Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Στο περιστέρι μεγάλωσα όχι στην Εκάλη, ξέρω πολύ καλα απο περισσότερους τι συμβαίνει. Τι περιμένεις να γίνει όμως όταν τους περιθωριοποιεις απο γεννησημιου τους; Να σου βγουν με σωστά κοινωνικά χαρακτηριστικά; Η αντίδραση μου στο ποστ του snips έχει να κάνει με την ανάγκη του να ρθει να μας δηλώσει οτι αυτοί ειναι τελευταίας κλάσης άνθρωποι και πρέπει να τους λέμε γυφτους χωρίς να προσφέρει τίποτα άλλο στη κουβέντα, εντάξει νιώσατε υπεράνω τώρα; Λοιπόν καθαρά εννοιολογικά λοιπόν ο όρος γύφτος ειναι υποτιμητικός, Αθίγγανοι ή Ρομα λέγονται.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το Περιστέρι είναι μια χαρά περιοχή και στο παρελθόν δεν νομίζω ότι είχε ποτέ θέμα. Καμιά σχέση με κάποια κομμάτια του Καματερού, των Αχαρνών, του Ζεφυρίου κ.τ.λ. Καμιά απολύτως.

Από εκεί και πέρα το να βγαίνει κάποιος και να γράφει αυτό που έγραψε ο [MENTION=1143]Snips[/MENTION], όσο λάθος και αν φαίνεται ή είναι, δεν δείχνει κατ' ανάγκη ρατσισμό. Μπορεί απλά να δείχνει αγανάκτηση.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσουμε να χαρακτηρίζουμε με υπερβολική ευκολία κάποια πράγματα ή λόγια ως "ρατσισμό". Διότι την ερώτηση του αν νιώθει ο άλλος υπεράνω αποκαλώντας κάποιον γύφτο, μπορεί επίσης να την απευθύνει κάποιος και σε σένα. Να σε ρωτήσει αν νιώθεις υπεράνω καταγγέλλοντας με κάθε ευκαιρία τον ρατσισμό.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα το να βγαίνει κάποιος και να γράφει αυτό που έγραψε ο [MENTION=1143]Snips[/MENTION], όσο λάθος και αν φαίνεται ή είναι, δεν δείχνει κατ' ανάγκη ρατσισμό. Μπορεί απλά να δείχνει αγανάκτηση.
Αγανακτισμένος ..... Αγανακτισμένοι ..... Αγανακτισμένοι πολίτες

μ' αρέσει !!! :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Αν είσαι γύφτος και αισθάνθηκες υποτιμητικά κάνε μου μύνηση. Αν όχι, άσε κάποιον που είναι να μου την κάνει.

Μέχρι τότε, είτε αθίγαννοι, είτε Ρομά, είτε γύφτοι αναφέρομαι στα ίδια σκατά. Ναι ναι καλά βλέπεις, σε ανθρώπους αναφέρομαι. Θες να βάλω ένα ποσοστό δίπλα έτσι για τα μάτια του κόσμου; Άντε να το βάλω. Το 99% σου κάνει ή να το κατεβάσουμε λίγο;

Όταν αυτά τα σκατά αλλάξουν τρόπο ζωής τότε θα το κατεβάσω πολύ το ποσοστό. Μέχρι τότε εγώ θα έχω το μυαλό μου στο παιδί μου που θα παίζει έξω, θα αισθάνομαι τύψεις αν δεν το αφήνω να παίξει έξω από τον φόβο, πασάροντας του ένω Playstation για να είμαι ήσυχος και αραχτός σας γονέας, θα πληρώνω τους φόρους μου για να βγάζουν όλοι αυτοί μαύρα, θα τους βλέπω με 5 βιβλιάρια στα νοσοκομεία κτλ.

Πως το λέτε μερικοί "μοντέρνοι" εδώ μέσα για πολλές ομάδες (επαγγελματικές κυρίως) συνανθρώπων μας;; Να δεις πως το λέτε...Α ναι:

ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝΕ.

Ε' λοιπόν όσο υπάρχει ένας γύφτος ο οποίος αποφάσισε να γίνει έννομος και να αποπεριθωριοποιειθεί με δικιά του πρωτοβουλία, για όλους τους άλλους ισχύει αυτό, ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ να παραμένουν έτσι.

Στην χώρα που αποφάσισες ότι δεν θες να ζήσεις λοιπόν, έχουμε πολλά στραβά. Μεταξύ άλλων έχουμε τους γύφτους, έχουμε ΟΛΟΥΣ τους ΨΗΦΟΘΗΡΕΣ "σοβαρούς" πολίτες που τους εκμεταλλεύονται (ΙΔΙΩΣ στην ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ), και έχουμε και την "ρατσιστική" μέση τάξη. Εγώ ανήκω στους τελευταίους που πληρώνουν τους δεύτερους ώστε να σταματήσουν να υπάρχουν οι πρώτοι (σαν τρόπος ζωής). Μάντεψε κάτι....οι δεύτεροι τα ξύνουν!

