Jump to content



Ομαδική αγορά Superlux HD668B


papajim

Recommended Posts

Στο σταθερό pc όταν τα συνδέω με την (ενσωματωμένη) κάρτα ήχου είναι χαμηλότερη η έντασή τους και κυρίως στις υψηλές συχνότητες. Στο laptop η ένταση τρυπάει αυτιά. Γιατί ρε παιδί μου... ενσωματωμένη έχει και το laptop! Είχα ένα πρόγραμμα παλιά για ρυθμίσεις ήχου που έδινε νομίζω η μητρική, αλλά από τότε που άλλαξα σε 7 μετά τα vista δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9654]konstadin[/MENTION] έκανα τσεκ να δω μηηηπως στη παραγγελία μου ήταν δηλωμένο κάτι ως bad stock αλλά δεν ήταν.

Πέσαμε σε περίπτωση, ελπίζω να μην δω τις βάσεις που πήρα στην ίδια φάση γιατί ακόμη δεν τις άνοιξα :nothing:

Δεν πειράζει, απλώς αν ποτέ σου στείλουν για after sales feedback να τους κάνουμε μια επισύμανση.

Κρίμα είναι, αν τα είχαμε πληρώσει για used να πω ok, αλλά όχι και έτσι..

Απλώς με πείραξε λίγο παραπάνω γιατί ήταν για δώρο και εκτεθήκαμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ξενο φορουμ διαβασα οτι καποιος σκεφτεται να παρει αυτα τα ακουστικα μιας και δεν μπορει να βρει τα hd668b στην χωρα του (οπως εμεις δηλαδη...) και πιστευει οτι ειναι η oem version τους... Λετε να ισχυει?

Και απο Ελλαδα διαβασα καποιος ειπε το ιδιο πραγμα...(οτι ειναι ''αδερφακια'' τα sr850 με τα hd668b)

Έγινε επεξεργασία από stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος pano? Kαι ενας αλλος λεει οτι διαβασε πως τα sr850 ειναι ιδια μετα 668b.

''P.S- I read 668b and SR850 are the same things is this also true? then why is one placed on recommended list as more bass than other?''

Και του απαντανε:

''Samson is also good, not really sure how they compare to hd668b (should be pretty similar). They cost 33% more than the hd668b here in Europe (30€ vs 40€) so it's not as popular.''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έμαθα περί ομαδικών παραγγελιών για τα Superlux HD-668 B προκειμένου να μείνει η τιμή τους στα 29€ για καθέναν μας και όχι 20€ επιπλέον. Επειδή τα θέλω άμεσα (προφανώς έχω κατασταλάξει και είμαι σίγουρα μέσα!), μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει εάν και πώς θα γίνει αυτό? Ελπίζω να γίνει σύντομα Οthomannικό ΝΤΟΥ! :dance3:

Και εγώ μέσα για την επόμενη ομαδική.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω χτες! ( Πήγα στον p_under στην καλαμάτα και μου τα δωσε :p)

Thx pokemon για όλα!

Μπορώ να πω ότι είναι τα καλύτερα ακουστικά που είχα ποτε! (όχι οτι είχα τπτ σοβαρό δηλ..) Τα άξιζαν τα λ7 τους σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτόν τον ενισχυτή (τον παμπάλαιο!). Θα κάνω δουλειά;

Μαμώ τα λεφτά τα ανύπαρκτα! :p

-SMSL sApII Pro TPA6120A2. Ίδιο τσιπ με τη xonar stx. Βγαίνουν αρκετά μοντέλα κινέζων κτλ. με το ίδιο τσιπ.

SMSL Sapii Pro TPA6120A2 Big Power High Fidelity Stereo Headphone Amplifier G | eBay

-Εναλλακτικά πάρε έναν φθηνο fiio φτιαγμένο για low impedance ακουστικά όπως τον [ame=http://www.amazon.com/Fiio-E10-USB-Headphone-Amplifier/dp/B005VO7LG6]Ε 10[/ame].

