Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Τον επιπλέον όγκο της Cosco τον είχα δει στο άρθρο της Καθημερινής. Ο συλλογισμός μου παραμένει ότι δεν ξέρω τι κερδίζουμε από αυτήν την ιστορία. Τα ασφαλιστικά ταμεία μπαίνουν μέσα και δεν έχω ισολογισμό της εταιρείας για να ξέρω τι έχει πληρώσει σε φόρους. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τουλάχιστον καταβάλλουν κανονικά το τίμημα της μίσθωσης, χάρη στο οποίο ο ΟΛΠ τουλάχιστον εμφανίζεται κερδοφόρος τα τελευταία χρόνια.

Εξήγησέ μου κάτι με τα ΕΓ που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Τα 15 δις που λες είναι ήδη εκδοθέντα (με υψηλότερο επιτόκιο). Τα μόνα που είχαν μειωμένο επιτόκιο είναι:

1.6 δις με 2.13% (τρίμηνο) 13/05

2.0 δις με 2.45% (τρίμηνο) 15/04

(+ άλλα 1.6 δις στα εξάμηνα με 2.70%, αλλά ας το αφήσω έξω για την ώρα)

Αν αυτά είχαν εκδοθεί με το αμέσως προηγούμενο επιτόκιο (3.1%), θα είχαμε επιβαρυνθεί με λιγότερα από 29 εκ € επιπλέον. Ακόμη κι αν πιστέψουμε εντελώς παράλογα ότι η αποκλιμάκωση έχει 100% αιτιακή σχέση με την έξοδο (πέρα από χρονική συσχέτιση), για τις επόμενες πόσες εκδόσεις θα χρειάζεται να το υπολογίσεις για να υπερκαλύψεις τα πάνω από 750 εκ € που κόστισε;

Και μάλιστα τη στιγμή που αυτά τα νεά αυτά "ελληνικά" ομόλογα είναι κάθε άλλο, υπό αγγλικό δίκαιο και ρήτρα pari passu, που ερμηνευόμενη υπ' αυτό μπορεί να είναι διπλά προβληματική.

Μπερδέυεσε διότι υπολογίζεις το κόστος των ομολόγων για όλη τους τη ζωή (5 έτη) και για αυτό βλέπεις μπροστά σου το 750άρι).

Απλά χρονική συσχέτιση; Έχεις ένα χρεόγραφο που τη μια στιγμή έχει συμπεριφορά Χ και την αμέσως επόμενη έχει συμπεριφορά Ψ. Ο μόνος τρόπος για να το δικαιολογήσεις αυτό είναι να δεις τι έπαιζε εκείνη την εποχή και να δεις αν έχουν κάποιου είδους συσχέτιση. Ούτε με το buyback δεν είχαμε τέτοια ραγδαία αποκλιμάκωση!

Για τον υπολογισμό αυτό που κάνω είναι να κάνω την υπόθεση που σου είπα παραπάνω και να κάνω υπόθεση για τους επόμενους 12 μήνες απο τώρα. Επίσης μια ακόμα απλοποίηση που έκανα ήταν να υπολογίσω το κόστος των εντόκων έχοντας κατα νου την απόσυρση των 3 δις εντόκων, το οποίο είναι προφανώς λάθος μου καθότι δεν ξέρουμε πότε θα αρχίσει σταδιακά να γίνει. Οπότε ας πάρω το χειρότερο δυνατό σενάριο, για αυτό που προσπαθώ να καταδείξω και ας πούμε ότι δεν αποχωρεί απο την αγορά ούτε σεντς απο ΕΓ και άρα συνεχίζουμε για τους επόμενους 12 μήνες να έχουμε 15 δις χρέους.

