Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Ο Τζήμερος κάνει μια ενδιαφέρουσα πρόταση του κράτους πρόνοιας που μου αρέσει. Θα σε βοηθήσω να σταθείς στα πόδια σου και μέχρι εκεί. Μιλάει για ένα κράτος πρόνοιας που σκοπό έχει να κινητοποιήσει τον πολίτη όχι να τον κοιμίζει με επιδόματα.

Ο Τσήμερος ως συνήθως διατυμπανίζει τα προφανή προσπαθώντας να κόψει εισιτήρια. Μαζί με τα γνωστά αυτομαστιγωτικά, εμείς φταίμε για το χάλι επειδή δεν κόβουμε αποδείξεις και άλλες τέτοιες νεοφιλελεύθερες βλακείες της αποτυχημένης σχολής του Σικάγο.

Δεν πάσχουμε από προτάσεις και νόμους αλλά από την εφαρμογή τους.

ΠΧ. Μην στείλεις το παιδί σου στο σχολείο και τα λέμε. Κανένας όμως δεν ελέγχει τον τσιγγάνο.

Που είναι τα απολυτήρια του σχολείου από τα παιδάκια τσιγγάνε;

Δεν έχεις; Πάμε μέσα. και τα παιδάκια σε οικοτροφείο μέχρι να βγάλουν το σχολείο. Κατάσχεση το αυτοκίνητο και μας χρωστάς τα υπόλοιπα.

Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν παιδιά που πάνε σε δημόσιους βρεφονηπιακούς σταθμούς, μπορούν να εκφέρουν άποψη για την ποιότητα και τις συνθήκες. Οι υπόλοιποι, ας κάνουν υπομονή να μάθουν από πρώτο χέρι πόσο καλά είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία η θέα από το ψηλό βάθρο που κατασκευάσατε για να κάτσετε και να μας κοιτάτε αφυψηλού Μεγαλειότατε; Δεν καταλαβαίνω σε ποιους απευθύνεσαι, από τη στιγμή που άλλοι συνομιλητές (και εγώ προσωπικά) έχουμε επισημάνει πρώτοι ακριβώς όσα περιγράφεις στο μήνυμά σου.

Προς τι η ειρωνία; Υπάρχουν πολλοί εδώ που διαφωνούν και με εμένα και με εσένα, σε αυτούς αναφερόμουν. Σε αυτούς που προσπαθούσαν να πείσουν ότι η Ελληνική Χρυσός είναι μία καλή εταιρεία που δίνει δουλειά και αναβαθμίζει τον τόπο.

Ζητάω συγνώμη σε όσους δεν έλεγαν κάτι τέτοιο και προσβλήθηκαν από το σχόλιο.

Νομίζετε ότι έχετε το μονοπώλιο στον κοινωνικό αγώνα και ταυτόχρονα το αλάθητο σε κάθε αδοκίμαστη θεωρία. Ειδικά δε το υπογραμμισμένο κομμάτι από το μήνυμά σου δεν το ακούς ούτε από εκπρόσωπο τύπου. Έτσι ακριβώς ακούγονταν κι οι υποστηρικτές του πασόκ το '81 - και δες που είμαστε σήμερα. Δεν είναι κακό να κρατάς μια μικρή επιφύλαξη.

Δεν νομίζουμε κάτι τέτοιο, το αντίθετο. Δες πόσα κινήματα υπάρχουν, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τα πολεμά, ούτε προσπαθεί να τα καπελώσει, αντίθετα τα χαιρετίζει. Άλλοι προσπαθούν να τους φορέσουν καπέλο ΣΥΡΙΖΑ για να μπορέσουν να τα πολεμήσουν καλύτερα.

Επιφυλλάξεις κρατάω πολλές, εδώ θα είμαι, και εδώ θα είστε να εναντιωθώ στον ΣΥΡΙΖΑ αν κάνει λακαμία.

Link to comment
Share on other sites

Επιφυλλάξεις κρατάω πολλές, εδώ θα είμαι, και εδώ θα είστε να εναντιωθώ στον ΣΥΡΙΖΑ αν κάνει λακαμία.

