Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Aν μας είχε εξηγήσει κάποιος γενικότερα ότι μπορούμε να ζήσουμε με τα λεφτά που έχουμε χωρίς να προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε το μέλλον των εγγονιών μας "επενδύοντας" σε χαρτιά παντός τύπου εκδιδόμενα από ιδρύματα που σκοπό έχουν μόνο το δικό τους κέρδος, οι ζωές μας θα ήταν κατά πολύ καλύτερες.

Δεν είχαν εκδοθεί απο τράπεζα αλλά απο το ελληνικό ΔΗμόσιο.

Αυτό που δε μπορώ ποτέ να καταλάβω είναι γιατί κάποιος να εμπιστευτεί όλους του τους κόπους σε ένα οποιοδήποτε αξιόγραφο. Μετοχές, ομόλογα κτλ. Και αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ο μακαρίτης προφανώς πήγε και αγόρασε ομόλογα όταν το επιτόκιο που έδιναν ήταν 1%-2% ψηλότερο απο τα τραπεζικά επιτόκια....

Ήμαρτον γαμω το κερατό μου άσε τα μισα σε ένα κλειστό λογαριασμό και χάσε κάτι απο τους τόκους του έτους.

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] Το CAC μπήκε εκ των υστέρων ως όρος στα ομόλογα. Αυτό που κάποιος έπρεπε να του εξηγήσει είναι ότι δε βάζουμε όλα μας τα αυγά στο ίδιο καλάθι. Ποτέ και για κανένα λόγο.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Oμόλογα, μετοχές και συναφή χωρίς τράπεζες δεν νοούνται. ;)

Εν μέρει σωστός. Απλά πες το και στον Καμμένο που είχε πει ότι θα καλύψει το χρηματοδοτικό κενό της Ελλάδας εκδίδοντας CDO με underlying asset τα κατοχικά δάνεια.(όποιος μου πει να το πω πιο απλά, να παει να απαυτωθεί. Έτσι το είπε ο Προέδρας. Να κάνω καμια παράφραση και να τρέχω για μονταζιέρες). Και απο την άλλη λέει έξω οι τράπεζες, μαμιούνται οι τράπεζες, τον λαμβάνουν οι τράπεζες.

Ποιος θα πάρει ρε Πανούλη μου τα CDO τότε;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και για αυτό σου έφερα σαν παράδειγμα το 40%.....

Αν δεν πιστεύεις ότι κάτι υπάρχει δεν πιστεύεις ότι ο άλλος θέλει να κάνει τους πολίτες του να το δουν.

Όπως σου είπα η διαφορά είναι λεπτή, υφίσταται και γι' αυτό άλλωστε σου είπα ότι με την αυστηρή έννοια του όρου ναι έπεσε μονταζιέρα. Αν ήμουν μέλος της ομάδας που έκανε το μονταζ θα έβαζα όλη τη δήλωση μόνο και μόνο διότι δε νομίζω να χάνεται κάτι απο το πνεύμα αυτών που λέει ο Ομπαμα και απο την άλλη θα γλύτωνα όλη αυτή τη φιλολογία για μονταζιέρες.

Btw αν ποτέ κάνεις quote το "ναι έπεσε μονταζιέρα" να ξέρεις απο τώρα ότι θα πω ότι έπεσε μονταζιέρα :hehe:

Καλα οκ όχι γιάννης γιαννάκης.. ΚΑΡΑμοντζιέρα έπεσε, στην τελική μετράει και η πρόθεση. πες μας ότι και τυχαία κόψανε το βίντεο.. βασικά μήπως το κόψανε κιολας για να γλυτώσουνε και τηλεοπτικό χρόνο? ξέρεις για να μην πληρώσουνε τα 3 δευτερόλεπτα παραπάνω και χρεωθεί κι άλλο η Νέα Δημοκρατία...

Άσε μη χρεώνεστε και πολλά γιατι τώρα σας καβάτζωσε και το domain ο Τσίπρας και πρέπει να ψάχνετε όνομα. Καλά ολόκληρη ομάδα αληθείας έχετε που κανει παπάδες στην γραφιστική τέχνη, ένα κωλοdomain name να αγοράσετε πρώτοι δεν έτυχε.. τη μία το nerit την άλλη το neaellada.. μία ομάδα χακερ χρειαζεται το Μαξίμου :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα οκ όχι γιάννης γιαννάκης.. ΚΑΡΑμοντζιέρα έπεσε, στην τελική μετράει και η πρόθεση. πες μας ότι και τυχαία κόψανε το βίντεο.. βασικά μήπως το κόψανε κιολας για να γλυτώσουνε και τηλεοπτικό χρόνο? ξέρεις για να μην πληρώσουνε τα 3 δευτερόλεπτα παραπάνω και χρεωθεί κι άλλο η Νέα Δημοκρατία...

