Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Εμ αν δεν της αρέσει η κατάσταση στην Ελλάδα γιατί δεν επιλέγει να πάει πίσω στη χώρα της που προφανώς τα πράγματα είναι καλύτερα;

Γιατι βρίσκεται 32 χρόνια εδώ. Δεν καταλαβαίνω κάτι σε ανθρώπους μου μιλάνε όπως εσύ. Ενώ στα νούμερα και στις οικονομικές σας θεωρίες είστε επιστήμονες και "πολιτισμένοι" (το δείχνει άλλωστε και η γραβάτα σας) σε κάτι τέτοια φανερώνετε τον πραγματικο εαυτό σας

Απο πότε ένας άνρθωπος ο οποίος βρίσκεται ΝΟΜΙΜΑ επί 32 χρόνια σε μία χωρα δεν έχει το ίδιο δικαίωμα με σένα να φωνάξει για την άδικη μεταχείρισή του?

Να στο πω αλλιώς? Αμα δε σου αρέσει να ζεις μαζί με (έστω) νόμιμους μετανάστες τότε να πας σε αυτούς που αποκαλείς απολίτιστους. Αμα θες ευρώπη τότε να είσαι ευρωπαίος σε όλα και να σέβεσαι τα στάνταρ του δυτικού "πολιτισμου" , αμα θες τη δημοκρατία (που στηρίζεις) τότε να φοράς το προσωπείο της συνέχεια όχι μόνο στις υποχρεώσεις προς τους "εταίρους" μας.

αλλιώς τράβα στο Σύριζα που θέλουν να μας βγάλουν απο την Ένωση να πουμε να γίνουμε Ουγκάντα

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 3likos
αφαίρεση ατυχούς χαρακτηρισμού
Link to comment
Share on other sites

30Ε->10χρόνια->33Ε ?

ή με 5%/έτος (με τόσο δεν βγαίνουμε στις αγορές, γιατί από κεί βρίσκουμε τα χρήματα να πληρώσουμε τα χρέη) 30Ε-10χρόνια->48.87Ε

διορθώστε με αν δεν είναι 5 και είναι 5.5 ή 4.5%

Πάντως θα προτιμούσα να μου πούνε δώσε 30Ε τώρα ή 30.01Ε σε 10 χρόνια. Θα διάλεγα το 2ο. Καταλάβατε που το πάω έτσι ?

btw "αποπληθωρισμένο ποσό" με πόσο πληθωρισμό (ή αποπληθωρισμό)? που γενικά στην ευρώπη είναι κοντά στο 0%~1% ?

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22342]minast[/MENTION] Να στο πω διαφορετικά; Εγώ στα 8 χρόνια που ήμουν Αγγλία πάλι θα ένοιωθα άσχημα αν κατηγορούσα τη χώρα η οποία με φιλοξενούσε για συνθήκες οι οποίες στην πατρίδα μου ήταν χειρότερες

Να λέμε του στραβού το δίκιο, στην Αγγλία δεν παίζει να σε βρισει/προσβάλλει κάποιος χωρις να μπορείς να κάνεις κάτι.

Εκτός αν εσύ έχεις διαφορετικές εμπειρίες όπου στην έλεγαν κατ'εξακολουθηση.

Εμένα πάντως μια φορά με είπε σεκιουριτας σε παμπ "idiot" αλλά ζήτησε συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρίσκεται 32 χρόνια εδώ. Δεν καταλαβαίνω κάτι σε ανθρώπους μου μιλάνε όπως εσύ. Ενώ στα νούμερα και στις οικονομικές σας θεωρίες είστε επιστήμονες και "πολιτισμένοι" (το δείχνει άλλωστε και η γραβάτα σας) σε κάτι τέτοια φανερώνετε τον πραγματικο εαυτό σας

Απο πότε ένας άνρθωπος ο οποίος βρίσκεται ΝΟΜΙΜΑ επί 32 χρόνια σε μία χωρα δεν έχει το ίδιο δικαίωμα με σένα να φωνάξει για την άδικη μεταχείρισή του?

