Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Ναι, από την Χ.Α. , που θα κατέληγε σε πογκρομ εναντίον μεταναστών, μαχαιρωμάτων κτλ.

Θέλεις να δεις τα στοιχεία της αστυνομίας να δεις πόσες δεκάδες περιστατικά (δολοφονίες μόνο) υπάρχουν και δε γίνεται τίποτα; Ούτε που ακούγονται. Στην πολυκατοικία μας και μόνο, Πετράλωνα επίσης, 500μ από το περιστατικό, δεν είχαμε δολοφονία, αλλά είχαμε 3 περιστατικά σε 6 μήνες. Έσπασαν το αμάξι μας για να πάρουν ένα σταυρουδάκι των 2€. Έσπασαν την μπαγκαζιέρα από μηχανάκι για να πάρουν κράνος και κάτι εργαλεία. Χτύπησαν μια επισκέπτη την ώρα που περίμενε να της ανοίξουν και της πήραν την τσάντα. Σύμφωνα με μάρτυρες και οι 3 ήταν "μαυριδεροί αλλοδαποί, Πακιστανοί ή κάτι τέτοιο" (από τις αναφορές τις αστυνομίας αυτά)

Συνέχιζε να τους υποστηρίζεις, μέχρι να σου τύχει κι εσένα στο στενό σου περιβάλλον και θα αλλάξεις γνώμη.

Δε μου λες, στην Ολλανδία που είσαι, πόσοι Έλληνες δολοφονούν μέρα μεσημέρι για μια κάμερα, ή για 100€ ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να δεις τα στοιχεία της αστυνομίας να δεις πόσες δεκάδες περιστατικά (δολοφονίες μόνο) υπάρχουν και δε γίνεται τίποτα; Ούτε που ακούγονται. Στην πολυκατοικία μας και μόνο, Πετράλωνα επίσης, 500μ από το περιστατικό, δεν είχαμε δολοφονία, αλλά είχαμε 3 περιστατικά σε 6 μήνες. Έσπασαν το αμάξι μας για να πάρουν ένα σταυρουδάκι των 2€. Έσπασαν την μπαγκαζιέρα από μηχανάκι για να πάρουν κράνος και κάτι εργαλεία. Χτύπησαν μια επισκέπτη την ώρα που περίμενε να της ανοίξουν και της πήραν την τσάντα. Σύμφωνα με μάρτυρες και οι 3 ήταν "μαυριδεροί αλλοδαποί, Πακιστανοί ή κάτι τέτοιο" (από τις αναφορές τις αστυνομίας αυτά)

Συνέχιζε να τους υποστηρίζεις, μέχρι να σου τύχει κι εσένα στο στενό σου περιβάλλον και θα αλλάξεις γνώμη.

Δε μου λες, στην Ολλανδία που είσαι, πόσοι Έλληνες δολοφονούν μέρα μεσημέρι για μια κάμερα, ή για 100€ ;

Το μόνο που υποστηρίζω είναι το ότι είμαι κατά της Βίας, και σίγουρα κατά της ρατσιστικής βίας. Το ότι σκότωσαν τον άνθρωπο επειδή τους έκλεισε με το ποδήλατο, ηταν ρατσιστική βία και είμαι κατά, αυτά που αναφέρεις, είναι επίσης βία, και είμαι πάλι κατά.

Δεν υποστηρίζω εγκληματίες, και δεν καταλαβαίνω πως σας έχει κολλήσει αυτό.

Εγκληματίες, Έλληνες και ξένους στην φυλακή, τέρμα.

Τις αναφορές θα ήθελα να τις δω όμως, μόνο τις δολοφονίες, όπου ξέρουμε όμως και τους δράστες...

Link to comment
Share on other sites

Τις αναφορές θα ήθελα να τις δω όμως, μόνο τις δολοφονίες, όπου ξέρουμε όμως και τους δράστες...