-Με λίγα λεφτά παραπάνω πας στον magni. Ο magni είναι η καλύτερη επιλογή για κάθε τύπο ακουστικού. Κίνηση ματ που λέμε.

-Τις κονσόλες θα τις απέφευγα. Είναι υποτυπώδης η ενίσχυση και η ποιότητα που προσφέρουν.

-Ο ενισχυτής σου πιθανόν να στέλνει το σήμα για τα ηχεία στην υποδοχή των ακουστικών μέσα από αντιστάσεις. Αξίζει να δοκιμάσεις και αν ισχύει αυτό που λέω θα έχεις απλά αυξημένο θόρυβο. Όχι τόσο παραμόρφωση ή αλλοιωμένη τονικότητα γενικά.

-Τα superlux δεν έχουν μεγάλη διακύμανση στο impedance τους, οπότε οι διαφορές τονικότητας που άκουγες ίσως να οφείλονταν και σε παραμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει υποθει πολλες φορες, καλος και φθηνος DAC υπαρχει? (ηλεκτρονικη-χαλαρη- μουσικη ακουω συνηθως αλλα ειμαι της αποψης καλυτερα να ειναι φλατ και να το πειραξω με EQ)

Link to comment
Share on other sites

-SMSL sApII Pro TPA6120A2. Ίδιο τσιπ με τη xonar stx. Βγαίνουν αρκετά μοντέλα κινέζων κτλ. με το ίδιο τσιπ.

SMSL Sapii Pro TPA6120A2 Big Power High Fidelity Stereo Headphone Amplifier G | eBay

Για πες περισσοτερες πληροφοριες γιατι εχω ψηθει αρκετα.

Με xonar dx ειμαι τωρα και 668b και 681 evo. Kαποια στιγμη (ελπιζω συντομα) θα παω σε Audio Technica 700x ή AKG K701.

Αξιζει η αγορα; ή να το αφησω καλυτερα (κυριως για τα μελλοντικα ακουστικα)

Χρηση κυριως για gaming, ταινιες.

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τίποτα για την ποιότητα αυτών των ενισχυτών που βγαίνουν με το tpa6120a2. Πρόκειται για μικρά εργαστήρια που τους φτιάχνουν. Αν ψάξεις στο e-bay με λέξη κλειδί αυτό το τσιπ θα βρεις και άλλες(άγνωστες) μάρκες.

Ο magni προσφέρεται από πιο επώνυμο κατασκευαστή και οδηγεί τα πάντα. Είναι τρανζίστορ με καλά σπεκς(καλύτερα από fiio), απλά δεν υπάρχουν ανεξάρτητες μετρήσεις-από τρίτους.

Αυτά επειδή μου είπες για K701 και 700X(κλειστά και ανοικτά) που έχουν χαμηλό impedance και τα δύο. Έχε υπόψη ότι κανένα από τα δύο δεν βγάζει βαθύ/πλούσιο μπάσο. Αντικειμενικά δεν έχουν δυνατό μπάσο, ούτε μεσοχαμηλές. Μπορεί σε heavy metal π.χ. να βγάζουν σκληρό ήχο. Και τα AD/A 700X σίγουρα δεν είναι high end όπως τα 701. Ίσως να είναι και χειρότερα από τα 668b σε κάποιους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα το μπατζετ υπαρχουν πολλοι ενισχυτες. ο Ο2 (objective2) ειναι ενας απο τους κορυφαιους για την κατηγορια τιμης και οχι μονο. Κλωνοι του λεμαν ειναι εξισου πολυ καλοι. Πχ lovely cube. αυτοι οι κινεζικοι παραπανω ειναι μεγαλο ρισκο. Αν googlaρετε τα παραπανω θα δειτε ποσο καταξιωμενα ειναι.

dac οικονομικο και καλο ειναι συνηθως δυσκολο.. το ODAC ειναι φθηνο για αυτα που προσφερει. μετα για οικονομικα κατευφεγεις σε diy αν εχεις την δυνατοτητα.