Αυτό μου θυμίζει κολλητή της αδερφής μου ΠΑΣΟΚα φουλ (πατέρας υποψήφιος) να μας λέει το 2009* "Εγώ θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ, γιατί πιστεύω είναι οι καλύτεροι μπλα μπλα μπλα. Αν κάνουν** μλκία θα είμαι η πρώτη που θα αντιδράσω"

*Επαναλαμβάνω. ΤΟ 2009

**Επειδή μέχρι τότε δεν είχαν κάνει τίποτα....

BONUS: Πλέον ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προς τι η ειρωνία; [...]

Ζητάω συγνώμη σε όσους δεν έλεγαν κάτι τέτοιο και προσβλήθηκαν από το σχόλιο.

Ήμουν ειρωνικός ακριβώς για να στηλιτεύσω τον πρόλογό σου "Τι λέγατε όλοι για την Ελληνική Χρυσός και τον ΣΥΡΙΖΑ?", στον οποίο διχοτόμησες μόνος την κοινωνία ανάμεσα στο ΣΥΡΙΖΑ και τους "άλλους". Προσωπικά δέχομαι τη συγγνώμη σου και προσπερνώ το θέμα.

Ελπίζω για την ειλικρίνεια των προθέσεων του κόμματος που υποστηρίζεις να έχεις δίκιο κι εγώ άδικο, αλλά η ιστορία με έχει κάνει περισσότερο καχύποπτο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

1. δεν κάνω σε κανέναν χάρη. Άνοιξε τα κουλά σου και διάβασε

που προτάσει την ανάγκη προάσπισης και ενδυνάμωσης του δημόσιου τομέα και των δημόσιων υπαλλήλων - αν όχι του κρατισμού -

== αν δεν είναι κρατισμός τότε είναι σίγουρα προάσπιση και ενδυνάμωση του δημόσιου τομέα και των δημόσιων υπαλλήλων. Δεν είναι ταυτόσημα, ούτε καν συνώνυμα. Άλλο πράγμα ο κρατισμός, και αφού δεν τον αφουγκράζεται το συριζα τοτε ισχύει η άλλη έκφραση.

2. άρα συμφωνείς στο ότι δεν πρέπει απολύουμε κανέναν.

Αναρωτιέμαι αν όντως πιστεύετε -ή απλά μας δουλεύετε ομαδικά- ότι το πρόβλημα του δημοσίου είναι αποκλειστικά η υποχρηματοδότηση. Γιατί αν δεν το πιστεύετε τότε μέρος της λύσης είναι και οι απολύσεις.

3. πολιτικά και όχι μόνο πρόσωπα που είναι υπεράνω χορτάσαμε. είμαι αρκετά μεγάλος να έχω δει και τους χειρότερους όπως ήταν ο Γιαννόπουλος αλλά δεν ανέχομαι πλέον κανέναν. θέλω το μοναδικό όχημα που θα τους δίνεται να είναι ένα 800ράκι smart και άμα τους αρέσει, βενζίνες 150ευρώ το μήνα, διαρκείας στο τραμ/τρένο/λεωφορείο/μετρό/πλοίο (όχι 1st class αν δεν είναι υπουργός) και αεροπλάνο αν είναι πάνω από 500km (πάλι όχι 1st class). Το budget του παιδικού σταθμού της βουλής να είναι ίδιο με αυτό του παιδικού σταθμού στο Ίλιον και απο κει και πέρα ότι θέλουν ας βάλουν από την τσέπη τους. Λεφτα για πολιτικά γραφεία και άλλες πίπες κομμένες. Μόνο οι υπουργοί θα δικαιούνται έξοδα για ρούχα κλπ.

