Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Οικογένεια Κεφαλογιάννη: Σόι πάει το βασίλειο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Ο χουντικός Στυλιανός Παττακός φέρεται να είχε κάνει στο παρελθόν δηλώσεις στην εφημερίδα Στόχος για την οικογένεια Κεφαλογγιάνη ( η εγκυρότητα των οποίων βρίσκεται υπό διερεύνηση καθώς ούτε ο Παττακός ούτε η εφημερίδα που τις μετέφεραν μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστες πηγές). Αφορμή της “δήλωσης” είχε αποτελέσει το παρακάτω σχόλιο του Μ.Κεφαλογιάννη: «Και τα μωρά παιδιά στην Κρήτη γνωρίζουν ότι οι μόνοι που είχαν το ανάστημα να σηκώσουν κεφάλι εναντίον της Δικτατορίας, ήταν η δική μου οικογένεια. Κυκλοφορούσαμε με το “ΟΧΙ” στο πέτο και ο πατέρας μου και οι άλλοι συγγενείς τραγουδούσαν στον Παττακό το “Πότε θα κάνει Ξαστεριά” στην Πλατεία Ελευθερίας”

Ο Παττακός φέρεται να απάντησε ως εξής:

“Δε θυμούμαι το περιστατικό στο οποίον αναφέρεται ο κύριος υπουργός. Είμαι βέβαιος ότι δεν είχα καμία σύγκρουση με τους Κεφαλογιάννηδες επί 21ης Απριλίου. Αντιθέτως, είχα πάρα πολύ μεγάλη εκτίμηση και φιλία γι’ αυτούς. Ο θείος του κυρίου υπουργού, πρώην βουλευτής της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης, είχε αγαθάς σχέσεις μαζί μου. Είχε βαφτίσει έναν γιο του αδερφού μου. Τον Βαγγέλη Κεφαλογιάννη είχα οδηγό μου στον Στρατό, ο οποίος παρέμεινε πάντοτε φίλος μου και όταν πήγαινα στο Ηράκλειο με υπεδέχετο. Δεν ενθυμούμαι να τραγούδησαν ποτέ οι Κεφαλογιάννηδες ενώπιόν μου το “Πότε θα κάνει Ξαστεριά”. Το τραγούδι αυτό είναι παλιό ριζίτικο της Κρήτης και ουδέποτε το είχε απαγορεύσει η 21η Απριλίου, κατόπιν προσωπικής μου παρεμβάσεως εις τον Γεώργιον Παπαδόπουλον. Λυπούμαι πάρα πολύ διότι παριστάνουν τους παλληκαράδες, παιδιά ανάξια του ονόματός των. Δεν νομίζω ο κύριος υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας να είναι τόσο παλληκαράς που να τα βάζει με πεθαμένους”…

Link to comment
Share on other sites

Τοξικός κίνδυνος στη Μεσόγειο

Το απόγευμα της Τετάρτης, το δανέζικο φορτηγό πλοίο Ark Futura επρόκειτο να μεταφέρει 700 τόνους χημικών Προτεραιότητας 1 προς το λιμάνι Gioia Tauro της Ιταλίας. Εκεί, 560 τόνοι επρόκειτο να μεταφορτωθούν στο Cape Ray για να ξεκινήσει αμέσως η διαδικασία της υδρόλυσης σε διεθνή ύδατα και σε σημείο που δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό.

Σημειώνεται ότι ποτέ στο παρελθόν δεν έχει γίνει εν πλω καταστροφή εξαιρετικά επικίνδυνων χημικών σε τόσο μεγάλες ποσότητες, ενώ η διαδιακασία, εκτός των άλλων, θα δημιουργήσει πολύ αρνητικό προηγούμενο, με κίνδυνο να χρησιμοποιείται πλέον η Μεσόγειος ως χώρος «επεξεργασίας» τοξικών χημικών, όπως προ δεκαετίες χρησιμοποιούνταν νησιά του Ειρηνικού ως χώροι πυρηνικών δοκιμών.

