Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν είναι το ίδιο να ταλαιπωρηθούν τα παιδιά πάνω στις εξετάσεις και να τα επιβαρύνεις με επιπλέον άγχος και ζέστη, από το να χάσουν μερικές ώρες το Σεπτέμβρη...

ωραία, η απεργία είναι δεδομένη λοιπόν. Δεν τρέφω καμμια αγάπη για τους απεργούντες εκπαιδευτικούς

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι, αυτή η είδηση δημοσιεύθηκε στο lab?

ωραία, η απεργία είναι δεδομένη λοιπόν. Δεν τρέφω καμμια αγάπη για τους απεργούντες εκπαιδευτικούς

Η εκτίμηση μου με τα δεδομένα που έχω - μου δίνουν (όχι τα ΜΜΕ αλλά κάποια αντι-επιχειρήματα στο άλλο thread) είναι ότι μάλλον υποκινούνται για να δημιουργήσουν χάος (και ρίχνουν το μπαλάκι στη κυβέρνηση). Είναι πολύ κρίμα πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Απόφαση της κυβέρνησης ήταν να ανοίξει τώρα το θέμα. Πολιτικά παιχνίδια είναι και τίποτα παραπάνω.

Να μου επιτρέψεις να ρωτήσω. Τι διαφορά θα είχε αν την απεργία την έκαναν σεπτέμβριο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Τότε γιατί δε τα φέρναν μετά τις πανελλήνιες;

Αυτό θα έπρεπε. Πρόσεξε όμως γιατί εγώ δεν υποστηρίζω τη κυβέρνηση. Απλά είμαι κατά της απεργίας. Αν είναι να εφαρμοστούν ούτως ή άλλως, τότε ποιος ο λόγος να δημιουργούν πρόβλημα σε τόσες χιλιάδες νέους?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι με τους καθηγητές αλλά με τον κοινό νου. Δε γίνεται από κανέναν μόνο να ζητάς και να μην δίνεις τίποτα. Θες +2 ώρες και κινητικότητα; Δώσε μάναμου 1.500 € το μήνα ή δώσε παροχές που έχουν και οι στρατιωτικοί και γύρνα τους σβούρα στην Ελλάδα.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ο καιροσκοπισμός της κυβέρνησης που παίζει βρώμικα για να περάσει αυτά που θέλει χρησιμοποιώντας το κοινό αίσθημα υπέρ της, πράγμα που δεν δικαιούται να το κάνει, γιατί δεν το έχει κερδίσει με τα έργα της.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλετε να το καταλάβετε... Σκοπός της κυβέρνησης, πέραν του να μας εξευτελίσει για να βγάλει περισσότερα χρήματα από εμάς, είναι να μας διασπάει σε ομάδες, ώστε να χάνουμε τη δύναμή μας και να μη μπορούμε να αντισταθούμε. Κάθε φορά χτυπάει κι από μια μικρή ομάδα κατά τέτοιο τρόπο που όλοι οι άλλοι είναι εναντίον της. One step at a time. Απλό. Δουλεύει εδώ και χιλιάδες χρόνια. Όταν αύριο χτυπήσει κι εσάς, που κάθεστε τώρα ασφαλείς στη θεσούλα σας, τότε θα ζητάτε κι εσείς υποστήριξη από τους άλλους, αλλά θα σας γυρνάνε την πλάτη. Σας έχουν πείσει ότι εσείς φταίτε για όλα. Αυτοί που έχουν καταληστέψει τον κόσμο, που χρόνια τώρα αλωνίζουν ελεύθεροι και τα έχουν κάνει π@τάνα όλα, θέλουν να πιστέψετε ότι εσείς φταίτε, είτε ενεργητικά, είτε παθητικά. Ξυπνήστε.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι με τους καθηγητές αλλά με τον κοινό νου. Δε γίνεται από κανέναν μόνο να ζητάς και να μην δίνεις τίποτα. Θες +2 ώρες και κινητικότητα; Δώσε μάναμου 1.500 € το μήνα ή δώσε παροχές που έχουν και οι στρατιωτικοί και γύρνα τους σβούρα στην Ελλάδα.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ο καιροσκοπισμός της κυβέρνησης που παίζει βρώμικα για να περάσει αυτά που θέλει χρησιμοποιώντας το κοινό αίσθημα υπέρ της, πράγμα που δεν δικαιούται να το κάνει, γιατί δεν το έχει κερδίσει με τα έργα της.

Συμφωνώ. Παράλληλα η κυβέρνηση έχει ένα πολύ δυνατό χαρτί: "Σας διορίζω...."

Link to comment
Share on other sites

Διορισμός σημαίνει κάτι πάγιο και αμετάκλητο. Τώρα άμα σου λέει "Αν δε πας στο π@τσακούμπι με 3.60 χωρίς καμμία βοήθεια από εμένα, τότε θα σε απολύσω" ο διορισμός έχει την ίδια ισχύ με το να πας ναυαγοσώστης σε παραλία του ΕΟΤ

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνήστε.

