Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν παίζεσαι όμως, έτσι...

Μεταξύ μας. Πόσοι πιστεύεις ότι κάθισαν να διαβάσουν όλο το κείμενο και δε σταμάτησαν στην πρώτη παράγραφο, άναψαν ένα τσιγάρο και αναρωτήθηκαν γιατί να μην έχουμε και μεις έναν αντίστοιχο να μας διαγράψει το στεγαστικό.

Επίσης δεν κάθισα καν να ρωτήσω σε πόσους έπεσε το μάτι για τα μικροπροβλήματα πληθωρισμού που αντιμετωπίζει η συγκεκριμένη χώρα (την οποία και σε άλλες περιπτώσεις έχουν χαρακτηρίσει εδώ μέσα πρότυπο).

Τέλος δε μπήκα καν στη διαδικασία να διερωτηθώ (και αυτό γιατί το άρθρο δεν το αναφέρει καν) αν αυτές οι διαγραφές έχουν να κάνουν με τόκους ή κεφάλαιο.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το κοπλιμέντο, αλλά εντάξει δεν είσαστε και ο δυσκολότερος συνομιλητής για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιδιωτικοποίηση του νερού στην Θεσσαλονίκη...

http://vote4water.gr/voteForWater/elections.asp?region=pkm&nom=nath&stype=NOMS&mainview=PERIPH

Ναι, προβοκατόρικο το ερώτημα, Ναι πρόχειρο και άτυπο το δημοψήφισμα, παρόλο αυτά, 200.000+ άτομα πήραν ξεκάθαρα θέση.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιδιωτικοποίηση του νερού στην Θεσσαλονίκη...

http://vote4water.gr/voteForWater/elections.asp?region=pkm&nom=nath&stype=NOMS&mainview=PERIPH

Ναι, προβοκατόρικο το ερώτημα, Ναι πρόχειρο και άτυπο το δημοψήφισμα, παρόλο αυτά, 200.000+ άτομα πήραν ξεκάθαρα θέση.

Δεν ειμαι και γκουρου αλλα θα μπορουσα να φτιαξω ενα σκριπτακι να κανει ρισετ το ρουτερ και να ψηφαει 200.000 φορες?

Επισης 400.000 ψηφισαν ΧΑ. Αρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και γκουρου αλλα θα μπορουσα να φτιαξω ενα σκριπτακι να κανει ρισετ το ρουτερ και να ψηφαει 200.000 φορες?

Επισης 400.000 ψηφισαν ΧΑ. Αρα?

Διάβασες καθόλου το link? Είδες για τι πρόκειται ή απλά αποφάσισες να μου την πεις?

Δεν ήταν ηλεκτρονική ψηφοφορία, ήταν άτυπες κάλπες που στήθηκαν έξω από εκλογικά κέντρα της Θεσσαλονίκης στις εκλογές της Κυριακής, (όπως τα exit poll)

Και μιλάμε για 200.000 Θεσσαλονικείς, όχι 200.000 Έλληνες της επικράτειας.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες καθόλου το link? Είδες για τι πρόκειται ή απλά αποφάσισες να μου την πεις?

Δεν ήταν ηλεκτρονική ψηφοφορία, ήταν άτυπες κάλπες που στήθηκαν έξω από εκλογικά κέντρα της Θεσσαλονίκης στις εκλογές της Κυριακής, (όπως τα exit poll)

Και μιλάμε για 200.000 Θεσσαλονικείς, όχι 200.000 Έλληνες της επικράτειας.

Δεν το καταλαβα απο το link. Μαη απολοτζαης!

Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι τους κανει και ειδικους ως προς το θεμα οσοι και να ηταν,ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα απο το link. Μαη απολοτζαης!

Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι τους κανει και ειδικους ως προς το θεμα οσοι και να ηταν,ετσι?

Ειδικούς όχι, άμεσα ενδιαφερόμενους σίγουρα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι τους κανει και ειδικους ως προς το θεμα οσοι και να ηταν,ετσι?

Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Ούτε οι βουλευτές είναι ειδικοί -ενίοτε δυσανασχετούν όταν τους βάζουν σε επιτροπές για να αποκτήσουν κάποια γνώση επί αυτών που ψηφίζουν-, αλλά αποφασίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Ούτε οι βουλευτές είναι ειδικοί -ενίοτε δυσανασχετούν όταν τους βάζουν σε επιτροπές για να αποκτήσουν κάποια γνώση επί αυτών που ψηφίζουν-, αλλά αποφασίζουν.

Αρα δεν χρειαζομαστε βουλευτες?

Συνηθως γινεται μια δημοσια διαβουλευση, και καποια αναθεση σε γραφειο για οικονομοτεχνικη μελετη.