Θέλω γενικά οι βουλευτές να έχουν 10% (που λέει ο λόγος) παραπάνω παροχές από ότι έχω εγώ και οι υπουργοί 20% πάνω και αυτό με την αιτιολόγηση ότι δουλεύουν για μένα και άρα πρέπει να τους φροντίσω κατιτις παραπάνω. Καλός μισθός πάνω του μέσου όρου για να μην τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Τέλος, τίποτε άλλο, είναι κοινός πολίτης

Σε κάθε περίπτωση είναι θέμα πυγμής, ήθους και ακεραιότητας να κάνει ο εκλεγμένος αυτό πιστεύει και διαλαλεί. Γιατι αλλιώς δεν το πιστεύει, και απλά μας δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

να τον χαίρεσαι!!! και αυτόν και τους παρατρεχάμενους Λαζαρίδιδες, Μπαλτάκους και σια:sarcastic::sarcastic::sarcastic::giveup::giveup::giveup:Δεν βάζεις μυαλό; Άνοιξε τους ορίζοντές σου... έχεις ίδιον όφελος από την τυφλή σου αυτή υποστήριξη; διαφορετικά δεν εξηγείται...

Καταρχάς ξέχασες τον αγαπημένο μου Φαήλο. Απο κει και πέρα. Αγαπητέ μου και εμένα μου φαίνεται ακατανοήτο για κάποιον (ας πάρουμε τον Myralis για παράδειγμα) να οραματίζεται κυβέρνηση με Κουράκη, Σκουρλέτη κτλ. Να κάτσω τώρα να αναρωτηθώ φωναχτά στο forum αν τυχόν τα παίρνει για να υποστηρίζει ότι υποστηρίζει δεν το κάνω. Εσύ παρόλαυτα κάθισες και έγραψες λοιπόν την εξυπνάδα σου και μίλησες για οφέλη κτλ. Τι ακριβώς σκέφτεσαι ότι μπορείς να αποκομίσεις εκτός απο μπινελίκια καθότι θεωρώ ότι με θίγεις;

Link to comment
Share on other sites

Διαδικτυακό sex shop κατάλληλο για μουσουλμάνους - NEWS247

Ε, κάποιος πρέπει να γίνει φαιδρός και να ποστάρει κάτι να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα...

Υ.Γ. Δεν τολμώ να σχολιάσω...

Link to comment
Share on other sites

Αστυνομική επιχείρηση για το παρεμπόριο παρουσία Μηταράκη

Αιχμηρή ανακοίνωση κατά της αστυνομικής εισβολής στην ΑΣΟΕΕ, σήμερα το πρωί, εξέδωσαν οι Νέοι του ΣΥΡΙΖΑ.

Σε αυτήν αναφέρουν: «Σήμερα το πρωί έγινε εισβολή μεγάλης αστυνομικής δύναμης στην ΑΣΟΕΕ, σε ώρα αιχμής και με τη σχολή γεμάτη φοιτητές. Με το κλασσικό πρόσχημα του παρεμπορίου στήθηκε άλλη μια μεγάλη επιχείρηση εισβολής στο πανεπιστημιακό άσυλο και τρομοκράτησης του φοιτητικού κινήματος κι όλα αυτά από τους θιασώτες της «θεωρίας των δύο άκρων» και της «μη βίας». Είναι περιττό να πούμε το πόσο εγκληματική, επί της ουσίας, είναι μια τέτοια εισβολή σε ώρα μαθημάτων και με τη σχολή γεμάτη. Πολύ περισσότερο, είναι απίστευτο το θράσος της αστυνομίας ώστε να ζητεί την εκκένωση της σχολής προκειμένου να διεξαχθεί η «έρευνά» της».

»Καταδικάζουμε κάθε επέμβαση της αστυνομίας σε χώρους ασύλου και ζητάμε να μπει ένα τέλος σε αυτές τις αναίτιες και τρομοκρατικές εισβολές. Άκρο δεν είναι ούτε οι φοιτητές και οι φοιτήτριες, ούτε οι μετανάστες που κυνηγιούνται μανιωδώς τη στιγμή που τα κυκλώματα του παρεμπορίου μένουν ανέπαφα. Ακραία είναι η κυβέρνηση που θεωρεί ότι τα πανεπιστήμια, όπως και κάθε ελεύθερος χώρος κοινωνικής έκφρασης, είναι τσιφλίκι στο οποίο μπορεί να μπαινοβγαίνει. Το δόγμα «νόμος και τάξη» με το οποίο πορεύεται η ακροδεξιά κυβέρνηση Σαμαρά, δεν είναι παρά η άλλη όψη του πολέμου που έχει κηρύξει η ίδια κυβέρνηση στον κόσμο της εργασίας και στη νεολαία».

