Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι προς τι το lol και το like? Ενάντια στην επένδυση της costco στην Ελλάδα. Ενάντια εν γένει στις επενδύσεις στην Ελλάδα; Ή απλά έχετε προηγούμενα με τον Γουέι Τζιαφού;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι προς τι το lol και το like? Ενάντια στην επένδυση της costco στην Ελλάδα. Ενάντια εν γένει στις επενδύσεις στην Ελλάδα; Ή απλά έχετε προηγούμενα με τον Γουέι Τζιαφού;

γελάω μόνο με το γεγονός ότι ήρθε ελλάδα και μετά απολύθηκε...κατά τα άλλα πιστεύω ότι αν η cosco ενδιαφέρετε για το λιμάνι του πειραία θα συνεχίσει και χωρίς τον καπτεν...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Από σχόλιο φίλου στο FB.

Εμείς του δίνουμε τον Μεγαλόσταυρο του Τάγματος του Φοίνικα, και η εταιρία του τον έδιωξε για τις απώλειες της Cosco.

Τι ιθαγενείς που είμαστε, κάνουμε τα πάντα για καθρεφτάκια και σβώλους.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Από σχόλιο φίλου στο FB.

Τεράστια επένδυση με πολλά γαιοπολιτικά πλεονεκτήματα "καθρεφτάκια σβώλοι". Ε φίλος σου είναι τι περίμενες να πει;

Μιας και είπες ιθαγενείς, θυμήθηκα την Αμερική και πιο συγκεκριμένα τη Λατινική Αμερική (και ακόμα πιο συγκεκριμένα τη Βραζιλία). Αν θυμάμαι καλά ένα τρελιάρικο αγόρι είχε παει πριν κάτι μήνες εκεί (αναπαυτικά αναπαυτικά κιόλας το γλυκό μου) και είχε εκθειάσει το μεταρυθμιστικό έργο της Ρουσέφ. Όλα καλά εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια επένδυση με πολλά γαιοπολιτικά πλεονεκτήματα "καθρεφτάκια σβώλοι". Ε φίλος σου είναι τι περίμενες να πει;

Μιας και είπες ιθαγενείς, θυμήθηκα την Αμερική και πιο συγκεκριμένα τη Λατινική Αμερική (και ακόμα πιο συγκεκριμένα τη Βραζιλία). Αν θυμάμαι καλά ένα τρελιάρικο αγόρι είχε παει πριν κάτι μήνες εκεί (αναπαυτικά αναπαυτικά κιόλας το γλυκό μου) και είχε εκθειάσει το μεταρυθμιστικό έργο της Ρουσέφ. Όλα καλά εκεί;

Και τον απέλυσαν λίγο μετά.. Περίεργο τρόπο επέλεξαν οι κινέζοι για να χειροκροτήσουν την επένδυση τους..

Για την Βραζιλία, η Ρουσέφ δεν ακολουθεί την πολιτική του Ντα Σίλβα. Ο Τσίπρας συναντήθηκε και με τους δύο, και δεν εκθείασε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι προς τι το lol και το like? Ενάντια στην επένδυση της costco στην Ελλάδα. Ενάντια εν γένει στις επενδύσεις στην Ελλάδα; Ή απλά έχετε προηγούμενα με τον Γουέι Τζιαφού;

Costco

125px-Flag_of_the_United_States.svg.png

Cosco

125px-Flag_of_the_People%27s_Republic_of_China.svg.png

Ε, παραδέξου το, είναι λίγο αστείο ότι εμείς τον βραβεύουμε για εξαίρετες πράξεις και οι άλλοι τον στέλνουν σπίτι του. Ή κάποιος έχει στρεβλά κριτήρια ή είναι όντως πρώτος στο χωριό και τελευταίος στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Και τον απέλυσαν λίγο μετά.. Περίεργο τρόπο επέλεξαν οι κινέζοι για να χειροκροτήσουν την επένδυση τους..

Για την Βραζιλία, η Ρουσέφ δεν ακολουθεί την πολιτική του Ντα Σίλβα. Ο Τσίπρας συναντήθηκε και με τους δύο, και δεν εκθείασε κανέναν.