Να στο πω αλλιώς? Αμα δε σου αρέσει να ζεις μαζί με (έστω) νόμιμους μετανάστες τότε να πας σε αυτούς που αποκαλείς απολίτιστους. Αμα θες ευρώπη τότε να είσαι ευρωπαίος σε όλα και να σέβεσαι τα στάνταρ του δυτικού "πολιτισμου" , αμα θες τη δημοκρατία (που στηρίζεις) τότε να φοράς το προσωπείο της συνέχεια όχι μόνο στις υποχρεώσεις προς τους "εταίρους" μας.

αλλιώς τράβα στο Σύριζα που θέλουν να μας βγάλουν απο την Ένωση να πουμε να γίνουμε Ουγκάντα

:hehe:

Νομίζω ότι στο δεύτερο μου ποστ ήμουν ξεκάθαρος. Ξαναλέω λοιπόν ότι όταν είσαι φιλοξενούμενος κάπου κατα τη γνώμη μου δε γίνεται να διαμαρτύρεσαι για πράγματα που στη χώρα σου είναι πολύ χειρότερα. Τώρα αν αυτό με κάνει στα μάτια σου ρατσιστή, κάφρο αντιευρωπιαστή φαντάζομαι καταλαβαίνεις πόσο πολύ με συγκινεί. Τόσο που απο τα δάκρυα στα μάτι δε μπορώ να σχολιάσω τις παπάτζες για γραβάτες κτλ.

Όσον αφορά το σποιλερ, αυτό τους έλειπε μόνο, συνιστώσα πατριωτικής δεξιάς

Link to comment
Share on other sites

30Ε->10χρόνια->33Ε ?

ή με 5%/έτος (με τόσο δεν βγαίνουμε στις αγορές, γιατί από κεί βρίσκουμε τα χρήματα να πληρώσουμε τα χρέη) 30Ε-10χρόνια->48.87Ε

διορθώστε με αν δεν είναι 5 και είναι 5.5 ή 4.5%

Πάντως θα προτιμούσα να μου πούνε δώσε 30Ε τώρα ή 30.01Ε σε 10 χρόνια. Θα διάλεγα το 2ο. Καταλάβατε που το πάω έτσι ?

btw "αποπληθωρισμένο ποσό" με πόσο πληθωρισμό (ή αποπληθωρισμό)? που γενικά στην ευρώπη είναι κοντά στο 0%~1% ?

ποια απο τις πολύσυλλαβες λέξεις

Για να το τραβήξω λίγο απο μαλλιά

απέτυχες να κατανοήσεις; Αυτό που λέω στο Γιάννη είναι ότι να λες απλά "πληρώνω Χ σήμερα ή Χ+ν σε 10 χρόνια, αφου Χ<Χ+ν, τότε με συμφέρει να τα πληρώσω σήμερα είναι λάθος.

Αυτό που πρέπει να δεις (πέρα απο το προφανές το αν δλδ μπορείς να τα πληρώσεις σήμερα) είναι να εξετάσεις αν αυτός ο αέρας των 10 ετών θα ενισχύσει τη δυναμική της οικονομίας σου σε τέτοιο βαθμό ώστε να υπερκαλύψει το ν. Κάθεσαι λοιπόν και μου λες

Είπες με ειρωνική διάθεση στο άλλο τόπικ ότι λέω σοφίες. Να σου πω την αλήθεια συμφωνώ απόλυτα. Όταν πρέπει να σου εξηγήσω το αυτονόητο, τότε ναι μοιραία στα τετριμμένα θα περιορίζομαι. Τόσο τετριμένα που θα πρέπει εδώ να αναγκαστώ να σου πω, ότι το επιτόκιο με το οποιο μας δανείζει η τρόικα (και μιας και μιλάμε για OSi σε αυτό το επιτόκιο αναφερόμαστε) δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το 5% που αναφέρεις. Οπότε πάνε κάνε μια ψαχτική, βρες το σωστό νούμερο και τα ξαναλέμε. Θα στο λεγα εγώ αλλά να μη σε κουράζω τώρα με τις σοφίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Φοροδιαφυγή πολλών εκατομμυρίων από τρεις γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες στην Ελλάδα | Το Κουτί της Πανδώρας

Η φοροδιαφυγή, μαζί με τα σχετικά πρόστιμα που έχει καταλογίσει το ΣΔΟΕ στις αντιπροσωπείες της BMW, Mercedes και OPEL στην Ελλάδα την περίοδο 2011-2014, ανέρχεται σε 600 εκατ. ευρώ.

