Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΝΗΜΕΣ(εχω 6gb και μου διαβαζει τα 4gb)


Tarlac

Recommended Posts

Εχω παρει τα RAMακια Corsair 6GB DDR3-1600 Ram και motherboard Asus P6T SE...το προβλημα ειναι οτι το συστημα και απο το πινακα ελεγχου και απο τα bios και απο το cpu-z μου δειχνει 4gb??? Τι πρεπει να κανω για να δει και το αλλο RAMακι?Tα RAMακια λειτουργουν ολα κανονικα,δε μου εχει καει καποιο.Οποιος γνωριζει αυτο το προβλημα ας μου δωσει ενα ή δυο χερι/ια :p βοηθειας.....Α! επισης το cpu-z γραφει οτι η μητρικη μου ειναι double channel και οχι triple που ειναι κανονικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει dual γιατί προφανώς βλέπει τα 2 dimm και όχι και τα τρία!:T:Απο κει και πέρα,εσύ πως λες ότι λειτουργούν όλα?Τα έχεις ελέγξει κάπως?Τα έχεις δοκιμάσει όλα ένα ένα και στην κάθε μία θύρα ξεχωριστά?

Επίσης θα μπορούσες,αν όντως τελικά είναι ελεγμένες και δουλεύουν όλες,να κάνεις ένα bios update μπας και στρώσει με το νέο και πλέον τις δει όλες κανονικά.

Σαν μία ακόμη κίνηση θα μπορούσες να τις ρυθμίσεις από τα bios στη συχνότητα,τα ρολόγια και το ρεύμα του κατασκευαστή χειροκίνητα και να ξαναδεις.

Μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλευουν ολα τα εχω ελενξει και εγω και το mysystems....ειμαι σε 64bit λειτουργικο ναι.Βασικα και στο ιντερνετ που εψαξα εχουν και αλλοι τετοια προβληματα αλλα δεν εβγαλα ακρη.Θα κανω ενα update να δουμε....αν δεν ποιασει αυτο και κανω τη δευτερη λυση δεν χανω την εγκυηση???Αλλα και παλι τι πληρωνεις 6gb για να κανεις αυτη τη διαδικασια αντι να στα αναγνωριζει εξ αρχης?????:wall:Καλυτερα να τα πουλησω και να παρω αλλα που να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπηακ στη σελιδα της Intel Desktop Boards — BIOS update instructions και εχει λεει διαφορα update και θελει προσοχη με το ποιο θα κανω γιατι μετα μπορει να μη λειτουργει σωστα....venom7 εχεις καμοια ιδεα ποιο κανουμε???:)

Link to comment
Share on other sites

To cpu Z τις βλέπει και τις 3 ram ή μόνο τις 2? άσχετα με το πόσα δουλεύουν...

Τί ψύξη έχεις στο cpu? εάν έχεις σφίξει πολύ το σύστημα ψύξεις στο socket παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο στις asus

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ,δεν χάνεται η εγγύηση με το να τις φτιάξεις χειροκίνητα!

Εδώ είσαι για το bios.Βάλε "motherboard",μετά "socket 1366" και την μητρική "P6T SE" σου δεξιά στα "κουτάκια" ASUSTeK Computer Inc.-Support-. Και όταν ανοίξει η σελίδα πατώντας το "search" επέλεξε το λειτουργικό σου "windows 7 64 bit" και άνοιξε το bios list.Από εκεί κατέβασε αυτό που είναι πάνω-πάνω,το τελευταίο που έχει βγει δλδ.

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την ίδια μητρική αλλά διαφορετικές RAΜ και τελικα αναγκαστηκα να αλλάξω RAM αλλά απο ότι θυμάμαι τις δικές σου αγόρασα και δούλευαν.

το bios update μη το φοβάσαι ... εκτός και αμα εισαι γκαντέμης και κάνει καμία διακοπή ρεύματος κατά τη διαδικασία.

τι version ειναι το bios σου?

(μπορείς να το βρείς απο το cpu-z και απο την αρχική οθόνη βέβαια!)

επίσης γράψε ακριβώς το μοντέλο των μνημών.

επίσης φαντάζομαι τις βάζεις όλες στο ιδιο χρώμα slot.

εμένα πάντως όταν μου έτυχε αυτό τισ πήγα πίσω και μου τις αλλάξανε χωρίς δεύτερη κουβέντα (πλαίσιο σύνταγμα)

Link to comment
Share on other sites

Τί ψύξη έχεις στο cpu? εάν έχεις σφίξει πολύ το σύστημα ψύξεις στο socket παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο στις asus

Τι λέτε ρε παιδιά? Παίζει αυτό το φαινόμενο?

Γι'αυτό και σε μένα (P6T-Deluxe v2) αν βάλω τις μνήμες στα 1600 μου βλέπει τα 4gb? (Ανεξαρτήτως ρευμάτων, overclocking κτλ.. τα δοκίμασα όλα)

Έχω ταβάνι 1530-1540 στις μνήμες ότι και να κάνω, όπως επίσης και ταβάνι στο "fsb" του επεξεργαστή 193-194..