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο: Στατιστικά στοιχεία εγκληματικότητας για το έτος 2012 - Υπ. Δημόσιας Τάξης & Προστασίας του Πολίτη - Ελληνική Αστυνομία

Ανθρωποκτονίες

τελεσμένα 89

απόπειρες 91

εξιχνιάσεις 129

ημεδαποι 116

αλλοδαποι 77

Πρόσφατα κάποιος είχε κάνει και μια αναγωγή βάσει πληθυσμού. Δηλαδή οι 116 Έλληνες στα 10.000.000 είναι δολοφόνοι, ενώ οι 77 ξένοι στις 700.000 αλλοδαπούς. Βγάλε συμπεράσματα κι εσύ και όλοι αυτοί οι "αντιρατσιστές" που για εμένα οι περισσότεροι είναι ρατσιστές κατά των Ελλήνων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο: Στατιστικά στοιχεία εγκληματικότητας για το έτος 2012 - Υπ. Δημόσιας Τάξης & Προστασίας του Πολίτη - Ελληνική Αστυνομία

Ανθρωποκτονίες

τελεσμένα 89

απόπειρες 91

εξιχνιάσεις 129

ημεδαποι 116

αλλοδαποι 77

Πρόσφατα κάποιος είχε κάνει και μια αναγωγή βάσει πληθυσμού. Δηλαδή οι 116 Έλληνες στα 10.000.000 είναι δολοφόνοι, ενώ οι 77 ξένοι στις 700.000 αλλοδαπούς. Βγάλε συμπεράσματα κι εσύ και όλοι αυτοί οι "αντιρατσιστές" που για εμένα οι περισσότεροι είναι ρατσιστές κατά των Ελλήνων.

Δεν δέχομαι την ορολογία που έβαλα σε bold, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

Όσο για την στατιστική, νομίζω πως είναι λάθος, όχι οι αριθμοί, αλλά το πως μετράνε κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να βγάλεις συμπέρασμα για το ποιος είναι πιο βίαιος ή πιο εγκληματίας (Έλληνες ή Αλλοδαποί) δεν θα πάρεις το δείγμα της Ελλάδος μόνο! Είναι σαν να κάνεις γκάλοπ για το τι θα ψηφίσουμε, έξω από το συνέδριο κάποιου κόμματος.

Αν θέλεις να δεις ποιος είναι πιο βίαιος, θα πάρεις όλο το δείγμα της Ελλάδας, και όλων των χωρών που βλέπεις..

Γιατί το λέω αυτό? Γιατί κατά βάση, ο μη βίαιος αλλοδαπός, ο νοικοκύρης, ή αυτός που δεν μπορεί να γίνει βίαιος λόγο ηλικίας / φύλου, πολύ δύσκολα θα έρθει στην Ελλάδα in the first place!

Να συμφωνήσω ότι υπάρχουν κακοί και καλοί αλλοδαποί, όπως κακοί και καλοί Έλληνες, αλλά αυτό τι σημαίνει? Σκοτώστε τους αλλοδαπούς επειδή εν δυνάμη είναι δολοφόνοι? Δεν νομίζω.

Αυτοί οι ρατσιστές βρήκαν τυχαία έναν αλλοδαπό που τους έκλεισε κατά λάθος τον δρόμο με το ποδήλατο και τον σκότωσαν. Το γεγονός μόνο του είναι καταδικαστέο (ελπίζω) από όλους.

Ήταν όμως ρατσιστές? Ε φυσικά και ήταν, θα σκότωναν εμένα αν τους έκλεινα κατά λάθος με το ποδήλατο? μάλλον όχι. Ότι πάθουν οι δράστες, πρέπει να πάθουν και οι 2 αλλοδαπό που σκότωσαν Έλληνα στο παράδειγμα σου, ή ακόμα καλύτερα, ότι πάθουν οι 2 αλλοδαποί που στο παράδειγμα σου σκότωσαν Έλληνα, πρέπει να πάθουν και οι δράστες σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχομαι την ορολογία που έβαλα σε bold, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

Μετά λύπης μου σε διαβεβαιώ ότι υπάρχει.

Όσο για την στατιστική, νομίζω πως είναι λάθος, όχι οι αριθμοί, αλλά το πως μετράνε κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να βγάλεις συμπέρασμα για το ποιος είναι πιο βίαιος ή πιο εγκληματίας (Έλληνες ή Αλλοδαποί) δεν θα πάρεις το δείγμα της Ελλάδος μόνο!

