Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Απογοητεύομαι, περίμενα από παιδιά που ασχολούνται με την τεχνολογία να μην πέφτουν τόσο εύκολα θύματα ψευδών ειδήσεων και να ψάχνονται λίγο παραπάνω σε ότι αφορά την εξακρίβωση και διαστάυρωση των 'ειδήσεων' που αναπαράγουν.

Εγώ θα περίμενα από τα ΜΜΕ που τεμαχίσανε την Ελληνίδα αθλήτρια να έχουν κάνει άρθρα και να ψάχνουν επίσημες απαντήσεις αντί να έχουν βγάλει μόκο. Αλλά θα μου πεις για τα Ελληνικά ΜΜΕ μιλάμε. Δεν μπορούμε να τα βρίζουμε 9 φορές στις 10 και την 10η να απαιτούμε να κάνουν την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περίμενα από τα ΜΜΕ που τεμαχίσανε την Ελληνίδα αθλήτρια να έχουν κάνει άρθρα και να ψάχνουν επίσημες απαντήσεις αντί να έχουν βγάλει μόκο. Αλλά θα μου πεις για τα Ελληνικά ΜΜΕ μιλάμε.

Να κάνουμε νέο thread, 'Μεγάλες Προσδοκίες' :p

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς, οι "πηγές" είναι 3ης κατηγορίας blogs χωρίς screenshot χωρίς τίποτε.

Γείτονες οι Άγγλοι; από πότε;

Εγώ το διάβασα στην κεντρική της Yahoo.gr και αναφέρει μία "πηγή" , όντως category πάτος, δεν διαφωνώ.

Αλλά δεν πρέπει να εξεταστεί έαν όντως αληθεύει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το διάβασα στην κεντρική της Yahoo.gr και αναφέρει μία "πηγή" , όντως category πάτος, δεν διαφωνώ.

Αλλά δεν πρέπει να εξεταστεί έαν όντως αληθεύει κάτι τέτοιο??

Το ότι δεν υπάρχει screenshot, ούτε και καταχώρηση στο twitter/facebook της αθλήτριας, σε βάζει σε σκέψεις. Να εξεταστεί εάν το θες, όχι όμως να αναπαράγεται σαν είδηση-γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Σχολιαζε γ@#$α τον Τουρκο, ανεβαζε φωτογραφιες με ολπα και τετοια.

Για μενα ηταν καθαρα ρατσιστικο σχολιο, ειδικα οταν διαβασα και το "ιστορικο" της.

Γεμίσαμε..Ρατσιστές: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=RHQbU6iyOlg]DOGFIGHT - YouTube[/ame] :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανε 2 like απλα. Εκανε retweet της ΧΑ συνεχεια. Σχολιαζε γ@#$α τον Τουρκο, ανεβαζε φωτογραφιες με ολπα και τετοια.

Ουτε εγω την ηξερα και πιθανοτατα 8 στους 10 το ιδιο. Αυτο τι σημαινει? Εαν επαιρνε μεταλλιο και την μαθαιναμε? Εαν ηταν π.χ. ο Καραγκουνης που τον ξερει ολη η Ελλαδα. Αυτοι που επηρεαζουν κοσμο,πρεπει να προσεχουν τι γραφουν.

Να απολογηθει γιατι? Ηταν ρατσιστικο σχολιο? Ναι. Στο καλο και να μας γραφεις. Τι θα υποστηριζε στην απολογια της που θα μας επειθε? Οτι δε το εγραψε αυτη?

Για τους λογους που αποκλειστηκε και το παρασκηνιο που λες, και που ξερεις εσυ οτι δεν υπαρχει ουτε παρασκηνιο ουτε τιποτα?

Ούτε την ήξερες αλλά ούτε και θα την μάθαινες αν δεν γινόταν ο σάλος.

Για να φτάσει την φήμη του καραγκούνη θα έπρεπε να πάρει 3-4 συνεχόμενα χρυσά ή πιο απλά να κάνει επέμβει η κυβέρνηση (oh wait...!).

Περισσότερο ανησυχώ που επιμένεις να τονίζεις πόσο ρατσιστικό ήταν το σχόλιό της (που δεν ήταν τόσο όσο θα ήθελαν κάποιοι). Μήπως τελικά γίνεσαι φασίστας στη θέση του φασίστα/ρατσιστή?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το διάβασα στην κεντρική της Yahoo.gr και αναφέρει μία "πηγή" , όντως category πάτος, δεν διαφωνώ.

