Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν είναι πολιτικό πρόσωπο, οπότε αν παίξει κάτι χοντρό, π.χ. ολοκληρωθούν οι περίοδοι με τα δικαιώματα και τα ρέστα στις τράπεζες και το ΤΧΣ συνεχίζει να μετράει μερικά δις χασούρα, θα είναι το Νο1 εξιλαστήριο θύμα εφόσον έχει υπογράψει για την διαδικασία.

Αυτή τη στιγμή έχουμε φάει μόνο πέρσι φέσι 6 δις από τη συμμετοχή του ΤΧΣ στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και δε βλέπω να ιδρώνει κανενός το αφτί. Γι αυτό με βλέπεις και είμαι καχύποπτος. (Δες πχ ΤΧΣ: Ζημιά 6 δισ. ευρώ από τις τέσσερις συστημικές τράπεζες | Άρθρα | Ελευθεροτυπία)

Η μόνη διαφωνία που έχω είναι ότι θεωρώ τις θέσεις στο ΔΣ του ΤΧΣ ως ιδιαζόντως πολιτικές. Πιστεύω ότι είναι καρέκλες στις οποίες ξεπληρώνονται χάρες, όπως αποδεικνύεται από το γεγονός ότι σπεύδουν να ξαναβρουν μια θεσούλα σε κάποιους από όσους θα χάσουν σύντομα την παχυλή τους αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσωπική περίπτωση αποβιώσαντος συγγενή(παλιότερα) που είδαμε και πάθαμε, με αλλεπάλληλες επιστολές, για να πείσουμε το ΙΚΑ να σταματήσει να καταβάλει τη σύνταξή του. Το πρόβλημα είναι από την πλευρά των "εγγυητών της σταθερότητας" τα τελευταία 30 χρόνια. Ας αφήσουν λοιπόν τα σάπια υπονοούμενα για τον πολίτη.

Ναι... Εκτός απο τα ''σάπια υπονοούμενα για τον πολίτη'' εγώ καταφέρομαι κυρίως σε όλο το σάπιο πολιτικό φάσμα που επι τουλάχιστον 15 χρόνια κάνει γαργάρα τον εκσυγχρονισμό και τη μηχανοργάνωση του δημοσίου τομέα. Πολύ δε περισσότερο όταν αυτό θα μπορούσε να γίνει με χρήμα των ''κουτόφραγκων''.

....Φυσικά μην πέσουμε και απο τα σύνεφα, αν μαθαίνουμε κατά καιρούς πως κάμποσοι εκμεταλλεύονταν αυτές ακριβώς τις ελλείψεις, για να δηλώνουν πολύτεκνοι ή συγγενείς του Μαθουσάλα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION]

Βασικά τα 6 δις είναι από την Eurobank (3 δις) που ξελασπώσανε τον Λάτση και αυτά νομίζω τα έχουμε πληρώσει πολύ πριν το ΤΧΣ βάλει λεφτά (με το φιάσκο της ανταλλαγής μετοχών μεταξύ Eurobank και Εθνικής) και από το PSI+ που τίναξε τον αέρα τις τράπεζες και μάλλον τώρα επιστρέφουν κατά κάποιο τρόπο την "χάρη" στους τραπεζίτες που συμμετείχαν οι τράπεζες στο κούρεμα των ομολόγων. Μόνο στους μικροομολογιούχους δεν κάνουν ανάλογα δωράκια. Αυτούς δεν τους ανακεφαλαιοποίησαν.

Όσον αφορά τις θέσεις στο ΔΣ δεν διαφωνούμε. Το έγραψα και πριν ότι εκεί περίμενα το κράξιμο που τελικώς δεν είδα. Εγώ δεν μιλάω για το αν τα αξίζει ή όχι η εν λόγω κυρία τα λεφτά της. Λέω ότι η συγκεκριμένη θέση και εφόσον έχει κάποιες αρμοδιότητες πάνω σε αυτά τα 35 δις καλώς αμείβεται με το ποσό που αμείβεται. Η καρέκλα δικαιολογεί πλήρως το μισθό της. Το αν αυτός που κάθεται πάνω στην καρέκλα επίσης δικαιολογεί τον μισθό που του δίνουν, αυτό είναι κάτι το διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Την αμοιβή την καθορίζει η αγορά και όχι οι κολλητοί στην κυβέρνηση. Αν δεν βρεις τον κατάλληλο με λιγότερα τότε ναι η θέση το αξίζει. Δοκίμασες όμως να ψάξεις κάποιον τίμια, πχ με τα μισά;

ΣΥΡΙΖΑ: Θα ζητήσει εξηγήσεις η κυβέρνηση για τις γερμανικές υποκλοπές;

Τεράστια ερωτήματα εγείρονται από τις σημερινές αποκαλύψεις της εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ», σχετικά με γερμανικές υποκλοπές στο διαδίκτυο, αναφέρει ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ.

«Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας, η γερμανική Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Πληροφοριών (BND) έχει στήσει έναν πολύπλοκο μηχανισμό για να υποκλέπτει τεράστιο όγκο πληροφοριών από το διαδίκτυο. Ο μηχανισμός αυτός υποκλέπτει διαδικτυακά δεδομένα από 195 χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αν αναρωτιόταν κανείς γιατί ήταν τόσο αναιμική η γερμανική αντίδραση μετά τις αποκαλύψεις Σνόουντεν, αυτός μοιάζει βάσιμος λόγος... ;)

Και κάτι επίκαιρο, με αφορμή το μουντιάλ:

"Μπλεγμένος" με τη ρωσική μαφία ο Μπλάτερ

Η γερμανική ιστοσελίδα παρουσιάζει, μάλιστα και μια φωτογραφία του προέδρου της FIFA με τον Άλμισαν Τοχτατσούνοφ, ο οποίος κατηγορείται για παράνομο στοιχηματισμό και διαφθορά σε αθλητικές διοργανώσεις από την Ιντερπόλ.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι μείωση με εξαίρεση τις κάρτες. Ουσιαστικά καταργούν, υποθέτω, το μονής διαδρομής αλλά για να εξισορροπήσουν αυτή την όποια μείωση μειώνουν και τον χρόνο από τα 90' στα 70' του ενιαίου. Επίσης μειώνουν και τις μεταβιβάσεις που ειλικρινά δεν ξέρω πως θα το ελέγχουν. Ίσως να πρέπει να ακυρώνεις σε κάθε όχημα που μπαίνεις μέσα διότι πριν ακύρωνες μόνο στην αρχή και στο τέλος του 90λεπτου. Πάντως πολλές φορές έχω προλάβει να κατέβω Αθήνα και να επιστρέψω μέσα στο 90λεπτο. Με 70' θα πρέπει να ακυρώνω και δεύτερο εισιτήριο.

Η διάρκεια του θα είναι 70 λεπτά και κάθε επιβάτης θα μπορεί να κάνει 2 μετεπιβιβάσεις με αυτό.

Κάτι τελευταίο. Αυτή τη στιγμή αγοράζεις 10+1 εισιτήρια πακετάκι στα 14€, οπότε πάνω κάτω είναι ήδη στο 1.2 χοντρικά το ενιαίο. Αν το καταργήσουν αυτό παράλληλα με την διάθεση των νέων εισητηρίων, τότε θα μιλάμε για χοντρή αύξηση στα μεμονωμένα εισιτήρια.

Link to comment
Share on other sites

70 λεπτά διαδρομή; τώρα το πρόσεξα... Βράδυ από τη σχολή για το σπίτι κάνω πάνω από 90 λεπτά με τις αλλαγές (λεωφορείο->μετρό->ΗΣΑΠ). ~75 λεπτά κάνω όταν φεύγω 10.30 το πρωί από το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Και όριο δύο μετεβιβάσεις, οπότε υποθέτω max 3 μέσα. Αν π.χ. κάποιος θέλει να κατέβει Αθήνα στα γρήγορα και πρέπει να πάρει και λεωφορείο και μετρό/ησάπ, ακόμα και αν προλαβαίνει σε 70', αναγκαστικά στην επιστροφή θα πρέπει να ακυρώσει ξανά εισιτήριο(π.χ. 1ο εισιτήριο ΟΑΣΑ>ΗΣΑΠ επιστροφή ΗΣΑΠ, 2ο εισιτήριο αναγκαστικά ΟΑΣΑ).

Είναι σαν τις προσφορές της κινητής τηλεφωνίας. Μείωση και καλά με μισή ντουζίνα όμως μικρά γραμματάκια από κάτω.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ.

Βασικά δεν είναι μείωση με εξαίρεση τις κάρτες.

ΟΚ άκυρος είμαι εδώ. Μιλάμε ότι όσοι είχαν κάρτες μόνο για λεωφορεία/τρόλεϊ/τραμ αυτές πλέον λογικά καταργούνται, οπότε το μηνιαίο κόστος για αυτούς τους ανθρώπους θα πάει από 20€ το μήνα στα 30€. 50% αύξηση για αυτούς.

