Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν είναι δυνατόν να κάνουν καταλήψεις για περισσότερο τυρί στη τυρόπιτα

Δεν κάνουν καταλήψεις για αυτό. Απλά, μία από τις μόνιμες πλάκες είναι συνήθως το "Τριγωνικές τυρόπιτες γιατί με τις στρογγυθλές δεν ξέρουμε που να αρχίσουμε να τρώμε"

και είναι κοινό μυστικό ότι όλοι κάνουν καταλήψεις για το χαβαλέ.

Δεν ισχύει, υπάρχουν λόγοι. Μπορεί φυσικά να μην ξέροουν όλοι όλους τους λόγους, αλλά υπάρχουν.

Διάβασα πριν λίγες μέρες ότι συνέλαβαν δύο μαθητές σε σχολείο υπό κατάληψη και όταν τους ρώτησαν ποια ήταν τα αιτήματά τους δεν ήξεραν τι να απαντήσουν.

Και εγώ αν πάω σε μία διαδήλωση και ρωτήσω ένα δείγμα γιατί διαδηλώνουν, δεν θα ξέρουν όλοι να απαντήσουν.

Ακόμα και έξω από ένα εκλογικό παραβάν να πάω, αν αρχίσω να ρωτάω "γιατί ψηφίσατε ότι ψηφίσατε?" είμαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό θα απαντήσει κάτι μη πολιτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν καταλήψεις για αυτό. ..

Δεν ισχύει, υπάρχουν λόγοι. Μπορεί φυσικά να μην ξέροουν όλοι όλους τους λόγους, αλλά υπάρχουν.

Και εγώ αν πάω σε μία διαδήλωση και ρωτήσω ένα δείγμα γιατί διαδηλώνουν, δεν θα ξέρουν όλοι να απαντήσουν.....

Kαι εγώ όταν έκανα (η φουρνιά μου) κατάληψη το 91-92, δεν θυμάμαι γιατί κάναμε. Βασικά δεν ήξερα γιατί κάναμε. Αλλά εγω, άντε δεν ήξερα γιατί γούσταρα που δεν κάναμε μάθημα. Την κοπανούσα και γύριζα σπίτι με τον Ηλία να τον σκίσω για ακόμη μια φορά στο Kick Off 2. Η τάιζα κανένα DAYTONA. Το κακό είναι ότι δεν ξέρανε ούτε και τα κοριτσάκια με τα αρβυλάκια που είχαμε απο τότε που άκουγαν the wall παντού και πάντα και "μούσκευαν". Εγώ τι έπρεπε να κάνω που ήμουν ο μόνος δλδ με το logo των Gn'R στο fly jacket μου και 2-3 κρανία διάσπαρτα στα μανίκια; :banging: Απλά πετούσαν μια αριστερή ατάκα περι δικαιωμάτων των μαθητών κτλ κτλ που άκουσαν απο τα εκάστοτε συνδικαλιστίρια, κλειδώνανε την εξώπορτα και κλαααααάμα τα "μικρά" της Α λυκείου που θέλανε να παίξουνε μπασκετ και μένανε με τον πούλο στο χέρι. Ούτε να αθληθεί ο κόσμος δεν αφήνανε οι ξενέρες.

Σ.Σ: Έχω παιδί στην Α' Λυκείου. Γουστάρει που κάνουν κατάληψη, επειδή γυρίζει και είναι μόνος στο σπίτι, οπότε αν δεν τον "παίζει" ξένοιαστος, παίζει μια βλακεία online με τα άλλα τα χαμένα τα σπυριάρικα τους φίλους του, χωρίς να του τα πρήζω να σηκωθεί. Αγωνίζονται λοιπόν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν καταλήψεις για αυτό. Απλά, μία από τις μόνιμες πλάκες είναι συνήθως το "Τριγωνικές τυρόπιτες γιατί με τις στρογγυθλές δεν ξέρουμε που να αρχίσουμε να τρώμε"

Δημόσιο σχολείο έχω πάει και εγώ και επέτρεψε με να έχω άποψη για ποιο λόγο γινόντουσαν καταλήψεις, τουλάχιστον όσον αφορά τις περιοχές Αλίμου-Ηλιούπολης-Αγ. Δημητρίου.

