Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] είναι απλά αστεία δημοσκόπηση

Κατεύθυνση της χώρας : Σε λάθος 76%

Αρκεί να έχεις μάτια και αυτιά

Αίσθημα σιγουριάς για το μέλλον: καθόλου σίγουρος 68%

δες ειδήσεις στην ελλ. tv και θα βλέπεις εφιάλτες για μήνες

Εικόνα κομμάτων:

Ποιο από τα 6-7 πρώτα δεν δεν ανήκει στα 3-4 μαγαζιά που κάνουν κουμάντα?

(το αστειότερο ερώτημα όλων)

Προτάσεις εξόδου από την κρίση: Να καταργηθούν τα μνημόνια και να φτιαχτεί σχέδιο οικονομικής & παραγωγικής ανασυγκρότησης : 60%

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: να συμπληρώσω εδώ, "επάνοδο της ΑΕΚ στην μεγάλη κατηγορία άμεσα", "επιστροφή των μαρμάρων", "εξω η ελλάδα πό το νατο", "μην πατάτε το γρασίδι, καπνίστε το"

Link to comment
Share on other sites

μήπως και ο υπουργός τους που κρύβει στοιχεία;

Κρύβει; Μην ξεχνάμε ότι η Αργεντινή ήταν από τα πρώτα πειράματα του ΔΝΤ κι απέτυχε. Επειδή πήγε ο αδερφός μου το καλοκαίρι, ζούνε πολύ καλύτερα από εμάς. Τώρα αν λέει ψέμματα, δεν ισχύουν, αν, αν, αν, λίγο με νοιάζει. Για εμένα πρέπει να καταρρεύσει το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα, το οποίο θα γίνει μόλις ωριμάσει κάτι άλλο. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Κρύβει; Μην ξεχνάμε ότι η Αργεντινή ήταν από τα πρώτα πειράματα του ΔΝΤ κι απέτυχε. Επειδή πήγε ο αδερφός μου το καλοκαίρι, ζούνε πολύ καλύτερα από εμάς. Τώρα αν λέει ψέμματα, δεν ισχύουν, αν, αν, αν, λίγο με νοιάζει. Για εμένα πρέπει να καταρρεύσει το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα, το οποίο θα γίνει μόλις ωριμάσει κάτι άλλο. Υπομονή.

ότι πρέπει να τιμωρηθεί το τραπεζικό σύστημα είναι γνωστό και συμφωνώ. Να καταρεύσει δεν θα το ήθελα γιατί θα καταρεύσουν και άλλα πολλά μαζί..

Το ότι λέει ψέμματα και κρύβει στοιχεία σημαίνει ότι η Αργεντίνικη οικονομία πάει από το κακό στο χειρότερο (ή τουλάχιστον κάτι κρύβουν, πιθανόν το 20% πληθωρισμού που εκτιμεί το ΔΝΤ). Αν ισχύει αυτό όλα αυτά που έχει πει οΤσιπράκος (που τα έχει πάρει πίσω βέβαια με τις κωλοτούμπες του) πάνε περίπατο...

Τέλοσπάντων...Η δημοσιογράφος έκανε την τύχη της με την συνεντευξη...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κρύβει; Μην ξεχνάμε ότι η Αργεντινή ήταν από τα πρώτα πειράματα του ΔΝΤ κι απέτυχε. Επειδή πήγε ο αδερφός μου το καλοκαίρι, ζούνε πολύ καλύτερα από εμάς. Τώρα αν λέει ψέμματα, δεν ισχύουν, αν, αν, αν, λίγο με νοιάζει. Για εμένα πρέπει να καταρρεύσει το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα, το οποίο θα γίνει μόλις ωριμάσει κάτι άλλο. Υπομονή.

ΔΝΤ: Η βιομηχανία της συγγνώμης

Φανταστείτε έναν μάγειρα ο οποίος όποτε μπαίνει στην κουζίνα ακολουθεί κατά γράμμα μια αποδεδειγμένα αποτυχημένη συνταγή. Οι πελάτες του υποφέρουν από διάρροια και ορισμένοι πεθαίνουν. Αυτός, κάθε φορά, βγάζει μια ανακοίνωση στην οποία αναφέρει τα λάθη της συνταγής του, ζητά ταπεινά συγγνώμη και ξαναμπαίνει στην κουζίνα για να προετοιμάσει ένα ακόμη θανατηφόρο γεύμα.

Παλαιότερα με εκθέσεις του το ταμείο είχε περιγράψει ένα προς ένα τα λάθη που πραγματοποίησε στην περίπτωση της Αργεντινής, οδηγώντας τη χώρα στην οικονομική κατάρρευση. Πρόκειται για τα ίδια ακριβώς «λάθη» τα οποία επιβλήθηκαν και στην Ελλάδα με την πολιτική λιτότητας, την άρνηση να προχωρήσει η χώρα σε στάση πληρωμών και την εμμονή σε μια νομισματική ένωση η οποία είχε σχεδόν πανομοιότυπα αποτελέσματα με την πρόσδεση του αργεντίνικου πέσο στο αμερικανικό δολάριο.

Δυο είναι τα μεγάλα ανομολόγητα μυστικά των βαρύγδουπων mea culpa του ΔΝΤ. Καταρχάς, δεν στοιχίζουν τίποτα. Το να αναφωνήσεις «ουπς» αφού έχεις μειώσει το προσδόκιμο ζωής εκατομμυρίων ανθρώπων κατά δέκα χρόνια, όπως συνέβη στη Ρωσία, έχεις οδηγήσει χιλιάδες στην αυτοκτονία, όπως στην Ελλάδα, έχεις στείλει εκατοντάδες παιδιά στην επαιτεία, όπως στην Αργεντινή και δεκάδες γυναίκες στην πορνεία, όπως στη Ρουμανία δεν συνιστά ειλικρινή συγγνώμη. Στην πραγματικότητα είναι σαν να φτύνεις τα θύματά σου καταπρόσωπο δηλώνοντάς τους ευγενικά ότι είχαν την ατυχία να βρεθούν στο διάβα της κρεατομηχανής σου.

Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ήταν η περίπτωση της Τουρκίας η γεωπολιτική σημασία της οποίας δεν επέτρεπε στην Ουάσιγκτον να τη θυσιάσει στο βωμό του άμεσου τραπεζικού κέρδους. «Την Τουρκία δεν την αντιμετωπίσαμε ποτέ με αμιγώς οικονομικά κριτήρια», μου είχε εκμυστηρευτεί πριν από χρόνια Έλληνας οικονομολόγος που βρέθηκε για χρόνια στο στρατηγείο του ΔΝΤ δίπλα σε ανώτατα στελέχη. Ήταν η εποχή λίγο μετά την οικονομική κρίση του 2001, όταν το ΔΝΤ και η Παγκόσμια Τράπεζα προσέφεραν απλόχερα 20 δις δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

Κατάθλιψη, αυτοκτονίες και λοιμώδη νοσήματα έφερε η οικονομική κρίση - Υγεία - Ειδήσεις - Διάφορα - in.gr

Στην Ελλάδα, μετά τις περικοπές στον προϋπολογισμό για την πρόληψη του ιού HIV, παρατηρήθηκε αύξηση στα ποσοστά του AIDS, κατά περισσότερο από 200% από το 2011.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.