για τα 15 δις το κόστος μέσα στο έτος είναι 315εκ

Κόστος για τα ομόλογα 3 δις*4,75 = 142εκ

Συνολικό κόστος για τους επόμενους 12 μήνες 457 δις

Εναλλακτικά

Γλυτώσες σε ομόλογα 15 δις 130 μβ πληρώνοντας 475μβ για 3 δις (και στις 475 μβ εκεί κανονικά αφαιρείς το κόστος του EFSF η οποία ήταν η πρόταση των έξυπνων) λόγος ονομαστικών αξιών 1:5 και κόστος κεφαλαίου 3,6:1. Βλέπεις απο αυτό τι σε συμφέρει

Στο σενάριο με τη σταδιακή απόσυρση των 12 δις το 1:5 γίνεται 1:4 που σημαίνει ότι αν μείνεις εδώ τότε πλέον η επιλογή της έκδοσης του 5ετούς) είναι οριακά συμφέρουσα. Το θέμα είναι ότι σε αυτή την περίπτωση στις 475μβ θα πρέπει να αφαιρέσεις το επιτόκιο δανεισμού των εντόκων γραμματίων για να βρεις πάλι το πραγματικό κόστος των ομολόγων.

Όπως ξαναείπα οι υπολογισμοί πάσχουν επειδή κάνουμε μια υπόθεση. Όπως είδες και γω στο πρώτο μου ποστ το ονόμασα λογικό άλμα. Αλλά ελπίζω να συμφωνείς μαζί μου ότι τουλάχιστον σου έδειξα ότι η υπόθεση της έκδοσης δε μπορεί να περιληφθεί απλά σε ένα "μας φόρτωσαν 750εκ στην πλάτη για την επόμενη 5ετία".

Τέλος για αγγλικό δίκιο κτλ. Μιλώντας απο την πλευρά μου θα σου πω ότι ο μόνος που έχει να φοβάται απο το αγγλικό δίκιο είναι αυτός που σκοπεύει να καπελώσει τον δανειστή. Και σόρρυ τώρα που θα κάνω αναφορά στο ΣΥΡΙΖΑ αλλά ενισχύει τον προβληματισμό μου, δεδομένου ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πει ότι θα καπέλώσει όποιον χρειαστεί άμα δεν του κάνουν τα χατήρια (και btw τα δάνεια της Τρόικας έχουν μεγαλύτερo seniority απο τα PSI bonds) τότε καταλαβαίνεις ότι ακόμα και για τον "καπελωτή" το Αγγλικό δίκιο είναι απλά μια λεπτομέρεια. Και να σου πω την αλήθεια συμφωνώ σε αυτό μαζί τους καθότι μιλάμε για sovereign state

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατα... Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Εγώ σου λέω ότι τα 15 δις που έχουν ήδη εκδοθεί δεν απαλάσσονται από το κατά το παρελθόν αυξημένο επιτόκιο και ότι η αποκλιμάκωση αποκλείεται να οφείλεται κατά 100% στο ομόλογο. Ισχυρίζομαι δε ότι αν περιμέναμε τη σταδιακή αποκλιμάκωση και δανειζόμασταν αυτά τα 3 δις σε έξι μήνες θα είχαμε και το όφελος της έστω μικρότερης πτώσης στα ΕΓ και μικρότερη επιβάρυνση από το ομόλογο στο βάθος της 5ετίας. Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μόνη συγκυρία που επέτασσε την έξοδο στις αγορές ήταν η η ψηφοθηρία εν όψει εκλογών.

Εσύ μου λες ότι δε θα είχε μειωθεί το επιτόκιο, οπότε θα επιβάρυνε την επανέκδοση των μελλοντικών ΕΓ, αλλά αρνείσαι να δεχτείς τη δική μου εναλλακτική, ότι έτσι κι αλλιώς είχε δρομολογηθεί η αποκλιμάκωση.

Και προφανώς συμφωνώ μαζί σου ότι το μόνο πρόβλημα του αγγλικού δικαίου είναι όταν θέλεις να φεσώσεις κάποιον, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι κι αυτό πρέπει να συμβεί σε ορισμένες περιπτώσεις.