«Είμαι σίγουρος ότι αν μία τέτοια επιχείρηση σχεδιαζόταν για τα διεθνή ύδατα κοντά στη Βρετανία ή την Ολλανδία, για παράδειγμα, θα υπήρχε καθολική αντίδραση. Στη γονατισμένη από την κρίση Μεσόγειο όμως, με εξαίρεση την κοινωνία της Κρήτης και κάποιες περιοχές της Πελοποννήσου αλλά και της Ιταλίας, δυστυχώς οι αντιδράσεις έως σήμερα είναι περιορισμένες.

Μόνο μία καθολική κινητοποίηση, πολιτών, περιβαλλοντικών και επιστημονικών φορέων, ΜΜΕ αλλά και κυβερνήσεων θα μπορούσε να αποτρέψει, έστω και την τελευταία στιγμή, να μπει η Μεσόγειος σε τέτοιο αναίτιο και τεράστιο περιβαλλοντικό κίνδυνο!».

Link to comment
Share on other sites

Από το απόσπασμα που έχει στο σύνδεσμο μόνο ισοπαλία δεν είναι. Η απάντηση στο ότι η διαπλοκή τεκμαίρεται από αδίκημα που ήταν καταδικασμένος είναι "ήταν αντιστασιακός" και "είστε βλάκας". Δεν έχω καμία προκατάληψη για κανέναν από τους δύο και δεν έχω δει τι προηγήθηκε, αλλά ντρέπομαι για τη συμπεριφορά του Κεφαλλογιάνη σε όσο είδα, από την αρχή μάλιστα με τα "πολύ αέρα πήρατε".

Σε κάποιο βαθμό πρέπει να είναι σύμπτωμα της κληρονομικής δημοκρατίας που απολαμβάνουμε...

Περίμενε γιατί το χάνουμε λίγο, αλλά ευτυχώς τα γραπτά μένουν:

α) Αφήνοντας στην άκρη το αν ευσταθεί ή όχι η κατηγορία να ρωτήσω το εξής: Πας να χτυπήσεις κάποιον, κατηγορώντας τον πατέρα του; Ρε μπαγάσηδες σε αυτό ακριβώς το ίδιο θέμα δεν ήμασταν όλοι πριν ένα τρίμηνο όταν λέγαμε ότι το γεγονός ότι η μάνα της Ζωίτσας τσέπωνε το επίδομα ανηλίκου δε σημαίνει κάτι για την ηθική της ίδιας της Ζωής; Θέλετε μήπως να ψάξω να βρω τα ποστς; [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] πόσα κιλά αμετροέπεια πια; Πρώτος εσύ είπες ότι το τι κάνει μάνα πατέρας δε σημαίνει τπτ για το παιδί και γω συμφώνησα μαζί σου. Και τώρα έρχεσαι να λες για τον πατέρα του Κεφαλογιάννη;

β) Ορίστε και η στάση του Κατρούγκαλου όταν του είπαν ότι μπέρδεψε τους Κεφαλογιάννηδες:

Απίστευτο επεισόδιο μεταξύ Κεφαλογιάννη - Κατρούγκαλου | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | www.antinews.gr

Με κάνατε ρε μπαγάσηδες να βγω να υπερασπιστώ το Κεφαλογιάννη. Άντε και σ' ανώτερα. Να υπερασπιστώ και τη Ντόρα;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπερασπίζεσαι τον Αντωνάκη και εν γένει την κυβέρνηση, τα υπερκαλύπτει όλα.

Αν βγει και πει κάτι σωστό θα του απαντήσεις με αυτό που έγραψες τώρα;

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν βγάζει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει και πει κάτι σωστό θα του απαντήσεις με αυτό που έγραψες τώρα;

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν βγάζει πουθενά.

Δεν τα ισοπεδώνει όλα. Ααααααα όλα κι όλα το σωστό να λέγεται. Μόνο οτι εχει να κανει με τα της ΝΔ.

