Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Αυτό που συζητάτε δεν ταιριάζει με το θέμα. Πηγαίνετε στα ανέκδοτα.

Σε άλλα νέα

[...]

Από ό,τι καταλαβαίνω, είναι από το νομοσχέδιο για την καταπολέμηση της σεξουαλικής κακοποίησης. Μια χαρά μου φαίνεται το συγκεκριμένο απόσπασμα. Δεν κατάλαβα γιατί το παραθέτεις. :...:

Από ό,τι έχω δει, υπάρχουν άλλα σημεία που είναι... αμφιλεγόμενα. Πχ, αν κανείς είναι καχύποπτος, μπορεί να οσμίζεται μέχρι και μπίζνα χορήγησης "περίεργων" αδειών παραμονής, αν και για την ώρα το νομοσχέδιο εμπλέκει στη διαδικασία 2 εισαγγελείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο παθών είναι μέχρι 14 είναι κακούργημα. Μου φαίνεται αντίστοιχα είναι κι αλλού, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είναι αυστηρό ή επιεικές, γιατί δεν ξέρω τι γίνεται μέχρι σήμερα.

Αναρωτιέμαι όμως... ο νομοθέτης ασχολείται μέχρι τα 16, λογικά γιατί μετά εικάζεται η συναίνεση των συμμετεχόντων; Δηλαδή από τα 16 και μετά πλέον νοούνται όλοι ενήλικες ενώπιον του νόμου, με εξαίρεση το ποτό, το τσιγάρο και το δικαίωμα ψήφου; Έχω αρχίσει να χάνω επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τα 18 ασχολείται. Ανήλικος άνω των 15 (άρα μέχρι 18) είναι η κατηγορία δ.

Αυτά παθαίνω για να βγάζω τις φωτογραφίες από την παράθεση και να καταλήγουν στην προηγούμενη σελίδα.

Καμιά βιταμίνη για τη μνήμη έχετε να προτείνετε; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάναμ; Εγώ ζήτησα αν έχεις αποδείξεις για το ότι δεν το έκανε ο Γλέζος. Εγώ έχω αποδείξεις 3.000.000 Αθηναίων του 1942 που είδαν τη σημαία να λείπει. Να υποθέσω ότι ούτε το πολυτεχνείο πιστεύεις ότι έγινε, ενώ από την άλλη, πιστεύεις ότι οι Έλληνες νίκησαν τους Πέρσες, ότι οι πρόγονοί μας είχαν μεγαλουργήσει στις τέχνες και τις επιστήμες και ότι οι γνωστοί Έλληνες (Όμηρος, Πυθαγόρας, Αρχιμήδης, κτλ) είναι Έλληνες. Έ λοιπόν σου έχω νέα. Πρόκειται για "δήθεν" ιστορικό γεγονός και δεν στοιχειοθετείται πουθενά και με κανένα τρόπο. Για να μη μιλήσω για την πίστη στα λεγόμενα ενός βιβλίου ηλικίας 1300 ετών που μιλάει για έναν τύπο που έκανε θαύματα και τον σταύρωσαν και μετά πήγαν στο τάφο του και έλειπε, από τα οποία τίποτα από όλα αυτά δεν έχει αποδειχθεί επισήμως και πρόκειται για "δήθεν" ιστορικό γεγονός και δεν στοιχειοθετείται πουθενά και με κανένα τρόπο

Έλα, υπερβάλεις όσο δεν πάει τώρα και το καταλαβαίνεις και μόνος το γιατί. Μην μου μπλέκεις Πυθαγόρα, Όμηρο με τον μουστάκια τώρα. Ξεφτίλα για τον άνθρωπο (σαν είδος εννοώ). Όταν λες δεν στοιχειοθετείται απο πουθενά; Θες να διαβάζεις το ληξιαρχείο των κατατόπους Ελληνικών πόλεων-κρατών της εποχής; Πάντως δεν είδα κανέναν να αμφισβητεί του τι ήταν και που κατοικούσαν όλοι αυτοί. Α για στάσου...Κάνω λάθος:

[ame=http://www.amazon.com/Black-Athena-Afroasiatic-Civilization-Fabrication/dp/0813512778]Black Athena: The Afroasiatic Roots of Classical Civilization (The Fabrication of Ancient Greece 1785-1985, Volume 1): Martin Bernal: 9780813512778: Amazon.com: Books[/ame]

Οκ, ο καθένας μπορεί να διατυπώνει ότι θέλει. Θεωρητικά δημοκρατία έχουμε. Αν και το να ασπαστείς απο τα τέλη της δεκαετίας του 80 μια τέτοια άποψη σε κάνει "διανοούμενο". Το να υπερασπιστείς την άλλη σε κάνει εθνικιστή και στο σύνολο των περιπτώσεων, ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΗ. Ω τι έκπληξις!