(Παλιότερα με watercοoling στον επεξεργαστή και με το p6t-deluxe έπαιζα μνήμες 1700 και fsb 210+)

Να δοκιμάσω να βάλω την μαμίσια ψύκτρα να δώ? (αν ισχύει κάτι τέτοιο βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

To cpu Z τις βλέπει και τις 3 ram ή μόνο τις 2? άσχετα με το πόσα δουλεύουν...

Τί ψύξη έχεις στο cpu? εάν έχεις σφίξει πολύ το σύστημα ψύξεις στο socket παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο στις asus

Ξαναρωτάω

To cpu Z τις βλέπει και τις 3 ram στο SPD ή μόνο τις 2? άσχετα με το πόσα δουλεύουν..

Τι λέτε ρε παιδιά? Παίζει αυτό το φαινόμενο?

Γι'αυτό και σε μένα (P6T-Deluxe v2) αν βάλω τις μνήμες στα 1600 μου βλέπει τα 4gb? (Ανεξαρτήτως ρευμάτων, overclocking κτλ.. τα δοκίμασα όλα)

Έχω ταβάνι 1530-1540 στις μνήμες ότι και να κάνω, όπως επίσης και ταβάνι στο "fsb" του επεξεργαστή 193-194..

(Παλιότερα με watercοoling στον επεξεργαστή και με το p6t-deluxe έπαιζα μνήμες 1700 και fsb 210+)

Να δοκιμάσω να βάλω την μαμίσια ψύκτρα να δώ? (αν ισχύει κάτι τέτοιο βέβαια)

Ψάξτο.

Άσε το έκανα εγώ...

...For example the motherboard is only detecting 4 GBs instead of 6 GBs or 8 GBs instead of 12GBs.

This issue is fairly common on Intel X58 based systems and affects all brands of motherboards. X58 is Intel's first platform with the memory controller built into the CPU. Good contact between the CPU and the socket pins is very important and bad contact is usually the cause of "missing" memory as well as faulty memory and other causes listed here:

Poorly fitted CPU cooler ( too much tension, not enough tension, uneven tension)

Fix: Adjust tension of aftermarket cooler, Test with stock cooler, reseat CPU and cooler.

*Most people fix the problem just by reseating the cpu and cooler* (Take the board out of the case to reseat the CPU/Cooler)

Bent CPU socket pins. (damaged board, poor installation, poor cooler tension, uneven pressure etc)

Fix: Inspect CPU socket for bent pins, some users have been able to straighten the bent pins and solve the problem. Otherwise if its too badly damaged you might need to RMA the board. (Note: Asus might refuse RMA if bent pins were caused by user)

Faulty ram * After reseating the CPU/Cooler faulty memory is the next most likely cause*

Fix: Test each stick individually( in slot A1) to see if it boots. Run memtest. Test with another memory kit if possible. Memory can pass testing but still be faulty so if everything has been tried RMA the memory.

Insufficient voltage/Memory settings

Fix: Set "Dram bus voltage" to 1.64v (or whatever your memory spec says) and set QPI/Dram voltage to max 1.35v (Max 1.35v is recommended for users with 12 Gigs and/or running at speeds of 1600Mhz or higher. If running under 1600Mhz with 6 Gigs you may only need 1.25v QPI/Dram voltage. Another option is to set XMP profile in the bios.

Check your timings are correct for example 9-9-9-24. Another important memory setting to check is the command rate, on an Asus board its called "Dram timing mode". The board defaults to 1N but for some memory it needs to be set to 2N. Check your memory's specs.

Link to comment
Share on other sites

Όντως την είχα σφίξει αρκετά την ψύκτρα, και βάζοντας την μαμίσια για λίγο, είδε κανονικά τα 6gb και στο bios και στα windows και έβγαλε linpack (occt) με τις μνήμες στα 1600.. πράγμα που δεν το έκανε ώς τώρα με την καμμία!

Βέβαια ούτως ή άλλως δεν είναι και "plug and play", έχει λίγο ψάξιμο και παίδεμα.. To θέμα όμως είναι ότι δούλεψαν..

Αύριο θα ξαναβάλω την true black (Που είχε γίνει true brown από τη σκόνη) και θα τη σφίξω λιγότερο

Κουλά πράγματα!

THANKS!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογο πτυχιακης εργασιας δεν ειχα χρονο να γραψω.:getlost: λοιπον δεν εχω την μαμα ψυξη,αλλα δε θυμαμαι κιωλας ποια εχω.Θα ριξω μια στιγμη ομως και θα σου πω.Επισης εκανα update στα bios με φλασακι και ενεργοποιησα το xmp.....παλι δε μου διαβαζει τα 2γιγα.Στο cpu-z στο ram frequency μου λεει 801.8 hz(αυτο σημαινει οτι ειναι 1600αρια? ή καμοια σχεση?) το ακριβες μοντελο των RAM ειναι corsair ddr3 6giga pc3-10700h-8-8-8-24-2n

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε ο Perc 5/i.

Υπάρχει γνωστό bug με Intel chipset και τον perc.

Η λύση ήταν να βάλω μονωτική σε 2 pin του perc ώστε να κόψω την γραμή του SMB και λύθηκε το πρόβλημα.

Αν έχετε κάρτες επέκτασης στην μητρική αφαιρέστε τες όλες εκτός από την κάρτα γραφικών και δείτε αν υπάρχει ακόμα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.