Δε βγάζω συμπέρασμα ότι ο Χ αλλοδαπός είναι βίαιος. Το συμπέρασμα είναι ότι έρχονται εδώ και παρανομούν γιατί μπορούν. Γενικά στον κόσμο τα περισσότερα εγκλήματα γίνονται από αλλοδαπούς, αφού οι περισσότεροι είναι ήδη παράνομοι όταν πάνε σε μια χώρα. Αυτό τους παρέχει κάλυψη. Δεν υπάρχουν στοιχεία, διευθύνσεις, αποτυπώματα, κλπ, οπότε ξεφεύγουν πιό εύκολα. Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζεις πως οι περισσότερες συλλήψεις για ληστείες πχ, γίνονται γιατί τους βρίσκουν όταν τα ξοδεύουν. Όταν ο αλλοδαπός μπει σε ένα σπίτι, σφάξει τη γιαγιά (χωρίς προσωπικό κίνητρο) και στείλει τα 1000€ που βρήκε κάτω από το μαξιλάρι, χωρίς κανέναν έλεγχο από την (πχ) Western Union για το που τα βρήκε, είναι εύκολο να ξεφύγει.

Αυτοί οι ρατσιστές βρήκαν τυχαία έναν αλλοδαπό που τους έκλεισε κατά λάθος τον δρόμο με το ποδήλατο και τον σκότωσαν. Το γεγονός μόνο του είναι καταδικαστέο (ελπίζω) από όλους.

1000% καταδικαστέο, δεν διαφώνησα ποτέ. Διαφωνώ με το "λαϊκό δικαστήριο" που αποφάσισε κιόλας ότι ήταν ρατσιστικό έγκλημα, καταργώντας το δικαστικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] και προς όσους υποστηρίζουν παρόμοιες αντιλήψεις

Είναι λιγο ασχετο, αλλάθέλω πολύ καιρό να σε ρωτήσω (και όσους έχουν παρόμοιες αντιλήψεις μαζί σου).

Γιατί δεν πήγες εσύ (ή κάποιος από τους ομοϊδεάτες σου, που υποστηρίζετε λαθρομετανάστες, καταλήψεις δημοσίων κτιρίων κλπ) στο Άμστερνταμ (ή όπου είσαι τέλος πάντων) χωρίς χαρτιά σε κάποιο δημόσιο κτίριο ζητώντας από τα εκει ταξικά σου αδέρφια να υπερασπιστούν τα δήθεν δικαιώματα σου, τα οποία όλως τυχαίως προβάλλουν όλοι αυτοί που κουβαλιούνται εδώ πέρα και κάνουν ότι γουστάρουν και εσείς τους χαϊδεύετε τα αυτιά ;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] και προς όσους υποστηρίζουν παρόμοιες αντιλήψεις

Είναι λιγο ασχετο, αλλάθέλω πολύ καιρό να σε ρωτήσω (και όσους έχουν παρόμοιες αντιλήψεις μαζί σου).

Γιατί δεν πήγες εσύ (ή κάποιος από τους ομοϊδεάτες σου, που υποστηρίζετε λαθρομετανάστες, καταλήψεις δημοσίων κτιρίων κλπ) στο Άμστερνταμ (ή όπου είσαι τέλος πάντων) χωρίς χαρτιά σε κάποιο δημόσιο κτίριο ζητώντας από τα εκει ταξικά σου αδέρφια να υπερασπιστούν τα δήθεν δικαιώματα σου, τα οποία όλως τυχαίως προβάλλουν όλοι αυτοί που κουβαλιούνται εδώ πέρα και κάνουν ότι γουστάρουν και εσείς τους χαϊδεύετε τα αυτιά ;

Τι υποστηρίζω πάλι?

Υποστηρίζω τον ανθρωπισμό, και την μη βία (η λέξη αντιβία δεν μου αρέσει), δεν υποστηρίζω τους μετανάστες, αλλά τα ανθρώπινα δικαιώματα τους. Ας τους μαζέψουνε, και ας τους πάνε πίσω στις χώρες του, ΑΛΛΑ σαν ανθρώπους, όχι σαν ζώα.

Καταλήψεις δημοσίων κτηρίων πάλι δεν υποστήριξα ποτέ, οκ, θα υποστήριζα, υπό ΤΕΛΟΙΩΣ διαφορετικές καταστάσεις, από διαφορετικό κόσμο κτλ, αλλά αυτά δεν είναι της στιγμής..