Ο μόνος λόγος που τα ελληνικά ομόλογα έχουν αυξημένα επιτόκια, είναι γιατί ο δανειστής αναλαμβάνει μεγαλύτερο κίνδυνο από ό,τι πχ με τα γερμανικά ομόλογα. Αν τα ελληνικά ομόλογα, με αγγλικό δίκαιο και ευρωπαϊκή εγγύηση είναι τουλάχιστον εξίσου εξασφαλισμένα, το αυξημένο επιτόκιο είναι 100% αισχροκέρδεια.

Η ιδιωτικοποίηση του κέρδους και η κρατικοποίηση της ζημιάς δεν είναι όνειρο των αναρχοαριστερών. Συμβαίνει και με τις ιδιωτικές τράπεζες και με το δημόσιο χρέος. Και πρέπει να σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως να δεχθώ οτι θα γινόταν αποκλιμάκωση ρε συ; Σε ένα έτος πριν είχανε 17μβ μείωση και τώρα σε 3 μήνες είχανε 130μβ. Θες να δεχθώ οτι δεν εγινε λόγω εντόκων; Ωραία πες μου γιατι εγινε. Δώσε μια λογικοφανη αιτία ρε φίλε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε όλα αυτά τα post σε άλλο νήμα; Εδώ είναι θέμα για ειδήσεις.

Πάρτε μία: Ελεονώρα Μελέτη: «Δείτε τον αγώνα, όχι το στήθος μου!»

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε όλα αυτά τα post σε άλλο νήμα; Εδώ είναι θέμα για ειδήσεις.

Έχεις δίκιο. Ζητώ συγγνώμη, γιατί ξέρω ότι κουράσαμε. Αφήνω μια τελευταία απάντηση σε σπόιλερ και σταματώ εδώ.

Μα πως να δεχθώ οτι θα γινόταν αποκλιμάκωση ρε συ; Σε ένα έτος πριν είχανε 17μβ μείωση και τώρα σε 3 μήνες είχανε 130μβ. Θες να δεχθώ οτι δεν εγινε λόγω εντόκων; Ωραία πες μου γιατι εγινε. Δώσε μια λογικοφανη αιτία ρε φίλε.

Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι εσύ πρέπει να εξηγήσεις γιατί αποκλιμακώθηκαν πριν να εκδώσουμε το ομόλογο, αλλά παρ' όλα αυτά το κάναμε προλαβαίνοντας την περαιτέρω μείωση; Το τρίμηνο είχε φτάσει στο 3.10% και είχε καθοδική τάση έτσι κι αλλιώς. Και ακόμη κι αν ισχυριστείς ότι είναι επειδή είχαν κυκλοφορήσει φήμες για την έξοδο, την τοποθετούσαν στα μέσα του Β' εξαμήνου, οπότε δεν είχαμε κανένα λόγο να σπεύσουμε.

Να σου πω όμως τον πραγματικό λόγο; Γιατί μέχρι τώρα έχουμε δώσει γη, ύδωρ και λίγο πισινό. Και θα είχαν αποκλιμακωθεί και πέρυσι ή πρόπερσι τα επιτόκια, αν είχε επαληθευτεί έστω και με προϋποθέσεις η θρυλούμενη "επιστροφή στην ανάπτυξη" ή το "πρωτογενές πλεόνασμα" ή οποιαδήποτε άλλη μπούρδα ακούμε 3 χρόνια τώρα.

Και μια ρητορική ερώτηση -ειλικρινά δε χρειάζομαι απάντηση. Εσύ πόσο θεωρείς ότι πρέπει να είναι το επιτόκιο σε ένα 100% εγγυημένο 5ετές ομόλογο με όμοιες ρήτρες με το δικό μας; Εγώ νομίζω ότι ξεκινά από το 0.44% των Γερμανών και το ταβάνι είναι γύρω στο 2.6% που πληρώνει η Πορτογαλία με λιγότερες ρήτρες από το δικό μας.

Όπως είπα, σταματώ εδώ. Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Παραείστε διαβασμένοι [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] και [MENTION=22279]acct[/MENTION]

Aδυνατώ να παρακολουθήσω...

