Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Μετά σιγά-σιγά προσπαθούν να εισάγουν νέες ιδέες προς την κατεύθυνση ενός πραγματικού federated state. Τώρα αν στην πορεία προκύψει dictatorship δεν θα φταίει ο θεσμός.

[...]

Θέλει αίμα, ακόμα και virtual, όπως παρέχει ο οικονομικός εμφύλιος που βιώνουμε

ομοσπονδία, δικτατορία, εικονικού

Μην πάρεις στραβά την παρέμβασή μου, κι εγώ πετάω το περιστασιακό Αγγλικό, αλλά με έπιασε το OCD μου :p

Link to comment
Share on other sites

α πες το έτσι, να ξέρω δηλαδή ότι κατα βάση και παραδοχή δεν είσαι ικανός (γιατί δεν θες, όχι για κάποιο άλλο λόγο) κριτικής σκέψης που να μπορεί να προσφέρει κάτι.

Πώς ακριβώς συμπεραίνεις ότι δεν χρησιμοποίησα κριτική σκέψη για να καταλήξω όπου κατέληξα; Ξύπνησα μήπως μια μέρα κι είδα τι λέει το πρώτο θέμα και συμφώνησα μήπως; Ή μήπως ελέγχεις τα cookies μου τι βιβλία παραγγέλνω και τι υλικό διαβάζω; Για να ξέρω δηλαδή.

Δυστυχώς δεν είμαι αρκετά διαβασμένος, και δεν ξέρω αν η ΕΕ ήταν η πρώτη καθαρή προσπάθεια για 2 χωρίς το 1. Η τελευταία πενταετία δυστυχώς επιβεβαιώνει η ανθρώπινη φύση χωρίς το 1 δεν αντέχει. Θέλει αίμα, ακόμα και virtual, όπως παρέχει ο οικονομικός εμφύλιος που βιώνουμε

Αρκετοί από τους δημιουργούς της ΕΕ ήταν τραπεζίτες και οι υπόλοιποι πολιτικοί 6 λαών, Λουξεμβούργο, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία και Βέλγιο. Τώρα σύγκρινε το τι θέλανε αυτές οι χώρες, τι θέλουμε εμείς και τι τελικά έγινε.

Κοίτα συμφωνώ μαζί σου σε κάτι, υπό συνθήκες θα μπορούσε να ήταν φανταστικό "εργαλείο" η Ε.Ε. και πραγματικά να φέρει τον κόσμο κοντά ΑΝ ο σκοπός τους ήταν ανιδιοτελής, με αν ομως δε κανουμε δουλειά. Δεν είναι όμως, σκοπός τους είναι η προώθηση μονοπωλίων και πολιτικών που δρουν κατά του κόσμου, κι όσο συμβαίνει αυτό εγώ θα μαι αρνητικός απέναντι της.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς συμπεραίνεις ότι δεν χρησιμοποίησα κριτική σκέψη για να καταλήξω όπου κατέληξα; Ξύπνησα μήπως μια μέρα κι είδα τι λέει το πρώτο θέμα και συμφώνησα μήπως; Ή μήπως ελέγχεις τα cookies μου τι βιβλία παραγγέλνω και τι υλικό διαβάζω; Για να ξέρω δηλαδή.

Αρκετοί από τους δημιουργούς της ΕΕ ήταν τραπεζίτες και οι υπόλοιποι πολιτικοί 6 λαών, Λουξεμβούργο, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία και Βέλγιο. Τώρα σύγκρινε το τι θέλανε αυτές οι χώρες, τι θέλουμε εμείς και τι τελικά έγινε.

Κοίτα συμφωνώ μαζί σου σε κάτι, υπό συνθήκες θα μπορούσε να ήταν φανταστικό "εργαλείο" η Ε.Ε. και πραγματικά να φέρει τον κόσμο κοντά ΑΝ ο σκοπός τους ήταν ανιδιοτελής, με αν ομως δε κανουμε δουλειά. Δεν είναι όμως, σκοπός τους είναι η προώθηση μονοπωλίων και πολιτικών που δρουν κατά του κόσμου, κι όσο συμβαίνει αυτό εγώ θα μαι αρνητικός απέναντι της.

από την στιγμή που ένας άνθρωπος καταλήγει σε κάτι, σταματάει -σταδιακά- και η κριτική σκέψη. Είναι ένα από τα ακριβή θέματα των NFC jokes.

Το τι θέλαμε εμείς αποδείχτηκε μια χαρά:

* "Φτηνό" και άφθονο χρήμα τότε

* Δικαιολογίες τώρα

Επιμένω ότι δεν είναι το πρόβλημα η ιδέα της ΕΕ όσο το τι άνθρωποι την απαρτίζουν τώρα. Και αυτό δεν αναφέρεται μόνο στα κεφάλια.

Link to comment
Share on other sites

Nα τελειώνουμε με την XA.

Το άρθρο γράφτηκε ένα χρόνο πριν.

...αίμα, τιμή ...Χρυσή Αυγή ...τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα ...Καμπά | EAM B' - ΥΔΡΟΧΟΟΣ

Σε ένα σημείο θα σταθώ εγώ. Τα υπόλοιπα για όσους έχουν την υπομονή να διαβάσουν όλο το άρθρο.