Υποστήριξα ότι δεν μπορείς να τους συλλαμβάνεις για μολότοφ επειδή είχαν μπουκάλια, και για τρομοκράτες επειδή είχαν μάσκες και ξύλα. Ας τους συλλάβουνε για καταληψίες και ας τους κάνουν ότι θέλουν, πάντα όμως στα πλαίσια των νόμων κτλ κτλ..

Και τώρα που ελπίζω ότι το ξεκαθάρισα αυτό, για πες μου για ποια ταξικά αδέλφια μιλάς και τι να παω να κάνω σε κάποιο δημόσιο κτήριο του Amstelveen?

(Είμαι γραμμένος στον δήμο του Amstelveen, μια περιοχή ακριβώς κάτω από το Αμστερνταμ, 5-10 χιλιόμετρα από το κέντρο του Άμστερνταμ)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υποστηρίζετε την ''μη-βια'' οταν σαν συμφέρει όμως. Οταν σφάξανε οι πακιστανοι τον Θ.λαζανα ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΕΔΩ δεν σε ακουσα (και καποιους αλλους επίσης ) να λες να σαπίσουν στην φυλακή . Τωρα ξαφνικά σε έπιασε κρίση απόδοσης δικαιοσύνης , ορισμένοι μου θυμιζετε την παροιμια τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου δικα μου .

Και ερωτω θα σου άρεσε λοιπον τώρα (που οντως πρεπει να τιμωρηθουν) να δηλώνανε 13,5 χρονων :hehe: και οι 2 δράστες και να τους πηγαίναν σε κανενα ξενοδοχείο (απο το οποιο θα την κοπαναγανε κατι μηνες μετα?) ??? η θα ενιωθες αδικημενος σαν πολιτης ???

Link to comment
Share on other sites

Καταλήψεις υπάρχουν άπειρες σε όλη την Ευρώπη. Ειδικά στην Ολλανδία είναι πολύ περισσότερες από την Ελλάδα, από κτίρια μέχρι ολόκληρα χωριά.

εδιτ: δεν ξέρω άμα ισχύει ακόμα, αλλά στην Ολλανδία αν ένα διαμέρισμα ή κτίριο ήταν άδειο για 12 μήνες μπορούσες να το καταλάβεις νόμιμα μέχρι να αποδείξει ο ιδιοκτήτης ότι θα το χρησιμοποίησει (να το νοικιάσει πχ.). άλλοι τόποι άλλοι νομοί βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από darien
Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχομαι την ορολογία που έβαλα σε bold, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

Όσο για την στατιστική, νομίζω πως είναι λάθος, όχι οι αριθμοί, αλλά το πως μετράνε κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να βγάλεις συμπέρασμα για το ποιος είναι πιο βίαιος ή πιο εγκληματίας (Έλληνες ή Αλλοδαποί) δεν θα πάρεις το δείγμα της Ελλάδος μόνο!

Ωραία λογική... αν τα δεδομένα δεν ταιριάζουν με τη θεωρία μας, τα απορρίπτουμε. Κανείς εδώ μέσα δεν ισχυρίστηκε ότι "οι αλλοδαποί είναι εγκληματίες", το οποίο θα ήταν όντως ρατσιστικό, αλλά και ανούσιο, δεδομένου ότι στο εξωτερικό και οι Έλληνες είναι "αλλοδαποί".

Αυτό που λένε (λέμε ενίοτε) είναι ότι οι αλλοδαποί που ζουν στην Ελλάδα είναι πχ 8 φορές πιθανότερο να είναι δράστες ανθρωποκτονίας από τους ημεδαπούς. Για να το πεις αυτό, προφανώς θα πάρεις το δείγμα της Ελλάδας μόνο, γιατί αυτό μόνο μας ενδιαφέρει σε αυτήν την περίπτωση. Για να λύσεις το πρόβλημα, πρέπει πρώτα να το εντοπίσεις, απλά εσύ δε βλέπεις να υπάρχει πρόβλημα.

Και προφανώς δεν είναι διεθνές το πρόβλημα της αυξημένης εγκληματικότητας στην Ελλάδα, ελληνικό είναι.