Εμένα τον κακεντρεχή γιατί η όλη "πρόταση" του Σύριζα, μυρίζει ψήφους; Ποια μανούλα δεν θέλει να δει τον κανακάρη της να περάσει το κατώφλι μιας ιατρικής, μιας νομικής; Άλλο το μετά....

Αναφέρετε Γερμανία και το "ελεύθερο" σύστημα που υπάρχει και εκεί. Ο Σύριζα μέσα στην γενική συζήτηση για την εκπαίδευση που ΘΑ προωθήσει, περιλαμβάνει και λύσεις μαχαίρι που θα τσούξει τις παραπάνω μανάδες; Λύσεις για την πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια εκπαίδευση; Στην Γερμανία από ότι ξέρω, ΕΚΕΙ γίνεται το πρώτο φιλτραρισμα ώστε τα παιδιά έχουν πάρει ήδη τις αποφάσεις τους πριν φτάσουν ένα σκαλί πριν τα πανεπιστήμια.

Στην Ελλάδα ποιος ασχολείται ψηφοθηρικά με το Δημοτικό και το Γυμνάσιο; Κανείς.

Κατά τα άλλα, "απορρίπτετε τακτικές 40χρόνων ΠΑΣΟΚ-ΝΔ" που μας έφτασαν εδώ. Όχι ότι σας νοιάζει βέβαια. Μερικούς δεν σας αγγίζουν ούτως ή άλλως. Κουβέντα να γίνεται. Και μένα απο αύριο θα αρχίζει να με νοιάζει για την Β. Κορέα

Link to comment
Share on other sites

Εκλογική έκπληξη θεωρήθηκε στην Ιταλία η επιτυχία που σημείωσε η «Λίστα Τσίπρα»,

Το «ψηφοδέλτιο Τσίπρα» πήρε ποσοστό 4,03% καθώς το επέλεξαν 1.108.000 ιταλοί ψηφοφόροι. Σε ορισμένες πόλεις μάλιστα συγκέντρωσε σημαντικό ποσοστό όπως στη Φλωρεντία με 8,91%, Μπολόνια 8,89% και γύρω στο 6% σε Ρώμη, Τορίνο, Μιλάνο, Μπάρι, Βενετία.
Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε όλα αυτά τα post σε άλλο νήμα; Εδώ είναι θέμα για ειδήσεις.

Πάρτε μία: Ελεονώρα Μελέτη: «Δείτε τον αγώνα, όχι το στήθος μου!»

Την είδα εχτές στο Μαζωνάκη. Ωραίο τυπάκι. Της είπα ότι μας γκαντέμιασε με τη μπλούζα που έβαλε και μου πε ότι αν πάμε στον πέμπτο αγώνα δε θα βάλει την ίδια μπλούζα.

(ελπίζω να μη βάλει καθόλου μπλούζα)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ζητώ συγγνώμη, γιατί ξέρω ότι κουράσαμε. Αφήνω μια τελευταία απάντηση σε σπόιλερ και σταματώ εδώ.

Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι εσύ πρέπει να εξηγήσεις γιατί αποκλιμακώθηκαν πριν να εκδώσουμε το ομόλογο, αλλά παρ' όλα αυτά το κάναμε προλαβαίνοντας την περαιτέρω μείωση; Το τρίμηνο είχε φτάσει στο 3.10% και είχε καθοδική τάση έτσι κι αλλιώς. Και ακόμη κι αν ισχυριστείς ότι είναι επειδή είχαν κυκλοφορήσει φήμες για την έξοδο, την τοποθετούσαν στα μέσα του Β' εξαμήνου, οπότε δεν είχαμε κανένα λόγο να σπεύσουμε.