Δεν ισχύει, υπάρχουν λόγοι. Μπορεί φυσικά να μην ξέροουν όλοι όλους τους λόγους, αλλά υπάρχουν.
Και αυτό το θεωρείς σωστό; Παλεύεις για ένα σκοπό, δε πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγο θυσιάζεις κάποιες από τις παροχές που έχεις για να διαμαρτυρηθείς; Από όσο ξέρω για κάθε πράξη πρέπει να υπάρχει και μια αιτία. Αν κάποιος κάνει κατάληψη χωρίς να ξέρει γιατί την κάνει, τότε ή μας κοροϊδεύει και έχει κάποιον άλλο λόγο που δε θέλει να το πει, ή είναι ατόφιος και ανόθευτος ηλίθιος.
Και εγώ αν πάω σε μία διαδήλωση και ρωτήσω ένα δείγμα γιατί διαδηλώνουν, δεν θα ξέρουν όλοι να απαντήσουν.

Ακόμα και έξω από ένα εκλογικό παραβάν να πάω, αν αρχίσω να ρωτάω "γιατί ψηφίσατε ότι ψηφίσατε?" είμαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό θα απαντήσει κάτι μη πολιτικό.

Θα έχει όμως κάποιο λόγο. Παραπάνω μου έλεγες ότι δεν είναι ανάγκη κάποιος να ξέρει γιατί κάνει αυτό που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ όταν έκανα (η φουρνιά μου) κατάληψη το 91-92, δεν θυμάμαι γιατί κάναμε. Βασικά δεν ήξερα γιατί κάναμε. Αλλά εγω, άντε δεν ήξερα γιατί γούσταρα που δεν κάναμε μάθημα. Την κοπανούσα και γύριζα σπίτι με τον Ηλία να τον σκίσω για ακόμη μια φορά στο Kick Off 2. Η τάιζα κανένα DAYTONA. Το κακό είναι ότι δεν ξέρανε ούτε και τα κοριτσάκια με τα αρβυλάκια που είχαμε απο τότε που άκουγαν the wall παντού και πάντα και "μούσκευαν". Εγώ τι έπρεπε να κάνω που ήμουν ο μόνος δλδ με το logo των Gn'R στο fly jacket μου και 2-3 κρανία διάσπαρτα στα μανίκια; :banging: Απλά πετούσαν μια αριστερή ατάκα περι δικαιωμάτων των μαθητών κτλ κτλ που άκουσαν απο τα εκάστοτε συνδικαλιστίρια, κλειδώνανε την εξώπορτα και κλαααααάμα τα "μικρά" της Α λυκείου που θέλανε να παίξουνε μπασκετ και μένανε με τον πούλο στο χέρι. Ούτε να αθληθεί ο κόσμος δεν αφήνανε οι ξενέρες.

Σ.Σ: Έχω παιδί στην Α' Λυκείου. Γουστάρει που κάνουν κατάληψη, επειδή γυρίζει και είναι μόνος στο σπίτι, οπότε αν δεν τον "παίζει" ξένοιαστος, παίζει μια βλακεία online με τα άλλα τα χαμένα τα σπυριάρικα τους φίλους του, χωρίς να του τα πρήζω να σηκωθεί. Αγωνίζονται λοιπόν τα παιδιά.

Όταν εγώ ήμουν στο γυμνάσιο άρχισαν οι καταλήψεις για το νομοσχέδιο Αρσένη. Δεν με ένοιαζε ιδιαίτερα τότε, δεν ασχολήθηκα με την κατάληψη στο σχολείο μου (3 βδομάδες), απλά πήγαινα έβλεπα ότι είναι κλειστό και πήγαινα για παιχνίδι. Όμως ήξερα και τι λέει το νομοσχέδιο και γιατί κάναμε κατάληψη.

