Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

^^ Η δουλειά του ιατρού είναι λειτούργημα. Κάτι που σημαίνει ότι μέχρις του βαθμού που δεν κινδυνεύει η δική τους υγεία*, έχουν ηθική υποχρέωση να παρέχουν βοήθεια στον άρρωστο. Κάτι που υποτίθεται πως πράττουν όποιοι αγαπάνε πραγματικά την δουλειά που κάνουν, και αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα της, καθώς και τον αντίκτυπο στον πλησίων τους. Που είναι λοιπόν κακό ??

*Οταν έλαβα μαθηματα πρώτων βοηθειών οι γιατροί μας είχαν εξηγήσει πως όταν κάνεις σε αυτόν που έχει υποστεί καρδιακό επεισόδιο μαλάξεις, θεωρητικά οφείλεις να το κάνεις μέχρι να έρθει βοήθεια. Πρακτικά, επειδή είναι αρκετά επίπονη διαδικασία, και έχουν λάβει χώρα περιστατικά που αυτός που δίνει βοήθεια, παθαίνει ανακοπή απο εξάντληση, αυτό που μας είπαν ήταν να κάνουμε ότι μπορούμε, όσο μας το επιτρέπουν οι δυνάμεις μας.

Ήταν λειτούργημα εννοείς, τώρα μιλάει ο παράς.

Το κακό είναι ότι τέτοιες αποφάσεις του γελοίου Γεωργιάδη, θυμίζουν Μπανανία καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λειτούργημα εννοείς, τώρα μιλάει ο παράς.

Το κακό είναι ότι τέτοιες αποφάσεις του γελοίου Γεωργιάδη, θυμίζουν Μπανανία καταστάσεις.

αυτό που πάντα τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι ειναι πραγματικα καταπληκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λειτούργημα εννοείς, τώρα μιλάει ο παράς.

Το κακό είναι ότι τέτοιες αποφάσεις του γελοίου Γεωργιάδη, θυμίζουν Μπανανία καταστάσεις.

ΠΑΝΤΑ είναι λειτούργημα. Η διαφορά που βλέπεις εσύ (και ελπίζω εσφαλμένα, θεωρείς πως είναι παντελής και πλήρης) είναι η έλλειψη ήθους. Για αυτό όμως δεν ευθύνεται κανένας άλλος, πέραν της ανατροφής που έχει λάβει ο καθένας απο το σπίτι του. Και δυστυχώς δεν απαντάται μόνο στους γιατρούς.

Το χειρότερο είναι πως πρέπει να βρεθεί ένας Γεωργιάδης για να πει στον άλλον, πως να είναι άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που πάντα τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι ειναι πραγματικα καταπληκτικό.

Από το στόμα μου το πήρες :)

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION]

Λειτούργημα είναι, αλλά είναι επίσης άνθρωποι. Έχουν το δικαίωμα να κάνουν διακοπές όπως όλοι μας και πρέπει να ανταμοίβοντε για τις υπηρεσίες τους γιατί μπορεί να έχουν και κάποια στόματα να θρέψουν.

Όταν βγαίνει κάποιος και λέει, δεν σου δίνω αρκετά λεφτά να ζήσεις, πόσο μάλλον να πας διακοπές με την φαμίλια, αλλά μπορείς να πας "τσάμπα" κάπου αρκεί να δουλευεις και εκεί, είναι λίγο κοροϊδία..

Υ.Γ.

Έχω αρκετούς γνωστούς και γνωστές σε ιατρικές σχολές ανά την Ελλάδα. Έχω την εντύπωση ότι περισσότερο προσπαθούν να τους μάθουνε να είναι φοβεροί επιστήμονες, ερευνητές, όλα για την επιστήμη κτλ, και λιγότερο να έχουν ήθος, ηθικές αξίες, να νοιάζοντε για τον ασθενή, να είναι άνθρωποι κτλ.