Να σου πω όμως τον πραγματικό λόγο; Γιατί μέχρι τώρα έχουμε δώσει γη, ύδωρ και λίγο πισινό. Και θα είχαν αποκλιμακωθεί και πέρυσι ή πρόπερσι τα επιτόκια, αν είχε επαληθευτεί έστω και με προϋποθέσεις η θρυλούμενη "επιστροφή στην ανάπτυξη" ή το "πρωτογενές πλεόνασμα" ή οποιαδήποτε άλλη μπούρδα ακούμε 3 χρόνια τώρα.

Και μια ρητορική ερώτηση -ειλικρινά δε χρειάζομαι απάντηση. Εσύ πόσο θεωρείς ότι πρέπει να είναι το επιτόκιο σε ένα 100% εγγυημένο 5ετές ομόλογο με όμοιες ρήτρες με το δικό μας; Εγώ νομίζω ότι ξεκινά από το 0.44% των Γερμανών και το ταβάνι είναι γύρω στο 2.6% που πληρώνει η Πορτογαλία με λιγότερες ρήτρες από το δικό μας.

Όπως είπα, σταματώ εδώ. Καληνύχτα.

Η τιμή κάθε προιόντος ενσωματώνει σε κάθε στιγμή τις φήμες γύρω απο αυτό το προιον. Που σημαίνει ότι αν οι προσδοκίες/φήμες δεν επαληθευτούν γυρνάς στο πρότερο status quo. Να στο πω απλά. Αναλογίσου τι γίνεται μόλις ακουστεί βρώμα για κάποια συγχώνευση εξαγορά και τι γίνεται μόλις τελικά αυτές οι προσδοκίες διαψευστούν.

Το γιατί έπεσαν νομίζω ότι το εξήγησα. Να το ξαναπώ. Οι αγορές βεβαιώθηκαν ότι θα βγούμε στις αγορές, και προέβλεψαν ότι θα γίνει αυτό που έγινε. Ότι δλδ τα ΕΓ θα αρχίσουν να έχουν συμπεριφορά και αποτίμηση money market instrument. Αυτή η αλλαγή στην αντίληψη των επενδυτών αποτυπώθηκε ΑΜΕΣΑ στην τιμή τους. Είναι αστείο να μου λες ότι η πτώση θα γινόταν ούτοις ή άλλως. Στο ξαναπα. Το προήγουμενο έτος είχες πτώση στις τιμές κατα 17μβ. Και μέσα σε τρεις μήνες (+/-1 μήνα απο την έκδοση) είχες 160μβ. Όσο και να μη θες να το παραδεχτείς η τάση άλλαξε κάπου το Φεβρουάριο. Βρες εσύ κάποιο άλλο event κάπου εκεί που να δικαιολογεί αυτή την αλλαγή που να αντικρούει τη δική μου προσέγγιση. Ή πες μου "δεν ξέρω για κάποιο λόγο έγινε, αλλά αποκλείεται η έλλειψη επαρκούς αιτιολόγησης να σημαίνει πως έχεις δίκιο".

Τώρα όσον αφορά το spread στο 5ετές, η ερώτηση σου είναι απλοική για δυο λόγους. Να στο πω πολύ απλά; Γιατι τα Γερμανικά ομόλογα έχουν χαμηλότερη απόδοση απο τα Αγγλικά; 1,876 το Αγγλικό και 0,431 το Γερμανικό; Είναι πιο επικίνδυνη για μπαμ η Αγγλία απο τη Γερμανία (η πρώτη έχει δικό της νόμισμα και επίσης δεν είναι τόσο εκτεθειμένη όσο η Γερμανία στους κινδύνους που υπάρχουν στην Ευρωζώνη). Α και τα Αγγλικά ομόλογα έχουν και αυτά Αγγλικό δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Σαπίζει η παραγωγή πάνω στα δέντρα ελλείψει εργατικών χεριών - NEWS247

Αιτία είναι η ξαφνική και χωρίς καμία προειδοποίηση επιχείρηση σκούπα των αστυνομικών αρχών σε ανυποψίαστους αγρότες, με συνέπεια την επ’ αυτοφώρω σύλληψή τους και την επιβολή πολύ υψηλών προστίμων περί μαύρης εργασίας. Το συγκεκριμένο γεγονός δεν έχει προηγούμενο και, πραγματικά, όλοι μας έχουμε αιφνιδιαστεί και τρομοκρατηθεί.

