Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Σε ποιους αναφέρεσαι; Στον κόσμο που μαζεύτηκε εννοείς; Γιατί για παράδειγμα, κι οι γονείς μου ήταν κάτω με την ΕΡΤ, όπως ήταν και σε όλες τις απεργίες/πορείες που έχουν συμβεί τα τελευταία 5 χρόνια. Τι προτείνεις να γίνει;

εμένα ξέρεις τι με εκνευρίζει όμως? ότι αυτού του είδους οι διαδηλώσεις/πορείες/απεργίες δεν γίνονται όταν ας πούμε κλείνει μια ιδιωτική εταιρεία ή απολύουν ιδ. υπαλλήλους.. Σε εμάς π.χ. έδιωχναν κόσμο για 2 μήνες συνέχεια, δεν γινόταν τίποτα, και μόλις απόλυσαν τους "δικούς τους" (μέλη ΠΑΜΕ και αριστεροί) έγινε έξω από την εταιρεία της μπιπ το κάγκελο. Αν μη τι άλλο εκνευριστικό και υποκριτικό εκ μέρους τους...

Όσο λοιπόν λέω ότι στεναχωριέμαι για αυτούς που στην ΕΡΤ έκαναν δουλειά, άλλο τόσο όμως μου φαίνεται αδιάφορο γιατί τους θεωρώ ισάξιους με τους ιδ. υπαλλήλους (που έχουν και πληρώνουν την νύφη 4 χρόνια τώρα με εκατοντάδες χιλιάδες απολυμένους)..

Με λίγα λόγια αυτή η συμπεριφορά - να-σωθεί-ο-δικός-μας-λοκός-και-ασε-τους-υπόλοιπους-να-παν-να-γαμ- που μου δείχνουν οι συνδικαλιστές/δημ. υπάλληλοι είναι για μένα κατακριτέα.

Συνεπώς κοινωνική αντίδραση για το ΠΩΣ έκλεισε η ΕΡΤ (με το έτσι θέλω και χωρίς σχέδιο) οκ πάω πάσο...Από την άλλη όμως μιλάμε για έναν οργανισμό που καλός η κακώς ασέλγησαν και ασελγούν οι πάντες πάνω του.

Δηλαδή να μην αναδιαρθρωθεί η ΕΡΤ ποτέ? Πρέπει δηλαδή την αναδιοργάνωση του να την κάνει άλλη κυβέρνηση για να την δεχτεί ο Έλληνας πολίτης (π.χ. ΣΥΡΙΖΑ); Και ποιος θα μου εγγυηθεί ότι δεν θα βάλουν τους δικούς τους (όπως λέτε για την ΝΔ και συμφωνώ μαζί σας);

Σκέφτηκε κανείς τις συνέπειες αν γινόταν η αναδιάρθρωση σιγά σιγά? Δεν θα τελείωνε ποτέ η προσπάθεια όπως οτιδήποτε πάει να γίνει στην Ελλάδα με πρόγραμμα... Εμείς ως Έλληνες είμαστε τον άκρων...ή αργά σαν τον θάνατο ή χραπ χρουπ με δύο κινήσεις

Και αυτό που ακούγεται ότι η ΕΡΤ είναι κερδοφόρος οργανισμός το γράφω στα παλιά μου τα υποδήματα. Κύριοι με το να δίνω εγώ και εσείς στην ΔΕΗ τόσα χρήματα τον χρόνο όχι κέρδη η ΕΡΤ, αν τα έπερνε ο ΣΚΑΙ θα μας έδειχνε CHL, NBA, EUROLEAGUE, πρωταθλήματα Γερμανίας/Αγγλίας, blockbusters 3 μήνες μετά το cinema...

Αν ήταν κερδοφόρος χωρίς να δίνω τόσα εξτρά λεφτά στην ΔΕΗ τότε μαγκιά της, και δεν θα μίλαγα καθόλου τώρα...

Συνεπώς, για μένα, να προχωρήσουν asap στην εκκαθάριση, να υπάρχει 1 κανάλι, η βουλή να είναι webTV και 2 ραδιόφωνα (ΕΡΑ/ΕΡΑΣΠΟΡ), και τέλος να έχει όσους υπαλλήλους χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

τον προηγούμενο μήνα ήταν οι δάσκαλοι , αυτον το μήνα οι υπάλληλοι της ΕΡΤ, τον άλλο μήνα ποιος έχει σειρά; Διαίρει και βασίλευε...