Αλλά δεν πρέπει να εξεταστεί έαν όντως αληθεύει κάτι τέτοιο??

Πιο πολύ με ανησυχεί το αν ΔΕΝ αληθεύει κάτι τέτοιο (που εκεί πάει η δουλειά, δεν έχω βρει κανέναν ακόμα να μου πει πως είπε η αθλήτρια στα Γερμανικά το "Μόλις τους βλέπουμε κάνουμε τους μαλάκες", με πιαν'ς; ;) ).

Αν ήταν αλήθεια => ακόμα μια ρατσίστρια αθλήτρια => αποκλεισμός, διαπόμπευση κλπ => end of story, move along, nothing to see here και τα ρέστα.

Το ότι είναι μούφα όμως, με βάζει σε άλλες σκέψεις: πόσο χαμηλά πέφτουμε ώστε στο γνωστό γνωμικό περί κατσίκας γείτονα κλπ να φτάνουμε στο σημείο όχι μόνο να φθονούμε την κατσίκα του γείτονα, αλλά να μην έχει καθόλου κατσίκα ο γείτονας και να την πλάθουμε με την φαντασία μας. Κάποιος έκατσε δηλαδή και έπλασε ολόκληρη ιστορία για να πολώσει τα πρόβατα του Facebook, όλους αυτούς δηλαδή που αρκούνται στο proktiko.gr για την ενημέρωσή τους και που είναι ικανοί να αναπαράγουν τις μλκιες μέχρι να φτάσει να γίνει ζημιά απ'το τίποτα.

Και ως "ζημιά απ'το τίποτα" εννοώ το να κατακλύζουν την σελίδα της Γερμανίδας αθλήτριας Έλληνες και να την βρίζουν από πάνω μέχρι κάτω και να δίνουν τροφή στην Build-πωςτηνλένε και στα υπόλοιπα ΜΜΕ να μας κάνουν ρόμπα αργότερα που θα αποδειχθεί ότι όλα ήταν μούφα.

Αυτοί είμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με ανησυχεί το αν ΔΕΝ αληθεύει κάτι τέτοιο (που εκεί πάει η δουλειά, δεν έχω βρει κανέναν ακόμα να μου πει πως είπε η αθλήτρια στα Γερμανικά το "Μόλις τους βλέπουμε κάνουμε τους μαλάκες", με πιαν'ς; ;) ).

Αν ήταν αλήθεια => ακόμα μια ρατσίστρια αθλήτρια => αποκλεισμός, διαπόμπευση κλπ => end of story, move along, nothing to see here και τα ρέστα.

Το ότι είναι μούφα όμως, με βάζει σε άλλες σκέψεις: πόσο χαμηλά πέφτουμε ώστε στο γνωστό γνωμικό περί κατσίκας γείτονα κλπ να φτάνουμε στο σημείο όχι μόνο να φθονούμε την κατσίκα του γείτονα, αλλά να μην έχει καθόλου κατσίκα ο γείτονας και να την πλάθουμε με την φαντασία μας. Κάποιος έκατσε δηλαδή και έπλασε ολόκληρη ιστορία για να πολώσει τα πρόβατα του Facebook, όλους αυτούς δηλαδή που αρκούνται στο proktiko.gr για την ενημέρωσή τους και που είναι ικανοί να αναπαράγουν τις μλκιες μέχρι να φτάσει να γίνει ζημιά απ'το τίποτα.

Και ως "ζημιά απ'το τίποτα" εννοώ το να κατακλύζουν την σελίδα της Γερμανίδας αθλήτριας Έλληνες και να την βρίζουν από πάνω μέχρι κάτω και να δίνουν τροφή στην Build-πωςτηνλένε και στα υπόλοιπα ΜΜΕ να μας κάνουν ρόμπα αργότερα που θα αποδειχθεί ότι όλα ήταν μούφα.