Οι συγκρίσεις δεν οδηγούν πουθενά, αν εσύ ή το παιδί που ανέφερες δεν ήξερες / ξέρει είναι άλλο θέμα, να το κοιτάξετε...

Δημόσιο σχολείο έχω πάει και εγώ και επέτρεψε με να έχω άποψη για ποιο λόγο γινόντουσαν καταλήψεις, τουλάχιστον όσον αφορά τις περιοχές Αλίμου-Ηλιούπολης-Αγ. Δημητρίου.

Οοολοι δηλαδή κάνουν κατάληψη για τις τυροπιτες εκεί? Πολύ εμπιστοσύνη έχεις στην νέα γενιά. Ακούω ότι στην εκπομπή του Πρετεντερη έδωσαν ρέστα 2 παιδιά, μήπως απέδειξαν ότι ξέρουν τι κάνουν;;

Και αυτό το θεωρείς σωστό; Παλεύεις για ένα σκοπό, δε πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγο θυσιάζεις κάποιες από τις παροχές που έχεις για να διαμαρτυρηθείς; Από όσο ξέρω για κάθε πράξη πρέπει να υπάρχει και μια αιτία. Αν κάποιος κάνει κατάληψη χωρίς να ξέρει γιατί την κάνει, τότε ή μας κοροϊδεύει και έχει κάποιον άλλο λόγο που δε θέλει να το πει, ή είναι ατόφιος και ανόθευτος ηλίθιος.

Είναι προς συζήτηση τι εννοείς με το αγωνίζονται, παλεύουν και κάνουν κατάληψη. Το να αράζουν η να περιφεροντε στο καταλημενο σχολείο δεν σημαίνει ότι αγωνίζονται η ότι είναι καταληψίες. Μπορεί απλά να αράζουν η να κυνηγάνε το βρακάκι της συμμαθήτριας τους.

Πέρα από αυτό, σου είπα, ότι σίγουρα δεν ξέρουν όλοι, αλλά σίγουρα κάποιοι ξέρουν πολύ καλά. Ναι είναι ηλιθιοι, μην ξεχνάς ότι 80+% των Ελλήνων ψήφιζε τα ίδια για 30 χρόνια, η ηλιθιότητα ποτιζει σίγουρα και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Οοολοι δηλαδή κάνουν κατάληψη για τις τυροπιτες εκεί? Πολύ εμπιστοσύνη έχεις στην νέα γενιά. Ακούω ότι στην εκπομπή του Πρετεντερη έδωσαν ρέστα 2 παιδιά, μήπως απέδειξαν ότι ξέρουν τι κάνουν;;

Εκεί ναι. Κατάληψη χωρίς δεύτερη κουβέντα και χωρίς άλλη δραστηριοποίηση. Εξάλλου για ό,τι προβλήματα και να υπήρχαν, δεν υπήρχε χρόνος για όποια άλλη αντίδραση. Έτσι και αλλιώς Νοέμβρη μήνα πάντα ξεκινάνε οι καταλήψεις.

Είχα πει κάτι πριν και το πέρασες έτσι. Η κατάληψη είναι το έσχατο μέσο που έχει ο μαθητής να διαμαρτυρηθεί και προσφεύγει σε αυτό όταν όλα τα άλλα συμβατικά μέσα διαμαρτυρίας αποτυγχάνουν. Τι κατάφερε την τελευταία 25ετία η αριστερά; Να ευτελίσει το θεσμό και να μην ενδιαφέρει κανέναν όταν γίνεται κατάληψη, ακόμα και όταν υπάρχει σοβαρός λόγος (Ο ψεύτης βοσκός). Άρα τώρα το μόνο που έχετε να περιμένετε είναι να αντιμετωπίζονται αρνητικά από την κοινωνία. Θυμάμαι το 1987 που είχαν γίνει οι πρώτες καταλήψεις, τότε η κοινωνία είχε θορυβηθεί από αυτές, τα παιδιά κοιμόντουσαν ΜΕΣΑ στο σχολείο και έβλεπες γονείς να πηγαίνουν φαι και κουβέρτες για να υποστηρίξουν τον αγώνα των παιδιών. Ποια η διαφορά της κατάληψης του 1988 και του 2014;