Άσε μη χρεώνεστε και πολλά γιατι τώρα σας καβάτζωσε και το domain ο Τσίπρας και πρέπει να ψάχνετε όνομα. Καλά ολόκληρη ομάδα αληθείας έχετε που κανει παπάδες στην γραφιστική τέχνη, ένα κωλοdomain name να αγοράσετε πρώτοι δεν έτυχε.. τη μία το nerit την άλλη το neaellada.. μία ομάδα χακερ χρειαζεται το Μαξίμου :p

Αν το συγκεκριμένο κόμμα "διψα" τόσο πολύ για νεα μοτο τότε χάρισμα του.

Μεταξύ μας νομίζω οτι χάρη έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ στον Σαμάρα. Βλέπε παλαιότερη τοποθέτηση μου για το θέμα της αλλαγής ονόματος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν εκδοθεί απο τράπεζα αλλά απο το ελληνικό ΔΗμόσιο.

Αυτό που δε μπορώ ποτέ να καταλάβω είναι γιατί κάποιος να εμπιστευτεί όλους του τους κόπους σε ένα οποιοδήποτε αξιόγραφο. Μετοχές, ομόλογα κτλ. Και αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ο μακαρίτης προφανώς πήγε και αγόρασε ομόλογα όταν το επιτόκιο που έδιναν ήταν 1%-2% ψηλότερο απο τα τραπεζικά επιτόκια....

Ήμαρτον γαμω το κερατό μου άσε τα μισα σε ένα κλειστό λογαριασμό και χάσε κάτι απο τους τόκους του έτους.

Οι τράπεζες, δηλαδή, διασφαλίζουν τα λεφτά μας; Γιατί όσοι είχαν λεφτά σε κυπριακές τράπεζες θα διαφωνήσουν.

Και για τους δικές μας τράπεζες υπήρξε η ίδια απειλή, και τίποτα δε θα με κάνει να πιστέψω ότι αν οι Έλληνες δεν είχαν επενδύσει σε κρατικά ομόλογα, αλλά είχαν βάλει τα λεφτά σε τράπεζα δε θα πραγματοποιούσαν την απειλή τους.

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες, δηλαδή, διασφαλίζουν τα λεφτά μας; Γιατί όσοι είχαν λεφτά σε κυπριακές τράπεζες θα διαφωνήσουν.

Και για τους δικές μας τράπεζες υπήρξε η ίδια απειλή, και τίποτα δε θα με κάνει να πιστέψω ότι αν οι Έλληνες δεν είχαν επενδύσει σε κρατικά ομόλογα, αλλά είχαν βάλει τα λεφτά σε τράπεζα δε θα πραγματοποιούσαν την απειλή τους.

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Τι ακριβώς διάφορα έχει για το ελληνικό δημόσιο αν τα ομόλογα ανήκαν σε μικρό ομολογιούχους η σε τράπεζες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες. Μάι πόιντ γουόζ:

Είπες ότι δεν καταλαβαίνεις γιατί να "επενδύσεις" τα λεφτά σου σε ένα ομόλογο, και να μην τα βάλεις σε μια τράπεζα.

Η απορία μου:

Έγινε κούρεμα ομολόγων (που είχε επενδύσει ο κόσμος, και δεν έβαλε τα λεφτά στην τράπεζα) για μείωση του χρέους, και στη συνέχεια δανειστήκαμε για ενίσχυση της τραπεζικής ρευστότητας.

Επομένως, αν ο κόσμος δεν είχε επενδύσει σε ομόλογα, και είχαν βάλει τα λεφτά στις ελληνικές τράπεζες, ποιος μας λέει ότι δε θα κουρεύονταν οι καταθέσεις, προκειμένου να βρεθούν από εκεί τα λεφτά για τη στήριξη των τραπεζών;

Ή μήπως σε κάποιο παράλληλο σύμπαν εμείς οι δύο έχουμε την αντίστροφη συζήτηση (γιατί να βάλουν τα λεφτά στην τράπεζα, αφού υπάρχουν τα ασφαλή κρατικά ομόλογα με υψηλότερο επιτόκιο; :hehe:)

Τώρα, αν η ερώτησή σου, απαντάει στην ερώτησή μου, επαναδιατύπωσε :p

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες. Μάι πόιντ γουόζ:

Είπες ότι δεν καταλαβαίνεις γιατί να "επενδύσεις" τα λεφτά σου σε ένα ομόλογο, και να μην τα βάλεις σε μια τράπεζα.