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Την είδα εχτές στο Μαζωνάκη. Ωραίο τυπάκι. Της είπα ότι μας γκαντέμιασε με τη μπλούζα που έβαλε και μου πε ότι αν πάμε στον πέμπτο αγώνα δε θα βάλει την ίδια μπλούζα.

(ελπίζω να μη βάλει καθόλου μπλούζα)

Σε ωραία μέρη συχναζεις.:p:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά !! άρα όχι μόνο δεν υπάρχει ανεργία, αλλά μας λείπουν και μερικά εργατικά χέρια :haha:

colt συγγνώμη κιόλας ρε μεγάλε αλλά από σένα περίμενα να έχεις δεδομένο ότι σε έναν κλάδο γίνεται να υπάρχει υψηλότερη ανεργία από ότι σε έναν άλλον.

Ασχέτως με το αν αληθεύει η είδηση, εμένα προσωπικά με χάλασε αυτό

Πρέπει το κράτος να δει άμεσα το πρόβλημα και να παράσχει λύση

Αυτός ο (τέρμα) σοσιαλισμός μας έχει κάνει τα πουτ....κια του κράτους. Ούτε πρωτοβουλίες μπορούμε να πάρουμε πια

edit: Τώρα είδα το post του acct (την είδηση την κοίταξα πολύ γρήγορα). Έτσι να χώνονται χύμα και να πέφτουν πρόστιμα. Καλομάθαμε τόσα χρόνια με τα σύρματα και τα κονέ κι ένα σωρό παπαριές για να γλιτώσουμε 5-10-20-100 (χιλιάδες) μονάδες αλλά κατά τα άλλα να θέλουμε όλα μας τα προβλήματα να λυθούν από το κράτος.

Ας μειωθεί η ανεργία σε αυτόν τον κλάδο επειδή δεν θα έχουν εργάτες. Όταν δεν μπορούν να ξαναπροσλάβουν παράνομους, θα αναγκαστούν να πληρώνουν νόμιμους ....... μέχρι να γίνει πρώτο κόμμα γνωστό κόμμα της σχεδόν-τέρμα-αριστεράς και να τους κάνει πολλά κιλά χατήρια με προνομιακές ευκολίες.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Η λιτότητα είναι για τους… χαζούς

ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ - Ο δαιδαλώδης γραφειοκρατικός μηχανισμός που κρύβεται πίσω από τον όρο «Ευρωπαϊκή Επιτροπή» κοστίζει δισεκατομμύρια στους φορολογούμενους, συντηρώντας 56.000 «ευρω»-κράτες με εξωπραγματικούς μισθούς και προνόμοια.

Οπως έγραφε η «Guardian» τον Νοέμβριο του 2012, «επισήμως εργάζονται 37 1/2 ώρες την εβδομάδα, δεν πληρώνουν δίδακτρα για τα παιδιά τους που πηγαίνουν σε πολύ καλά ιδιωτικά σχολεία, όσοι δεν δουλεύουν στην πατρίδα τους -δηλαδή η πλειονότητα- παίρνουν ένα “συμπλήρωμα” 16% επιπλέον, συνταξιοδοτούνται στα 63 τους και πολλοί είναι αυτοί που αποσύρονται νωρίτερα με πλήρη σύνταξη. Ενώ, σύμφωνα με τους υπολογισμούς της βρετανικής κυβέρνησης, 214 από τα ανώτερα στελέχη των Βρυξελλών έχουν αμοιβές υψηλότερες από αυτές του πρωθυπουργού Ντέιβιντ Κάμερον, οι ετήσιες απολαβές του οποίου είναι περίπου 218.000 ευρώ».