Είναι προς συζήτηση τι εννοείς με το αγωνίζονται, παλεύουν και κάνουν κατάληψη. Το να αράζουν η να περιφεροντε στο καταλημενο σχολείο δεν σημαίνει ότι αγωνίζονται η ότι είναι καταληψίες. Μπορεί απλά να αράζουν η να κυνηγάνε το βρακάκι της συμμαθήτριας τους.

Όταν είσαι σε ένα χώρο πρέπει να έχεις σχέση με αυτό, αλλιώς δεν έχεις δουλειά εκεί μέσα. Σε ένα καταλυμένο χώρο θα βρεις όσου συμφωνούν με την κατάληψη και αγωνίζονται για τους σκοπούς τους. Με λίγα λόγια "Απαγορεύεται η είσοδος στους μη έχοντες εργασία". Η ανοχή σε άσχετους μέσα, μόνο στο μπάχαλο και στην περαιτέρω ευτέλιση του θεσμού εξυπηρετεί.

Πέρα από αυτό, σου είπα, ότι σίγουρα δεν ξέρουν όλοι, αλλά σίγουρα κάποιοι ξέρουν πολύ καλά. Ναι είναι ηλιθιοι, μην ξεχνάς ότι 80+% των Ελλήνων ψήφιζε τα ίδια για 30 χρόνια, η ηλιθιότητα ποτιζει σίγουρα και τα παιδιά.
Μη ξεχνάς ότι το 30% του 80% τώρα πλέον στηρίζει ΣΥΡΙΖΑ. Και ο ηλίθιος δεν αλλάζει έτσι εύκολα, αλλά προσπαθεί να διατηρήσει αυτά που είχε τα τελευταία 30 χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ξεχειλώνουμε λίγο, θα πω δυο κουβέντες μόνο και θα αποσυρθώ.

1. Τα πιτσιρίκια που ήταν καλεσμένα στον Πρετεντέρη ήταν επιλεγμένα για ενισχύσουν την αντίληψη ότι είναι καθοδηγούμενα από τον κομματικό μηχανισμό του ΣΥΡΙΖΑ. Όταν δεν του έβγαινε η σούπα, τα ειρωνευόταν και πήγαινε παρακάτω. Δε σημαίνει ότι δεν έχουν βάσιμα παράπονα από το εκπ. σύστημα, αλλά η εκπομπή του Πρετεντέρη μάλλον δεν είναι το βήμα για να τα εκφράσουν.

2. Και εκ του αποτελέσματος, οι καταλήψεις είναι παράνομες, αντιπαιδαγωγικές και αντιπαραγωγικές. Όπως όλες οι παράνομες μέθοδοι διαμαρτυρίας, θα πρέπει να επιστρατεύονται μόνο σε περιόδους μείζονος και οξείας αναταραχής. Μια τέτοια ήταν για παράδειγμα η περίοδος που πραξικοπηματικά έκλεισαν οι πιο δημοφιλείς τεχνικές κατευθύνσεις στα ΕΠΑΛ για να γεμίσουν τα ιδιωτικά ΙΕΚ και να τεθούν σε διαθεσιμότητα χιλιάδες διδάσκοντες. Όμως, στο μεταξύ έχει γίνει λάστιχο η καταληψιομανία, οπότε πλέον είναι και εντελώς αναποτελεσματικές. Ίσως και γι αυτό γίνονται ευρέως ανεκτές, για να μπορεί να μετακυλίεται η ευθύνη για την αποτυχία του συστήματος στους μαθητές. Ας είχαν μπαγλαρώσει 3-4 γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και θα σου έλεγα εγώ αν θα ξαναγίνονταν καταλήψεις για ψύλλου πήδημα.