Η απορία μου:

Έγινε κούρεμα ομολόγων (που είχε επενδύσει ο κόσμος, και δεν έβαλε τα λεφτά στην τράπεζα) για μείωση του χρέους, και στη συνέχεια δανειστήκαμε για ενίσχυση της τραπεζικής ρευστότητας.

Επομένως, αν ο κόσμος δεν είχε επενδύσει σε ομόλογα, και είχαν βάλει τα λεφτά στις ελληνικές τράπεζες, ποιος μας λέει ότι δε θα κουρεύονταν οι καταθέσεις, προκειμένου να βρεθούν από εκεί τα λεφτά για τη στήριξη των τραπεζών;

Ή μήπως σε κάποιο παράλληλο σύμπαν εμείς οι δύο έχουμε την αντίστροφη συζήτηση (γιατί να βάλουν τα λεφτά στην τράπεζα, αφού υπάρχουν τα ασφαλή κρατικά ομόλογα με υψηλότερο επιτόκιο; :hehe:)

Τώρα, αν η ερώτησή σου, απαντάει στην ερώτησή μου, επαναδιατύπωσε :p

Αυτό που λέω ειναι παρά πολύ απλό. Έχεις ένα μείγμα απο θεσμικούς και μικροομολογιουχους οι οποίοι είχαν αγοράσει ομόλογα. Καλα μέχρι εδω;

Για αυτόν που κανει το κούρεμα, απο αυστηρά χρηματοοικονομική σκοπιά του ειναι τελείως αδιάφορο αν αυτοί που θα υποστούν το κούρεμα ειναι θεσμικοί ή μικροκαταθετες. Οποτε αν ολοι οι μικροεπενδυτές δεν είχαν ομόλογα τότε αυτό συνεπάγεται οτι το κούρεμα θα το έτρωγαν όλο στη μάπα οι θεσμικοί.

Αν με ρωτας τι θα γινόταν αν γενικώς τι θα γινόταν αν δεν υπήρχαν ομόλογα για κούρεμα θα σου λέγα οτι η ερώτηση ειναι χαζή διότι αυτό θα σήμαινε οτι η Ελλάδα δε θα ειχε μεγάλο δανεισμό και άρα δε θα ειχε νόημα να μιλάμε για κρίση χρέους.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Απο κει και πέρα το αν οι καταθέσεις ειναι ασφαλείς και μέχρι ποιου σημείου ειναι ένα ερώτημα για τον κύριο Γλέζο. Οχι για μενα :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, κάτι "Max Power" κάτι "Burnout" και λοιπά περιοδικά βελτίωσης αυτοκινήτου δεν δείχνουν τέτοιες ειδήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Τώωωρα, έχουμε φάει και για μεσημέρι. Ας είναι καλά ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] :hehe:
Μωρε εγώ το ξέρω (και το έχω διαβάσει). Ο λοιπός ντουνιάς αφυπνίσθη τώρα.

Δεν βάζουμε μυαλό αυτοί οι "άνθρωποι" !

Δε πα να τρώνε καταδίκες και πρόστιμα. το αφήνουν οι τιμωρηθέντες (λεεέμε τώρα! :) )

και το πιάνουν οι επόμενοι!

Ίσως θεωρούν ότι ο κόσμος το έχει ξεχάσει, μπορεί να έχουν και δίκιο! :(

Βέβαια η δραστική λύση είναι η απαγόρευση της προώθησης των "θαυμάτων" αυτών , αλλά έχω την εντύπωση , ότι δεν έχει έρθει ακόμα το πλήρωμα του χρόνου!

Εδώ είναι που μπορούμε κι εμείς, να "κάνουμε την διαφορά" -έστω και μικρή-, και να την πατήσει λιγότερος κόσμος.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς διάφορα έχει για το ελληνικό δημόσιο αν τα ομόλογα ανήκαν σε μικρό ομολογιούχους η σε τράπεζες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κατευθείαν λοιπόν στην ουσία. Ασφαλώς και ειρωνευόμουν με το σχόλιο περί CAC.

