Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

παίζει με ρεύματα ο οδηγός του μετρό ; τα θες και τα λες ;

Μήπως να πάρουν και οι οδηγοί του ΟΣΕ κανα επίδομμα για τα τρένα που καινε πετρελαιο ;

Ο "εργαζόμενος", όχι ο οδηγός. Εργαζόμενοι δεν είναι μόνοι οι οδηγοί, αλλά και αυτοί που συντηρούν το δίκτυο..

Link to comment
Share on other sites

Ο "εργαζόμενος", όχι ο οδηγός. Εργαζόμενοι δεν είναι μόνοι οι οδηγοί, αλλά και αυτοί που συντηρούν το δίκτυο..

μη τα πεις πουθενά παραέξω αυτά γιατι θα σε πάρουν με τις πέτρες.

Εκτός κι αν στο κόμμα σου έχετε τους υπέρ επιστήμονες που σας είπαν ότι η όποια συντηρηση (ακομη και στους πριζοδιακόπτες του σπιτιού) γινεται υπό τάση...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ο ναύαρχος δε θαλασσοπνίγεται μέχρι να φτάσει να γίνει ναύαρχος :p

Αν θαλασσοπνίγεται με το να κόβει βόλτες στο Αιγαίο με το πλοίο του και να χαζευει τα radar πάω πάσο..

Link to comment
Share on other sites

Πολέμησε? Νίκησε κάποια μάχη? Οδήγησε τα Τουρκικά πλοία σε άτακτη φυγή? Αν όχι, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρεί τον εαυτό του τόσο πολύ καλύτερο από οποιονδήποτε εδώ μέσα.

Να ρωτήσω (δεν το ξέρω) πως ανεβαίνει κάποιος στην ιεραρχία του στρατού;

Link to comment
Share on other sites

8QfN4.gif

Ο καλός στρατιωτικός δεν είναι αυτός που κερδίζει στο πόλεμο αλλά αυτός που έχει την σύνεση να μην τον προκαλέσει. Και μέχρι να μπεις να θαλασσοπνιγείς και εσύ σε μια βάρκα, καλό είναι να μην μιλάς γιατί όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει να λέει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] θα σου απαντησω πολυ απλά.

''Δεν φοβάμαι ενα στρατό λιονταριών, που διοικούνται απο ενα πρόβατο.

Φοβάμαι ενα στρατό προβάτων, που τα διοικεί ενα λιοντάρι.''

- Μέγας Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός στρατιωτικός δεν είναι αυτός που κερδίζει στο πόλεμο αλλά αυτός που έχει την σύνεση να μην τον προκαλέσει. Και μέχρι να μπεις να θαλασσοπνιγείς και εσύ σε μια βάρκα, καλό είναι να μην μιλάς γιατί όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει να λέει.

Δίκιο έχεις. Αν και οι πόλεμοι μπορεί να ξεκινήσουν και από την πολιτική ηγεσία.. Η επόμενη ερώτηση λοιπόν θα ήταν "Πότε λοιπόν έδειξε σύνεση και δεν προκάλεσε τον πόλεμο", αλλά αυτό προφανώς δεν παίρνει απάντηση..

Ρώτησα πως ανεβαίνει κάποιος στην ιεραρχά, γιατί αν αυτό που μετράει περισσότερο είναι τα χρόνια προυπηρεσίας, τότε χαίρω πολύ..

[MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] , πότε / πως έδειξε ότι είναι λιοντάρι? Αυτό ρωτάω τόση ώρα. Από την στιγμή που πόλεμος δεν έγινε, δεν ξέρουμε αν ήταν καλός ή κακός στην δουλειά του!

Αν μπω στο ναυτικό, δεν θα σταματήσετε να λέτε ότι μπήκα με βύσμα..

:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καταλαβαίνεις οτι αυτό που λες ειναι σαν να λες "Α, δεν χρειαζόμαστε αντισεισμική προστασία στα κτίρια, αφου δεν εχει κανει σεισμό (ακόμα)."