εδιτ: τα 70χ δεν ειναι high end σε καμια περιπτωση. τα μεσοχαμηλα τους ειναι πολυ καλα,και αναλογα με την ενισχυση και τα χαμηλα τους. εχουν ισως την μεγαλυτερη σκηνη.

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βελτιώσεις αντικειμενικά προβλήματα ακουστικών/ηχείων με την ενίσχυση.

Τα K701 σε τυφλό τεστ της harman kardon(μητρική της AKG που τα φτιάχνει) χαρακτηρίστηκαν από όλους τους συμμετέχοντες ελλιπή στο μπάσο. Οι μετρήσεις δείχνουν το ίδιο. Ανάλογα ισχύουν και για τα 700Χ. Βάλτα όμως σε ενισχυτή με παραμόρφωση στα μπάσα(κάτι λαμπάτοι) ή πολύ μεγάλο Zout ή roll off στα πρίμα και θα ακούσεις "μπάσο". Δεν ξέρω αν τσαρλατάνοι του headfi εννούν αυτό το πράγμα ως ματσάρισμα, αλλά εγώ θα προτιμούσα διάφανο τρανζίστορ μαζί με σωστό για τα γούστα μου ακουστικό.

υ.γ.

-Και ο lovely cube είναι αντιγραφή αμφιβόλου ποιότητας.

-Αν τα δημοσιευμένα σπεκς του magni δεν είναι πίπες, τότε μιλάμε για δυνατό εργαλείο(υπάρχει ασάφεια βέβαια στις μετρήσεις ως προς το φορτίο. Αναφέρομαι σε ισχύ κυρίως).

-Το soundstage είναι αρκετά υποκειμενικό και μεταβλητό(σχήμα κεφαλιού, αυτιών, απόκριση συχνότητας, συντονισμοί) και δεν είναι παράγοντας με τον οποίο κρίνεις πιστότητα.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βελτιώσεις αντικειμενικά προβλήματα ακουστικών/ηχείων με την ενίσχυση.

Τα K701 σε τυφλό τεστ της harman kardon(μητρική της AKG που τα φτιάχνει) χαρακτηρίστηκαν από όλους τους συμμετέχοντες ελλιπή στο μπάσο. Οι μετρήσεις δείχνουν το ίδιο. Ανάλογα ισχύουν και για τα 700Χ. Βάλτα όμως σε ενισχυτή με παραμόρφωση στα μπάσα(κάτι λαμπάτοι) ή πολύ μεγάλο Zout ή roll off στα πρίμα και θα ακούσεις "μπάσο". Δεν ξέρω αν τσαρλατάνοι του headfi εννούν αυτό το πράγμα ως ματσάρισμα, αλλά εγώ θα προτιμούσα διάφανο τρανζίστορ μαζί με σωστό για τα γούστα μου ακουστικό.

υ.γ.

-Και ο lovely cube είναι αντιγραφή αμφιβόλου ποιότητας.

-Αν τα δημοσιευμένα σπεκς του magni δεν είναι πίπες, τότε μιλάμε για δυνατό εργαλείο(υπάρχει ασάφεια βέβαια στις μετρήσεις ως προς το φορτίο. Αναφέρομαι σε ισχύ κυρίως).

-Το soundstage είναι αρκετά υποκειμενικό και μεταβλητό(σχήμα κεφαλιού, αυτιών, απόκριση συχνότητας, συντονισμοί) και δεν είναι παράγοντας με τον οποίο κρίνεις πιστότητα.

τελευταια εχω ριξει περισσοτερο διαβασμα και απο τις πανελλαδικες (τον καιρο εκεινο:hehe:)..!γιαυτο θα πω δυο πραγματα για αυτους τους ενισχυτες.