Όσοι παίρνανε την κάρτα που περιλαμβάνει και μετρό/ησαπ θα είναι οι μόνοι κερδισμένοι. Κατά κάποιο τρόπο όσοι χρησιμοποιούν μόνο λεωφορεία/τραμ/τρόλεϊ πλέον θα πριμοδοτούν αυτούς που χρησιμοποιούν και μετρο/ησαπ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Στα βήματα του aggelopas, αν δεν του συμβεί του Πακιστανού κανένα ατύχημα στο τμήμα, κινδυνευει να.. γίνει υπουργός υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Spiegel: Οι Έλληνες εφοπλιστές δεν έχουν φορολογηθεί για 140 δισ. ευρώ - NEWS247

το SPIEGEL υποστηρίζει ότι από το 2002 ως σήμερα έλληνες εφοπλιστές δεν έχουν φορολογήσει τουλάχιστον 140 δις ευρώ

βάση 58 ειδικών ρυθμίσεων, οι περίπου 800 ελληνικές οικογένειες του κλάδου δεν πληρώνουν σχεδόν καθόλου φόρους

το 2012 οι εφοπλιστές πλήρωσαν ως ιδιώτες φόρους ύψους 15 εκ. ευρώ

Ολάκερη περιουσία. Προσοχή μην αυξήσουμε 1% τη φορολογία στις ναυτιλιακές επιχειρήσεις και μας φύγουνε πριν προλάβουμε να τους χαρίσουμε The Mall, Ελληνικό, ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ... δημοκρατικο ΠΝ ειναι εναντιον των εφοπλΗσταραδων και των minions (ΧΑ) τους ??? :p

Τα Ναυπηγεία υπό «στρατιωτική διοίκηση» | Εφημερίδα των Συντακτών | online έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Spiegel: Οι Έλληνες εφοπλιστές δεν έχουν φορολογηθεί για 140 δισ. ευρώ - NEWS247

Ολάκερη περιουσία. Προσοχή μην αυξήσουμε 1% τη φορολογία στις ναυτιλιακές επιχειρήσεις και μας φύγουνε πριν προλάβουμε να τους χαρίσουμε The Mall, Ελληνικό, ...

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Ερώτηση. Πριν κάτι μήνες δε συζητάγαμε για τα σκάφη κτλ και έλεγες ότι φόρος για πολυτελή σκάφη απλά σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης τους θα τα παρκάρει στην Τουρκία;

Βλέπω ότι έκανες like στο σχόλιο του φίλτατου acct (ο οποιος ακόμα να μας πει πως η έκθεση της Mason συμβαδίζει με την εικόνα απο την jd graphics) και πραγματικά αναρωτιέμαι. Τηρουμένων των αναλογιών το ίδιο πράγμα δεν είναι; Εννοώ βάλε στα πλοία μεγαλύτερη φορολογία απο ότι βάζουν όλες οι άλλες χώρες του κόσμου και την επόμενη μέρα θα τα δεις με σημαία Κύπρου σωστά; Η κάπου κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION]

Λοιπόν διάβασα την ανάλυση της Mason. Και ομολογώ πως δεν κατάλαβα πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι τα 700τόσα μύρια που λέει η jd graphics είναι σωστά. Θες να μας το εξηγήσεις;

Νόμιζα ότι ήμουν σαφής ότι μέχρι να απολογηθείς για τη συμπεριφορά σου δεν έχω να κάνω καμία συζήτηση.

Αν και θα ήθελα να μου δείξεις πού το είπα αυτό (εκτός από τη φαντασία σου), εν τέλει πραγματικά δε με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήμουν σαφής ότι μέχρι να απολογηθείς για τη συμπεριφορά σου δεν έχω να κάνω καμία συζήτηση.

Αν και θα ήθελα να μου δείξεις πού το είπα αυτό (εκτός από τη φαντασία σου), εν τέλει πραγματικά δε με ενδιαφέρει.

http://www.thelab.gr/off-topic/eidiseis-apo-tin-ellada-kai-olo-ton-88519-747.html#post1063699056

Δεν έχω να απολογηθώ σε κανέναν αγαπητέ. Υπάρχουν εδώ μέσα αστυνόμοι για να επαναφέρουν στην τάξη όποιον δε συμπεριφέρεται κόσμια.

Τώρα αν αυτό είναι κολπάκι για να μην χρειαστεί να στηρίξεις τους ισχυρισμούς σου όπως διατυπώνονται εδώ:

Για την ιστορία, εγώ έψαξα και διάβασα τη μελέτη της Mason για την αξία κάθε ζώνης συχνοτήτων και μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι δεν ξέρεις τι λες. Ούτε η Κωνσταντοπούλου. Οπότε είστε το ίδιο. Συγχαρητήρια.

μαγκιά σου, αλλά δε νομίζω να το πιστεύει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.