Σχετικά με το άλλο που αναφέρεις για το βιβλίο των 1300 ετών, δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου. Είναι η μεγαλύτερη έννοια της έλλειψης στοιχείων. Αλλά συνεχίζει ένας πλανήτης να βασίζεται πάνω του έτσι; Για κάνε να το αμφισβητήσεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ να δεις πάνω σε ποιους ίδιους θα καταλήξεις.

Ναι, και να αναφέρεις ποιοι άλλοι θεωρούν ότι ο Γλέζος δεν κατέβασε τη σημαία. Οι ακροδεξιοί γενικώς. Όχι μόνο αυτοί φυσικά, αλλά εκεί θες να ρίξεις το βάρος, σωστόν;

Εικόνα για το τι έγιναν οι Γερμανοί φρουροί που ήταν υπεύθυνοι για την σημαία έχουμε; Δεν ξέρω τι διαταγή είχε εκδόθεί τότε από πλευράς κατοχικού στρατού. Αυτό που ίσχυε είναι ότι την σημαία την υπέστελαν νωρίτερα.

Άρα αν την πήραν οι Γ-Σ, την πήραν είτε απο τον ιστό ενώ φυλασσόταν, είτε ενώ δεν φυλασσόταν. Στην πρώτη περίπτωση μαγκές και μπράβο και εύγε, ακόμα και αν οι φρουροί ήταν ...μακριά των καθηκόντων τους για τον Α,Β λόγο. Ακόμα και αν οι ίδιοι σαν τρελλοι νεολαίοι, μεθυσμένοι, βαρεμένοι κτλ θέλησαν να κάνουν κάτι "χαζό", χωρίς να σκεφτούν πολιτικές και το αύριο. Εϋγε τους! Αν την πήραν χωρίς φύλαξη, εύγε πάλι διότι προφανώς, για να βγεί και κατοχική ανακοίνωση όπως γράφετε, δεν ήταν κάτι που γινόταν κάθε μέρα. Εϋγε τους λοιπόν πάλι. Και υπάρχει και η περίπτωση ότι οι Γερμανοί την είχαν υποστείλει στην ώρα της, και προφανώς δεν την πήρε κανείς την σημαία, και είναι απορίας άξιον βέβαια, γιατι συνεχίζουμε να ασχολούμαστε.

Απο κει και πέρα και εν μέρει συμφωνώ με την Karmen, το τι έδωσε-δίδαξε στις επόμενες γενιές αυτό το πραγματικό ή όχι γεγονός, είναι εντελώς άλλη συζήτηση. Και εγώ όταν μου το δίδαξαν στο σχολείο, χάζευα, έμενα με ανοιχτό το στόμα (ευτυχώς ακόμα τότε δεν μας είχαν υποβάλλει ότι μόνο με το κωολαμερικάνικο "WOOOW"εκφράζεις τον θαυμασμό σου για κάτι). Μου άρεσε αυτό που έκανε ένας πρόγονος μου απέναντι στην σκλαβιά. Τι ποιο ωραίο; Σαφώς καλύτερο από το "γλύψε για να πας μπροστά".

Αλλά είναι και το μετά. Δυστυχώς η ευτυχώς δεν μιλάμε για αιώνες πριν. Μιλάμε για προχθες. Οι άνθρωποι αυτοί είχαν και έχουν μια πορεία στην μετέπειτα ζωή τους. Ερευνώντας λοιπόν σαν ιστορικός θες, σαν απλός πολίτης, σαν η τελευταία τρύπα του ζουρνά, την ζωή ενός τέτοιου ανθρώπου καταλήγεις σε συμπεράσματα. Ο καθένας έχει την άποψη του.