Εντελώς μα εντελώς τρι-παν-άκυρο. Δεν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις ευσημα σε έναν μηχανικό που θα σχεδιάσει ένα "πολύ καλό" σύστημα αντισεισμικής προστασίας και θα του επιτρέψεις να μιλάει με τουπέ χωρίς να έχει δοκιμαστεί στην πράξη το σύστημα του? Εγώ θα περίμενα να γίνει σεισμός και να δω αν έπεσε το κτήριο του.

Αν γινόταν πόλεμος, και μαμούσε και έδερνε στο Αιγαίο ας έλεγε ότι ήθελε..

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Αν και οι πόλεμοι μπορεί να ξεκινήσουν και από την πολιτική ηγεσία.. Η επόμενη ερώτηση λοιπόν θα ήταν "Πότε λοιπόν έδειξε σύνεση και δεν προκάλεσε τον πόλεμο", αλλά αυτό προφανώς δεν παίρνει απάντηση..

Ρώτησα πως ανεβαίνει κάποιος στην ιεραρχά, γιατί αν αυτό που μετράει περισσότερο είναι τα χρόνια προυπηρεσίας, τότε χαίρω πολύ..

[MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] , πότε / πως έδειξε ότι είναι λιοντάρι? Αυτό ρωτάω τόση ώρα. Από την στιγμή που πόλεμος δεν έγινε, δεν ξέρουμε αν ήταν καλός ή κακός στην δουλειά του!

Αν μπω στο ναυτικό, δεν θα σταματήσετε να λέτε ότι μπήκα με βύσμα..

:hehe::hehe:

Ολα αυτά τα συζήτησες με την τομεάρχη σας επι της εθνικής άμυνας (Δούρου) ή μήπως είσαι μέλος συνιστώσας που ευαγγελίζεται την κατάργηση του στρατού, της αστυνομίας, και εν γένει όποιου δεν της κάθεται καλά ??

Αμα πρόκειται για ψήφους πάνε μιά χαρά και τους γλύφουν.

... και επειδή μας τα είπαν και άλλοι:

https://www.youtube.com/watch?v=Mi45zr5Hp30

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά τα συζήτησες με την τομεάρχη σας επι της εθνικής άμυνας (Δούρου) ή μήπως είσαι μέλος συνιστώσας που ευαγγελίζεται την κατάργηση του στρατού, της αστυνομίας, και εν γένει όποιου δεν της κάθεται καλά ??

Αμα πρόκειται για ψήφους πάνε μιά χαρά και τους γλύφουν.

... και επειδή μας τα είπαν και άλλοι:

https://www.youtube.com/watch?v=Mi45zr5Hp30

Είμαι αρκετά χιλιόμετρα μακριά για να κάνω οποιαδήποτε πολιτική συζήτηση με οποιονδήποτε. Δικές μου απόψεις είναι, εκνευρισμένος με το τουπέ του αντιναυαρχου..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά χιλιόμετρα μακριά για να κάνω οποιαδήποτε πολιτική συζήτηση με οποιονδήποτε. Δικές μου απόψεις είναι, εκνευρισμένος με το τουπέ του αντιναυαρχου..

Δικαίωμά του είναι. Θα έιναι επίσης και δικό σου όταν μετά απο 35 χρόνια δουλειάς, σου κουνάει ο κάθε μπαγλαμάς το δάχτυλο

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και τι να αφήσω. Τη γνώμη μου για το ντηφές-νετ την έχω ξαναπεί, αλλά αυτήν την επιστολή τη βρήκα αξιοπρεπέστατη και απόλυτα δικαιολογημένη. Σε κανένα σημείο δεν κατάλαβα να επαίρεται ο απόστρατος ανώτατος αξιωματικός (βλ συνταξιούχος γενικός διευθυντής το αντίστοιχο σε πολιτική υπηρεσία) ότι οι στρατιωτικοί αξίζουν περισσότερο από τον υπόλοιπο κοσμάκη. Το αντίθετο, για τον γενικότερο εξευτελισμό και την απάθεια των πολιτικών προϊσταμένων του μιλάει.