Καταλαβαίνετε ελπίζω που οδηγεί το πρώτο (βοηθητικό υλικό)

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1167]colt3003[/MENTION]

Λειτούργημα είναι, αλλά είναι επίσης άνθρωποι. Έχουν το δικαίωμα να κάνουν διακοπές όπως όλοι μας και πρέπει να ανταμοίβοντε για τις υπηρεσίες τους γιατί μπορεί να έχουν και κάποια στόματα να θρέψουν.

Όταν βγαίνει κάποιος και λέει, δεν σου δίνω αρκετά λεφτά να ζήσεις, πόσο μάλλον να πας διακοπές με την φαμίλια, αλλά μπορείς να πας "τσάμπα" κάπου αρκεί να δουλευεις και εκεί, είναι λίγο κοροϊδία..

Ανθρωπος ήταν και η Μητέρα Τερέζα, ο Γκάντι, Οι Γιατροί του κόσμου, και γενικά όποιος εθελοντικά και αφιλοκερδώς προσφέρει στον συνάνθρωπό του. Αν πρέπει να καταλάβουμε όλοι κάτι, αυτό πρέπει να είναι πως ανεξαρτήτα απο τους λόγους, βρισκόμαστε ’’πεσμένοι στο καναβάτσο’’, και για να αλλάξει αυτό θα πρέπει πρώτα να αλλάξουμε οι ίδιοι.

Απο εκεί και πέρα το χαρτί αυτό δεν δείχνει υποχρέωση, αλλά είναι προαιρετικό, και αναφέρεται σε αυτούς που θα επιλέξουν να κάνουν διακοπές (άρα σκοπεύουν να διαθέσουν ένα άλφα ποσο) και όχι σε αυτούς που αντικειμενικά δεν μπορούν. Πράγμα που σημαίνει πως όποιος το επιλέξει γνωρίζει τι έχει να δώσει και τι να λάβει. Και για όσους το επιλέξουν ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ! Οι υπόλοιποι ’’λεφτάδες’’ μπορούν να συνεχίσουν να τσακώνωνται για μια ξαπλώστρα στη Μύκονο.

Εντιτ: σε αυτό που λες στο τέλος, έχω εντοπίσει ακριβώς τα ίδια και εδώ. Και εδώ βρίσκεται και ο στόχος: Να παραμείνεις ακέραιος όταν όλοι γύρω σου είναι σάπιοι.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπος ήταν και η Μητέρα Τερέζα, ο Γκάντι, Οι Γιατροί του κόσμου, και γενικά όποιος εθελοντικά και αφιλοκερδώς προσφέρει στον συνάνθρωπό του. Αν πρέπει να καταλάβουμε όλοι κάτι, αυτό πρέπει να είναι πως ανεξαρτήτα απο τους λόγους, βρισκόμαστε ’’πεσμένοι στο καναβάτσο’’, και για να αλλάξει αυτό θα πρέπει πρώτα να αλλάξουμε οι ίδιοι.

Εντιτ: σε αυτό που λες στο τέλος, έχω εντοπίσει ακριβώς τα ίδια και εδώ. Και εδώ βρίσκεται και ο στόχος: Να παραμείνεις ακέραιος όταν όλοι γύρω σου είναι σάπιοι.

Χεχε, όταν είπα εγώ για την Μητέρα Τερέζα πέσαν από κάποιον 3-4 λινκς που έδειχνε πόσο παλιάνθρωπος και ψευτρα ήταν..

Στο θέμα μας, σωστά όλα αυτά, απλά τις περισσότερες φορές μπαίνουν και άλλα πράγματα πλέον του οικονομικού στην μέση.

Κοινωνικότητα, φίλοι, οικογένεια.. Μπορεί να θέλω να κάνω κάτι αφιλοκερδώς, αλλά τα παιδιά μου θα πεινάσουν.. Η μπορεί να θέλω να πάω σε ένα νησί και να προσφέρω τις υπηρεσίες μου, αλλά πρέπει να προσέχω και την ηλικιωμένη μάνα μου, ή μπορεί να θέλω να δω και τους φίλους μου..