Πάντως για την κακία μου. Πιστεύω ότι σε κανα δυο χιλιετίας αν μιλάμε για την κατοχή της Ελλάδας στον ΒΠΠ και αναφέρουν το γεγονός της σημαίας, θα λένε και "κάποιοι αμφισβήτησαν/ουν το γεγονός αυτό, λόγω της μετέπειτα πολιτικής ζωής του Γλέζου....".

Σε κανένα αρχαίο κείμενο που λες δεν έχω δει ότι ο εξαιτίας των "πράξεων" του ο Πυθαγόρας (τι πράξεων δλδ...τεσπα δεν βρίσκω άλλη λέξη τώρα να ταιριάζει) κατέβηκε για άρχοντας-προύχοντας ευρωβουλευτής ή στο κάτω κάτω ήθελε το μισό μπουρδ#λο του Lord Baelish για πάρτη του. Ούτε για τον Αρχιμήδη ότι θέλησε να κατοχυρώσει όλα τα πνευματικά δικαιώματα του κάθε είδους υγιεινής που κυκλοφορούσε τότε. Για τον Όμηρο δεν ακούω τίποτε, εκτός από την ιστορική διαμάχη, αν ήταν ένας δύο, τρεις, χίλιοιδεκατρείς, κανένας κτλ..

Βρε δε πα να ταν και Ομηρίνα. Εγώ έχω στα χέρια 2 έργα που μιλάνε για την ανθρώπινη φύση που παρόμοια τους δεν θα βγούνε σε αυτόν τον πλανήτη ποτέ ξανά όσο και να χτυπάμε τον πισινό μας.

Link to comment
Share on other sites

Να τον βάλουν να υπογράψει βεβαίωση δημοκρατικού φρονήματος :)

Η δημοκρατική μου σκέψη σταματά εκεί που ξεκινά ο φασισμός.

Οπότε καλά κάνανε και θιχτήκανε και ψαχνότανε κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δική μου, ο φασισμός ξεκινά εκεί που η πλειοψηφία αποφασίζει τι θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να ψηφίσει η μειοψηφία. Αν θέλουν να ψαχτούν, ας αναζητήσουν εκείνους που τραμπουκίζουν για μια θέση στάθμευσης ή περνάνε μ' ένα κλειδί όσα αυτοκίνητα δεν έχουν κρητικές πινακίδες.

Ειδικά στην Κρήτη, φοβάμαι ότι έχουμε μια προτίμηση στη γονιδιακή και σεξουαλικά μεταδιδόμενη μορφή δημοκρατίας. Αρκεί να μας δείξουν έναν Παπανδρέου ή έναν Μητσοτάκη (ή μερικούς άλλους, να μη λέω ονόματα μέρες που είναι), για να καταλάβουμε εξ όψεως ότι είναι σωστοί δημοκράτες και άξιοι να λάβουν την ψήφο μας.

Η ΧΑ είναι όντως φασιστικό μόρφωμα, αλλά δεν καταπολεμάται θέτοντας εκτός νόμου το κόμμα ή στερώντας από τους συμπαθούντες το δικαίωμα να το ψηφίζουν. Οι απαγορεύσεις και οι πολιτικές διώξεις απλά ενισχύουν την αντισυστημική εικόνα που καλλιεργούν παραδοσιακά οι ακροδεξιοί, με αποτέλεσμα να καταλήγουν μεταξύ των πρώτων πολιτικών δυνάμεων στη μισή Ευρώπη.

Να δω σε λίγο πώς θα κυνηγούν το 1/3 του εκλογικού σώματος, αν η κατάσταση εξελιχθεί όπως στη Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Εξάλλου δεν του απαγόρευσαν να ψηφίσει, ούτε κυνήγησαν. Απλά απο ότι κατάλαβα και ξέρω κιόλας, θέλανε να δουν αν είναι ή όχι συγχωριανός τους. Αυτό σε ένα χωρίο είναι εύκολο να βρεθεί όπως και βρέθηκε. Οσοι είστε απο κλειστές κοινωνίες το ξέρετε καλά.