A! μιας και το ανέφερες. Άραγε τι λέγανε οι υπάλληλοι της ΕΡΤ για τους δασκάλους; Ότι καταστρέφουν την ψυχολογία των παιδιών;

Λέμε ότι μας στρέφουν τον έναν ενάντια στον άλλον, αλλά μάλλον στρεφόμαστε μόνοι μας ο ένας έναντι του άλλου, διότι δεν το βουλώνουμε έστω όταν διαμαρτύρεται κάποιος, τον κατηγορούμε και από πάνω. Οπότε μόλις έρχεται η σειρά μας να απωλέσουμε κάτι, έρχεται και η δική του σειρά να μας τα ψάλει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κερδοφόρος χωρίς να δίνω τόσα εξτρά λεφτά στην ΔΕΗ τότε μαγκιά της, και δεν θα μίλαγα καθόλου τώρα....

όχι, η λογική είναι "αφού είμασταν κερδοφόροι εσάς τι σας νοιάζει αν ήμασταν *και* σπάταλοι".

Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα πόση κερδοφορία θα είχε μια μη σπάταλη ΕΡΤ και αν θα χρειαζόταν μετά το ερτ-ό-σημο.

ερώτημα moved εδώ http://www.thelab.gr/off-topic-68/xreokopia-elladas-74533-post1063508519/

Έγινε επεξεργασία από JaguarOne
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12158]Dant3[/MENTION] έχεις κάποιο πρόσφατο έγγραφο που να δείχνει ότι όλοι οι 2600 εργαζόμενοι της ΕΡΤ έπαιρναν μέσο μισθό 5000 (και δεν εννοώ μία λίστα με τίτλο "ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΩΝ ΣΕ ΕΥΡΩ" που νομίζω είναι και αρκετά παλοά)?

Γιατί ωραία όλα αυτά, αλλά αν δεν παίρνουν 5000 μέσο μισθό αλλά 1500, και αν αυτοί που ανεβάζουν τον μέσο όρο δεν είναι οι δημοσιογράφοι και οι τεχνικοί αλλά οι ΝεοΔημοκράτες λακέδες και φίλοι, τότε έχουμε μια τελοίως διαφορετική ιστορία

Προφανως οι αριθμοι ειναι ενδεικτικοι.

Και να υποθεσω οτι οι παλιοι παρουν ιδιους μισθους με τους καινουργιους παλι παλια ειχες να ταισεις 2600 και τωρα 1200.

Και σοβαρα τωρα,πιστευεις ενα excelακι που εβγαλε στο twitter πρωην διευθυντης?

Ειναι σα να βγαζει ο Σημιτης excel που να δειχνει οτι ολοι οι βουλευτες 500Ε επαιρναν.απλα does not compute.

Και 1500 να επαιρναν(που δε παιρνουν για κανενα λογο) παλι ειναι πολλα οταν ο βασικος πλεον 500.Η μανα μου συνταξη με 33 χρονια ασφαλισμενη παιρνει με το ζορι χιλιαρικο.και δουλεια πλεον δε βρισκεις με πανω απο 1000αρικο.οποτε σου φαινεται λογικο το 1500αρι του τεχνικου συμφωνα με τα λεγομενα του ε?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό μου φαίνεται το 1500άρι. Αυτό που δε μου φαίνεται φυσιολογικό είναι το 500άρι.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Φυσικα και θελουμε να παιρνουμε ολοι 1500αρι αλλα οταν ολοι παιρνουν 500αρι δε γινεται οι αλλοι να αντιδρουν οταν θελουν να τους κοψουν το 1500αρι.

Πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.

Δεν ειπα πουθενα οτι αφου δε τρωω εγω δε θα φαει ουτε και αυτος,αλλα να μη το παιζουν ιστορια οταν παιρνουν πολλαπλασιους μισθους απο το μεσο-ανεργο πλεον-Ελληνα.

Και σωστα λεει ο typhonios.οταν εδιωχναν -εκοβαν απελυαν οι της ΕΡΤ δεν τους ειχαν γραμμενους ουτε πολυ δεξια,ουτε πολυ αριστερα.τσακ στη μεση

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό μου φαίνεται το 1500άρι. Αυτό που δε μου φαίνεται φυσιολογικό είναι το 500άρι.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

αν ο κάθε υπάλληλος του δημοσίου παίρνει κατά μ.ο. 1500 ευρώ, τότε εγώ σαν ιδ. υπάλληλος πρέπει να παίρνω 3000ευρώ (at least) για να μπορώ με τους φόρους μου να στηρίξω τους κοντά στο 1Μ δημ. υπαλλήλους στον στενό και ευρύ τομέα, και όλους τους συνταξιούχους...