και οι δυο ενισχυτες δεν ειναι τυχαιοι. ανοιγοντας θελω να σου πω, πως βασει τα βασικα ηλεκτρονικα, αλλαζοντας εναν τελεστικο αλλαζει εντελως ο ηχος. (αναλογικο σημα..!) αυτο εχει ως συνεπεια πχ ενας να ενισχυει καλυτερα πχ ενα φασμα συχνοτητων απο ενα αλλο. ετσι πχ τα "αδυναμα" στις χαμηλες Κ702 με εναν αλλο τελεστικο απο αυτον που εχει σαν αρχικο ο Λεμαν αλλαζει ολος ο χαρακτηρας του ενισχυτη. ο lovely cube ειναι πιστο αντιγραφο,και αν ψαξεις καλυτερα θα δεις πως το λενε ολοι. και σαν ποιοτητα υλικων αλλα και σαν αποτελεσμα. επισης εχει την δυνατοτητα να αλλαζεις τελεστικους απλα χωρις να χρειαζεται κολλητηρι,και εχει γνωσεις ο κατασκευαστης αυτος που εχει κατσει και μελετησει τον ενισχυτη μεχρι και πως θα μειωση πχ η αντισταση εξοδου για να χρησιμοποιηθει για iems. Το ιδιο δειχνουν και οι μετρησεις των παλμογραφων. πχ ο matrix δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα γιατι εχει αποκλινει απο τα υλικα του λεμαν. και σε ελληνικα av φορουμ (δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω ποια παντως με μια αναζητηση θα τα βρεις), λενε πως ειναι "αποκαλυψη" ο συγκεκριμενος ενισχυτης,ανθρωποι που εχουν ξοδεψει μια περουσια απο μερακι και μη ικανοποιηση για αυτο που ακουνε και να θελουν να βελτιωνουν συνεχεια το ηχοσυστημα τους. Τον συγκεκριμενο τον παραγγειλα και τον περιμενω,αλλαζοντας αποφαση παρα πολλες φορες,και υστερα απο ΠΑΡΑ πολυ αναζητηση για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Ο magni δεν ειναι τιποτα το ιδιαιατερο. δεν εχει "δυναμη" δεν ειναι "διαφανος" κτλ. δεν τον εχω δοκιμασει,αλλα αυτα τα λενε πολλοι. δεν ειναι τυχαιο που βγηκε ο νεος βενιαμιν απο την ιδια εταιρια για να ανεβασει τις πωλησεις της λεγοντας πως ο καινουριος ενισχυτης εχει περισσοτερη δυναμη.

Δεν σχολιασες κατι για τον Ο2 αλλα ειναι πολυ καλος για σχεδον οποιοδηποτε ακουστικο.

τελος για την σκηνη να σου πω πως δεν ειμαι ο μονος που το λεει, ουτε ειναι κατι καινουριο για αυτα τα ακουστικα. (Κ70χ) το κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι η "ουδετεροτητα" και η σκηνη. προσωπικα θα τα επελεγα και παλι στην κατηγορια των 350€.

τελος να πω πως ειμαι μεγαλος κεφαλας μιας και μου ειναι ισα ισα και δεν ειναι βολικα!:hehe:

Αυτα!

Φιλικα αν και δεν νομιζω να εβαλα "υφος" πουθενα!:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] έχω και αυτόν τον ενισχυτή ακόμα. Τον έχω στο στερεοφωνικό του σαλονιού και βάζοντας τα ακουστικά στην υποδοχή, κυριολεκτικά τ' απογείωσε σε ένταση. Ωστόσο, δεν μπορώ να τον βάλω στον Η/Υ γιατί δεν συνδέεται με βίσματα, η σύνδεση των ηχείων γίνεται με το συρματάκι των καλωδίων, δεν ξέρω πώς λέγεται τούτο. :baby:

Και είναι μάλλον και κακλός ενισχυτήως μαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.