Βάσει της υφιστάμενης νομοθεσίας οι αρχές είναι υποχρεωμένες να διευρύνουν την έρευνα σε βάθος δεκαετίας και μάλιστα να την επεκτείνουν και σε άλλες επιχειρήσεις, αφού σύμφωνα με εκτιμήσεις η συνολική φοροδιαφυγή από παρεμφερείς κομπίνες μπορεί να φτάνει ακόμη και τα 4 δισ. ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μαυρογένηδες, αέρια και... τσίπουρα

Όταν στα τέλη Αυγούστου οι θαμώνες στα καφενεία της αθάνατης ελληνικής περιφέρειας άκουσαν από τα δελτία ειδήσεων ότι στη σύνοδο κορυφής της Ε.Ε., ύστερα από παρέμβαση του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, οι αρχηγοί κρατών και κυβερνήσεων υπογράμμισαν στο τελικό ανακοινωθέν πως το LNG θα μπορούσε να αποτελέσει εναλλακτική πηγή ενέργειας για την Ευρώπη, σε περίπτωση κλιμάκωσης της κρίσης με τη Ρωσία, κοίταξαν καχύποπτα τον μπαρμπα-Τάσο, πεπεισμένοι ότι άρχισε να σερβίρει «μπόμπα» τσίπουρο.

Όπου LNG είναι το υγροποιημένο φυσικό αέριο που έχει ανοίξει πεδίον δόξης λαμπρό στους Έλληνες εφοπλιστές, οι οποίοι ευελπιστούν να παίξουν σημαίνοντα ρόλο στην παγκόσμια αγορά μεταφοράς του.

«Βασιλιάδες» της μεταφοράς LNG θεωρούνται οι Γιάννης Αγγελικούσης, Χάρης Βαφειάς, Γιώργος Προκοπίου, Πέτρος Λιβανός, Γιώργος Οικονόμου, Ντίνος Μαρτίνος και ο όμιλος Τσάκου.

Και προκειμένου οι νέοι «παίκτες», που είναι και δικά μας παιδιά, να μπορέσουν να χωρέσουν στην «εξίσωση», θα πρέπει να αλλάξει ο ενεργειακός σχεδιασμός και στο όνομα της ενεργειακής απεξάρτησης της Ευρώπης από το ρωσικό αέριο να σχεδιαστεί μια νέα πολιτική που θα στρέφεται προς τις ΗΠΑ και το πανάκριβο σχιστολιθικό υγροποιημένο φυσικό αέριο. Και όταν λέμε πανάκριβο, εννοούμε έως και 30% πάνω από το ρωσικό αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουμε χάσει τον μπούσουλα και εδώ...

Δεν γίνεται να είναι σε μία πόλη ΟΛΟΙ με ένα καφέ στο χέρι. Σε πλαστικό. (Όχι μόνο από mikl-από όλα). Ο τύπος διάβασε την ******* που μας δέρνει και χέζεται στο τάληρο.

Πριν 3 χρόνια περίπου συναντώ έναν γνωστό στο δρόμο και ρούφαγε από το πλαστικό.

"Τι γίνεται, καλά ευχαριστώ κτλ κτλ, που πάς;"

"Για καφέ! Αυτός είναι για το δρόμο"!!

Λάρισα: 1600+ καφέ είχα διαβάσει σε τοπική εφημερίδα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια όταν δίδασκα σε επασ του οαεδ, είχα αγοράσει απο τα starbucks ένα μεταλλικό θερμός-κύπελλο, καπου στα 20 ευρώ. με βλέπει ο διευθυντής και γίνεται ο εξής διάλογος :

-Ωραίο κύπελλο, πόσο το πήρες;

-20 ευρω

-πανάκριβο ρε συ...

-3 βδομάδες καφέ από το σπίτι και τα έβγαλε τα λεφτά του

-δίκιο έχεις...

(έξι χρόνια μετά το χρησιμοποιώ καθημερινά)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.