3. Ακόμη και σε μια δημοκρατία, δεν έχουν όλοι ισότιμο λόγο στη διαμόρφωση των θεσμών. Δεν μπορεί ο λόγος του διασκόμενου να έχει την ίδια βαρύτητα με του διδάσκοντα. Δεν μπορεί να είναι ισότιμη η σχέση ενήλικου - ανήλικου σε μια κουβέντα για το εκπαιδευτικό σύστημα. Επίσης, κανονικά η Δημοκρατία προϋποθέτει να ικανοποιείς τις υποχρεώσεις σου εάν θέλεις να διεκδικείς τα δικαιώματά σου, αν και το κράτος είναι ο πρώτος που παραβιάζει τον κανόνα. Πάντως, όταν το υπουργείο "ξεχνά" να στείλει βιβλία και καθηγητές στο σχολείο, δεν κατακτάς το δικαίωμα στην εκπαίδευση κλείνοντάς το.

Link to comment
Share on other sites

ωπ, τι έγινε ? το γύρισαν όλοι σε java και iOS/Android development ? :wassat:

Από ό,τι έχω καταλάβει, το νέο gameplan της MS είναι: στηρίξτε το οικοσύστημα και τα λεφτά θα έρθουν.

1. Δωρεάν Windows σε φορητές συσκευές

2. Δωρεάν upgrade σε Win10

3. Δωρεάν εργαλεία

4. Ενιαία εμπειρία σε κινητά, ταμπλέτες, φορητούς, σταθερούς

Αν αρχίσουν να κερδίζουν μερίδιο αγοράς από το Android στις μικρές συσκευές και πάψουν να αιμορραγούν προς τα Chromebooks ή άλλα OS στις μεγαλύτερες, θα είναι σε πολύ καλή κατάσταση για να πλασάρουν την πραμάτεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τους πήρε μόνο 10 χρόνια να το καταλάβουν

Νομιζω εισαι αδικος και τους υποτιμας. Ολος ο κοσμος ξερει οτι το τζαμπα "πιανει" παραπανω μεριδιο.

Ειδικα στην MS, απο τα 90s υπηρχε επισημη γραμμη "αν ειναι να αντιγραφουνε καποιο προγραμμα, προτιμω να αντιγραφουνε τα δικα μας". Αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη (απο τις πρωτες?) εταιρια που βγηκε και ειπε κατι τετοιο)

Τα win, στηριζουν την παντοκρατορια τους στο δωρεαν (παλια σπρωχανε το "δωρεαν" και τωρα προωθουν το δωρεαν)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσαν οι φοιτητες την πορεία και κατευθύνθηκαν στο Πολυτεχνείο για το καθιερωμένο Συντονιστικό τους:

Βρείτε τα Θρασίμια (κατα Σαμαρά στην ομιλία του για ΟΝΝΕΔ) στο παρακάτω βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά της τουτ@ν@ς έχει γίνει σήμερα με τους φοιτητές μέσα και έξω από την Βουλή αλλά δεν βλέπω κάποιον να ενδιαφέρεται εδώ μέσα.

Μάλλον είναι φυσιολογικό το να βγαίνει βουλευτής της ΝΔ και να λέει ότι οι καταληψίες φοιτητές είναι προεορτια τρομοκρατίας (άρα από το 2006 πρέπει να έχουμε γύρω στους 10000 τρομοκράτες). Απόλυτα λογικό ο πρύτανης να κλείνει το πανεπιστήμιο για να μην το κλείσουν οι φοιτητές, και εντάξει, το να υπάρχουν μερικές διμυριες ΜΑΤ και να σαπίζουν στο ξύλο φοιτητές έξω από το πολυτεχνείο είναι πιο συνηθισμένο από το να πίνω μπύρα στο μπαλκόνι.

Θέλω να δω τι άλλο θα κάνει η κυβέρνηση για να μην πάει η κουβέντα στην βλακεια με τον ΕΝΦΙΑ και τις υπογραφές των Αδωνη, Βοριδη, Πλευρη...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.