Για τα προ εξαμήνου νούμερα πιο παραστατικά σε παραπέμπω και στο http://www.thelab.gr/1063316998-post4333.html, αν και βλέπω από τα πιο πρόσφατα ότι η κατάσταση δεν έχει αλλάξει σημαντικά.

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι οι συνθήκες ανέχειας και περιθωριοποίησης στις οποίες ζουν οι παράνομοι μετανάστες στην Ελλάδα προκαλεί αυξημένη εγκληματικότητα, αλλά αυτό δεν τους απαλάσσει από την ενοχή, απλά ενδεχομένως τους δίνει ελαφρυντικά στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν υπηρχε μερα που να μην ειχαμε και μια ειδηση απο τα 787... χμμμ...

787 emergency landing: Japan grounds entire Boeing Dreamliner fleet | Business | guardian.co.uk

Το καλο ειναι οτι το πηραν αποφαση επιτελους για ελεγχους...

Boeing 787 Dreamliner: Μία χώρα μετά την άλλη σβήνει το όνειρο - NEWS247

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και στην Ιρλανδία βίαια περιστατικά...

Funny News Report - Irish Pictorial Weekly - YouTube

youtube comment

OK.For the people that don't realize this is NOT real!!!!!!!!!!!!........Irish Pictorial Weekly is a satirical sketch show. Sorry to disappoint. But as loony as we can be in Ireland. We do not report the news in this fashion.

Με το "not real" εννοεί τον τρόπο παρουσίασης της είδησης ή το περιστατικό?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υποστηρίζετε την ''μη-βια'' οταν σαν συμφέρει όμως. Οταν σφάξανε οι πακιστανοι τον Θ.λαζανα ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΕΔΩ δεν σε ακουσα (και καποιους αλλους επίσης ) να λες να σαπίσουν στην φυλακή . Τωρα ξαφνικά σε έπιασε κρίση απόδοσης δικαιοσύνης , ορισμένοι μου θυμιζετε την παροιμια τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου δικα μου .

Και ερωτω θα σου άρεσε λοιπον τώρα (που οντως πρεπει να τιμωρηθουν) να δηλώνανε 13,5 χρονων :hehe: και οι 2 δράστες και να τους πηγαίναν σε κανενα ξενοδοχείο (απο το οποιο θα την κοπαναγανε κατι μηνες μετα?) ??? η θα ενιωθες αδικημενος σαν πολιτης ???

Αυτή την δουλειά θα κάνω? θα περιμένω να γίνει φόνος για να βγω να πω "καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται"? Πάντα ήμουν κατά της βίας, για τον τύπο που λες, ναι, να τους βρούνε και να σαπίσουν στην φυλακή (ευχαριστημένος τώρα?).

Αυτό που είχα πει τότε, είναι ότι πολύ διάφορα μου είχαν φανεί πολύ παράξενα με την ιστορία τότε. Όχι σαν ελαφρυντικά στους δράστες, απλά, δεν μου είχε φανεί τόσο αθώο και το θύμα.

Για την δευτερη ερώτηση σου, ισχύει ότι απάντησα πιο πάνω, ως εκ τούτου, δεν θα μου άρεσε να το έκαναν, και ούτε γούσταρα που το έκαναν οι μετανάστες.

Καταλήψεις υπάρχουν άπειρες σε όλη την Ευρώπη. Ειδικά στην Ολλανδία είναι πολύ περισσότερες από την Ελλάδα, από κτίρια μέχρι ολόκληρα χωριά.

εδιτ: δεν ξέρω άμα ισχύει ακόμα, αλλά στην Ολλανδία αν ένα διαμέρισμα ή κτίριο ήταν άδειο για 12 μήνες μπορούσες να το καταλάβεις νόμιμα μέχρι να αποδείξει ο ιδιοκτήτης ότι θα το χρησιμοποίησει (να το νοικιάσει πχ.). άλλοι τόποι άλλοι νομοί βέβαια.

Δεν τα ξέρω όλα αυτά... Με την πρώτη ευκαιρία όμως, θα ρωτήσω κάποιον Ολλανδό εδώ και θα απαντήσω :) αν και μάλλον θα αργήσω να βρω χρόνο και Ολλανδό.. :p

Ωραία λογική... αν τα δεδομένα δεν ταιριάζουν με τη θεωρία μας, τα απορρίπτουμε.