Απο την άλλη όμως καταλαβαίνω τη λογική και δε βάζω όλους τους κρητικούς στο ίδιο καζάνι. Επίσης το συγκεκριμένο χωριο έχει τρία ολοκαυτώματα στη πλάτη, οπότε δε φαίνεται και λογικό κάτι τέτοιο να προξενεί αντιδράσεις όταν υπάρχει η υποψία ότι είναι κάποιος απο μέσα που ο παππούς του σκοτώθηκε, η γιαγιά του βιάστηκε κοκ; Μπορείς να δεις τη μια πλευρά, αλλά υπάρχει και η άλλη. :)

Link to comment
Share on other sites

«Απαγορεύουν το ψάρεμα στη Μεσόγειο για να φέρουν τα χημικά»

Στην αποκάλυψη ότι δύο μέρες πριν τις ερωεκλογές εκδόθηκε υπουργική απόφαση με την οποία αναστέλλεται για δύο μήνες η αλιεία στην περιοχή της Μεσογείου, όπου αναμένεται να ξεκινήσει η υδρόλυση των χημικών της Συρίας, προχώρησε το μέλος της Πρωτοβουλίας «Ένα Καράβι για τη Γάζα».
Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαργυρώνεται αυτό που έκανε, κακά τα ψέμματα.

Η φωτογραφία του στην κηδεία του Χοτζα στην Αλβανία ήταν αρκετή για να ακυρώσει οτι ειχε κανει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία του στην κηδεία του Χοτζα στην Αλβανία ήταν αρκετή για να ακυρώσει οτι ειχε κανει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να ήταν μόνο αυτό καλά θα ήταν:p

Εγώ τιμώ τον Γλέζο ως απλό άνθρωπο που κατέβασε τη σημαία, όχι το Γλέζο το πολιτικό.

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο αυτό καλά θα ήταν:p

Εγώ τιμώ τον Γλέζο ως απλό άνθρωπο που κατέβασε τη σημαία, όχι το Γλέζο το πολιτικό.

Συμφωνώ. Εχω ξαναπεί οτι μια τέτοια πράξη θέλει @@. Απλα αρνούμαι να του δώσω άφεση αμαρτιών για τις παπαριες που εχει κανει (πρακτοριλίκια Χότζας ΠΑΣΟΚ) εξαιτίας της σημαίας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία του στην κηδεία του Χοτζα στην Αλβανία ήταν αρκετή για να ακυρώσει οτι ειχε κανει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πως η συμμετοχή ενός Κομμουνιστή ανθρώπου στην κηδεία ενός Κομμουνιστή ηγέτη ακυρώνει μία πράξει ανδρείας 30 χρόνια πριν?

Καλός ή κακός ο Χότζα, δεν θα μπω στο τρυπάκι να το εξετάσω, άντε να δεχτώ ότι ήταν πολύ κακός πολιτικός, αλλά δεν πιστευω ότι ήταν το τέρας που νομίζεις ότι ήταν.

Για να σε προλάβω, και μένα αν με ρωτήσουν για τον Σαμαρά, κάθαρμα και αιμοσταγή φασίστα θα τον παρουσιάσω, τι έχει να πει αυτό?

Τα πράγματα όμως αλλάζουν, το ίδιο και οι ιδεες και η ιδεολογία όπως δέχεσαι και εσύ, και ο Γλέζος έχει αμβλύνει αρκετά τις ιδέες του περί Κομμουνισμού.

Αν πάντως είναι να μην γουστάρουμε όσους πήγαν στην κηδεία κάφρων πολιτικών ή αντιδημοκρατικών πολιτικών, τότε έχουμε ΠΟΛΥ κόσμο να μισήσουμε, ας ξεκινήσουμε με όσους υποστήριξαν τις δικτατορίες Μεταξά και Παπαδόπουλου...

Άξιο απορίας πως ξεκινώντας από την χαζο-σύγκριση Γλέζου-Ζαγοράκη συζητάμε ΠΑΛΙ για το τι έκανε ο Γλέζος πριν 20-30-70 χρόνια.. Ο Ζαγοράκης ευρωβουλευτής είναι ανέκδοτο.. Ο Γλέζος έχει μια ιστορία, έχει μια πολιτική ιστορία, έχει φυλακιστεί για τις ιδέες του, και είναι όρθιος μετά από 3-4 καταδίκες εις θάνατο!!! Επίσης έχει προσφέρει έργο τόσο στην Νάξο και την Απείρανθο, όσο και σε άλλα νησιά του Αιγαίου.

Ο Ζαγοράκης, εκτός από το να κλοτσάει το τόπι, τι άλλο έχει κάνει?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.