Το να ψηφισω εγω ο ενδιαφερομενος μεν, πανασχετος δε, τι συμπερασμα βγαζει?

Η αποψη προυποθετει γνωση. Πρωτα απο ολα γνωση του τι δεν ξερεις. Οπως ξαναειπωθηκε το "δεν ξερω" ειναι λιγο απαγορευμενο. Μπορει να συμφωνω και εγω με κατι, αλλα βγαζω σπυρακια μονο και μονο με την υπερβολικη σιγουρια εντελως ασχετων με καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα απο το link. Μαη απολοτζαης!

Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι τους κανει και ειδικους ως προς το θεμα οσοι και να ηταν,ετσι?

Είπαμε ότι η δημοκρατία είναι σκατά πολίτευμα, αλλά τι επιχείρημα ακριβώς είναι αυτό?

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειαζομαστε βουλευτες?

τους χρειαζόμαστε. απλώς χρειαζόμαστε και τα δημοψηφίσματα. Επίσημα, για αποφάσεις που αφορούν τις ζωές μας σε τοπικό και εθνικό επίπεδο. Να νομοθετούν οι βουλευτές, που δεν είναι πανάσχετοι και διαβάζουν όλους τους νόμους, αλλά όταν μαζευτούν υπογραφές να γίνεται δημοψήφισμα και να αναιρείται ο νόμος. ή να γίνεται νόμος η θέληση του λαού. όπως κάνουν οι σοβαρές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειαζομαστε βουλευτες?

Συνηθως γινεται μια δημοσια διαβουλευση, και καποια αναθεση σε γραφειο για οικονομοτεχνικη μελετη.

Το να ψηφισω εγω ο ενδιαφερομενος μεν, πανασχετος δε, τι συμπερασμα βγαζει?

Η αποψη προυποθετει γνωση. Πρωτα απο ολα γνωση του τι δεν ξερεις. Οπως ξαναειπωθηκε το "δεν ξερω" ειναι λιγο απαγορευμενο. Μπορει να συμφωνω και εγω με κατι, αλλα βγαζω σπυρακια μονο και μονο με την υπερβολικη σιγουρια εντελως ασχετων με καποιο θεμα.

Τους ίδιους βουλευτές που παραδέχονται δημόσια ότι δε διαβάζουν τους νόμους που ψηφίζουν γιατί ήταν πολλές οι σελίδες? Όχι, δεν τους χρειαζόμαστε.

Μου είναι πολύ προτιμότερο να γίνω θύμα της άγνοιας του πλήθους στην άμεση δημοκρατία, παρά της απληστίας και διαπλοκής του εκλεγμένου νομοθέτη.

Επίσης, αφού επικαλείσαι μελέτες και διαβουλεύσεις, γιατί θεωρείς ότι δεν μπορούν να τεθούν υπόψη του κόσμου ώστε να επιλέξει άμεσα? Πόσο πιο σχετικός από εσένα είναι κάποιος βουλευτής με ζητήματα που αφορούν στη δική σου καθημερινότητα?

Παρεμπιπτόντως, μια και μοιραζόμαστε πράγματα, εγώ βγάζω σπυράκια όταν διαβάζω πεζά χωρίς τόνους :-).

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι η δημοκρατία είναι σκατά πολίτευμα, αλλά τι επιχείρημα ακριβώς είναι αυτό?

Mobile

Τι επιχειρημα ειναι να αποφασισω εγω που φτιαχνω καφεδες, για τοσο σημαντικα ζητηματα?

Μετα μπορει να θελουμε να παρουμε και την αγια σοφια. Ή να παμε στη δραχμη. Αναλογα την ψυχολογια μου εκεινη τη στιγμη.

Οταν βλεπω celebrities να εκλεγονται, σιγουρα δεν μπορω να εμπιστευτω κανενα λαο να παρει αποφαση για σημαντικα πραγματα.

Το καλυτερο που μπορει να κανει, ειναι καθε φορα που ψηφιζει να διαβαζει μερικα βιογραφικα.

Εδω και 10 χρονια υπαρχει το ιντερνετ, που χωρις αυτο ηταν απιστευτα δυσκολο ολα τα προηγουμενα χρονια να καταλαβει τι ψηφιζει, περα απο συζητησεις στα καφενεια. Πλεον δεν υπαρχει δικαιολογια.

Αν αποφασιζει ο καθενας τοπικα, με το not in my back yard mentality που υπαρχει ριζωμενο, δεν προκειται να γινει ποτε τιποτα. πχ. not in my back yard χωματερη, not in my back yard τεμενος κλπ.

ντενινιο συμφωνω αλλα ο δρομος για την ελβετια ειναι μακρυς ακομα.