για να μην πω ότι η ανεργία πρέπει να πέσει και στο 5%

Link to comment
Share on other sites

αν ο κάθε υπάλληλος του δημοσίου παίρνει κατά μ.ο. 1500 ευρώ, τότε εγώ σαν ιδ. υπάλληλος πρέπει να παίρνω 3000ευρώ (at least) για να μπορώ με τους φόρους μου να στηρίξω τους κοντά στο 1Μ δημ. υπαλλήλους στον στενό και ευρύ τομέα, και όλους τους συνταξιούχους...

για να μην πω ότι η ανεργία πρέπει να πέσει και στο 5%

Πρέπει να παίρνεις 3000€ για να στηρίξεις αυτούς που λες και μετά αυτοί θα συνεισφέρουν στο δικό σου μισθό ωστέ να συνεχιστεί ο κύκλος. Πέρα από τα αμέτρητα κομματόσκυλα που δε πατούσαν ούτε πατούν καν στη δουλειά τους, μην παριστάνουμε ότι τα λεφτά μας φυτρώνουν στο δέντρο ενώ οι δημόσιοι ότι πάρουν από εμάς το στέλνουν στο εξωτερικό...

Μακάρι να έπεφτε στο 5% αλλά πρώτα πρέπει να ανέβει στο 35% με απολύσεις στο δημόσιο, δλδ γμτα...

Το Nova μου παίρνει περισσότερα από την ΕΡΤ σε 1 μήνα αλλά με έχει λυσσάξει στην επανάληψη ενώ κάποτε έβλεπα και 12 πρωταθλήματα με πολύ λιγότερα χρήματα. Τα ιδιωτικά είναι κι αυτά μια απ΄τα ίδια.

Φιλικά, πάντα

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος που συνεισφέρουν οι δημ. υπάλληλλοι στην οικονομία είναι ότι ανακυκλώνουν το χρήμα που παίρνουν από τους μισθούς τους και αγοράζουν ρούχα, πηγαίνουν σε ταβέρνες και γενικότερα καταναλώνουν...

Λίγοι είναι αυτοί που παράγουν έργο και προσφέρουν έσοδα στο κράτος πουλώντας κάτι...

το NOVA έχει έναν δανεισμό 200Μ που δεν μπορεί να ξεχρεώσει με τίποτα για αυτό και σε έχει λυσάξει στην επανάληψη, για αυτό τώρα ζητάει 29€ το μήνα για τηλεφωνία-ιντερνετ-δορυφορική. Για αυτό και θα κλείσει σε λίγο καιρό (μάλλον θα γίνει ότι με την wind).

Εννοείτε ότι είναι γμτα να απολύσεις 300.000 από τους δημοσίους υπαλλήλους, αλλά η χωρά κατά την γνώμη μου μπορεί με 300.000 σύνολο...Όπου το κράτος είναι μικρότερο η ανεργία είναι και αυτή μικρότερη. Στην ευρώπη που τα έξοδα επι ποσοστού του ΑΕΠ για το κράτος είναι μεγαλύτερα από USA και Ιαπωνία, έχουν διψήφιο ποσοστό σε ανεργία, ενώ εκεί μονοψήφιο...

πάντα φιλικά ;)

edit: άσε που ΝΟΒΑ ΑΝ ΘΕΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ....ΕΡΤ πληρώνεις με το έτσι θέλω και ας δεν βλέπεις...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

αν ο κάθε υπάλληλος του δημοσίου παίρνει κατά μ.ο. 1500 ευρώ, τότε εγώ σαν ιδ. υπάλληλος πρέπει να παίρνω 3000ευρώ (at least) για να μπορώ με τους φόρους μου να στηρίξω τους κοντά στο 1Μ δημ. υπαλλήλους στον στενό και ευρύ τομέα, και όλους τους συνταξιούχους...

για να μην πω ότι η ανεργία πρέπει να πέσει και στο 5%

Άντε πάλι τα ίδια, τα μπακαλικομαθηματικά σου είναι λάθος. Απλός λόγος, δεν φορολογούντε μόνο οι Ι.Υ.

Δεν το συνεχίζω, τα έχουμε πει άπειρες φορές. Με χαλάει πάρα πολύ η λογική "Οι δημόσιοι υπάλληλοι στηρίζοντε μονο στους ιδιωτικούς". Όπως σου είπε ο από πάνω, οι δημόσιοι με την σειρά τους πληρώνουν τους Ι.Υ. και κινείται το χρήμα.

Όταν έρχεται κάποιος και κόβει την ροή είτε στους μεν, είτε στους δεν, ή και στους δύο, έχουμε την κοινωνική πάλη που βλέπεις εδώ και 3 χρόνια.

