτη οπως οι περισσοτεροι απο εσας . Απλα επειδη είδα οτι αυτο το thread ειχε τοση επιτυχια θεωρησα οτι ειναι ενα ζευγαρι αξιοπρεπεστατα ακουστικα. Αξιζει μηπως να περιμενω να ερθει το νεο stock? Τα θελω κυριως για ταινιες, μουσικη και gaming.(δε παιρνω headset γιατι απότι διαβαζω ειναι overated για τις αποδόσεις τους και πληρωνεις περισοτερο μαρκα razer,steelseries, κτλ). Ευχαριστω εκ των προτερων.

Superlux 668B με onboard, αφησε το καλυτερα...

Superlux HD-681 Evo (one pair of extra velour earpads included)

Superlux HD-681 Evo BK - Thomann Greece

Superlux HD-681 Evo WH - Thomann Greece

Samson SR850

Samson SR850 - Thomann Greece

Creative Aurvana Live

pc1.gr :: Online Store

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τελικα αλλαξα την παραγγελια σε Samson SR850 Twin. Να εχω ενα ζευγαρι σπιτι και ενα στο γραφειο (η διαφορα ηταν στα 5ευρω το single απο το twin pack) ^_^. Καποια στιγμη ισως στο μελλον να παρω μια xonar να βελτιωσω καπως τον ηχο :-p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.