Κάνε την αρχή please γιατί πιστεύω ότι έχεις πολωθεί και έτσι δεν πρόκειται να ξαναφιερώσω χρόνο για να απαντήσω. Έχω πιο ευχάριστους τρόπους να τον σπαταλήσω.

Διορισμός σημαίνει κάτι πάγιο και αμετάκλητο. Τώρα άμα σου λέει "Αν δε πας στο π@τσακούμπι με 3.60 χωρίς καμμία βοήθεια από εμένα, τότε θα σε απολύσω" ο διορισμός έχει την ίδια ισχύ με το να πας ναυαγοσώστης σε παραλία του ΕΟΤ

Ναι αλλά μιλούσα μεταφορικά και υποθέτω κατάλαβες το point μου :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έπρεπε. Πρόσεξε όμως γιατί εγώ δεν υποστηρίζω τη κυβέρνηση. Απλά είμαι κατά της απεργίας. Αν είναι να εφαρμοστούν ούτως ή άλλως, τότε ποιος ο λόγος να δημιουργούν πρόβλημα σε τόσες χιλιάδες νέους?

Δεν μπορείς να μην υποστηρίζεις (εδώ) την κυβέρνηση και ταυτόχρονα να είσαι κατά της απεργίας.

Όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι του post σου, ποιος ο λόγος να υπάρχει ο θεσμός της απεργίας; Έτσι και αλλιώς στο τέλος τα μέτρα εφαρμόζονται. Με ή χωρίς επιστράτευση. Και πάντα κάποιοι θα θίγονται από μια απεργία. Αν π.χ. αποφασίσει μαζικές απολύσεις στην ΔΕΗ η κυβέρνηση εν μέσω καύσωνα, ο κόσμος δεν θα σκεφτεί πρωτίστως το air condition και τους ηλικιωμένους που θα κινδυνεύουν από τον καύσωνα; Τους επαγγελματίες που θα καταστρέφονται βλέποντας τα ψυγεία σβηστά και τα προϊόντα να αλλοιώνονται; Άλλωστε όπως και οι καθηγητές όλη μέρα τα ξύνουνε, έτσι και όλοι οι ΔΕΗτζίδες έχουν κατακλέψει την ΔΕΗ. Παρομοίως το καλοκαίρι είναι καταπληκτική περίοδος να περάσεις ότι γουστάρεις σε θέματα ναυτιλίας. Οι κακοί και πλούσιοι συνδικαλιστές ναυτεργάτες του ΠΑΜΕ θα καταστρέφουν τις όποιες ελπίδες των νησιών να ανακάμψουν λόγω αυξημένης τουριστικής κίνησης και θα στερούν από τους εργαζόμενους ξένοιαστες διακοπές. "Περίμενα 12 μήνες να πάρω την άδεια και κάνουν απεργία;".

Το παιχνίδι ήταν στημένο εξ αρχής. Η κυβέρνηση χρησιμοποιεί τα παιδιά για ασπίδα, τα ίδια παιδιά που άφησε χωρίς βιβλία, που δεν κάλυψε τα κενά καθηγητών, που τα στέλνει ποιο μακριά από το σπίτι τους κλείνοντας σχολικές μονάδες, που τους στέρησε την δυνατότητα για φτηνό(δωρεάν) φροντιστήριο εντός των σχολείων καταργώντας πρόσθετη και ενισχυτική (την οποία ξανά θυμήθηκε ευτυχώς , αν και μόλις πριν 1 μήνα - ξεκίνησαν ενισχυτική τον Απρίλιο με προκηρύξεις στα μουλωχτά όπου η περίοδος αιτήσεων ξεκίναγε Παρασκευή και ολοκληρωνόταν την Δευτέρα!!!).

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, μάλλνο εγώ έχω που δεν πολυβλέπω τηλεόραση έχω καταλάβει λάθος. Όσοι επαναλαμβάνουν αυτό που ακούγεται στις ειδήσεις, ότι η ενδεχόμενη απεργία "παίζει με την υγεία των παιδιών" και άλλα μεγαλόστομα σχόλια, έχουν μιλήσει με κανέναν υποψήφιο; Όλοι όσοι γνωρίζω εγώ εύχονται να πάνε καμιά βδομάδα πίσω οι εξετάσεις (οι οποίες γίνονται ένα μήνα νωρίτερα από ό,τι πριν μερικά χρόνια).

Εγώ δε, που παραδοσιακά απεχθάνομαι όλους τους εργατοπατέρες επαγγελματίες συνδικαλιστές και συχνά καταφέρομαι εναντίον όσων εκβιαστικά κάνουν απεργίες, είμαι βέβαιος ότι σε αυτήν την περίπτωση οι εκπαιδευτικοί έχουν δικαίωμα και υποχρέωση να απεργήσουν.

Δεν έφεραν εκείνοι προς ψήφιση παραμονές εξετάσεων ένα νομοσχέδιο που θα εξαναγκάσει ξανά 12000 εξ αυτών σε ξεσπίτωμα με μισθό από 660€/μήνα (κάπου διάβασα 623€, αλλά δεν ξέρω αν στέκει).