Να χαρείς, αν είσαι σε κάθε σχόλιο που κάνει κάποιος διαφορετικός από σένα (σε σκέψη προς θεού, δεν αναφέρομαι σε φυλετικά χαρακτηριστικά! Ω!) να απλώνεις την καραμέλα περί αρείας/ανώτερης φυλής, και ότι με τέτοια ποστ δεν πάμε μπροστά και "τι ντροπή" κτλ, και όλων αυτών των εννοιών που σας κάνουν μερικούς να παθαίνετε πολιτισμικό σοκ, πες μας να σταματήσουμε να επισκεπτόμαστε το φόρουμ.

Όχι αγανακτισμένος δεν είμαι. Την πραγματικότητα βλέπω. Και δεν την ζω από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά εκ του ασφαλούς.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Στο περιστέρι μεγάλωσα όχι στην Εκάλη, ξέρω πολύ καλα απο περισσότερους τι συμβαίνει. Τι περιμένεις να γίνει όμως όταν τους περιθωριοποιεις απο γεννησημιου τους; Να σου βγουν με σωστά κοινωνικά χαρακτηριστικά; Η αντίδραση μου στο ποστ του snips έχει να κάνει με την ανάγκη του να ρθει να μας δηλώσει οτι αυτοί ειναι τελευταίας κλάσης άνθρωποι και πρέπει να τους λέμε γυφτους χωρίς να προσφέρει τίποτα άλλο στη κουβέντα, εντάξει νιώσατε υπεράνω τώρα; Λοιπόν καθαρά εννοιολογικά λοιπόν ο όρος γύφτος ειναι υποτιμητικός, Αθίγγανοι ή Ρομα λέγονται.

Αθίγγανους οι Ρομά θέλουμε να τους αποκαλούμε εμείς λόγω πολιτικής ορθότητας... Μεταξύ τους γύφτοι λέγονται. Όπως έλεγε και η "γιαγιά" της μικρής στην τηλεόραση, δε μιλάει Ελληνικά, μιλάει μόνο "γύφτικα".

Εκτός αν είναι σαν το "nigger": Αν το πει μαύρος είναι εκδήλωση οικειότητας, αν το πει κάποιος άλλος, είναι ρατσισμός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι? Αυτοί που ανήκουν στα κυκλώματα αγοροπωλησίας νηπίων (που δε νομίζω να τα έχουν στήσει Ρομά) δεν είναι "σκατά" ?

Αν φορέσω το προσωπείο του "αγανακτισμένου πολίτη" μπορώ να τους προσάψω:

1) Φοβάμαι να γεννήσει η γυναίκα μου σε νοσοκομείο γιατι μπορεί να της πουν ότι το παιδί είναι νεκρό και μετά να το πουλήσουν

2) Αν δεν γίνει το 1) εν τέλει φοβάμαι να αφήσω το παιδί μου να παει στην παιδική χαρά να παίξει γιατί μπορεί να το απαγάγουν για να το πουλήσουν κλπ (και δε χρειάζεται να μένω Καματερό για να το πω αυτό γιατι παντού συντέχει κίνδυνος). Το αποτέλεσμα είναι να τους αγοράζω playstation για να είμαι σίγουρος

3) Φόρους πληρώνουν οι κύριοι αυτοί? Η αγοράζουν και πουλάνε παιδιά χωρίς να αποδίδουν τα νόμιμα στον κύριο Στουρνάρα? Πώς θα πάει μπροστά η οικονομία? Αυτοί μας έφτασαν εδώ που είμαστε.

Αλλά ξέχασα. Αυτοί είναι της λευκής φύλης. Είναι απλά λαμόγια, αποτέλεσμα του στατιστικού λάθους που περιέχει και υπανθρώπους στην "ανώτερη" φυλή μας.

Link to comment
Share on other sites

Να αντιμετωπίσετε την πείνα σας με πνευματικό τρόπο για να... - ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

Πρωτοφανής "οδηγία", στα όρια της πρόκλησης, από τον Οικουμενικό Πατριάρχη!

Ζητεί από τους Έλληνες πολίτες να αντιδράσουν με την λογική "σφάξε με αγάμ ν΄ αγιάσω..."!

-Να αντιμετωπίσετε την κρίση με πνευματικό τρόπο ώστε να γίνεται ευτυχισμένοι άνθρωποι!

Δηλαδή συνεχίστε να πεινάτε εσείς και τα παιδιά σας, την ίδια στιγμή που κάποιοι διεφθαρμένοι παράγοντες του τόπου θα εξακολουθούν να πλουτίζουν. Έτσι θα βρείτε την πραγματική ευτυχία!

