Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Μιλώντας για κινέζικα, μη μένετε στα spec.

Ούτως ή άλλως τα ίδια θα τα βρεις σε 6-7 διαφορετικές μάρκες (Teclast, Window/Vido, Onda, Ramos, Ainol, Ployer, Cube, Pipo etc.).

Για να επιλέξεις μεταξύ αυτών κοιτάς εντυπώσεις κατόχων (για τυχόν προβλήματα - πάντα κάτι θα υπάρχει) και, αν είναι δυνατόν, προτιμάμε συσκευές με μεγάλο user base για roots/firmware etc.

Με λίγη έρευνα εντοπίζεις και κάποια patterns (π.χ. ποιά εταιρεία έχει καλή ποιότητα κατασκευής αλλά προβλήματα στο WiFi, ποιά βγάζει λίγο πιο πλαστικούρες αλλά με λιγότερο ρίσκο να σου κάτσει κομμάτι με πρόβλημα, ποιά έχει ελάχιστη παραγωγή κι άρα θέλεις τάμα για να βρεις stock, ποιά έχει ωραίες all around ταμπλέτες αλλά με μικρό battery life κ.ο.κ.). Μετά διαλέγεις το δηλητήριό σου και αγοράζεις.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα Ainol μου τα έχουν πει και σε μένα αλλά είδα αυτό το βίντεο..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7efbehiFWLI&t=7m30s]Comparacio[/ame]

Και από το 7.30 είναι για κλάμματα

Κόλλαγε ο Browser μετά στο Pitch κόλλαγε ακόμα και στο Scroll και δεν μου γέμισε το μάτι

Άσε που τα κινέζικα δεν..

Link to comment
Share on other sites

Super αγορά είναι τα κινέζικα αρκεί να κάνεις σωστή αγορά και να περάσεις κάποιο custom firmware.

Επίσης πρέπει να είσαι κολόφαρδος να μην σου κάτσει καμιά στραβή.. άμα χαλάσει πρέπει να ψάχνεσε που να το στείλεις.. επίσης θα το στείλες σε κίνες κτλπ και θα κάνουν μήνες μέχρι να βρείς άκρη..

Επίσης μπορείς να έχεις τα γνωστά προβλήματα να μην πιάνει καλά το Wifi.. το 3G και οτί δίποτε άλλο..

Επίσης πρέπει να κάθεσαι όπως λες και εσύ να περάσεις κάποιο Firmware (πες το αυτό σε έναν Newbie)

Και από όλα αυτά είναι προτιμότερο (Λεμε τώρα) να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω και να πάρεις 1 κανονικό Tablet και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να είσαι κολόφαρδος να μην σου κάτσει καμιά στραβή.. άμα χαλάσει πρέπει να ψάχνεσε που να το στείλεις.. επίσης θα το στείλες σε κίνες κτλπ και θα κάνουν μήνες μέχρι να βρείς άκρη..

Επίσης μπορείς να έχεις τα γνωστά προβλήματα να μην πιάνει καλά το Wifi.. το 3G και οτί δίποτε άλλο..

Επίσης πρέπει να κάθεσαι όπως λες και εσύ να περάσεις κάποιο Firmware (πες το αυτό σε έναν Newbie)

Και από όλα αυτά είναι προτιμότερο (Λεμε τώρα) να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω και να πάρεις 1 κανονικό Tablet και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν αγοράσεις από καλό πωλητή (π.χ. ipadalternative) θα έχεις καλύτερη τύχη αν κάτσει στραβή σε σχέση με πολλά ελληνικά καταστήματα.

Τα προβλήματα είναι δεδομένα για κάθε μοντέλο. Το Χ μοντέλο έχει πρόβλημα με το WiFi, το Υ δεν έχει (το "Υ" βέβαια μπορεί να έχει μικρή διάρκεια μπαταρίας ή να είναι πιο πλαστικούρα). Γι'αυτό ψάχνεις πριν αγοράσεις.

["Ψάχνεις" δεν εννοώ ρωτάς ένα γνωστό να σου πει καλή μάρκα/μοντέλο, εννοώ λιώνεις 3-4 μέρες σε slatedroid, vondroid, tabletrepublic etc.]

Το firmware δεν είναι απαραίτητο αν δεν είναι πολύ νέο το μοντέλο σου να έχει θέματα.