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπος ήταν και η Μητέρα Τερέζα, ...

Criticism of Mother Teresa - Wikipedia, the free encyclopedia :whistle2:

Στο θέμα μας, πιστεύω ότι όσοι επιλέξουν να αξιοποιήσουν την (πρόδηλα υστερόβουλη) πρόταση του Υπουργείου, καλώς θα πράξουν.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι όμως ότι τείνει να καταστεί υποχρεωτική η "εθελοντική" εργασία σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα με αντάλλαγμα -στην καλύτερη περίπτωση- τροφή και στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, όταν είπα εγώ για την Μητέρα Τερέζα πέσαν από κάποιον 3-4 λινκς που έδειχνε πόσο παλιάνθρωπος και ψευτρα ήταν..

Στο θέμα μας, σωστά όλα αυτά, απλά τις περισσότερες φορές μπαίνουν και άλλα πράγματα πλέον του οικονομικού στην μέση.

Κοινωνικότητα, φίλοι, οικογένεια.. Μπορεί να θέλω να κάνω κάτι αφιλοκερδώς, αλλά τα παιδιά μου θα πεινάσουν.. Η μπορεί να θέλω να πάω σε ένα νησί και να προσφέρω τις υπηρεσίες μου, αλλά πρέπει να προσέχω και την ηλικιωμένη μάνα μου, ή μπορεί να θέλω να δω και τους φίλους μου..

Ακόμα και αν ισχύουν τα λινκς για την Μητέρα Τερέζα, ελπίζω να έγινε κατανοητό πως αναφέρομαι για ανθρώπους που θέτουν εαυτόν στη υπηρεσία του ανθρώπου.

Στο θέμα μας πάλι κάτι χάνεις... Το χαρτί λέει πως τους προσφέρει διαμονή, άρα ενα έξοδο λιγότερο. Δηλαδη: αντί να πάς στην Πάρο για σερφάρισμα, και να σου κοστίσουν οι 10 μέρες π.χ. 1000 ευρά, πάνε στην Αστυπάλαια 10 μέρες, αφιέρωσε κάποιες ώρες σε αυτόν που σε έχει πραγματική ανάγκη και πλήρωσε π.χ. 500 ευρά. Η συνδύασέ τα και τα 2 με 5 μέρες στο ένα μέρος και 5 στο άλλο. Πιστεύω πως στο νησάκι θα περάσουν πολύ καλύτερα, και οι ίδιοι και οι οικογένειές τους όσοι έχουν. να ξέρεις πως στα μικρά μέρη, η κοινωνία λειτουργεί με πολύ περισσότερη αλληλεγγύη, και ειδικά οι γιατροί χαίρουν μεγάλης εκτίμησης απο τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό πρόβλημα είναι όμως ότι τείνει να καταστεί υποχρεωτική η "εθελοντική" εργασία σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα με αντάλλαγμα -στην καλύτερη περίπτωση- τροφή και στέγη.

Αυτό έχει να κάνει με το χαρακτήρα που έχει χτίσει η διαχρονική έλλειψη παιδείας. Λειτουργούμε πλέον ατομικά και αποφεύγουμε με ζήλο την όποια συλλογική προσπάθεια, φοβούμενοι πως ο διπλανός μας θα μας ’’ρίξει’’.

Κρίμα όμως γιατί ξεχνάμε πως την εποχή που δεν υπήρχαν δάσκαλοι για τα σχολεία, ο θεσμός που λειτούργησε ήταν το αλληλοδιδακτικό σχολείο, όπου οι μεγαλύτεροι μαθητές μεταλαμπάδευαν την γνώση που αποκτούσαν στους νεότερους.