Link to comment
Share on other sites

4 σφαίρες. καμία σχέση με Σικάγο. Εκεί, τότε, θα αδειάζανε τουλάχιστον ένα γεμιστήρα. ότι όπλο κι αν είχαν (από colt ως thompson). Εδώ μέχρι και τη μαφία την έχει φάει η κρίση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

β) Ορίστε και η στάση του Κατρούγκαλου όταν του είπαν ότι μπέρδεψε τους Κεφαλογιάννηδες:

Απίστευτο επεισόδιο μεταξύ Κεφαλογιάννη - Κατρούγκαλου | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | www.antinews.gr

Ότι τους μπέρδεψε, τους μπέρδεψε, (δεν ήταν πατέρας του ο καταδικασμένος, ήταν θείος του), αλλά και η διαπλοκή διαπλοκή..

Οικογένεια Κεφαλογιάννη: Σόι πάει το βασίλειο | INFOWAR

«ο Μανώλης Κεφαλογιάννης είναι ένας εκ των υπουργών που εμφανίζονται να παρανομούν αλλά να μη δικάζονται ποτέ, αφού οι δικογραφίες παραμένουν στα αζήτητα της Βουλής έως ότου τα αδικήματα παραγραφούν. Συγκεκριμένα, για τον κ. Κεφαλογιάννη έχουν φτάσει 9 δικογραφίες στη Βουλή από το 2004, χωρίς καμία να συζητηθεί περαιτέρω. Οι περισσότερες το διάστημα που υπηρετούσε ως υπουργός Ναυτιλίας. Σε δύο από αυτές, οι οποίες προέρχονται από τον πλοίαρχο του Λιμενικού Σώματος, Δημήτρη Σκάλκο, αναφέρεται ο άνθρωπος που ο Κεφαλογιάννης προστατεύει όσο κανέναν, ο Ηλίας Φιλιππακόπουλος.

Σύμφωνα πάντα με το Hot Doc «Ο κ. Κεφαλογιάννης μιλάει για σεμνότητα, τη στιγμή που ο απολύτου εμπιστοσύνης άνθρωπός του, ο φιλοχουντικός Ηλίας Φιλιππακόπουλος, αμειβόταν με 3 μισθούς επί σειρά ετών, με τη βοήθεια του πρώην υπουργού. Ο Ηλίας Φιλιππακόπουλος κατείχε, από το 2002 έως και το 2012, τη θέση του διευθυντή του γραφείου του Κεφαλογιάννη, χωρίς ποτέ να έχει γίνει επίσημη πρόσληψη με αυτή την ιδιότητα. Εάν είχε προσληφθεί επισήμως, θα έχανε τη σύνταξη που λάμβανε ως τοπογράφος μηχανικός του ΥΠΕΧΩΔΕ. Ακόμη, το 2004, επί υπουργίας Κεφαλογιάννη στο υπουργείο Ναυτιλίας, ο Φιλιππακόπουλος προσελήφθη ως τεχνικός σύμβουλος στον ΟΛΠ με μισθό 35.400 ευρώ το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ότι τους μπέρδεψε, τους μπέρδεψε, (δεν ήταν πατέρας του ο καταδικασμένος, ήταν θείος του), αλλά και η διαπλοκή διαπλοκή..

Οικογένεια Κεφαλογιάννη: Σόι πάει το βασίλειο | INFOWAR

Είδες? Έχουν μπερδέψει τόσο πολύ τα μπούτια τους εκεί στην αριστερά, που ούτε μια εύστοχη κριτική δεν μπορούν να κάνουν.

Μόνος σου το λες (και συμφωνώ μαζι σου).

Και αυτό ήταν. Θα αποχωρήσω για λίγες μέρες από το συγκεκριμένο thread. Δεν θέλω να ξαναπαρασυρθώ και να ξαναμπαναριστώ :p

Link to comment
Share on other sites

Ότι τους μπέρδεψε, τους μπέρδεψε, (δεν ήταν πατέρας του ο καταδικασμένος, ήταν θείος του), αλλά και η διαπλοκή διαπλοκή..