»Εμείς θα περιφρουρήσουμε το δικαίωμά μας να ζούμε με αξιοπρέπεια σε μια μη αστυνομοκρατούμενη κοινωνία. Δεν τρομοκρατούμαστε, παρά γεμίζουμε με πείσμα τον αγώνα μας για την ανατροπή αυτής της κυβέρνησης και της πολιτικής που κλέβουν τις ζωές μας».

....μαλιστα. Δλδ οι συριζαιοι καταδικαζουν την ενεργεια επειδη εφαρμοζεται ο νομος κ επιβαλεται η ταξη.

Οχι οτι ειναι αγνωστες οι θεσεις του συριζα, αλλα ειναι τραγικο να επιβεβαιωνεται συνεχεια κ ο κοσμος να συνεχιζει να κοιμαται.

Link to comment
Share on other sites

Καραγκιοζιλίκια η ανακοίνωση, καραγκιοζιλίκι όμως το να κυνηγάς και το παρεμπόριο στην ΑΣΟΕΕ, όταν το παρεμπόριο υπάρχει ελεύθερο και άνετο σε κάθε δρόμο και πλατεία της Αθήνας. Θα μπορούσε ο Μηταράκης να πάει απλά με την αστυνομία σε 3-4 κεντρικές πλατείες/δρόμους. Η επιλογή της ΑΣΟΕΕ ήταν εσκεμμένη πολιτική κίνηση που λογικά θα οδηγήσει σε χαρτοπόλεμο ανακοινώσεων από τα δύο κόμματα που επιδιώκουν την μονοπώληση της πολιτικής επικαιρότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσήμερος ως συνήθως διατυμπανίζει τα προφανή προσπαθώντας να κόψει εισιτήρια. Μαζί με τα γνωστά αυτομαστιγωτικά, εμείς φταίμε για το χάλι επειδή δεν κόβουμε αποδείξεις και άλλες τέτοιες νεοφιλελεύθερες βλακείες της αποτυχημένης σχολής του Σικάγο.

Δεν πάσχουμε από προτάσεις και νόμους αλλά από την εφαρμογή τους.

ΠΧ. Μην στείλεις το παιδί σου στο σχολείο και τα λέμε. Κανένας όμως δεν ελέγχει τον τσιγγάνο.

Που είναι τα απολυτήρια του σχολείου από τα παιδάκια τσιγγάνε;

Δεν έχεις; Πάμε μέσα. και τα παιδάκια σε οικοτροφείο μέχρι να βγάλουν το σχολείο. Κατάσχεση το αυτοκίνητο και μας χρωστάς τα υπόλοιπα.

Τέλος

Εγώ δεν διάβασα τίποτα προφανές. Ζω σε ένα κράτος υπέρμετρου παραλογισμού όπου το μόνο προφανές είναι η στήριξη των κοινωνικών ομάδων που πρόλαβαν και ανέπτυξαν κάποια ιδιαίτερη σχέση με αυτό. Εσύ όταν διαβάζεις κάτι σωστό πάει μονίμως το μυαλό σου στην ψηφοθηρία; Τότε γιατί αυτό που ΕΣΥ κατά καιρούς διαβάζεις σαν σωστό από κάποιον δεν το απορρίπτεις σαν ψηφοθηρικό; Δεν στέκει, εκτός κι αν ανήκεις σε κοινωνική ομάδα που δεν συμφωνεί με κανέναν και δεν ψηφίζει, οπότε πάω πάσο.

Επειδή ο οπαδισμός στην πολιτική είναι πιο ενοχλητικός από τον αθλητικό οπαδισμό, καλό είναι να βγάζουμε καμιά φορά τα γυαλιά μπας και δούμε κάτι παραπάνω. Αναφέρομαι σε όλους μας συμπεριλαμβανομένου πρώτα εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.