Δλδ θες να μου πεις ότι το Κομουνιστικό Κόμμα της Κίνας έπεσε από τα σύννεφα μόλις έμαθε ότι η Cosco θα αυξήσει την παρουσία της στην περιοχή και ως εκ τούτου τον καρατόμησε. Τα πιστεύεις;

Κάτσε ρε φίλε. Καταρχάς αυτή διαδέχθηκε στην ηγεσία τον Ντα Σίλβα. Πως ζητάς συμμαχία/συνεργασία με κάποια χώρα σε οικονομικά θέματα αν δε συμφωνείς με το μιγμά οικονομικής τους πολιτικής;

Link to comment
Share on other sites

Costco

125px-Flag_of_the_United_States.svg.png

Cosco

125px-Flag_of_the_People%27s_Republic_of_China.svg.png

Ε, παραδέξου το, είναι λίγο αστείο ότι εμείς τον βραβεύουμε για εξαίρετες πράξεις και οι άλλοι τον στέλνουν σπίτι του. Ή κάποιος έχει στρεβλά κριτήρια ή είναι όντως πρώτος στο χωριό και τελευταίος στην πόλη.

Όσον αφορά το costco/cosco προφανώς και mea culpa. Απο κει και πέρα. Σας έχω νέα. Πάρτε καρέκλα. Θα σας έρθει απότομα.

Έτοιμοι;

.

.

.

.

.

.

Η επένδυση στην Ελλάδα είναι μόνο ένα κομμάτι απο τις επενδύσεις της Cosco. Το γιατί καρατομήθηκε ειδικά μιας και μιλάμε για Κινέζους είναι κάτι που δε θα το μάθουμε ποτέ, αλλά αν συνεχιστεί ή δε συνεχιστεί το επενδυτικό πρόγραμμα στην Ελλάδα θα είναι μια καλή ένδειξη για τους λόγους. Απο κει και πέρα, το θεωρώ τραγικό ο μεν ένας να βρίσκει κάτι που μπορεί να βλάψει την Ελλάδα αστείο, ο δε άλλος να προσπαθεί να μου κάνει καζούρα. Όπως είπα και πριν κάτι μέρες.

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-719.html#post1063513798

(κοίτα να δεις που είχα κάνει και τότε το ίδιο λάθος)

Να σας το πω απερίφραστα. Αν κάποιος έχει αντιρρήσεις με το να δώσουμε το λιμάνι στην Cosco, σεβαστό ας βγει να πανηγυρίσει (αλλά να μη διαμαρτυρηθεί αν οι Κινέζοι αποσυρθούν απο την Ελλάδα). Αν δε διαφωνεί ή αν του είναι ίσα βάρκα ίσα νερά και απλά χαίρεται είτε επειδή ο προγραμματισμός της χώρας πάει πίσω, είτε αποδυναμώνεται το success story, είτε απλά νομίζει ότι μπορεί να την πει σε εμένα του εύχομαι ολόψυχα να μείνει άνεργος ή αν είναι ήδη άνεργος να μη σώσει και βρει δουλειά ποτέ.

Το ξαναλέω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Αν κάποιος θεωρεί την επένδυση της Cosco ωφέλιμη για τον τόπο και παρόλαυτα χαίρεται με την υποψία λόξυγγα στο θέμα Ελλάδα-Cosco είναι κάτα την ταπεινή μου άποψη εθνικός μειοδότης και του αρμόζει να πεθάνει στην ψάθα.

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα: Η μόνη χώρα στον πλανήτη που δεν θα εισπράττει τέλη διέλευσης αγωγού Φ.Α.!

Είναι η πρώτη φορά παγκοσμίως που δέχεται μία κυβέρνηση να μην εισπράττει τέλη διέλευσης ενός αγωγού φυσικού αερίου, όταν όλες οι άλλες χώρες της Ευρώπης θησαυρίζουν.

Η συμφωνία και οι όροι της αγγίζουν τα όρια της απιστίας σε βάρος του δημοσίου...

Όσο για τα πραγματικά έστω έμμεσα έσοδα το ίδιο το υπουργείο Οικονομικών αναφέρει ως εκτιμήσεις το ποσό των 320 εκατομμυρίων ευρώ σε βάθος ... 15ετίας από την έναρξη λειτουργίας του αγωγού!

Δηλαδή μέχρι το 2038 (ο αγωγός θα αρχίσει να λειτουργεί και να στέλνει στην Ιταλία φυσικό αέριο το 2023) η Ελλάδα θα ειπράξει αυτά τα λεφτά και ο Α.Σαμαράς αποκαλεί "επιτυχία της 10ετίας" την συμφωνία!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το costco/cosco προφανώς και mea culpa. Απο κει και πέρα. Σας έχω νέα. Πάρτε καρέκλα. Θα σας έρθει απότομα.

