Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι η έλλειψη τεχνικών μέσων, αλλά η α(νισο)νομία. Εκτός εάν πιστεύεις ότι θα αρχίσουν ξαφνικά να ασχολούνται με τους πραγματικούς φοροδιαφεύοντες - τους οποίους ξέρουν ήδη.

Δεν πιστεύω κάτι τέτοιο όπως και δεν πιστεύω ότι δεν θα συσσωρευτεί ένα σημαντικό ποσό από όλους τους υπόλοιπους που φοροδιαφεύγουν. Για την ανισονομία/ανομία προσωπικά δεν έχω να προτείνω μεθόδους καταπολέμησης τώρα. Εσύ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω κάτι τέτοιο όπως και δεν πιστεύω ότι δεν θα συσσωρευτεί ένα σημαντικό ποσό από όλους τους υπόλοιπους που φοροδιαφεύγουν. Για την ανισονομία/ανομία προσωπικά δεν έχω να προτείνω μεθόδους καταπολέμησης τώρα. Εσύ έχεις?

Έχω. Αλλαγή του συντάγματος με πραγματικό διαχωρισμό των εξουσιών, ώστε όλοι να είναι υπόλογοι για τα κακώς κείμενα. Και μια και αρχίσαμε, πέταμα στα σκουπίδια (συντηρητικά) του 50% των νόμων και αντικατάσταση με απλούστερους, χωρίς φωτογραφικές διατάξεις και πορτοπαράθυρα. Αλλαγή του εκλογικού συστήματος με δικαιότερο που θα εκλέγει πραγματικούς νομθέτες και όχι κόμματα κυβέρνησης.

Μη σου πω ότι τώρα που πήρα φόρα μπαίνω σε πειρασμό να προτείνω και δικαίωμα ψήφου μετά από εξετάσεις ικανότητας :) (Δεν είπα "δεξιότητας" για προφανείς λόγους :jump:)

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα θα επιτύχει τους στόχους για το 2013-14, λέει η Κομισιόν - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

Η Ελλάδα θα επιτύχει τους δημοσιονομικούς της στόχους για το 2013 και το 2014, ωστόσο θα χρειαστεί επιπρόσθετα μέτρα για το 2015 και το 2016, είπε η Κομισιόν.

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Έχω. Αλλαγή του συντάγματος με πραγματικό διαχωρισμό των εξουσιών, ώστε όλοι να είναι υπόλογοι για τα κακώς κείμενα. Και μια και αρχίσαμε, πέταμα στα σκουπίδια (συντηρητικά) του 50% των νόμων και αντικατάσταση με απλούστερους, χωρίς φωτογραφικές διατάξεις και πορτοπαράθυρα. Αλλαγή του εκλογικού συστήματος με δικαιότερο που θα εκλέγει πραγματικούς νομθέτες και όχι κόμματα κυβέρνησης.

Καλό ακούγεται. Συμφωνώ.

Αυτό (αρχικά) σε συνδιασμό με το παραπάνω περί φοροδιαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι η έλλειψη τεχνικών μέσων, αλλά η α(νισο)νομία. Εκτός εάν πιστεύεις ότι θα αρχίσουν ξαφνικά να ασχολούνται με τους πραγματικούς φοροδιαφεύοντες - τους οποίους ξέρουν ήδη.

Na aρχίσουν να ασχολούνται με τους μεγάλους φοροφυγάδες που είναι κολητοί τους επιχειρηματίες που τους χρηματοδοτούν τις προεκλογικές περιόδους για να τους κάνουν ρουσφέτια όταν μπουν στη βουλή.

Link to comment
Share on other sites

Το Σύνταγμα έχει πάει περίπατο εδώ και χρόνια...

Ποτέ δεν το φτιάξαμε σωστό για να πάει περίπατο τώρα.

Αλλά συμφωνώ με την απόφασή τους. Κανένας ΚΑΡ****ΠΟΥ**ΑΣ δεν έχει δικαίωμα να παίζει με τις πανελλάδικές αυτών των παιδιών.

Τα 1000 δίκια έχουν, τα έχασαν όλα μαζί.

Το θεωρώ καθαρά εκβιαστικό.

Αηδία

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν το φτιάξαμε σωστό για να πάει περίπατο τώρα.

Αλλά συμφωνώ με την απόφασή τους. Κανένας ΚΑΡ****ΠΟΥ**ΑΣ δεν έχει δικαίωμα να παίζει με τις πανελλάδικές αυτών των παιδιών.

Τα 1000 δίκια έχουν, τα έχασαν όλα μαζί.

Το θεωρώ καθαρά εκβιαστικό.

Αηδία

Τα έγραψα στο άλλο θέμα, βαριέμαι να τα γράφω πάλι. Η κυβέρνηση εκβιάζει καταστάσεις, όχι οι καθηγητές. ΚΑΝΕΙΣ δε μου έχει απαντήσει υπεύθυνα γιατί δεν ανακοίνωσαν τα μέτρα, ΜΕΤΑ τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα στο άλλο θέμα, βαριέμαι να τα γράφω πάλι. Η κυβέρνηση εκβιάζει καταστάσεις, όχι οι καθηγητές. ΚΑΝΕΙΣ δε μου έχει απαντήσει υπεύθυνα γιατί δεν ανακοίνωσαν τα μέτρα, ΜΕΤΑ τις εξετάσεις.

Και μετά να το κάνανε οι απεργίες θα πηγαίνανε προς Σεπτέμβρη πλευρά, δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά να το κάνανε οι απεργίες θα πηγαίνανε προς Σεπτέμβρη πλευρά, δεν αλλάζει κάτι.

Δεν είναι το ίδιο να ταλαιπωρηθούν τα παιδιά πάνω στις εξετάσεις και να τα επιβαρύνεις με επιπλέον άγχος και ζέστη, από το να χάσουν μερικές ώρες το Σεπτέμβρη...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.