Αν ήταν ποιο βίαια τα πράγματα (1 πακέτο μέτρων, όχι 3 μνημόνια και σταδιακά) θα είχαμε κοινωνικές εκρήξεις και οι κυβερνήσεις θα έπεφταν σαν τις μύγες για αυτό και δεν εγινε έτσι.

------------------------------------------------

Στην Βραζιλία γίνεται της τουτάνας μερικές μέρες τώρα, αλλά δεν υπάρχει πολύ ενημέρωση. Ότι ξέρω είναι από έναν γνωστό μου Βραζιλιάνο εδώ.

Διαμαρτύροντε γιατί δεν θέλουν να γίνει εκεί το World Cup λόγω του τεράστιους κόστους.

Περισσότερα εδώ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZApBgNQgKPU]No, I'm not going to the world cup. - YouTube[/ame]

όσων αφορά τις διαδηλώσεις λίγα πραγματάκια εδώ

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι τα ίδια, τα μπακαλικομαθηματικά σου είναι λάθος. Απλός λόγος, δεν φορολογούντε μόνο οι Ι.Υ.

Δεν το συνεχίζω, τα έχουμε πει άπειρες φορές. Με χαλάει πάρα πολύ η λογική "Οι δημόσιοι υπάλληλοι στηρίζοντε μονο στους ιδιωτικούς". Όπως σου είπε ο από πάνω, οι δημόσιοι με την σειρά τους πληρώνουν τους Ι.Υ. και κινείται το χρήμα.

Όταν έρχεται κάποιος και κόβει την ροή είτε στους μεν, είτε στους δεν, ή και στους δύο, έχουμε την κοινωνική πάλη που βλέπεις εδώ και 3 χρόνια.

Αν ήταν ποιο βίαια τα πράγματα (1 πακέτο μέτρων, όχι 3 μνημόνια και σταδιακά) θα είχαμε κοινωνικές εκρήξεις και οι κυβερνήσεις θα έπεφταν σαν τις μύγες για αυτό και δεν εγινε έτσι.

μπακάλης είσαι και φαίνεσαι! :D:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μη παριστάνω ότι είμαι εντελώς στην απέξω. Ο πατέρας μου έφτασε μέχρι εργοδηγός στη ΔΕΗ και επιανε τα clophen χωρίς προστασία, είχε εμπλακεί σε επικίνδυνες καταστάσεις, ευχόταν να καταφέρνει να ανανεώνει τις συμβάσεις όταν πρωτομπήκε και στο τέλος έφτασε να παρακαλάει τα κομματόσκυλα να μένουν για δουλειά ενώ αυτοί "διέταζαν" να τους κοτσάρει συνδικαλιστική άδεια. Μη σου πω τι του απαντούσαν όταν τους απειλούσε γτ θα πάρω κάρτα... Να σου πω και κάτι αστείο, επισκεύαζε μετασχηματιστές που στέλναμε δωρέαν για την ανάπτυξη του δικτύου της Αλβανίας οπότε το έργο... εκφραζόταν σε μεταφορά ενέργειας.:jump1: Αν θυμάμαι καλά πέρυσι κοβόταν το ρεύμα σε περιοχές με έντονο το ελληνικό στοιχείο...

Υ.Γ. Δε διαφωνώ με αυτά που συμπληρώνεις.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Στην Βραζιλία γίνεται της τουτάνας μερικές μέρες τώρα, αλλά δεν υπάρχει πολύ ενημέρωση. Ότι ξέρω είναι από έναν γνωστό μου Βραζιλιάνο εδώ.

Διαμαρτύροντε γιατί δεν θέλουν να γίνει εκεί το World Cup λόγω του τεράστιους κόστους.

Περισσότερα εδώ

όσων αφορά τις διαδηλώσεις λίγα πραγματάκια εδώ

γιατί μου θυμίζει έντονα την Ελλάδα του 2000-2004 (τρελό κόστος ολυμπιακών) :hmm:

Also, μπορεί να είναι ισχυρή οικονομία (μέσα στις 10 πρώτες αν δεν κάνω λάθος)...αλλά το εισόδημα κατά κεφαλή το ξέρει κανείς?

http://www.marketoracle.co.uk/images/2010/Jan/world-economies-gdp-per-capita-2008.gif

http://data.worldbank.org/country/brazil

άρα οι άνθρωποι είναι δυστυχισμένοι...so simple...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

A! μιας και το ανέφερες. Άραγε τι λέγανε οι υπάλληλοι της ΕΡΤ για τους δασκάλους; Ότι καταστρέφουν την ψυχολογία των παιδιών;

