Jump to content



PC για το σαλόνι


ilion10

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω μπεί σε καινούργιες σκέψεις, τα χριστούγεννα ήμουν έτοιμος για την αγορά ένα εκ των δύο xbox 360 ή ps3,αλλά τελικά κρατήθηκα.

Ο λόγος που το ήθελα να τα αγοράσω ήταν κυρίως το pes 2011 για να παίζω online και ίσως λίγο με την φιγούρα του kinect.

Σκέφτηκα ότι η απόδοση του pes και στον υπολογιστή θα είναι η ίδια με την κονσόλα,γιατί όχι ένα pc για το σαλόνι.

Τώρα στο σαλόνι έχω ένα laptop συνδεμένο σε μια τηλεόραση full hd 47",οπότε λέω και να μπορώ να παίζω pes online και για σερφάρισμα και για ταινίες.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο να φτιάξω μιά σύνθεση όχι με πάρα πολύ μεγάλο κόστος?

Έχω χάσει λίγω με το τι αξίζει αυτή την στιγμή για αγορά,αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται τρελές επιδόσεις για αυτό που το θέλω.

Το μόνο ωραίο που είδα είναι ένα κουτάκι που έχει το πλαίσιο στα 94 ευρώ

Turbo-X Granite HTPC - Θήκες Η/Υ - plaisio.gr

Έχω βέβαια και ένα παλιό υπολογιστή core2duo E6300 και κάτι κάρτες γραφικών 9600GT και μνήμες αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν κ αν θα έχω πολύ καλή απόδοση στο παιχνίδι που θέλω.

thanks εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι της silverstone και φαίνεται πολύ καλό .Το pc που έχεις μια χαρά το βρίσκω δοκίμασε το και στην 47'' να δεις και αν σου παίζει καλά το κρατάς γιατί να δόσεις αλλά χρήματα δεν αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Έχω βέβαια και ένα παλιό υπολογιστή core2duo E6300 και κάτι κάρτες γραφικών 9600GT και μνήμες αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν κ αν θα έχω πολύ καλή απόδοση στο παιχνίδι που θέλω.

Σφαίρα θα πηγαίνει το pes11 με αυτό το hardware.

Και με full settings στα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Η 9600GT πρέπει να το σηκώνει άνετα το παιχνίδι. Για μένα δεν αξίζει να δόσεις ένα 80αρι η ένα 100αρι για να παίζεις ένα παιχνίδι αφού της ταινίες 1080P της σηκώνει και με το παραπάνω . Ριξτεις και ένα overclock και είναι αστέρι

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις το hardware (CPU, GPU) και δεν πρόκειται να το αγοράσεις. Γιατί να μην το δοκιμάσεις και αν δεν σου κάνει η κάρτα γραφικών για ψηλές αναλύσεις (η CPU θα κάνει 99%) τι πιο εύκολο να την βγάλεις και να βάλεις μια άλλη. Η δοκιμή θα σου δείξει σίγουρα.

Edit: Για το PES 2011 οι προτεινόμενες απαιτήσεις (όχι οι ελάχιστες) με λίγο Google είναι

Intel Core2 Duo 2.0GHz or equivalent processor

2GB RAM

Video card 512MB Pixel Shader 3.0 (NVIDIA GeForce 7900 or AMD/ATI Radeon HD2400 or better)

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μου είναι ότι η κάρτα γραφικών δεν έχει έξοδο hdmi οπότε θα χάνω πολύ στην τηλεόραση,για τι κάρτα γραφικών να κοιτάξω?Είναι Full HD 1080,και μεταχειρισμένη δεν με νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα βγαζει αποδοση full hd,μάλλον πάω για καμια μτχ φτηνή καρτα γραφικων.

H καλυτερη λυση ειναι αυτη.

Μην μπλεξεις με ανταπτορες/καλωδια DVI->HDMI κλπ

Αν αγορασεις φτηνους (<20€) θα εχεις προβληματα με εικονα, ενω σε συμφερει καλυτερα να αγορασεις μια ΜΤΧ καρτα παρα εναν ακριβο ανταπτορα.

YΓ Σε 3 υπολογιστες εχω δοκιμασει 3 τετοια φτηνα καλωδια/μετατροπεις και ολα χαλαγανε πολυ την αντιθεση της εικονας.

Δεν αγορασα ποτε ακριβοτερο, πηρα καινουργια καρτα με HDMI εξοδο και ειμαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα βγαζει αποδοση full hd,μάλλον πάω για καμια μτχ φτηνή καρτα γραφικων.

Κάνεις λάθος. Ποια είναι η διαφορά του DVI με το HDMI στην ποιότητα της εικόνας; Η μόνη διαφορά είναι ότι το HDMI μεταφέρει και ήχο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.