Jump to content



δημιουργια home server


argy1

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Να ρωτησω κατι αλλο ποιο αλλο λογισμικο περαν του freenas μπορω να χρησιμοποιησω οπου εχει ιδιες δυνατοτητες με το freenas ???

Δηλαδη ποιο αλλο προγραμμα εχει τις ιδιες σχεδον δυνατοτητες με το freenas να κανει ακριβως την ιδια δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Το freenas δεν είναι πρόγραμμα είναι λειτουργικό σύστημα,όλα τα unixοειδή μπορούν να στηθούν με τις προδιαγραφές του freenas...Απλά το freenas είναι έτοιμο χωρίς να περάσεις τίποτα επιπλέον πέραν της αρχικής απλής εγκατάστασης.

Τώρα κάποιο άλλο παρόμοιο με το freenas,πρέπει να είναι το openfiler.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα την καρτα δικτυου και το εστησα με freenas τελικα. το επελεξα γιατι ειναι πραγματικα πολυ ευκολο και στην εγκατασταση αλλα και στη λειτουργια χαρη στο ομορφο webinterface που εχει. ειναι πολυ εθκολο γενικα ,ε ελληνικο μενου για οποιον επιθυμει (εγω θα παραμεινω στα αγγλικα) στον σκληρο πιανει μονο 30mb και δειτε και μια photo απο το status

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

αυτο που δεν ξερω τωρα και θα χρειστω βοηθεια ειναι το εξης. στο επομενο βημα λεει οτι πατε στα windows και στην επιλογή Συνδέσεις. Θα δείτε έναν υπολογιστή ονόματι FREENAS με το φάκελό σας μέσα. εγω ατυτον τον φακελο που θα τον βρω μηπως εχω κανει κατι λαθος?

Υ.Γ.η εικονα ειναι πριν το disk configuration.το αναφερω για να ξερετε οτι εχω κανει και τον δισκο share απλα δεν τον βρισκω στα windows (7ultimate)

Είπα πριν βάλω αυτό που μου πρότεινε ο ganastasiou να βάλω και εγώ FREENAS αλλά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα μήπως μπορείς να μου δόσεις το link από το όποιο το κατέβασες ; και να μου πεις περιληπτικά τα βήματα ;

Προβλήματα

1)Αφού τελεύσει η εγκατάσταση και μου ζητήσει να κάνω restart αφού κάνω μετά το μόνο που μου βγάζει είναι να πατήσω f1,f5 και όταν τα παταω δεν γίνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ SirDiman όταν έψαχνα δεν το πρόσεξα :Ρ.

Θα το διαβάσω θα το ξανά δοκιμάσω και σας λέω αποτελέσματα

p.s μια ερώτηση όταν κάνω την εγκαταστάτη το pc πρέπει να είναι συνδεμένο επάνω στο router

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ SirDiman όταν έψαχνα δεν το πρόσεξα :Ρ.

Θα το διαβάσω θα το ξανά δοκιμάσω και σας λέω αποτελέσματα

p.s μια ερώτηση όταν κάνω την εγκαταστάτη το pc πρέπει να είναι συνδεμένο επάνω στο router

ναι και ενοειται ενσυρματα. καθως και την πρωτη φορα που θα μπεις απο αλλο pc για να κανεις τις πρωτες ρυθμισεις πρεπει να ειναι και αυτο συνδεμενο ενσυρματα. εμενα με βοηθησε πολυ αυτος ο οδηγος:

http://www.pcw.gr/Article/Internet-Networking/Create_home_file_server_PC_network/237-4813.html&pbreak=1&pbreak=2&pbreak=0&pbreak=4&pbreak=0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον οδηγό :T:.

Να σας πω ότι κάποια από αυτά που δείχνει στο video που μου έδωσε ο SirDiman αλλά και στον οδηγό που μου έδωσες δεν τα δείχνει.Δεν ξέρω αν είναι λόγο διαφορετικής έκδοσης η υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το My Computer και στην μπάρα διευθύνσεων,δώσε file://IP_toy_Freenas

Τέλος,αν θές να κάνεις σύνδεση με τον δικτυακό δίσκο και να φαίνεται στο My Computer,

δες εδώ How to Map Network Drive in Windows 7?

αν υποθεσουμε οτι η ip ειναι 192.168.1.4 σε αυτο το παραθυρο πως πρεπει να την γραψω?

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω φαει κολημα με το feenas κια δεν ξερω θα δοκιμασω να βαλω τον opefiler η υπαρχει κατι καλητερο??

εμενα το freenas τις ρυθμισης ου το βαζω να της αποθηκευσεις με το που κανω restart τισ χανει.:fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.