Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

πολύ νωρίς βέβαια, αλλά ο κερδισμένος σε αυτή την περίπτωση με την ΧΑ είναι η ΝΔ καθώς πρώτη φορά βλέπω δημοσκόπηση με 3% διαφορά...Βέβαια, υπάρχει περίπτωση να είναι και πληρωμένη από την ΝΔ...

Νέα έρευνα επιβεβαιώνει τη δημοσκοπική πτώση της ΧΑ - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr

οι ΑΝΕΛ σαν κόμμα δεν νομίζω να πείθει τους δεξιούς ψηφοφόρους...

Link to comment
Share on other sites

πολύ νωρίς βέβαια, αλλά ο κερδισμένος σε αυτή την περίπτωση με την ΧΑ είναι η ΝΔ

Aμφέβαλλες; Ενάμιση χρόνο δεν έκαναν τίποτα, ενάμιση χρόνο η Ν.Δ. βοηθούσε την Χ.Α. και τούμπαλιν..

Εξετέλεσε όμως την αποστολή της, καιρός να τελοίωνουνε μαζί της.

Και πάρε "δημοσιογραφική επιτυχία" στο Έθνος, τυχαία 1-2 μέρες μετά την δολοφονία, και βάλε τον Δένδια να στέλνει 30 υποθέσεις, να φτιαχνει νόμους, να στέλνει εισαγγελείς κτλ, και βάλε τον Αντώνη να κάνει δηλώσεις περί νομιμότητας.

Ποιος ευπιστος πολίτης που τα βλέπει αυτά δεν θα πει "Α.. Η ΝΔ είναι ο τηρητής της νομιμότητας" ?

Γράφοντας τα παραπάνω, και βλέποντας τον Δένδια να κάνει ότι κάνει, μου ήρθε στο μυαλό το τι λέμε όταν κάνουμε τα ίδια παίζοντας κάποιο MMORPG σε PVE..

"Nuke it down", η γνωστή στιγμή, που καις όλα σου τα μεγάλα cooldowns, πίνεις potions, ανοίγεις τρίνκετς και μεγαλώνουν οι αριθμοί στην οθόνη σου...

Link to comment
Share on other sites

μπά.. οι θεωρίες συνωμοσίας ότι η ΝΔ βοηθά την Χ.Α. και το αντίστροφο, δεν τις πιστεύω (και γενικότερα τις συνωμοσίες)...αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι ψηφοφόροι της ΝΔ που ήταν απογοητευμένοι από αυτήν και δεν ήξεραν τι εστί ΧΑ πήγαν την ψήφισαν και τώρα γυρίζουν πίσω σε αυτήν σε μεγάλο ποσοστό, καθώς ο Καμμένος είναι καμένος...

Τώρα θα μου πεις "μα ο Πολύδωρας άλλα έλεγε"...Ναι το έλεγε για να πάρει ψήφους από την ΧΑ...

Βέβαια υπάρχει το σενάριο να είναι η δημοσκόπηση μια μεγάλη μούφα, και τα ποσοστά της ΝΔ να είναι της ΧΑ και αντιστρόφως...

Link to comment
Share on other sites

μπά.. οι θεωρίες συνωμοσίας ότι η ΝΔ βοηθά την Χ.Α. και το αντίστροφο, δεν τις πιστεύω (και γενικότερα τις συνωμοσίες)...

Ναι μωρέ, υπάρχουν οι συνωμοσίες (aka η ΝΔ πλήρωνε παλιά τα εκλογικά φυλλάδια της ΧΑ)

Υπάρχει η λογική, (aka τόσο καιρό ξυνόταν κανονικότατα και τώρα όλα μαζί...)

Αλλά υπάρχουν και οι δηλώσεις μελών και στελεχών της ΝΔ.. Αυτά, δεν είναι συνομοσίες σε καμία περίπτωση.

(Αντιγράφω από ποστ του DJD, και έχω βγάλει ήδη τους τραγουδιστοηθοποιούς.. Τα μπολντ ειναι και τα πιο σημαντικά.

Ντόρα Μπακογιάννη (ΝΔ): «Εμένα η Χρυσή Αυγή μου φέρεται με το "σεις και με το σας"»

Βύρων Πολύδωρας (ΝΔ): «Βεβαίως συνεργασία με τη Χρυσή Αυγή» | «Η Χρυσή Αυγή δεν είναι απειλή για τη Δημοκρατία»

Παναγιώτης Ψωμιάδης (ΝΔ): «Νέα Δημοκρατία και Χρυσή Αυγή είναι αδελφά κόμματα.»

Στέφανος Κασιμάτης (δημοσιογραφικός υπάλληλος του ομίλου Αλαφούζου): «Οσοι πιστεύουμε στην δημοκρατία οφείλουμε ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στην Χρυσή Αυγή - και σοβαρολογώ απολύτως.»