Έτοιμοι;

.

.

.

.

.

.

Η επένδυση στην Ελλάδα είναι μόνο ένα κομμάτι απο τις επενδύσεις της Cosco. Το γιατί καρατομήθηκε ειδικά μιας και μιλάμε για Κινέζους είναι κάτι που δε θα το μάθουμε ποτέ, αλλά αν συνεχιστεί ή δε συνεχιστεί το επενδυτικό πρόγραμμα στην Ελλάδα θα είναι μια καλή ένδειξη για τους λόγους. Απο κει και πέρα, το θεωρώ τραγικό ο μεν ένας να βρίσκει κάτι που μπορεί να βλάψει την Ελλάδα αστείο, ο δε άλλος να προσπαθεί να μου κάνει καζούρα. Όπως είπα και πριν κάτι μέρες.

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-719.html#post1063513798

(κοίτα να δεις που είχα κάνει και τότε το ίδιο λάθος)

Να σας το πω απερίφραστα. Αν κάποιος έχει αντιρρήσεις με το να δώσουμε το λιμάνι στην Cosco, σεβαστό ας βγει να πανηγυρίσει (αλλά να μη διαμαρτυρηθεί αν οι Κινέζοι αποσυρθούν απο την Ελλάδα). Αν δε διαφωνεί ή αν του είναι ίσα βάρκα ίσα νερά και απλά χαίρεται είτε επειδή ο προγραμματισμός της χώρας πάει πίσω, είτε αποδυναμώνεται το success story, είτε απλά νομίζει ότι μπορεί να την πει σε εμένα του εύχομαι ολόψυχα να μείνει άνεργος ή αν είναι ήδη άνεργος να μη σώσει και βρει δουλειά ποτέ.

Το ξαναλέω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Αν κάποιος θεωρεί την επένδυση της Cosco ωφέλιμη για τον τόπο και παρόλαυτα χαίρεται με την υποψία λόξυγγα στο θέμα Ελλάδα-Cosco είναι κάτα την ταπεινή μου άποψη εθνικός μειοδότης και του αρμόζει να πεθάνει στην ψάθα.

Αντί απαντήσεως, σε παραπέμπω στην αμέσως προηγούμενη είδηση. Κατά τα άλλα, επειδή μικροψυχίες σαν τις δικές σου μας έχουν φέρει εδώ που είμαστε, δε θα ακολουθήσω. Σου εύχομαι ολόψυχα αν είσαι άνεργος να βρεις δουλειά, αν έχεις ήδη να μην την χάσεις και αν -μη γένοιτο- πεθάνεις, (ανεξάρτητα από ό,τι θεωρεί οποιοσδήποτε ότι σου αρμόζει) να μην είναι στην ψάθα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θες να μου πεις ότι το Κομουνιστικό Κόμμα της Κίνας έπεσε από τα σύννεφα μόλις έμαθε ότι η Cosco θα αυξήσει την παρουσία της στην περιοχή και ως εκ τούτου τον καρατόμησε. Τα πιστεύεις;

Ούτε ξέρω τι σκέφτηκε το Κομμουνιστικό Κόμμα της Κίνας, ούτε με νοιάζει. Απλά, όπως και να το κάνουμε, είναι αστείο/περίεργο.

Κάτσε ρε φίλε. Καταρχάς αυτή διαδέχθηκε στην ηγεσία τον Ντα Σίλβα. Πως ζητάς συμμαχία/συνεργασία με κάποια χώρα σε οικονομικά θέματα αν δε συμφωνείς με το μιγμά οικονομικής τους πολιτικής;

Και ο Βενιζέλος, διαδέχτηκε τον ΓΑΠ, που διαδέχτηκε τον Σημίτη, που διαδέχτηκε τον ΑΓΠ.. Την ίδια πολιτική ακολούθησαν όλοι τους?

Και ο Σαμαράς, διαδέχθηκε τον Καραμανλή, που διαδέχτηκε τον Έβερτ, που διαδέχθηκε τον Μητσοτάκη, που διαδέχτηκε τον Ράλλη, που διαδέχτηκε τον Καραμανλή. Την ίδια πολιτική ακολούθησαν όλοι τους?