Αυτοί είμαστε;

Μπορεί η μετάφραση να είναι στο ποιο... Ελληνικό δοσμένη, κάτι που επίσης δεν θα ήταν σωστό, αλλά όχι παράξενο. Και εμένα μου έκανε εντύπωση το μακάκες όπως όμως μου έκανε εντύπωση που δόθηκε συγκεκριμένο όνομα. Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι πιθανότερο το να είναι μούφα η είδηση. Η Παπαχρήστου είχε νομίζω το σχόλιό της 2 μέρες στην σελίδα της. Οι Γερμανοί και οι Άγγλοι μπορεί να συμβούλεψαν τις αθλήτριες τους να το σβήσουν. Εδώ που έχουν φαγωθεί με την ΧΑ και τα πάντα είναι πολιτική απλά τρέξανε να βγάλουνε ανακοινώσεις τα κόμματα και να την ξεσκίσουν σε χρόνο dt. Η αξία της συγνώμης, μηδενική.

Η περίπτωση της κατσίκας αν είναι μούφα η είδηση, προσωπικά τη βλέπω λίγο διαφορετικά. Κάποιοι στο Ελληνικό αγρόκτημα αποφάσισαν καλώς ή κακώς να σφάξουν την Ελληνική κατσίκα και κάποιοι που διαφωνούσαν προσπαθούν να οδηγήσουν στην σφαγή και την Γερμανική κατσίκα ή την Αγγλική κατσίκα στα διπλανά αγροκτήματα.

(Άραγε το παράδειγμα μου με τις κατσίκες και ο τρόπος που το διατυπώνω μήπως δείχνει ότι είμαι ρατσιστής απέναντι στις γυναίκες?)

Συμφωνώ στα περί ζημιάς. Άλλο να γίνεται ντόρος σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ και άλλο να μπουκάρεις στην προσωπική σελίδα της άλλης για να κάνεις αντίσταση/επανάσταση/πόλεμο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με ανησυχεί το αν ΔΕΝ αληθεύει κάτι τέτοιο (που εκεί πάει η δουλειά, δεν έχω βρει κανέναν ακόμα να μου πει πως είπε η αθλήτρια στα Γερμανικά το "Μόλις τους βλέπουμε κάνουμε τους μαλάκες", με πιαν'ς; ;) ).

Αν ήταν αλήθεια => ακόμα μια ρατσίστρια αθλήτρια => αποκλεισμός, διαπόμπευση κλπ => end of story, move along, nothing to see here και τα ρέστα.

Το ότι είναι μούφα όμως, με βάζει σε άλλες σκέψεις: πόσο χαμηλά πέφτουμε ώστε στο γνωστό γνωμικό περί κατσίκας γείτονα κλπ να φτάνουμε στο σημείο όχι μόνο να φθονούμε την κατσίκα του γείτονα, αλλά να μην έχει καθόλου κατσίκα ο γείτονας και να την πλάθουμε με την φαντασία μας. Κάποιος έκατσε δηλαδή και έπλασε ολόκληρη ιστορία για να πολώσει τα πρόβατα του Facebook, όλους αυτούς δηλαδή που αρκούνται στο proktiko.gr για την ενημέρωσή τους και που είναι ικανοί να αναπαράγουν τις μλκιες μέχρι να φτάσει να γίνει ζημιά απ'το τίποτα.

Και ως "ζημιά απ'το τίποτα" εννοώ το να κατακλύζουν την σελίδα της Γερμανίδας αθλήτριας Έλληνες και να την βρίζουν από πάνω μέχρι κάτω και να δίνουν τροφή στην Build-πωςτηνλένε και στα υπόλοιπα ΜΜΕ να μας κάνουν ρόμπα αργότερα που θα αποδειχθεί ότι όλα ήταν μούφα.

Αυτοί είμαστε;

Όχι δεν είμαστε αυτοί.

Μην μας τσουβαλιάζεις όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο κινητο και δε μπορω να κανω πολλαπλη παραθεση, αρα:

yanni: πως ακριβως σε ειπα ρατσιστη; Μου εξηγεις τη σκεψη σου;

Οσο για τις πολιτικες μου θεσεις αν θες το πιστευεις. Δε με αφορα. Ποτε δεν εγλυψα. Δεν παρακαλεσα κανεναν. Δεν εβαλα βυσμα. Γι αυτο και προσεχως ανεργος. Αλλα δεν ειμαι γλειφτης τουλαχιστον.

Αρα ναι τους σιχαινομαι ολους, γιατι εξαιτιας τους θα ειμαι ανεργος.