Τους ίδιους βουλευτές που παραδέχονται δημόσια ότι δε διαβάζουν τους νόμους που ψηφίζουν γιατί ήταν πολλές οι σελίδες? Όχι, δεν τους χρειαζόμαστε.

Μου είναι πολύ προτιμότερο να γίνω θύμα της άγνοιας του πλήθους στην άμεση δημοκρατία, παρά της απληστίας και διαπλοκής του εκλεγμένου νομοθέτη.

Επίσης, αφού επικαλείσαι μελέτες και διαβουλεύσεις, γιατί θεωρείς ότι δεν μπορούν να τεθούν υπόψη του κόσμου ώστε να επιλέξει άμεσα? Πόσο πιο σχετικός από εσένα είναι κάποιος βουλευτής με ζητήματα που αφορούν στη δική σου καθημερινότητα?

Παρεμπιπτόντως, μια και μοιραζόμαστε πράγματα, εγώ βγάζω σπυράκια όταν διαβάζω πεζά χωρίς τόνους :-).

Mobile

εν μερη σου απαντησα. Σε μια εταιρια αλλαζεις το ΔΣ αν νομιζεις οτι δεν δουλευει σωστα, πλειοψηφικα. Δεν ρωτανε τον καθε μετοχο τις αποψεις του για το μαρκετινγκ, την τιμολογηση κλπ. χοντροκομμενο παραδειγμα αλλα you get the picture. Ο κοσμος επιλεγει αμεσα τον ανατολακη να αποφασισει για το νερο. Τι αλλο θελουμε. Ας ακολουθουσε μια χοντροκομμενη παλι λογικη, If ΑΕΙ grad and got ενσημα and no ex-con then vote, αλλα αν δεν μπορει αυτο το απλο ο χαικαλης θα αποφασισει το μελλον του μια χαρα.Γιατι να παρακαμψεις τα εκλεγμενα οργανα που ειναι για αυτη τη δουλεια? Καθε 2 χρονια κανουμε αυτο το πανηγυρακι, ε ποσο δημοκρατια πια?

Οσον αφορα τις μελετες, εχω διαβασει αρκετες μελετες, τελευταια αυτη της πεζοδρομησης της Πανεπιστημιου (μου πηρε πανω απο 4 ωρες) και καταλαβα ποσα πραγματα αγνοουσα ενω γενικα συμφωνουσα. Ουτε περιβαλοντολογος ειμαι, ουτε συγκοινωνιολογος, ουτε σχεδιαστης πολεων για να το κρινω με σιγουρια.Μου αρεσε η ιδεα, αλλα μεχρι εκει.

Για τους τονους με δυσκολευει πολυ η λειτουργια τονισμου ετσι οπως ειναι φτιαγμενη.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Φταίω εγώ να το τραβήξω το επιχείρημα από τα μαλλιά τώρα; ;)

Ας συμφωνήσω ότι η άμεση δημοκρατία είναι επικίνδυνη, γιατί εξισώνει την ψήφο του απαίδευτου και αδιάφορου με εκείνη του άοκνου και ενημερωμένου πολίτη. Ο κοινοβουλευτισμός αποδεικνύεται επίσης επικίνδυνος, από τη στιγμή που εκλέγονται παμψηφεί Μπέοι και λοιποί.

Διευρύνοντας το συλλογισμό, ως ασφαλέστερη μέθοδος διακυβέρνησης αναδύεται η τυραννία ή έστω -για να γλυτώνουμε τις περιστασιακές επιβουλές- η απόλυτη μοναρχία. Ούτως ή άλλως, κατά την ελληνική ταλιμπανική θεοκρατία, ελέω θεού κυβερνόμαστε.

Όλα αυτά τα δοκιμάσαμε και αποφασίσαμε ότι η Δημοκρατία είναι το μη χείρον. Βέβαια δεν είχαμε κατά νου την εκδοχή σεξουαλικώς μεταδιδόμενης δημοκρατίας που απαντάται στη χώρα μας, αλλά ακόμη κι έτσι μπορώ να φανταστώ πολύ χειρότερα πολιτικά συστήματα.

Πάντως, αφού ομολογούμε πράγματα, μην το πείτε πουθενά, αλλά πιστεύω ακράδαντα πως τα πολιτικά δικαιώματα θα έπρεπε να απονέμονται μετά από εξετάσεις. Το ότι κάποιος απλά κατάφερε να επιβιώσει μέχρι τα 18 σίγουρα δεν είναι πια επαρκές κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Φταίω εγώ να το τραβήξω το επιχείρημα από τα μαλλιά τώρα; ;)

Ας συμφωνήσω ότι η άμεση δημοκρατία είναι επικίνδυνη, γιατί εξισώνει την ψήφο του απαίδευτου και αδιάφορου με εκείνη του άοκνου και ενημερωμένου πολίτη. Ο κοινοβουλευτισμός αποδεικνύεται επίσης επικίνδυνος, από τη στιγμή που εκλέγονται παμψηφεί Μπέοι και λοιποί.