Και για άλλη μια φορά: Βιώνουμε μια καταστροφή. Είναι μάταιο να ’’κλάιμε πάνω απο το χυμένο γάλα’’ και η όποια (δικαιολογημένη) οργή υπάρχει, δεν δίνει λύσεις για το μέλλον. Πρέπει κάποια στιγμή να δούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα τα πουλούσαν χωρίς ειδική σήμανση και στην ίδια τιμή. Αυτή η αλλαγή μόνο θετική είναι.

Προφανώς ισχύει μόνο για προϊόντα μεγάλης διάρκειας που δεν έχουν ημερομηνία λήξης, αλλά προτιμητέα ημερομηνία κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργούν απλά πολίτες δύο ταχυτήτων, τους πλούσιους και τους φτωχούς.

Η μεσαία τάξη πλέον είναι ανύπαρκτη, οπότε κινήσεις σαν και αυτές μην μας προκαλούν εντύπωση.

Να δείτε στην Παιδεία και στην Υγεία τι έχει να γίνει.

Ελλαδιστάν σαν να λέμε Πακιστάν.

Link to comment
Share on other sites

εμενα γενικα οι ημερομηνιες μου φαινονται μουφα πλεον. φρεσκο γαλα μια βδομαδα μετα την ημερομηνια δεν ειχε τιποτα, τυρι σφραγισμενο το ανοιξα μετα απο 5 μηνες δεν ειχε τιποτα, αλλο τυρι ηταν στο ψυγειο ~1.5 χρονο, μουσταρδοκετσαπ εχω φαει 3 χρονια μετα την ημερομηνια ληξης -ανοιγμενες κιολας!-, και εχω και ενα κουτι τσαι στο χωριο 21 χρονια. Ζω ακομα :hehe:

Εφοσον διατηρουνται καλα τα προιοντα, καλυτερα να καταναλωνονται απ το να πετιουνται.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελίες για παρεμπόριο και ναρκωτικά..

Δεν βρέθηκε τίποτα από αυτά τα 2...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό κι εμένα μου φαινόταν υποκρτικό όταν ο Ευαγγελάτος έψαχνε εναγωνίως να βρει μια καταχωνιασμένη συσκευασία ζυμαρικών μετά την ημ/νία λήξης για να μας πείσει ότι κινδυνεύουμε να πεθάνουμε. Ελπίζω τουλάχιστον μερικοί να έγιναν πιο προσεκτικοί στις αγορές τους.

Πάντως, ακόμη κι αν δεν πάρει κανείς για τον εαυτό του, αν μέχρι πρότινος δεν μπορούσατε από τα "φρέσκα", πάρτε κανένα "ληγμένο" για τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Δυστυχώς το σούπερ μάρκετ δεν πρόκειται να τα χαρίσει, αλλά εμείς μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη ελληνική μπλογκο-δημοσιογραφία.

https://www.google.com/search?q=%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1+%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9+%CE%B7+2%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7+%CF%84%CE%BF%CF%85+%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85+%CF%83%CF%8D%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a&channel=rcs

Ελληνική Παραλία η 2η καλύτερη του κόσμου.

Η διάκριση για τη Λευκάδα έχει τεράστια σημασία καθώς παίρνει τη 2η θέση ανάμεσα στις 100 κορυφαίες παραλίες του κόσμου.

Με μεγάλα bold γράμματα. Για να ξυπνάει το ελληνικό αίσθημα υπερηφάνιας και ανωτερότητας. Γιατί αν μη τι άλλο μπορεί η οικονομία να είναι εκεί που είναι, αλλά έχουμε τη 2η καλύτερη παραλία του κόσμου. Ιν γιο φέις δανειστές.

Βέβαια κάποιος περίεργος μπορεί να πάει στο site του CNN και να δει την περιβόητη λίστα, όπου μπορεί εύκολα να διαπιστώσει πως η παραλία των Εγκρεμνών είναι στην 24η θέση, γιατί είναι με αντίστροφη μέτρηση.

Έλα μ***ί στον τόπο σου.

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.