Σωστό, με τη διαφορά όμως ότι τα κομματόσκυλα ήταν που έκαναν κουμάντο πριν ένα μήνα. Όσοι πραγματικοί δημοσιογράφοι έχουν περάσει από την ερτ που δεν φοβόντουσαν να μιλήσουν (Αρβανίτης για παράδειγμα) τους έδιωξαν. Τώρα που δεν είχαν τους χάρους πάνω από το κεφάλι τους μια χαρά δημοσιογραφία έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος που συνεισφέρουν οι δημ. υπάλληλλοι στην οικονομία είναι ότι ανακυκλώνουν το χρήμα που παίρνουν από τους μισθούς τους και αγοράζουν ρούχα, πηγαίνουν σε ταβέρνες και γενικότερα καταναλώνουν...

Λίγοι είναι αυτοί που παράγουν έργο και προσφέρουν έσοδα στο κράτος πουλώντας κάτι...

το NOVA έχει έναν δανεισμό 200Μ που δεν μπορεί να ξεχρεώσει με τίποτα για αυτό και σε έχει λυσάξει στην επανάληψη, για αυτό τώρα ζητάει 29€ το μήνα για τηλεφωνία-ιντερνετ-δορυφορική. Για αυτό και θα κλείσει σε λίγο καιρό (μάλλον θα γίνει ότι με την wind).

Εννοείτε ότι είναι γμτα να απολύσεις 300.000 από τους δημοσίους υπαλλήλους, αλλά η χωρά κατά την γνώμη μου μπορεί με 300.000 σύνολο...Όπου το κράτος είναι μικρότερο η ανεργία είναι και αυτή μικρότερη. Στην ευρώπη που τα έξοδα επι ποσοστού του ΑΕΠ για το κράτος είναι μεγαλύτερα από USA και Ιαπωνία, έχουν διψήφιο ποσοστό σε ανεργία, ενώ εκεί μονοψήφιο...

πάντα φιλικά ;)

edit: άσε που ΝΟΒΑ ΑΝ ΘΕΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ....ΕΡΤ πληρώνεις με το έτσι θέλω και ας δεν βλέπεις...

Με 300.000 δημ. υπαλλήλους το Ελληνικό κράτος δεν θα άνοιγε καν τις δημόσιες υπηρεσίες, είναι αδύνατο να εξαφανίσεις δεκαετίες γραφειοκρατίας σε μια μέρα/μια βδομάδα/ένα μήνα/ένα χρόνο επειδή το πήρες απλά απόφαση. Επίσης δεν θεωρώ ότι πραγματικά πιστεύεις ότι ένας Δ.Υ. οφείλει να πουλάει κάτι και να παράξει κέρδος - οφείλει όμως με το έργο του να ελαχιστοποιεί το κόστος διαβίωσης των πολιτών με την εργασία του.

Για τις συγκρίσεις Δ.Υ. και Ι.Υ. με 1.500 και 3.000€ υποθέτω ότι απλά έκανες πλάκα. Αν το πιάσουμε σοβαρά, ξέρω Ι.Υ. που και τώρα παίρνουν 2.000 και δηλώνουν βασικό, για να γλιτώνει εισφορές ο εργοδότης και φόρους οι ίδιοι. Ποιος πληρώνει ποιον σε αυτή την περίπτωση? Μήπως ο Ι.Υ. δεν χρησιμοποιεί δρόμους, νοσοκομεία κλπ?

Τα περί Ευρώπης και Αμερικής πάλι είναι μήλα/πορτοκάλια. Εγώ μπορώ να σου πω ότι η Αμερική έχει περισσότερους μαύρους στο γενικό πληθυσμό και μονοψήφιο ποσοστό ανεργίας, αυτό σημαίνει ότι αν φέρουμε περισσότερους μαύρους στην Ευρώπη θα ελαττώσουμε την ανεργία?

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η αναποτελεσματικότητα και η διαφθορά (προσθέστε έλλειψη δικαιοσύνης, αξιοκρατίας κλπ) - όλα διαφορετικές λέξεις για το ίδιο πρόβλημα. Δεν φταίνε ούτε οι Δ.Υ. ούτε οι Ι.Υ. - ο καθένας δοθείσης της ευκαιρίας θα κάνει ότι καλύτερο για την πάρτη του σε ένα στρεβλό και άναρχο περιβάλλον.

Ευθύνη του κράτους είναι να διορθώσει τα λάθη που προάγουν αυτά τα προβλήματα. Ευθύνη των πολιτών είναι να φτιάξουν ένα κράτος που θα θέλει και να μπορεί να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.