Οικογένεια Κεφαλογιάννη: Σόι πάει το βασίλειο | INFOWAR

Ερώτηση αδαή: Πως ακριβώς παίρνει μισθό αν δεν έχει προσληφθεί επίσημα;

Όσον αφορά τα φιλοχουντικός και μιας και μιλάμε για οικογένεις. Άστο Μυραλη. Δε δικαιούσαι να ομιλείς, διότι αμα πιάσουμε τα οικογενειακά φιλοχουντικών θα χρειαστεί ένας Σκαπανευς ΑΤΕ να με το συμπάθιο για να χωθείς να κρυφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Που ούτε μια εύστοχη κριτική δεν μπορούν να κάνουν.

Μόνος σου το λες (και συμφωνώ μαζι σου).

Η κριτική στην διαπλοκή του τωρινού Κεφαλογιάννη, ήταν μια χαρά ευστοχη, άρα είσαι λάθος :)

Ερώτηση αδαή: Πως ακριβώς παίρνει μισθό αν δεν έχει προσληφθεί επίσημα;

Mα αυτό είναι και το essence της διαπλοκής :) Πάντως το σημείο κλειδί στην πρόταση ήταν το "με αυτή την ιδιότητα", όλες οι απαντήσεις εδώ.

Όσον αφορά τα φιλοχουντικός και μιας και μιλάμε για οικογένεις. Άστο Μυραλη. Δε δικαιούσαι να ομιλείς, διότι αμα πιάσουμε τα οικογενειακά φιλοχουντικών θα χρειαστεί ένας Σκαπανευς ΑΤΕ να με το συμπάθιο για να χωθείς να κρυφτείς.

Ρε πάλι στο τσάμικο? Εσύ δεν έλεγες πριν, όπως και με την Κωσταντοπούλου, να κρατάμε ίδια μέτρα και σταθμά και να μην μπλέκουμε με πατέρες, μάνες και οικογένειες? Τώρα γιατί μπλέκεις τον μπαμπά Τσίπρα? Άσε που με την λογική σου, όποιος είχε επιχείρηση στην Χούντα ήταν φιλοχουντικός, γιατί δεν ξέρω κάτι άλλο για τον Σκαπανέα.

Αλλά για να επανέλθουμε, ο Ηλίας Φιλιππακόπουλος είναι ο φιλοχουντικός, και προσελήφθει από τον Μανώλη Κεφαλογιάννη τον τωρινό ευρωβουλευτή και έπαιρνε τρεις παχυλούς μισθούς από το Ελληνικό κράτος (αυτό που απολύει καθαρίστριες για να μπορεί να τους πληρώσει)

Ορίστε ο φιλοχουντισμός, ορίστε η διαπλοκή, και πουθενά δεν βλέπω πατεράδες και οικογένειες πέρα από το σχόλιο του Κατρούγκαλου.

Link to comment
Share on other sites

Η κριτική στην διαπλοκή του τωρινού Κεφαλογιάννη, ήταν μια χαρά ευστοχη, άρα είσαι λάθος :)

Mα αυτό είναι και το essence της διαπλοκής :) Πάντως το σημείο κλειδί στην πρόταση ήταν το "με αυτή την ιδιότητα", όλες οι απαντήσεις εδώ.

Ρε πάλι στο τσάμικο? Εσύ δεν έλεγες πριν, όπως και με την Κωσταντοπούλου, να κρατάμε ίδια μέτρα και σταθμά και να μην μπλέκουμε με πατέρες, μάνες και οικογένειες? Τώρα γιατί μπλέκεις τον μπαμπά Τσίπρα? Άσε που με την λογική σου, όποιος είχε επιχείρηση στην Χούντα ήταν φιλοχουντικός, γιατί δεν ξέρω κάτι άλλο για τον Σκαπανέα.

Αλλά για να επανέλθουμε, ο Ηλίας Φιλιππακόπουλος είναι ο φιλοχουντικός, και προσελήφθει από τον Μανώλη Κεφαλογιάννη τον τωρινό ευρωβουλευτή και έπαιρνε τρεις παχυλούς μισθούς από το Ελληνικό κράτος (αυτό που απολύει καθαρίστριες για να μπορεί να τους πληρώσει)

Ορίστε ο φιλοχουντισμός, ορίστε η διαπλοκή, και πουθενά δεν βλέπω πατεράδες και οικογένειες πέρα από το σχόλιο του Κατρούγκαλου.