"Απλά έπρεπε αυτοί οι "λεπροί" να ανήκουν στον πολιτικό χώρο των αντιπάλων τους και όχι τον δικό τους. Από τον χώρο αυτόν επέλεξαν εκείνους, που με τα χαρακτηριστικά τους εξυπηρετούσαν τον σχεδιασμό τους. Οι ανάγκες τους ήταν απλές. Ήθελαν κάποιους "κραυγαλέα" φασίστες και εμφανώς "δεξιούς". Συγκεκριμένα ήθελαν "καρτούν" του φασισμού. Άτομα, τα οποία να έχουν επάνω τους "αποτυπωμένα" όλα τα στερεότυπα που χαρακτηρίζουν τους φασίστες, ώστε να είναι εύκολα αναγνωρίσιμοι και από τους ανίδεους. Να μην μπερδεύονται οι ανίδεοι και δεν πιάνουν το "υπονοούμενο" ...Κούρεμα, χρώματα ρούχων, σωματότυπος, όλα εξ’ αρχής επιλεγμένα να "θυμίζουν" ναζιστικό καραγκιοζιλίκι.

Η εικόνα δηλαδή των στελεχών της Χρυσής Αυγής είναι εξ’ αρχής "στημένη". Ακόμα και τα εύκολα αναγνωρίσιμα μαύρα "μπλουζάκια" τους είναι επιλογές "άνωθεν", για να τους αναγνωρίζουν ως φασίστες ακόμα και οι αδαείς. Ακόμα και οι γραμματοσειρές των συνθημάτων τους είναι επιλεγμένες έτσι, ώστε να ευτελίζουν οτιδήποτε ελληνικό και βέβαια πατριωτικό. Όταν αυτοί, οι οποίοι εμφανίζονται από τα ΜΜΕ ως οι πλέον βλάκες της κοινωνίας, ταυτίζονται με το αρχαίο ελληνικό μεγαλείο, προβλέψιμα είναι τα αποτελέσματα. Δεν "ανεβαίνουν" αυτοί εξαιτίας των αρχαίων Ελλήνων, αλλά "κατεβαίνουν" οι αρχαίοι εξαιτίας τους."

Να προσθέσεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

απορώ που δεν παίρνουν τον ΓΑΠ ένα τηλέφωνο να τους βρει λεφτά ("λεφτά υπάρχουν" )στο πι και φι.

Από την μία είναι ακριβός και δεν καταδέχεται να δώσει συμβουλές από το τηλέφωνο, από την άλλη είναι περιζήτητος, το χειρότερο όμως είναι ότι υποχρεούσαι να κάτσεις να ακούσεις ολόκληρη την διάλεξή του.

Οπότε καλύτερα ταπί και ψύχραιμος.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ενδιαφέρον μιας και πιάσαμε τα τις Ε.Ε. χτες και μετνάστευσης.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2013:0236:FIN:EL:PDF

Το άρθρο 45 της ΣΛΕΕ κατοχυρώνει

το δικαίωμα των πολιτών της ΕΕ να μετακινούνται σε άλλο κράτος μέλος για λόγους

εργασίας. Το άρθρο αναφέρει ρητά το δικαίωμα των πολιτών να μην υφίστανται διακρίσεις

λόγω ιθαγένειας όσον αφορά την πρόσβασή τους στην απασχόληση, τις αποδοχές και τους

άλλους όρους εργασίας. Περιλαμβάνεται επίσης η άρση των αδικαιολόγητων εμποδίων που

παρακωλύουν την ελεύθερη κυκλοφορία των εργαζομένων στο εσωτερικό της Ευρωπαϊκής

Ένωσης. Ο Χάρτης των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης επιβεβαιώνει

στο άρθρο 15 παράγραφος 2 ότι κάθε πολίτης της Ένωσης είναι ελεύθερος να αναζητά

απασχόληση, να εργάζεται, να εγκαθίσταται ή να παρέχει υπηρεσίες σε κάθε κράτος μέλος.

δύσκολο το βλέπω να αλλάζει λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δε χτυπησαν πολυ δυνατα οι σειρηνες @ Αγρινιο.

Πιστευω πρεπει να διορθωθουν , τα χρηματα δε θα ειναι πολλα.

Αυτο που γουσταρω στους αμερικανους ειναι οτι εχουν πρωτοκολλα για ολα. Τους πεφτει μετεωριτης; μπαμ εχουν τι να κανουν. Γινεται σεισμος; Μπαμ η καθε υπηρεσια εχει ηδη εντολες. Εμεις χυμα στο κυμα και πως θα ζητησουμε λεφτα αποζημιωσης μετα

Link to comment
Share on other sites

Μα τι δικαιοσύνη ειναι αυτή πια ;

Να τους αφήσει ελεύθερους να πάνε να ξανασκοτώσουν όλο τον κόσμο ; Αφού έπρεπε να φάνε ισόβια, το είχε πει και το Μεγκα !

:p

Link to comment
Share on other sites

Σακκας 3 χρονια.

Κασιδιαρης και παρεου 3μερες.

Κρατος δικαιου οχι μαλακιες...

πάλι πρόβλημα εχετε ;

Η ίδια πολιτεία που τους έπιασε (και τους έδωσε ως τροφή και στα κοράκια των καναλιών) και τη συγχαίρατε ειναι.

Δηλαδή επειδή έφαγε τρία χρόνια προφυλάκιση ένας αναρχοαντιεξουσιαστής πρέπει να γινει το ίδιο με όλους ;

Τρομερή λογικη !

Link to comment
Share on other sites

τον σακκα τον πιασανε για ενοπλη ληστεια με καλασνικοφ, εκανε κατι τετοιο ο κασιδιαρης;

ΥΓ. ο σακκας στη δικη του ισως ξαναφυλακιστει , ηταν ομως απαραδεκτο να τον κρατανε ανω του 18μηνου που προβλεται για προφυλακιση χωρις δικη. Αλλο το ενα αλλο το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.