Επίσης συνήθως οι καλοί πωλητές στο στέλνουν rooted/με latest firmware δωρεάν από μόνοι τους.

Αν ψάχνεις 7ιντσο κοίτα το Window N70FHD κι όχι το Elf.

Ψάξε και μόνος. Θα δεις. ;)

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις από καλό πωλητή (π.χ. ipadalternative) θα έχεις καλύτερη τύχη αν κάτσει στραβή σε σχέση με πολλά ελληνικά καταστήματα.

Τα προβλήματα είναι δεδομένα για κάθε μοντέλο. Το Χ μοντέλο έχει πρόβλημα με το WiFi, το Υ δεν έχει (το "Υ" βέβαια μπορεί να έχει μικρή διάρκεια μπαταρίας ή να είναι πιο πλαστικούρα). Γι'αυτό ψάχνεις πριν αγοράσεις.

["Ψάχνεις" δεν εννοώ ρωτάς ένα γνωστό να σου πει καλή μάρκα/μοντέλο, εννοώ λιώνεις 3-4 μέρες σε slatedroid, vondroid, tabletrepublic etc.]

Το firmware δεν είναι απαραίτητο αν δεν είναι πολύ νέο το μοντέλο σου να έχει θέματα.

Επίσης συνήθως οι καλοί πωλητές στο στέλνουν rooted/με latest firmware δωρεάν από μόνοι τους.

Αν ψάχνεις 7ιντσο κοίτα το Window N70FHD κι όχι το Elf.

Ψάξε και μόνος. Θα δεις. ;)

Καλά.. καλα..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] ειναι οπως τα λεει ο Shaman. Πηρα τον οκτωμβρη ταμπλετ(ramos w17 pro) απο ipadalternative με μια θηκη στα 95 ευρω και πληρωσα αλλα 6 ευρω να μου ερθει με singapore post. Σε 3 βδομαδες την ειχα στα χερια μου με latest firm και rooted.

Οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

Καλης ποιοτητας πλαστικο και ικανοποιητικη εμβελεια του wifi.

Το μονο αρνητικο ειναι η μπαταρια οπου οταν παιζω παιχνιδια/βλεπω ταινιες δεν κραταει πανω απο 4 ωρες. Αλλα ηξερα οτι επαιρνα 3400mah.

Τελος ειναι ακυρη η συγκριση του ainol elf2 με το nexus μιας και το ενα ειναι 2πυρηνο και το αλλο 4πυρηνο με οτι συνεπαγεται στην αποδοση.

Sent from Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιονδήποτε έχει ενδοιασμούς για firmware roots κτλ, υπάρχουν καταστήματά Αγγλία που στα στέλνουν έτοιμα

Αυτό φυσικά σημαίνει πως θα πληρώσεις 15-20% παραπάνω για αυτήν την ευκολία

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τελος ειναι ακυρη η συγκριση του ainol elf2 με το nexus μιας και το ενα ειναι 2πυρηνο και το αλλο 4πυρηνο με οτι συνεπαγεται στην αποδοση.

Όχι απλά είναι διπύρηνο αλλά είναι και της Amlogic. Ο αντίστοιχος Rockchip (RK3066) είναι αρκετά πιο γρήγορος.

Όποιος το έχει ψάξει έστω μισή ώρα το πρώτο πράγμα που θα εντοπίσει είναι αυτό.

Τώρα αν είναι αν πας τουρίστας να αγοράσεις την πρώτη κινεζο-ταμπλέτα που θα σου γυαλίσει (γιατί π.χ. βαριέσαι να ψάχνεις), συμφωνώ, καλύτερα να δώσεις 100-200 ευρώ παραπάνω και να πας σε επώνυμη να είσαι (σχετικά) ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

Τελος ειναι ακυρη η συγκριση του ainol elf2 με το nexus μιας και το ενα ειναι 2πυρηνο και το αλλο 4πυρηνο με οτι συνεπαγεται στην αποδοση.

Sent from Optimus L5 using Tapatalk.

Μα δεν τα σιγκρίνω!

Μα δεν βλέπεις ότι στο 7:30! Κολάει ο Browser!! Δεν ανοίγει!

Και πράγματικά επειδή τα έψαξα όλα τα Ainol κανένα δεν ήταν καλύτερο τι Quad Core ότι θες εσύ καλύτερα από το Nexus 7

ειδικά στα Games!