Γιάννης Πλούταρχος (σκυλαδοπόπ τραγουδιστής): «Θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή, αν είναι να μας βγάλει από το αδιέξοδο»

Γιώργος Τράγκας (δημοσιογραφικός λοβιτούρας -όπου φυσάν τα φράγκα): «Έχουν οι έρθει οι άνθρωποι [σ.σ. οι χρυσαυγίτες] όμως σε πλήθος εκπομπών μου και μου έχουν πει ότι δεν είναι ναζιστικό κόμμα, έχουν διαψεύσει όλες τις σχέσεις με νεοναζιστικές οργανώσεις που επικαλούνται διάφοροι..» | «Εγώ κυρίες και κύριοι αν λάβω υπόψιν μου ότι η ΧΑ είναι εκτός συνταγματικού τόξου, πρέπει να πω ότι 1 εκατομμύριο άνθρωποι στην Ελλάδα είναι εκτός συνταγματικού τόξου» (βλ. περισσότερα: JUNGLE-Report: Mein Tragas)

Μιχάλης Κατσιγέρας (δημοσιογραφικός υπάλληλος του ομίλου Αλαφούζου): «Το κενό μιας δημοσίας τάξεως για όλους τους πολίτες έχει ήδη αρχίσει να καλύπτεται στις μαύρες περιοχές των Αθηνών από τους ακτιβιστές της Χρυσής Αυγής»

Μπάμπης Παπαδημητρίου (δημοσιογραφικός υπάλληλος του ομίλου Αλαφούζου): «Γιατί όχι μία σοβαρότερη Χρυσή Αυγή να τη δεχτούμε να υποστηρίξει μια συντηρητική συμμαχία.» | «Σε τελευταία ανάλυση, ο εθνικισμός δεν είναι ντροπή!»

Μητροπολίτης Αμβρόσιος (κατοικητήριον του Θεού): «Η Χρυσή Αυγή μπορεί να καταστεί γλυκιά ελπίδα για τον πολίτη»

Link to comment
Share on other sites

Η Χ.Α. είναι εργαλείο του συστήματος, δεν είναι θεωρία συνομωσίας.

Εισαγγελέας "μπαίνει" στη Χρυσή Αυγή- Capital.gr

Για το ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΚΚΕ κτλ που κατακλέβουνε 30 χρόνια ούτε λόγος.

Την Χ.Α. θα την κλείσουν (αν την κλείσουν) σαν εγκληματική οργάνωση. Πασοκ/ΝΔ πρέπει να τους δικάσουν σαν εθνικούς προδότες. Για το ΚΚΕ δε ξέρω, αλλά ας κάνουν κι εκεί μια έρευνα, κακό δε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, υπάρχουν οι συνωμοσίες (aka η ΝΔ πλήρωνε παλιά τα εκλογικά φυλλάδια της ΧΑ)

Υπάρχει η λογική, (aka τόσο καιρό ξυνόταν κανονικότατα και τώρα όλα μαζί...)

Αλλά υπάρχουν και οι δηλώσεις μελών και στελεχών της ΝΔ.. Αυτά, δεν είναι συνομοσίες σε καμία περίπτωση.

(Αντιγράφω από ποστ του DJD, και έχω βγάλει ήδη τους τραγουδιστοηθοποιούς.. Τα μπολντ ειναι και τα πιο σημαντικά.

μου αρέσει που στο λέω για τον πολύδωρα, και λέω ότι απλά κυνηγάει ψήφους από την Χ.Α...

Η Χ.Α. είναι εργαλείο του συστήματος, δεν είναι θεωρία συνομωσίας.

Την Χ.Α. θα την κλείσουν (αν την κλείσουν) σαν εγκληματική οργάνωση. Πασοκ/ΝΔ πρέπει να τους δικάσουν σαν εθνικούς προδότες. Για το ΚΚΕ δε ξέρω, αλλά ας κάνουν κι εκεί μια έρευνα, κακό δε κάνει.

H X.A. είναι αποτέλεσμα της φτώχιας, κρίσης, αμάθειας του Έλληνα, λαθρομετανάστευσης κλπ. Άμα δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχε και η Χ.Α.. Ο Ναζισμός στην Γερμανία την δεκαετία του 1930, ανέβηκε γιατί οι Γερμανοί πεινάγανε και ένιωθαν αδικημένοι από τους όρους συνθηκολόγησης του Α Παγκοσμίου πολέμου (κάτι σαν μνημόνιο δηλαδή). Αυτά κάτι μου θυμίζουν...