Διευρύνοντας το συλλογισμό, ως ασφαλέστερη μέθοδος διακυβέρνησης αναδύεται η τυραννία ή έστω -για να γλυτώνουμε τις περιστασιακές επιβουλές- η απόλυτη μοναρχία. Ούτως ή άλλως, κατά την ελληνική ταλιμπανική θεοκρατία, ελέω θεού κυβερνόμαστε.

Όλα αυτά τα δοκιμάσαμε και αποφασίσαμε ότι η Δημοκρατία είναι το μη χείρον. Βέβαια δεν είχαμε κατά νου την εκδοχή σεξουαλικώς μεταδιδόμενης δημοκρατίας που απαντάται στη χώρα μας, αλλά ακόμη κι έτσι μπορώ να φανταστώ πολύ χειρότερα πολιτικά συστήματα.

Πάντως, αφού ομολογούμε πράγματα, μην το πείτε πουθενά, αλλά πιστεύω ακράδαντα πως τα πολιτικά δικαιώματα θα έπρεπε να απονέμονται μετά από εξετάσεις. Το ότι κάποιος απλά κατάφερε να επιβιώσει μέχρι τα 18 σίγουρα δεν είναι πια επαρκές κριτήριο.

Καταλαβαίνω το μεταφορικό της τελευταίας πρότασης, αλλά εγώ να το ρωτήσω (αντιστοίχως μεταφορικά). Ποιος είπαμε ότι θα βάλει τα θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το μεταφορικό της τελευταίας πρότασης, αλλά εγώ να το ρωτήσω (αντιστοίχως μεταφορικά). Ποιος είπαμε ότι θα βάλει τα θέματα;

Ε, να μαζευτούμε 5-6, να κάνουμε μια τριμελής (sic) επιτροπή, να βγάλουμε θέματα. Δημοκρατικά πράματα. Παιδιά είμαστε; :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι οι μονοπωλιακές αγορές, ειδικά όταν αφορούν σε δημόσια αγαθά, πρέπει να βρίσκονται υπό την αιγίδα του Δημοσίου.

acct από αυτήν την πρόταση σου, καταλαβαίνω ότι εν μέρει συμφωνούμε.

Να τονίσω όμως ότι δεν αναφερόμουν σε θέματα νερού στην Ελλάδα. Δεν έχω αρκετή επίγνωση της κατάστασης. Αντιθέτως αναφερόμουν συγκεκριμένα στα άρθρα με την άποψη του CEO πάνω στα global water issues.

Περί Nestle, στο ίδιο άρθρο της guardian, τρεις παραγράφους πάνω από το απόσπασμα που έκανα copy - paste, γράφει για "infamous 1970s baby milk scandal"

Link to comment
Share on other sites

Περί Nestle, στο ίδιο άρθρο της guardian, τρεις παραγράφους πάνω από το απόσπασμα που έκανα copy - paste, γράφει για "infamous 1970s baby milk scandal"

Αυτό το σχόλιο αφορά σε μια παλιότερη υπόθεση, στην οποία θεωρήθηκε ευρέως ότι η Nestle ανήθικα προωθούσε το βρεφικό γάλα της ως υποκατάστατο του θηλασμού σε σε αναπτυσσόμενες χώρες, με αποτέλεσμα να χάνονται αναρίθμητες ζωές βρεφών. Τελικά οι ενορχηστρωτές της εκστρατείας κατά της εταιρείας είχαν αναγκαστεί να πληρώσουν ένα συμβολικό πρόστιμο, γιατί νομικά δεν μπορούσε να θεωρηθεί υπεύθυνη για τους θανάτους, αλλά μερικά χρόνια αργότερα απαγορεύτηκε σε πολλές αγορές η διαφημιστική προώθηση του βρεφικού γάλακτος σε σκόνη ως υποκατάστατο του θηλασμού.

Πάντως, ακόμη και τώρα η UNICEF εντοπίζει τεράστιο ανθρωπιστικό πρόβλημα σε φτωχές περιοχές που δεν μπορούν επιβάλλουν περιορισμούς στην προώθηση και κατανάλωση φόρμουλας βρεφικού γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Τζίρος σε φαγητό για μια μητέρα που θηλάζει: 0€

Για μια μητέρα που δε θηλάζει:

6 μήνες = ~ 25 εβδομάδες * 15€ την εβδομάδα = 375€

Στην Ελλάδα έχουμε περίπου 60.000 βρέφη ανά πάσα στιγμή, άρα κάθε 6μηνο ο τζίρος είναι 22.500.000€, 45.000.000€ το χρόνο.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.