Με τα βασικά πρώτα. Μπορεί κάποιος να απαντήσει γιατί υπάρχει ελληνικό δημόσιο με όλες του τις υπηρεσίες; Για τα συμφέροντα ποιών; Των Τούρκων, των Γερμανών, των Φινλανδών, της Λευκής Αδελφότητας, των Ιλλουμινάτι, ποιών;

Έστω χρέος σε ομόλογα 300 δις με 200δις το εξωτερικό και 100 δις το εσωτερικό και κουρεύονται τέτοιες σειρές ομολόγων που οι ντόπιοι(ταμεία και πολίτες) χάνουν 90 δις ενώ οι ξένοι μόλις 5 δις.(το κάνω λίγο ακραίο για κοντράστ).

Έγινε βιωσιμότερο το ελληνικό χρέος; Ασφαλώς και έγινε. Άδειασες τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία για να σώσεις τα βελγικά κλπ. ασφαλιστικά ταμεία, τράπεζες κτλ.

Ερώτηση του άσχετου τώρα. Γιατί όχι όλο το κούρεμα από το εξωτερικό δημόσιο χρέος; Τί στον π@τσο; το ίδιο χρηματοοικονομικό αποτέλεσμα θα είχε. Στο κάτω κάτω θέλει ο Σαμαράς να τον λένε οι κ@λοσυριζαίοι λακέ που θα πάει τη σύνταξη κάτω από 500€;

Γιατί εγώ αν δανειζόμουν, κούρεμα θα θεωρούσα το να χάσουν οι δανειστές μου και εγώ να δεσμευτώ από την πλευρά μου ότι θα αποπληρώσω αυτό που μένει. Χάνω από τη μεριά μου και ζητάω να χάσουν από τη μεριά τους. Αυτό σημαίνει διαπραγμάτευση. Αμοιβαία υποχώρηση. Και εγώ είμαι απλά ένας πολίτης στο κάτω κάτω, χωρίς περιθώρια ανυπακοής. Ούτε στρατό έχω , ούτε την πολυτέλεια να ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά του αν θα πρέπει να υποστώ πτώση ΑΕΠ 30% και να τους χρωστάω κιόλας ή να φάω μόνος μου την πτώση με δικό μου πακέτο λιτότητας κομμένο και ραμμένο στις ανάγκες μου και να τους διαολοστείλω.

Το επόμενο βήμα είναι να εξετάσουμε αν τώρα στις 07:00 βραδιάζει ή ξημερώνει. Μη βιαστείς να απαντήσεις, είναι αρκετά σύνθετη η απάντηση(αναλόγως των παραδοχών που κάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν λοιπόν στην ουσία. Ασφαλώς και ειρωνευόμουν με το σχόλιο περί CAC.

Με τα βασικά πρώτα. Μπορεί κάποιος να απαντήσει γιατί υπάρχει ελληνικό δημόσιο με όλες του τις υπηρεσίες; Για τα συμφέροντα ποιών; Των Τούρκων, των Γερμανών, των Φινλανδών, της Λευκής Αδελφότητας, των Ιλλουμινάτι, ποιών;

Έστω χρέος σε ομόλογα 300 δις με 200δις το εξωτερικό και 100 δις το εσωτερικό και κουρεύονται τέτοιες σειρές ομολόγων που οι ντόπιοι(ταμεία και πολίτες) χάνουν 90 δις ενώ οι ξένοι μόλις 5 δις.(το κάνω λίγο ακραίο για κοντράστ).

Έγινε βιωσιμότερο το ελληνικό χρέος; Ασφαλώς και έγινε. Άδειασες τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία για να σώσεις τα βελγικά κλπ. ασφαλιστικά ταμεία, τράπεζες κτλ.