Τώρα για τα υπόλοιπα ας αποδειχτούν ότι έκλεψαν, συγκάλυψαν κλπ σε δικαστήρια που δεν ελέγχει κανένας και ας εξαφανιστούν από τον χάρτη. Αν και δίκη είναι και η ψήφος του ελληνικού λαού. Να μην τους ψηφίσουν, να μην επιχορηγηθούν και να κλείσουν και να ησυχάζουμε με δαύτους...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως θα ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθει και ο κ..λ..ς σου γράμματα!!! :p

Εκτός κι αν μ΄αυτά που λέει, δεν χαραμίζεις ούτε τον ακατονόμαστο γι αυτά! ! !:T::T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι κανείς από τους κατηγορούμενους δεν φέρεται να έχει ιδιοποιηθεί ποσά ο ίδιος, αλλά ως μέλη συλλογικών οργάνων έδωσαν εντολές να καταβληθούν ποσά για δαπάνες που θα έπρεπε να έχουν καλυφθεί από άλλους λογαριασμούς ή που δεν ήταν σύννομες.

Κάτι έλεγες για ικανότητες ενόρασης πιο πάνω. Γιατί δεν περιμένουμε όλοι το αποτέλεσμα της δίκης (όποτε και όπως γίνει) ???

Κατά τα άλλα, η καταδίκη ή αθώωσή τους είναι θέμα αποκλειστικά της δικαιοσύνης, οπότε δε με απασχολεί και δεν το σχολιάζω. Αν αποδειχθεί ότι συντρέχουν επαρκείς λόγοι, καλώς να καταδικαστούν - και μάλιστα με παραδειγματικές ποινές.

Όμως, ειδικά για τον εν ενεργεία βουλευτή δεν θα έπρεπε να αναστείλουν τη διαδικασία και να διαβιβάσουν τη δικογραφία στη Βουλή, όπως έχουν κάνει πάντοτε στο παρελθόν; Ή το Σύνταγμα διαχωρίζει συμπολιτευόμενους και αντιπολιτευόμενους βουλευτές;

Συμφωνούμε απόλυτα. Και εδώ θα είμαστε και για το αποτέλεσμα. Δεν χρειάζεται να γίνουμε εμείς, ούτε και κανενας άλλος δικαστής στη θέση του δικαστή. (σχετικά με τα λινκ που ανέβασες αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έλεγες για ικανότητες ενόρασης πιο πάνω. Γιατί δεν περιμένουμε όλοι το αποτέλεσμα της δίκης (όποτε και όπως γίνει) ???

Δε συνηθίζεις το επιλεκτικό copy-paste και αναρωτιέμαι μήπως απλά σου διέφυγε το κομμάτι που απαιτεί από τον αρθρογράφο να είναι ο Λάιον-ο ή ο Κάλχας. Το βγάζω από την παράθεση:

"Προφανώς κάποια εκατομμύρια δόθηκαν για να γίνουν ερευνητικά προγράμματα και κατέληξαν στις τσέπες επιτήδειων."

Αυτό δεν προκύπτει από το κατηγορητήριο και σίγουρα δεν είναι "προφανές". Εκεί έγκειται η ένστασή μου, όπως και στο ότι δεν προβλέπεται δίωξη εν ενεργεία βουλευτή πριν διαβιβαστεί η δικογραφία στη Βουλή.

Στα υπόλοιπα, όπως είπες, είμαστε σύμφωνοι. Οι σύνδεσμοι που παρέθεσα απλά περιλαμβάνουν πιο αναλυτικό ιστορικό, γι όποιον θέλει να σχηματίσει άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δε συνηθίζεις το επιλεκτικό copy-paste και αναρωτιέμαι μήπως απλά σου διέφυγε το κομμάτι που απαιτεί από τον αρθρογράφο να είναι ο Λάιον-ο ή ο Κάλχας. Το βγάζω από την παράθεση:

"Προφανώς κάποια εκατομμύρια δόθηκαν για να γίνουν ερευνητικά προγράμματα και κατέληξαν στις τσέπες επιτήδειων."

Αυτό δεν προκύπτει από το κατηγορητήριο και σίγουρα δεν είναι "προφανές". Εκεί έγκειται η ένστασή μου, όπως και στο ότι δεν προβλέπεται δίωξη εν ενεργεία βουλευτή πριν διαβιβαστεί η δικογραφία στη Βουλή.

Στα υπόλοιπα, όπως είπες, είμαστε σύμφωνοι. Οι σύνδεσμοι που παρέθεσα απλά περιλαμβάνουν πιο αναλυτικό ιστορικό, γι όποιον θέλει να σχηματίσει άποψη.

Το δικό μου ζητούμενο είναι η είδηση. Ο σχολιασμός του αρθογράφου ή οι πόθοι του με αφήνουν αδιάφορο, καθώς μπορώ να κρίνω μόνος μου τα συνεπαγόμενα, και δεν εχω ανάγκη υποβολέα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.