Δεν απέρριψα τα δεδομένα, απέρριψα την στατιστική ανάλυση που έγινε από "κάποιον".

Αυτό που λένε (λέμε ενίοτε) είναι ότι οι αλλοδαποί που ζουν στην Ελλάδα είναι πχ 8 φορές πιθανότερο να είναι δράστες ανθρωποκτονίας από τους ημεδαπούς. Για να το πεις αυτό, προφανώς θα πάρεις το δείγμα της Ελλάδας μόνο, γιατί αυτό μόνο μας ενδιαφέρει σε αυτήν την περίπτωση. Για να λύσεις το πρόβλημα, πρέπει πρώτα να το εντοπίσεις, απλά εσύ δε βλέπεις να υπάρχει πρόβλημα.

Μόνο σε εμένα το bold σου ακούγεται κάπως? Είναι σαν αντιμετωπίζεις οποιονδήποτε αλλοδαπό σαν δολοφόνο! Θα έλεγες ποτέ για Έλληνα "Είναι 8 φορές λιγότερο πιθανό να είναι δράστης ανθρωποκτονίας από κάποιον αλλοδαπό"?

Το πρόβλημα το βλέπω, την λύση δεν την βλέπω στην βία όμως.

Και προφανώς δεν είναι διεθνές το πρόβλημα της αυξημένης εγκληματικότητας στην Ελλάδα, ελληνικό είναι.

Να 'ναι καλά το ΔΝΤ για αυτό...

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι οι συνθήκες ανέχειας και περιθωριοποίησης στις οποίες ζουν οι παράνομοι μετανάστες στην Ελλάδα προκαλεί αυξημένη εγκληματικότητα, αλλά αυτό δεν τους απαλάσσει από την ενοχή, απλά ενδεχομένως τους δίνει ελαφρυντικά στο δικαστήριο.

Συμφωνούμε σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως πας θα πάρεις μεταπτυχιακό στα σεντόνια, ήθελες και εξωτερικό τρομάρα σου :p

Το παράδοξο όμως είναι εδώ

Δεν τα ξέρω όλα αυτά... Με την πρώτη ευκαιρία όμως, θα ρωτήσω κάποιον Ολλανδό εδώ και θα απαντήσω :) αν και μάλλον θα αργήσω να βρω χρόνο και Ολλανδό.. :p
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα το bold σου ακούγεται κάπως? Είναι σαν αντιμετωπίζεις οποιονδήποτε αλλοδαπό σαν δολοφόνο! Θα έλεγες ποτέ για Έλληνα "Είναι 8 φορές λιγότερο πιθανό να είναι δράστης ανθρωποκτονίας από κάποιον αλλοδαπό"?

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δεν αντιμετωπίζω κανέναν ως τίποτα. Απλά διαβάζω τους αριθμούς, δεν κάνω καν σύνθετη ανάλυση ή ερμηνεία. Είμαι κι εγώ φανατικός υπέρμαχος των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ως τέτοιος διαπιστώνω το πρόβλημα. Δεν είναι θύματα ανθρωποκτονίας μόνο Έλληνες, συχνά είναι ομοεθνείς των δραστών.

Όμως, το θέμα παραμένει (επικαλούμαι στοιχεία του συνόλου 2011, αν και θα δω ξανά το 2012, με τη νέα απογραφή):

Ως αλλοδαπός (εν συγκρίσει με Έλληνες) είναι 8 φορές πιθανότερο να είσαι δράστης ανθρωποκτονίας, 5 φορές σεξουαλικής εκμετάλλευσης, 3 φορές εκβίασης, 13 φορές λαθρεμπορίας, για να μην εξετάσουμε πιο ήπια αδικήματα που δεν προκαλούν άμεσο κίνδυνο, όπως την πλαστογραφία (76 φορές) ή την επαιτεία (66 φορές).

Αγνοώντας τα παραπάνω ίσως άθελα δίνεις την εντύπωση ότι πρέπει να μας ενδιαφέρουν περισσότερο τα ανθρώπινα δικαιώματα του δράστη από ό,τι του θύματος, ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.