Παρεμπιπτόντως, έχετε αντιληφθεί ότι με την "κινητικότητα" θα καταλήξει πχ ένας παλιότερος φυσικός να κάνει μαθηματικά/φυσική/χημεία για να συμπληρώνει ωράριο την ίδια στιγμή που νεότεροι μαθηματικός-χημικός θα περιφέρονται σε 2-3 σχολεία μέσα στο νομό, ενδεχομένως διδάσκοντας γεωγραφία; Αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης θέλουμε φαίνεται...

Πάντως, επειδή δεν είμαι καθηγητής και δεν έχω παιδιά, το δικό μου μεγάλο πρόβλημα είναι άλλο. Ότι έχουν καταντήσει το Σύνταγμα περιτύλιγμα για σουβλάκια. Οι ίδιοι δικαστικοί που αντισυνταγματικά απεργούσαν επί μήνες αποφάνθηκαν ότι δεν είναι αντισυνταγματικό να βαφτίζεις μια προγραμματισμένη απεργία "έκτακτη φυσική καταστροφή".

Τουλάχιστον επί (αναγνωρισμένης) δικατορίας είχαν αναστείλει 11 άρθρα - συγκεκριμένα και δημόσια. Με τη σημερινή κατάσταση, αγνοείται επιλεκτικά ολόκληρο το Σύνταγμα ανάλογα με την προαίρεση της (δημοκρατικά εκλεγμένης) κυβέρνησης. Τεράστια πρόοδος.

Link to comment
Share on other sites

Ο διορισμός δεν είναι πλέον αυτό που ήταν κάποτε. (εκτός αν δε σε κατάλαβα και εννοείς κάτι άλλο)

Ότι δελεάζουν με διαφορετικές μεθόδους (ο διορισμός ήταν ένα παράδειγμα) για να ξαναβγουν κυβέρνηση/αντιπολίτευση.

Δεν μπορείς να μην υποστηρίζεις (εδώ) την κυβέρνηση και ταυτόχρονα να είσαι κατά της απεργίας.

Οχι δεν υποστηρίζω τη κυβέρνηση αλλά είμαι κατά της απεργίας των εκπαιδευτικών (τα έχω γράψει στο thread της χρεοκοπίας). Είναι τόσο απλό που μερικοί νομίζουν ότι κοιμόμαστε.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλετε να το καταλάβετε... Σκοπός της κυβέρνησης, πέραν του να μας εξευτελίσει για να βγάλει περισσότερα χρήματα από εμάς, είναι να μας διασπάει σε ομάδες, ώστε να χάνουμε τη δύναμή μας και να μη μπορούμε να αντισταθούμε. Κάθε φορά χτυπάει κι από μια μικρή ομάδα κατά τέτοιο τρόπο που όλοι οι άλλοι είναι εναντίον της. One step at a time. Απλό. Δουλεύει εδώ και χιλιάδες χρόνια. Όταν αύριο χτυπήσει κι εσάς, που κάθεστε τώρα ασφαλείς στη θεσούλα σας, τότε θα ζητάτε κι εσείς υποστήριξη από τους άλλους, αλλά θα σας γυρνάνε την πλάτη. Σας έχουν πείσει ότι εσείς φταίτε για όλα. Αυτοί που έχουν καταληστέψει τον κόσμο, που χρόνια τώρα αλωνίζουν ελεύθεροι και τα έχουν κάνει π@τάνα όλα, θέλουν να πιστέψετε ότι εσείς φταίτε, είτε ενεργητικά, είτε παθητικά. Ξυπνήστε.

Ειλικρινά, δεν θα μπορούσε κάποιος να το παραθέσει καλύτερα γιατί έτσι είναι στην πραγματικότητα.

Δυστυχώς ο Νεο-Ελληνας δεν θα αλλάξει νοοτροπία και θα κοιτάει την κούτρα του ,σε αυτό βασίζεται η συγκυβέρνηση και η Ε.Ε και μας αλλάζει τον αδόξαστο.

Παιδεία ΓΙΟ, Υγεία ΓΙΟΚ, κοινωνική μέριμνα ΓΙΟΚ.

Γεννήσου, δούλεψε και ψόφα σαν το σκυλί.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν το φτιάξαμε σωστό για να πάει περίπατο τώρα.

Αλλά συμφωνώ με την απόφασή τους. Κανένας ΚΑΡ****ΠΟΥ**ΑΣ δεν έχει δικαίωμα να παίζει με τις πανελλάδικές αυτών των παιδιών.

Τα 1000 δίκια έχουν, τα έχασαν όλα μαζί.

Το θεωρώ καθαρά εκβιαστικό.

Αηδία

ΑΚΡΙΒΩΣ τους ίδιους χαρακτηρισμούς και εκφράσεις μπορώ να χρησιμοποιήσω εναντίον της κυβέρνησης υπέρ των καθηγητών.

(εκτός των 1000 δίκιων)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.