Καταλαβαίνω ότι στην κοσμοθεωρία κάποιων δε χωράει ο στρατός και δείχνω κατανόηση. Πρώτος εγώ θεωρώ παράλογα τα δισεκατομμύρια που έχουν ξοδευτεί από όσους στηλιτεύει η επιστολή. Αλλά όχι να φτάσουμε στο σημείο να θεωρούμε ότι είναι πιο επικίνδυνη η δουλειά του οδηγού μετρό ή του ηλεκτρολόγου.

Σου θυμίζω τι συμβαίνει όταν οι στρατιωτικοί δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (ένα από πολλά, απλά μου ήρθε πρώτο):

25 soldiers were killed in the military armory exploded in Turkey / Turkey News

Όμοια, θα είδες σε άλλο θέμα το θρησκευόμενο χειριστή όλμου που πήρε το εξπρές για να συναντήσει τον προφήτη. Δεν είναι τυχαία αυτά. Η δουλειά αρκετών στρατιωτικών είναι να ασχολούνται καθημερινά με πράγματα που είναι σχεδιασμένα να αφαιρούν ζωές. Όσοι δεν αναλώνονται να πυροβολούν κατσίκες από τα περιπολικά τους το αντιλαμβάνονται.

Το ίδιο και όσοι έχουν υπηρετήσει έστω την υποχρεωτική θητεία. Ακόμη κι εκεί αρκεί ένας ηλίθιος στο πεδίο βολής για να γίνει εκατόμβη και η δουλειά κάποιων είναι να αποφευχθεί, σε πείσμα όλων των ηλιθίων.

Αλίμονο αν φτάσαμε σε επίπεδο φαιδρότητας να ζητάμε να δοκιμαστούν οι αξιωματικοί στο πόλεμο για να δούμε τι αξίζουν. Έναν τέτοιο "δοκιμασμένο" και "επιτυχημένο" (πλην φασίστα) τον έψαχνες προχτές για να κατουρήσεις στον τάφο του (ή ο σκύλος σου, δε θυμάμαι). Μονά-ζυγά δικά μας δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια από την άλλη, για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, όταν αυτοί ήταν ενεργοί, τα γραφεία και τους υπολογιστές τους άλλαζαν κάθε έξι μήνες γιατί "είχαν μείνει λεφτά από τον προϋπολογισμό και θα πήγαιναν χαμένα".

Βέβαια μιλάμε για μια περίοδο που το κοντέρ της σπατάλης είχε χτυπήσει κόκκινο και ήταν στην ουσία ο πρόδρομος της κατάστασης που ζούμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια από την άλλη, για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, όταν αυτοί ήταν ενεργοί, τα γραφεία και τους υπολογιστές τους άλλαζαν κάθε έξι μήνες γιατί "είχαν μείνει λεφτά από τον προϋπολογισμό και θα πήγαιναν χαμένα".

Βέβαια μιλάμε για μια περίοδο που το κοντέρ της σπατάλης είχε χτυπήσει κόκκινο και ήταν στην ουσία ο πρόδρομος της κατάστασης που ζούμε τώρα.

Καλά, όταν εγώ είπα ότι ξυνόταν, εσύ δεν μου είπες ότι θαλασσοδερνόταν? Τώρα μου λες ότι.. θαλασσοδερνόταν σε γραφείο με PC? :confused:

Δεν είμαι ο διάβολος! Αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτιμώ την εργασία του αλλά επικρίνω την αλόγιστη χρήση κυβερνητικών πόρων για περιττές πολυτέλειες. Όχι μόνο από αυτούς, από όλους. Απλά έβαλα και άλλες παραμέτρους στην εξίσωση "γιατί είμαστε εδώ τώρα και ποιος φταίει"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.