Ξεκινάω απο το τελευταίο έχεις δίκιο παρασύρθηκα απο τον τίτλο όπου έλεγε σόι πάει το βασίλειο. Δεν πρόσεξα ότι μιλάει για τον Μανώλη και νόμιζα ότι θα έχει πιάσει κανα δευτεροτρίτο συγγενή του.

Τώρα απο κει και πέρα ο Μπαξ όπως πάντα πέφτει σε αντιφάσεις. Ο Φιλιππακόπουλος δε μπορούσε να προσληφθεί σαν διευθυντής πολιτικού γραφείου, αλλά μπορούσε σαν ειδικός συνεργάτης; Έχουν το ΦΕΚ διορισμού; Να δούμε αν λέει απολαβές απο δίπλα;

Επίσης προσελήφθει σαν τεχνικός σύμβουλος στον ΟΛΠ. Πριν έλεγε ότι αν είχε γίνει επίσημη πρόσληψη σαν διευθυντής του πολιτικού γραφείου θα το κοβόταν η σύνταξη. Αλλά σαν ειδικός συνεργάτης και σαν σύμβουλος στον ΟΛΠ δεν το κοβόταν; Επιπλέον θαυμάζω το τι ωραία που μας κλείνει το μάτι το άρθρο. Σίγουρα ανάξιος και σίγουρα χαραμοφάης.

Απο κει και πέρα μιας και ο Μπαξ είναι τόσο καλός στις πράξεις μιας και μας πλήροφορεί ότι

- Το 2004, όταν ο Μανώλης Κεφαλογιάννης ήταν υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας, ο Ηλίας Φιλιππακόπουλος προσελήφθη με μισθό 17.700 ευρώ το εξάμηνο ως «Τεχνικός Σύμβουλος» στον ΟΛΠ. Αυτό μεταφράζεται σε 35.400 ευρώ το χρόνο, χωρίς τα δώρα, που τότε ήταν άλλοι 2 μισθοί.

ας μας πει και εμάς τελικά πόσο έβγαινε τελικά στον ελληνικό λαό το κάθε επεισόδιιο της εκπομπής του. Να ξέρουμε αν άξιζε τον κόπο.

Και μιας και μιλάμε για τριτοθεσίτες και για αμοιβές εργαζομένων που δεν εργάστηκαν ποτέ

http://thanasispetrakos.blogspot.gr/p/blog-page.html

τον κύριο τον ξέρεις;

Ξέρεις γιατί έχει στην τελευταία σειρά του βιογραφικού του το τι δουλειά κάνει; Να σου απαντήσω εγώ. Βρες μου έναν άνθρωπο στη Μεσσηνία που να έμαθε γράμματα απο τον Πετράκο και θα κάτσω να με πάρει νουμεράδα όλο το thelab.

Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα στραβά της, η ακαδημαϊκή κοινότητα τουλάχιστον έχει κανόνες ηθικής - κάποιους γραμμένους και κάποιους άγραφους. Τα πράγματα είναι πιο ευέλικτα όταν η έρευνα γίνεται από εταιρείες :)

Το κοινωνικό πείραμα του Facebook με 700.000 ανύποπτους χρήστες του

TL-DR: Το facebook τροποποίησε το news feed βάζοντας κατά προτεραιότητα θετικές ή αρνητικές αναρτήσεις φίλων των χρηστών και επιβεβαίωσε ότι επηρεάζει θετικά ή αρνητικά τις δικές τους αναρτήσεις.

Το ηθικό πρόβλημα

Το δημοσιευμένο άρθρο (πλήρες κείμενο).

Link to comment
Share on other sites

Διδάσκουν καπιταλισμό οι Κινέζοι. Οι Ευρωπαίοι μετεξεταστέοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.