Και στην Αμερική πήγε ο Τσίπρας, τι σημαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αντί απαντήσεως, σε παραπέμπω στην αμέσως προηγούμενη είδηση. Κατά τα άλλα, επειδή μικροψυχίες σαν τις δικές σου μας έχουν φέρει εδώ που είμαστε, δε θα ακολουθήσω. Σου εύχομαι ολόψυχα αν είσαι άνεργος να βρεις δουλειά, αν έχεις ήδη να μην την χάσεις και αν -μη γένοιτο- πεθάνεις, (ανεξάρτητα από ό,τι θεωρεί οποιοσδήποτε ότι σου αρμόζει) να μην είναι στην ψάθα.

Έχω χάσει μέρος απο bonus, έχω παει πίσω στην καριέρα μου, έχω χάσει φίλους επειδη συνειδητά απέφευγα να στοίχηματιζω στη δουλεια μου ενάντια στη χώρα που με γέννησε. Και το θεωρω μεγαλύτερο παράσημο απο τα 2-3 ακριβά ρολόγια ή τα ψηφια του τραπεζικού μου λογαριασμού. Οπότε ναι επιμενω οποίος διατηρεί χαιρεκακη στάση απέναντι στη χώρα του για μικροκομματικους ή οτιδήποτε άλλους λόγους, οποίος δηλαδή επιλέγει να χαίρεται επειδη κάποιες θέσεις εργασίας που θα ανακουφίσουν συμπολίτες μας (και για να σας χτύπησω τις τοοοοοοοοσο ευαίσθητες χορδές μπορεί να αποτρέψουν έστω και μια αυτοκτονία) δε θα δημιουργηθούν επειδη έτσι θα πληγεί η ρητορική της ΝΔ, του αξίζει φτώχεια και ανέχεια.

Οσον αφορα την είδηση νόμιζα οτι η πάγια γραμμή του forum είναι να θεωρεί το defencenet κάτι χειρότερο απο την Τατιανα. Πάντως είναι συλλεκτικό το post σου και μπράβο. Είναι νομίζω το πρώτο και μοναδικό post που ο Myralis κάνει like* σε link του defencenet. Όταν βγει στη δημοσιότητα το πλήρες κείμενο της συμφωνίας θα τοποθετηθω.

*Μιλώντας για like. Ο [MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] που έκανε like στο post όπου χαρακτηρίζομαι ως μικρόψυχος επειδή εύχομαι να πεθάνουν στην ψάθα αυτοί που περιγράφω είναι ο ίδιος Typhonios με αυτόν;

http://www.thelab.gr/off-topic/eidiseis-apo-tin-ellada-kai-olo-ton-88519-485.html#post1063514711

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

O Σαμαράς διαδέχθηκε τον ΓΑΠ (όχι τον Καραμανλή), που διαδέχθηκε τον Καραμανλή(που στις εκλογές του 09 είχε πει για περικοπές), που διαδέχθηκε το Σημίτη, που διαδέχθηκε τον ΑΠ, που διαδέχθηκε το Μητσοτάκη.

Μου βάζεις μια περίοδο 30 ετών με 4 εναλλαγές κόμματος ενώ εδώ μιλάμε για την τρίτη τετραετία του ίδιου κόμματος. Και σε ξαναρωτάω. Για να μπορείς να συνεργαστείς με κάποιον στην οικονομική πολιτική πρέπει να μιλάς την ίδια γλώσσα (κοινώς δε θα περίμενα να αναγάγετε σαν σύμμαχο σας στο ΔΝΤ τη Γερμανία).

http://www.inews.gr/98/episkepsi-tsipra-se-vrazilia-kai-argentini.htm

Πηγές της Κουμουνδούρου υπογραμμίζουν «το σημαντικό θεσμικό ρόλο» των δύο χωρών στο παγκόσμιο σύστημα. Ειδικότερα, για τη Βραζιλία, τονίζουν, μεταξύ άλλων, ότι είναι δυναμικό μέλος της πολιτικής οργάνωσης των παγκόσμιων αναδυόμενων οικονομιών (BRICS) ότι έχει ενεργό ρόλο στο ΔΝΤ, «στο οποίο έχει διατυπώσει ενστάσεις για τις προϋποθέσεις χρηματοδότησης της χώρας μας». «Μας ενδιαφέρει να ακούσουμε από την ίδια την ηγεσία της τον προβληματισμό της σ' αυτό το θέμα μας και ειδικότερα στην επάνοδο του δημόσιου χρέους μας σε τροχιά βιωσιμότητας», έλεγαν οι ίδιες πηγές, συμπληρώνοντας ότι «θέλουμε η Βραζιλία να αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο στο ΔΝΤ για να δοθεί τώρα οριστική και βιώσιμη λύση στο πρόβλημα χρέους της χώρας μας».