Konservas: δε μπορω να δω το βιντεο γιατι εχω λιγο internet στο κινητο. Τι λεει;

Hero: το παραδειγμα του Καραγκουνη κανεις πως δε το καταλαβαινεις; Σου ξαναλεω οτι αν επαιρνε μεταλλιο θα την μαθαινε ολη η γη, και συνεπως και εμεις. Αρα τα παιδια μας. Αρα δε θελω τα παιδια μου να εχουν ειδωλο μια ρατσιστρια-φασιστρια, ουτε να σηκωνει την σημαια μας. (εδω βεβαια θα μου πεις τι δηκωνουν αλλοι κι αλλοι...)

Το σχολιο σου για το φασισμο και εμενα το παιρνω ως αστειο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το που το είδα, θυμήθηκα :hehe:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=n-lUr10R_nM]Aman olympiakoi agones - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Η Γερμανίδα χρυσή Ολυμπιονίκης της Αθήνας, ουδέποτε προέβη στις δηλώσεις που τις αποδίδονται, καθώς πρόκειται για ένα κακόγουστο αστείο, προϊόν μυθοπλασίας.

Oops...

Αναλυτικά η ανακοίνωση της Χρυσής Αυγής:

Οι αποχαυνωμένοι και άβουλοι πολίτες της Γερμανίας, με τρανταχτό παράδειγμα την αθλήτρια Κέλερ, να πάψουν να πιστεύουν τις ανοησίες του Focus και του Spiegel. Οι Έλληνες αθλητές θα αντιμετωπίσουν με παγερή αδιαφορία τις προκλήσεις αυτές και θα αποδείξουν στον στίβο την ελληνική υπεροχή και ανωτερότητα. Καλούμε την Ολυμπιακή Επιτροπή να αποβάλει πάραυτα την εν λόγω αθλήτρια για ρατσιστικό σχόλιο.

Να σημειωθεί ότι αρκετή ώρα αργότερα η Χρυσή Αυγή διέγραψε από την ιστοσελίδα της τη σχετική ανακοίνωση.

α) "Οι αποχαυνωμένοι και άβουλοι πολίτες της Γερμανίας"? Really? Γιατί με αυτόν τον δημοσιογραφικό Τιτανικό, άλλοι φάνηκαν άβουλοι και πρόβατα ;)

β) Άμα δει ο Μιχαλολιάκος που βρίζετε τον λαό του Αδόλφου, δεν θα σας ξεπλένει ούτε ο Νείλος :nono:

Σήμερα (27/07) κι ενώ έχει προκληθεί όλος αυτός ο σάλος με το υποτιθέμενο tweet, η Νατάσα Κέλερ διέγραψε τον λογαριασμό της στο twitter.

Κανείς δε μπορεί να αντισταθεί σε μαζική επίθεση βλακίας.

dNYNJ.jpg

Γκάφα με ανύπαρκτο tweet -

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Φιλερη, ένα σχόλιο έκανες, και κόντεψες να δημιουργήσεις διπλωματικό επεισόδιο

facebook_1.jpg

facebook_2.jpg

Και το διπλωματικό επεισόδιο Συνάντηση των αποστολών Γερμανίας-Ελλάδας για το σχόλιο της Κέλερ! - Ολυμπιακοί Αγώνες - SPORT 24

Link to comment
Share on other sites

Oops...

α) "Οι αποχαυνωμένοι και άβουλοι πολίτες της Γερμανίας"? Really? Γιατί με αυτόν τον δημοσιογραφικό Τιτανικό, άλλοι φάνηκαν άβουλοι και πρόβατα ;)

β) Άμα δει ο Μιχαλολιάκος που βρίζετε τον λαό του Αδόλφου, δεν θα σας ξεπλένει ούτε ο Νείλος :nono:

Κανείς δε μπορεί να αντισταθεί σε μαζική επίθεση βλακίας.

dNYNJ.jpg

Γκάφα με ανύπαρκτο tweet -

sorry κιολας αλλα καθε ποστ σου ειναι επιθεση και προπαγανδα προς ΧΑ.

φιλικα παντα

αλλα δεν τα κοιταω καν γιατι ξερω τι θα περιγραφεις μεσα...

τουλαχιστον προσπαθησε να μην προσβαλλεις αλλους(το 7% των ελληνων) με τα πιστευω σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... TheLab.gr, mirror site του 4chan θέλετε να το μετατρέψετε???

Sorry, αλλά πραγματικά κι εγώ τραβω τα μαλλιά μου με μερικά ποστ στο θρεντ αυτό...

Edit: Greek PM Antonis Samaras is meeting international creditors to try to persuade them that Athens deserves its final instalment of bailout money.

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.