Ολα παίζανε τα βαρια Games με 20 καρέ και φυσικά κολλάγανε..

και το Nexus τα πήγαινε νεράκι..

Και όλα αυτά γιατί?

Για να κερδίσεις.. 50 ευρώ!

50 ευρώ για μένα είναι τα τσιγάρα προσωπικά..

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις το παρακατω βιντεο θα καταλαβεις οτι το ainol ειναι πισω και απο αλλα κινεζικα 2πυρηνα.

Στο δικο μου ακομα δεν εχω συναντησει παιχνιδι που να κολλαει...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=srzSdTfyLp0]Ainol ELF II 8GB vs Ramos W17 pro 8GB game loading time - YouTube[/ame]

Ps.Και εγω υπερ του Nexus ειμαι αλλα δεν μπορω να δωσω 250 ευρα για ενα ταμπλετ οπου θα μεινει στασιμο στα 16gb μιας και δεν περνει sd..

Link to comment
Share on other sites

Για οποιονδήποτε έχει ενδοιασμούς για firmware roots κτλ, υπάρχουν καταστήματά Αγγλία που στα στέλνουν έτοιμα

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION]

Ποια είναι αυτά αδελφέ; Δώσε κανά link...

[MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION]

ειναι οπως τα λεει ο Shaman. Πηρα τον οκτωμβρη ταμπλετ(ramos w17 pro) απο ipadalternative με μια θηκη στα 95 ευρω και πληρωσα αλλα 6 ευρω να μου ερθει με singapore post. Σε 3 βδομαδες την ειχα στα χερια μου με latest firm και rooted.

Πλήρωσες τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται είναι χώμα σε ταχύτητα το συγκεκριμένο Ainol.

Again: Κάνουμε την έρευνά μας, έστω στοιχειωδώς, και μετά αγοράζουμε.

Επίσης δεν ξέρω για ποιά 50 ευρώ λέτε, αλλά το N70FHD το βρίσκεις λίγο πάνω από τα 100 ευρώ. Δηλαδή 150+ ευρώ διαφορά από το Nexus.

Mε τα ρέστα, δηλαδή, σε 4 μήνες θα αγοράσεις *και* ένα καλό κινέζικο 8ιντσο με quad core και retina (που για μένα είναι το sweet spot σε μέγεθος/form factor, βλ. iPad Mini).

Aν είσαι large και δε σου λένε τίποτα οι διαφορές των 150 ευρώ, πας σε iPad Mini 2 (όπως το πάει η Apple σε 6-7 μήνες θα είναι εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Ας μην παραβλέπουμε το πολύ σημαντικό θέμα software, πχ. το video παραπάνω με τη σύγκριση elf II και nexus. ICS το elf και JB το nexus, με τις ευλογίες της google φυσικά. Περι default browser, μόνο και μόνο το flash κάνει μεγάλη διαφορά σε απόκριση όταν έχεις σελίδες με flash στοιχεία. Η ICS έχει official flash support από Adobe ενώ στην JB το flash πάπαλα και πολύ καλά κάνανε, γιατί άραγε δεν έχει flash το nexus by default ;) . Στην όλη εμπειρία η JB είναι παντού ανώτερη από ICS σε απόκριση, πλοήγηση, εγκατάσταση, άνοιγμα/κλείσιμο εφαρμογών. Εδώ και στον μονοπύρηνο Α10 του πρώτου aurora που έχω, βγήκε JB πριν από μερικές μέρες και νόμιζα πήρα άλλο tablet. Aκόμα και η stock εντάξει ήταν για γενική χρήση όταν αφαιρούσα όλες τις άσχετες εφαρμογές. Μετά έχω πάντα ένα nand backup της καλύτερης rom που με ικανοποιεί και δοκιμάζω κατά καιρούς διάφορες roms.

Το ρεζουμέ για εμένα είναι πως αν κάποιος σε περιοσμένο budget θέλει να ψαχτεί με roms και έχει διάθεση να βρει τα χούγια του android, κινεζιές all the way. Συνήθως έρχονται με root, sd support, otg και market αν δεν υπάρχει μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION]

Ποια είναι αυτά αδελφέ; Δώσε κανά link...

GadgetFreakz.Co.uk

Είναι ένα που ξέρω σίγουρα, όπως και διάφοροι resellers μέσα στο αμαζον

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα με λίγο ψάξιμο ;)

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.