Σε διαφορετική περίπτωση επιδεικνύετε μια σχιζοφρενική συμπεριφορά(νταξ δε θα είναι η πρώτη φορά). Θεωρείτε ότι η Βραζιλία ακολουθεί αντιλαική και σκληρή πολιτική στο εσωτερικό της χώρας αλλά θα γίνει ο συμμαχος σας προκειμένου να μαλακώσει η στάση του ΔΝΤ;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει μέρος απο bonus, έχω παει πίσω στην καριέρα μου, έχω χάσει φίλους επειδη συνειδητά απέφευγα να στοίχηματιζω στη δουλεια μου ενάντια στη χώρα που με γέννησε. Και το θεωρω μεγαλύτερο παράσημο απο τα 2-3 ακριβά ρολόγια ή τα ψηφια του τραπεζικού μου λογαριασμού.

Επέτρεψε μου να σε παραπέμψω σε τούτο το post γιατί το αξίζεις

(δίχως ίχνος ειρωνίας)

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να σε παραπέμψω σε τούτο το post γιατί το αξίζεις

(δίχως ίχνος ειρωνίας)

Με αφορμή λοιπόν το ποστ του Hero(και όχι σαν απαντηση στο ποστ αυτο)

Την αυτοηρωοποίηση την αφήνω στους αντιμνημονιακούς του forum οι οποίοι με κάθε ποστ στο forum φαντάζονται οτι αυγατίζουν τα ένσημα τους για αντιστασιακή σύνταξη (μεταξύ μας αρκετοί αντιστασιακοί τσίμπαγαν σύνταξη για πολύ λιγότερα).

Απο κει και πέρα. Δε νόμιζω να είπα σε κάποιο σημείο ότι με άφησαν φτωχό οι επιλογές μου. Απλά φτωχότερο. Και να ξέρεις ότι κανείς δεν κοιτάει πόσα έχει, αλλά πόσα θα μπορούσε να έχει (αλλιώς αν έχεις παράπονο με τη κυβέρνηση του Σαμαρά μπορείς κάλλιστα να δεις ένα διαφημιστικό της Unicef για να παρηγορηθείς καθότι υπάρχουν και χειρότερα).

Αλλά κοίτα να δεις περίεργα πράγματα. Εγώ λοιπόν ο βολεμένος, δεν ξέρω απο φτώχεια, ανέχεια, δεν κατανοώ την αγωνία των παιδιών του forum που είναι αντιμέτωπα με την ανεργία. Καλά μέχρι εδώ. Αν λοιπόν εγώ είμαι ο λακαμάς της υπόθεσης, τότε όσοι χαίρονται με τον υποτιθέμενο λόξυγγα στις σχέσεις Cosco-Ελλάδας διότι αποδυναμώνει τα επιχείρηματα της ΝΔ, που παρόλο που ξέρουν τι σημαίνει (βιολί να παίζει στο background παρακαλώ) φτώχεια, ανέχεια, ανεργία χαίρονται που δε θα δημιουργηθούν δουλειές τι είναι μου λες;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να σε παραπέμψω σε τούτο το post γιατί το αξίζεις

(δίχως ίχνος ειρωνίας)

Δράμα στην ξενιτειά...δράμα!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=k0f0nqcQlzE]Μάρθα Βούρτση, Θα λείψεις χρόνια! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αμα ηταν γραμμένο απο ενα σοβαρό σάιτ και όχι το αμυνοδικτυο, τοτε θα το πίστευα... Μέχρι να γραφτεί σε κάποιο σοβαρό σάιτ θα την αμφισβητω ως είδηση..

Αν ισχύει πάντως απλά no comment...

Link to comment
Share on other sites

Αμα ηταν γραμμένο απο ενα σοβαρό σάιτ και όχι το αμυνοδικτυο, τοτε θα το πίστευα... Μέχρι να γραφτεί σε κάποιο σοβαρό σάιτ θα την αμφισβητω ως είδηση..

Αν ισχύει πάντως απλά no comment...

Συμφωνω μέχρι κεραίας....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.