Με προϋπολογισμό περίπου 9 δισ. τον χρόνο, για την επταετία 2014-2020, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναγκάστηκε έκτοτε, υπό την πίεση της λαϊκής κατακραυγής, να «παγώσει μισθούς και συντάξεις», να αυξήσει κατά 2,5 ώρες την εβδομαδιαία εργασία και να ανεβάσει το όριο συνταξιοδότησης στα 67 χρόνια. Ωστόσο, η σπατάλη εξακολουθεί να ξεπερνά κάθε φαντασία. Ακριβείς λεπτομέρειες δεν είναι γνωστές και πιθανόν οι αριθμοί να διαφέρουν, λίγο πάνω-λίγο κάτω, αλλά σε γενικές γραμμές οι μισθοί στην ευρωπαϊκή γραφειοκρατία κυμαίνονται από 2.600 μέχρι 18.300. Υπάρχουν 16 βαθμίδες και έως 5 κατηγορίες για τους υψηλόβαθμους. Επιπλέον του μισθού, οι εργαζόμενοι λαμβάνουν οικογενειακό επίδομα κατά μέσο όρο 170 ευρώ τον μήνα, επίδομα εκπαίδευσης στα 250 ευρώ (για παιδιά μέχρι να φτάσουν τα 26 τους χρόνια) κι επίδομα παιδιών 370 ευρώ. Τα επιδόματα ανεργίας κυμαίνονται από 1.300 μέχρι 2.600 ευρώ.

Για τις μετακινήσεις της στο εξωτερικό η EEAS αγόρασε έναν στόλο 650 αυτοκινήτων με μέση τιμή 26.000 ευρώ, παρότι μεταξύ αυτών υπάρχουν και πιο ακριβά τεθωρακισμένα. Τα επίσημα στοιχεία δείχνουν ότι η μεγαλύτερη αποστολή είναι στην Αγκυρα με προσωπικό 140 ατόμων και από τις πιο μικρές ήταν μέχρι πρόσφατα στο νησάκι Βανουάτου στον Νότιο Ειρηνικό, η οποία μεταφέρθηκε στη Νέα Γουινέα και τα νησιά Σόλομον. Η Ε.Ε. φέρεται να έχει χρηματοδοτήσει στην περιοχή αυτή προγράμματα όπως εκπαίδευση παιδιών στο… κρίκετ με κόστος 160.000 ευρώ.

Ο προϋπολογισμός της Ευρωπαϊκής Επιτροπής προέβλεπε κονδύλι 85,9 εκατ. ευρώ για έπιπλα και εξοπλισμό γραφείου και άλλα 7,8 εκατ. ευρώ για «Συνεργασία μεταξύ των θεσμών στην κοινωνική σφαίρα», με άλλα λόγια για χρηματοδότηση κέντρων διακοπών, αθλητικών κέντρων, κλαμπ και μεταλλίων στους πιστούς υπαλλήλους που συνταξιοδοτούνται.

Στην Ε.Ε. υπάρχουν 15 ιδιωτικά σχολεία για τα παιδιά των υπαλλήλων της, η διαχείριση των οποίων έχει ετήσιο κόστος 150 εκατ. ευρώ.

Το 2011 διατέθηκε κονδύλι 243.000 ευρώ για να μελετηθεί η αντίδραση των καταναλωτών στο κρέας από αρσενικό χοιρινό που δεν είχε ευνουχιστεί πριν από τη σφαγή. Δόθηκαν και άλλες 30.000 ευρώ για να στηθεί και η σχετική ιστοσελίδα.

Οταν γερμανικό τηλεοπτικό δίκτυο πήρε δείγματα από τις τουαλέτες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, διαπιστώθηκε ότι 41 από τα 46 ήταν θετικά σε κοκαΐνη.

Οταν απεργούν οι εργαζόμενοι στην Ε.Ε., υπάρχει κέρδος 26 εκατ. ευρώ την ημέρα…

Link to comment
Share on other sites

colt συγγνώμη κιόλας ρε μεγάλε αλλά από σένα περίμενα να έχεις δεδομένο ότι σε έναν κλάδο γίνεται να υπάρχει υψηλότερη ανεργία από ότι σε έναν άλλον.