Παρόμοιες είναι οι υποσχέσεις του Μωάμεθ προς τους μουσουλμάνους που γίνονται ανθρώπινες βόμβες: Σας περιμένει η ευτυχία και τα ουρί του Παραδείσου!

Κατά τη δοξολογία που πραγματοποιήθηκε στον Ναό του Τιμίου Προδρόμου στη Νεάπολη, ο Οικουμενικός σημείωσε ότι «είναι απαραίτητο ο ελληνικός λαός να οπλιστεί με υπομονή και ελπίδα για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες τού καθημερινού βίου».

Και πρόσθεσε ότι «μέχρι σήμερα η αληθινή ευτυχία ταυτίστηκε επανειλημμένως με την οικονομική ευμάρεια. Γι' αυτό τον λόγο, αν η οικονομική κρίση αντιμετωπιστεί με ορθό και πνευματικό τρόπο, αυτό μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμο, καθώς η πραγματική ευτυχία δεν βρίσκεται ούτε στην οικονομική άνεση, ούτε στην οικονομική ευημερία, ούτε στην αφθονία των αγαθών».

Με απλά λόγια ο Οικουμενικός Πατριάρχης ξεπέρασε και το "μαζί τα φάγαμε..." του Πάγκαλου!...

Ετσι Ετσι :tongue::tongue: :clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις να γίνει όμως όταν τους περιθωριοποιεις απο γεννησημιου τους;

Ούτε καν. Μόνοι τους μένουν στο περιθώριο. Όσες προσπάθειες κι αν έχουν γίνει, όχι στην Ελλάδα αλλά στην Ευρώπη, να σταματήσουν να μένουν σε καταυλισμούς και να τους παραχωρηθούν σπίτια να μένουν, έχουν πέσει στο κενό. Κι όσοι επιλέγουν να σταματήσουν να ζουν σε καταυλισμούς, και αποφασίζουν να ζήσουν σε ένα σπίτι, με κανονική δουλειά και χωρίς 14 "παιδιά", ταυτόχρονα επιλέγουν να κρύψουν το παρελθόν τους και την καταγωγή τους, εξαιτίας της παραβατικής συμπεριφοράς των τσιγγάνων, κι όχι (τόσο) εξαιτίας του ρατσισμού των γύρω τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις φίλος το τηλέφωνο του ζευγαριού να κάτσω στον ήλιο κάνα μήνα να μαυρίσω μήπως καταφέρω και με υιοθετήσουν. : P

Μόνο λοβοτομημένος γράφει τέτοιες μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις φίλος το τηλέφωνο του ζευγαριού να κάτσω στον ήλιο κάνα μήνα να μαυρίσω μήπως καταφέρω και με υιοθετήσουν. : P

Μόνο λοβοτομημένος γράφει τέτοιες μπούρδες.

Ένα κακόγουστο αστείο είναι. Μην τα παίρνεις όλα σοβαρά. :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι? Αυτοί που ανήκουν στα κυκλώματα αγοροπωλησίας νηπίων (που δε νομίζω να τα έχουν στήσει Ρομά) δεν είναι "σκατά" ?

Αν φορέσω το προσωπείο του "αγανακτισμένου πολίτη" μπορώ να τους προσάψω:

1) Φοβάμαι να γεννήσει η γυναίκα μου σε νοσοκομείο γιατι μπορεί να της πουν ότι το παιδί είναι νεκρό και μετά να το πουλήσουν

2) Αν δεν γίνει το 1) εν τέλει φοβάμαι να αφήσω το παιδί μου να παει στην παιδική χαρά να παίξει γιατί μπορεί να το απαγάγουν για να το πουλήσουν κλπ (και δε χρειάζεται να μένω Καματερό για να το πω αυτό γιατι παντού συντέχει κίνδυνος). Το αποτέλεσμα είναι να τους αγοράζω playstation για να είμαι σίγουρος

3) Φόρους πληρώνουν οι κύριοι αυτοί? Η αγοράζουν και πουλάνε παιδιά χωρίς να αποδίδουν τα νόμιμα στον κύριο Στουρνάρα? Πώς θα πάει μπροστά η οικονομία? Αυτοί μας έφτασαν εδώ που είμαστε.

Αλλά ξέχασα. Αυτοί είναι της λευκής φύλης. Είναι απλά λαμόγια, αποτέλεσμα του στατιστικού λάθους που περιέχει και υπανθρώπους στην "ανώτερη" φυλή μας.

Tώρα δηλαδή εσύ ώς αντίθετη άποψη σε ένα συγκεκριμένο θέμα, έρχεσαι και μας τσαμπουνάς ότι σε όλες τις κοινωνικές ομάδες υπάρχουν και τα λαμόγια και ιδίως στην χώρα μας που δεν υπάρχει έλεγχος-τιμωρία.