Ερώτηση του άσχετου τώρα. Γιατί όχι όλο το κούρεμα από το εξωτερικό δημόσιο χρέος; Τί στον π@τσο; το ίδιο χρηματοοικονομικό αποτέλεσμα θα είχε. Στο κάτω κάτω θέλει ο Σαμαράς να τον λένε οι κ@λοσυριζαίοι λακέ που θα πάει τη σύνταξη κάτω από 500€;

Γιατί εγώ αν δανειζόμουν, κούρεμα θα θεωρούσα το να χάσουν οι δανειστές μου και εγώ να δεσμευτώ από την πλευρά μου ότι θα αποπληρώσω αυτό που μένει. Χάνω από τη μεριά μου και ζητάω να χάσουν από τη μεριά τους. Αυτό σημαίνει διαπραγμάτευση. Αμοιβαία υποχώρηση. Και εγώ είμαι απλά ένας πολίτης στο κάτω κάτω, χωρίς περιθώρια ανυπακοής. Ούτε στρατό έχω , ούτε την πολυτέλεια να ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά του αν θα πρέπει να υποστώ πτώση ΑΕΠ 30% και να τους χρωστάω κιόλας ή να φάω μόνος μου την πτώση με δικό μου πακέτο λιτότητας κομμένο και ραμμένο στις ανάγκες μου και να τους διαολοστείλω.

Το επόμενο βήμα είναι να εξετάσουμε αν τώρα στις 07:00 βραδιάζει ή ξημερώνει. Μη βιαστείς να απαντήσεις, είναι αρκετά σύνθετη η απάντηση(αναλόγως των παραδοχών που κάνεις).

Απο άνθρωπο που θεωρώ ότι καταλαβαίνει 2 πράγματα τέτοιες ανακρίβειες δεν περίμενα να ακούσω. Και εξηγούμαι.

Δεν κουρεύτηκαν αγαπητέ μου επιλεκτικά κάποια ομόλογα. Κουρεύτηκαν ΟΛΑ τα ομόλογα που ήταν ελληνικού δικαίου και που άνηκαν στον ιδιωτικό τομέα. Ως εκ τούτου καταλαβαίνεις ότι αυτή η διαπίστωση αναιρεί όλο τον μετέπειτα συλλογισμό σου και ως εκ τούτου δεν έχει νόημα να συνεχίσω να επιχειρηματολογώ ενάντια σε μια άποψη της οποίας η απαρχή δεν υφίσταται σαν πραγματικό γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Το κούρεμα ήταν σε εθελοντική βάση(άρα συμφωνία) με συμμετοχή που έφτασε τελικά λίγο πάνω από το 80%. Για τα ξένα ιδρύματα ήταν σίγουρα εθελοντικό με ενισχύσεις των εκτεθειμένων ξένων τραπεζών από τα δικά τους κράτη. Όπως έγινε και με τις δικές μας τράπεζες.

Για τους Έλληνες μικροομολογιούχους το κούρεμα έγινε υποχρεωτικό λόγω των cac χωρίς να προβλεφθεί κάποια αποζημίωση. Άλλωστε το χρέος προς αυτούς ήταν ψίχουλα μπροστά στο συνολικό. Όσο για τα ασφαλιστικά ταμεία(και εκπαιδευτικά ιδρύματα) συμμετείχαν "εθελοντικά" μέσω ΤτΕ(Προβόπουλος) και ορισμένα με απόφαση των διοικήσεών τους αν θυμάμαι καλά.

Ενδεικτικά, το θέμα εκείνων των ημερών: Η ΤτΕ αφαίρεσε χρήματα από εκπαιδευτικά ιδρύματα για το PSI !! | εργασιακό δελτίο

και ο τελικός απολογισμός: PSI:

Γιατί 35 με 45 δισ. ευρώ(αναλογία πραγματικού οφέλους 35-45%);

Από την αναδιάταξη, το συνολικό χρέος μειώθηκε κατά 100 δισ. ευρώ. Ωστόσο, από αυτά τα 100 δισ. θα πρέπει να αφαιρέσουμε τα 25 δισ. της απομείωσης των ελληνικών τραπεζών και τα 10 δισ. ευρώ των ασφαλιστικών ταμείων.

Δηλαδή 35 δισ. ευρώ μπορεί να έφυγαν ως βάρος από το ελληνικό κράτος, αλλά το επωμίστηκαν οι τράπεζες και οι ασφαλιστικές εταιρείες της Ελλάδας, άρα το πρόβλημα άλλαξε χέρια εσωτερικά, χωρίς να επιλυθεί.

Άρα, 100 δισ. το αρχικό κέρδος του κράτους μείον 35 δισ. ευρώ, απομένουν 65 δισ. ευρώ.

Από αυτά τα 65 δισ. ευρώ πρέπει να αφαιρεθούν και τα 30-35 δισ. με τα οποία θα χρηματοδοτηθεί το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και τα οποία θα ανακεφαλαιοποιήσουν τις τράπεζες.

"Εθελοντικά" κόψαμε από μας για να περισσεύουν για τους έξω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.