Ασχέτως με το αν αληθεύει η είδηση, εμένα προσωπικά με χάλασε αυτό

Αυτός ο (τέρμα) σοσιαλισμός μας έχει κάνει τα πουτ....κια του κράτους. Ούτε πρωτοβουλίες μπορούμε να πάρουμε πια

edit: Τώρα είδα το post του acct (την είδηση την κοίταξα πολύ γρήγορα). Έτσι να χώνονται χύμα και να πέφτουν πρόστιμα. Καλομάθαμε τόσα χρόνια με τα σύρματα και τα κονέ κι ένα σωρό παπαριές για να γλιτώσουμε 5-10-20-100 (χιλιάδες) μονάδες αλλά κατά τα άλλα να θέλουμε όλα μας τα προβλήματα να λυθούν από το κράτος.

Ας μειωθεί η ανεργία σε αυτόν τον κλάδο επειδή δεν θα έχουν εργάτες. Όταν δεν μπορούν να ξαναπροσλάβουν παράνομους, θα αναγκαστούν να πληρώνουν νόμιμους ....... μέχρι να γίνει πρώτο κόμμα γνωστό κόμμα της σχεδόν-τέρμα-αριστεράς και να τους κάνει πολλά κιλά χατήρια με προνομιακές ευκολίες.

Μα για ποιόν κλάδο μιλας τώρα ??

μόνο εγώ βλέπω δηλαδή πως ολόκληρος πρωτογενής τομέας έχει παραδωθεί στος ξένους ?? Και μη νομίσεις πως με νοιάζει το ότι είναι ξένοι. Αυτός που δουλεύει είναι φιλος μου. Με τα παράσιτα έχω θέμα. Αλλά δεν γίνεται να έχουμε συνέχεια την ίδια καραμέλα ''δεν υπάρχουν δουλειές''. Αφήσαμε όλοκληρο κατασκευαστικό κλάδο στους ξένους, την αγροτική παραγωγή, το ίδιο. Οι τεχνικοί φθίνουν επίσης. Και εμείς ακόμα λέμε πως δεν υπάρχουν δουλειές ?

Καιρός να το χωνέψουν όλοι πως η αγορά στηρίζεται στην προσφορά και τη ζήτηση. Όταν προσφέρεις 10Χ δικηγόρους, γιατρούς και ''στελέχη επιχειρήσεων'', τα 9/10 είτε θα βρούν άλλη εργασία απο αυτή που σπόυδασαν, είτε θα πάρουν τους δρόμους.

Αλλά βλέπεις, δεν θυμάμαι ΚΑΝΕΝΑ να φωνάζει όταν όλοι παρατούσαν τα χωριά τους για την big mama, και είμασταν τα κωλοφάνταρα, όταν βγαίναμε με τα ΡΕΟ για ''σκούπα'' και έβλεπα όλους τους ''τσιφλικάδες'' να τρέχουν να κρύψουν τους Αλβανούς που είχαν στα χωράφια τους. Και όμως ! Πολλοί απο εκείνους τους Αλβανούς τότε, τα κατάφεραν ! Σταθήκαν όρθιοι, επιβίωσαν, έθρεψαν και τους πρεσβύτερους που έμεναν πίσω, έφτιαξαν περιουσίες και σπούδασαν παιδιά. Και Σημερα που μιλάμε, κάνουν την ίδια δουλειά και ορίζουν οι ίδιοι το μεροκάματό τους, και σε όποιον αρέσει. Μόνο οι Έλληνες δεν μπορούσαν.

Φάνηκε άλλωστε και στις εκλογές, σε ποιό επάγγελμα αρέσκεται ο Έλληνας σήμερα. Αντε και στις επόμενες εκλογές τα ψηφοδέλτια να έχουν μέγεθος τηλεφωνικού καταλόγου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.