Να σαι καλά....χαιρόμαστε για την πληροφορία. Είναι κάτι που δεν είχαμε αντιληφθεί στην ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

Να αντιμετωπίσετε την πείνα σας με πνευματικό τρόπο για να... - ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

Πρωτοφανής "οδηγία", στα όρια της πρόκλησης, από τον Οικουμενικό Πατριάρχη!

Ζητεί από τους Έλληνες πολίτες να αντιδράσουν με την λογική "σφάξε με αγάμ ν΄ αγιάσω..."!

-Να αντιμετωπίσετε την κρίση με πνευματικό τρόπο ώστε να γίνεται ευτυχισμένοι άνθρωποι!

Δηλαδή συνεχίστε να πεινάτε εσείς και τα παιδιά σας, την ίδια στιγμή που κάποιοι διεφθαρμένοι παράγοντες του τόπου θα εξακολουθούν να πλουτίζουν. Έτσι θα βρείτε την πραγματική ευτυχία!

Παρόμοιες είναι οι υποσχέσεις του Μωάμεθ προς τους μουσουλμάνους που γίνονται ανθρώπινες βόμβες: Σας περιμένει η ευτυχία και τα ουρί του Παραδείσου!

Κατά τη δοξολογία που πραγματοποιήθηκε στον Ναό του Τιμίου Προδρόμου στη Νεάπολη, ο Οικουμενικός σημείωσε ότι «είναι απαραίτητο ο ελληνικός λαός να οπλιστεί με υπομονή και ελπίδα για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες τού καθημερινού βίου».

Και πρόσθεσε ότι «μέχρι σήμερα η αληθινή ευτυχία ταυτίστηκε επανειλημμένως με την οικονομική ευμάρεια. Γι' αυτό τον λόγο, αν η οικονομική κρίση αντιμετωπιστεί με ορθό και πνευματικό τρόπο, αυτό μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμο, καθώς η πραγματική ευτυχία δεν βρίσκεται ούτε στην οικονομική άνεση, ούτε στην οικονομική ευημερία, ούτε στην αφθονία των αγαθών».

Με απλά λόγια ο Οικουμενικός Πατριάρχης ξεπέρασε και το "μαζί τα φάγαμε..." του Πάγκαλου!...

Ετσι Ετσι :tongue::tongue: :clap::clap:

Μια και μιλάμε για κακόγουστα αστεία, έτσι εκλαμβάνω και το σχολιασμό του αρθρογράφου για το λόγο του Οικουμενικού Πατριάρχη. Είμαι από τους πρώτους που θα κάνον κριτική στα κακώς κείμενα των εκκλησιών και των θρησκειών, αλλά να ψέγουμε και τα σωστά το βρίσκω υπερβολή.

Αν δεν ήταν θρησκευτικός ηγέτής για κάποιους αλλά φιλόσοφος, δεν θα διαφωνούσε κανείς. Τώρα εξισώνουμε το "τα χρήματα δε φέρνουν την ευτυχία" με το "μαζί τα φάγαμε". Εύγε.

Link to comment
Share on other sites

In other news...

Ηλεκτρονικός εγκέφαλος της ΙBM ζει με «ηλεκτρονικό αίμα» - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία - in.gr

4366D5458C99CEBD4A999EB83ADA6F73.jpg

"Η IBM πιστεύει ότι η νέα αυτή προσέγγιση θα είναι έτοιμη για εμπορική εφαρμογή σε περίπου μια δεκαετία.

Απώτερος στόχος είναι η ανάπτυξη ενός υπερυπολογιστή ισχύος 1 petaflops (15 τετράκις εκατομμύρια πράξεις ανά δευτερόλεπτο) σε μέγεθος επιτραπέζιου υπολογιστή."

Link to comment
Share on other sites

Capture Every Win With GeForce ShadowPlay

Βγαίνει σε 5 μέρες για τις 6xx και 7xx της NVIDIA και υποτίθεται ότι θα είναι πολύ αποτελεσματικότερο από άλλες εναλλακτικές, αφού θα κάνει συμπίεση σε Η.264 σε πραγματικό χρόνο. Καιρός ήταν.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Lyy3ZijLJ0s]GeForce ShadowPlay -- Capture Every Win - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να τους πούμε επιλογή τους είναι να ζουν όπως ζουν. Και το ότι έχουν διαλέξει να ζουν παραβατικα πρόβλημα τους παλι. Δε φταίει πάντα η κακουργα κοινωνία.

Το αν ζουν παραβατικά δεν είναι πρόβλημά τους. Είναι πρόβλημα της κοινωνίας που τους ανέχεται. Δεν αναφέρομαι σε όλους τους Ρομά. Αναφέρομαι στους παραβατικούς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.