Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

και που να ακούσεις κάτι άλλους παππούδες (μεταξύ αλτσχάϊμερ και ακράτειας) τι λένε :hehe: :hehe:

@astro: συμπέρασμα από όλα αυτά; ένα, ότι όλοι παρακολουθούνται. Αυτή είναι και η δουλειά της ΕΥΠ άλλωστε

Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες μάναμ';

Link to comment
Share on other sites

+ @darthtony

Αυτό είναι που δεν έχετε καταλάβει. Οι κατηγορίες υποτίθεται ότι στοιχειοθετούνται από την παρακολούθηση τηλεφωνικών συνομιλιών των βουλευτών και στελεχών της ΧΑ κατά τους τελευταίους 6 μήνες, κατόπιν εισαγγελικής εντολής όπως ελπίζουμε όλοι (που προφανώς εκδόθηκε εν κρυπτώ). Το ίδιο χρονικό διάστημα δηλαδή που η κυβερνητική ρητορική κινούταν γύρω από τη θεωρία "των 2 άκρων". Δηλαδή, αν κι ο ΣΥΡΙΖΑ (με τον οποίο πολιτικά διαφωνώ) είχε 10% αντί 30% θα βλέπαμε να συλλαμβάνεται ο Τσίπρας;

Γι αυτό ξαναρωτάω: πόσων άλλων βουλευτών (ή πολιτών) τα τηλέφωνα παρακολουθούνται για τη διαφύλαξη της συνταγματικής νομιμότητας και τίνος σειρά είναι όταν εξαλειφθεί η απειλή της ΧΑ;

Αν έχετε πιο έγκυρες πηγές, παρακαλώ διαφωτίστε με, αλλά εγώ διαβάζω:

Αν μπορείς , πέρα από πηγές, συνταγματολόγους, νομικά, νόμιμα ή παράνομα κλπ. να μου παρέθετες με απλά λόγια , τι κινήσεις θα έπρεπε να γίνουν για να αντιμετωπιστεί ένα ναζιστικό (κόμμα)? από το οποίο τι καλό θα μπορούσε κανείς να περιμένει και του οποίου το λαϊκό έρισμα (λόγω της κατ'εξακολούθηση σαπίλας του συνόλου του πολιτικού συστήματος τα τελευταία 30 χρόνια) εκτινάχτηκε στα ύψη από ανόητους ανεγκέφαλους μη σκεπόμενους ψηφοφόρους? ( οι οποίοι τα προηγούμενα 30 χρόνια ψήφιζαν την σαπίλα που προανέφερα για λόγους προσωπικών συμφερόντων) και τώρα που τους πούλησαν στράφηκαν στην ΧΑ για εκδίκηση.

Κανένα σχόλιο και γι'αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να σου πω τη δικια μου γνωμη;

Πατασεις τη διαφθορα παντου και σε ολα τα επιπεδα. Ελεγχεις ΟΛΟΥΣ τους βουλευτες των τελευταιων 25 ετων. Τους δημαρχους, τους εφοριακους. Οποιος εκλεψε φυλακη. Ασχετως κομματος και πεποιθησεων. Αν τα εκανες ολα αυτα κανεις δε θα μιλουσε για πολιτικες διωξεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι για την αντικατάστασή του δεν έχουν γίνει επισήμως γνωστοί, αλλά πληροφορίες αναφέρουν ότι "διαφωνούσε με την παρακολούθηση των δραστηριοτήτων στελεχών νομίμου κόμματος χωρίς εισαγγελική εντολή".

Δεν ξέρω από που το κουοτάρεις αυτό, αλλά αποκλείεται να μην υπάρχει εισαγγελική εντολή για τις συνομιλίες, αφού αυτό σημαίνει παράνομα αποδεικτικά στοιχεία, άρα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και στη τελευταία τελεία , αλλά ξέχασες να μου πείς ποιοί θα τα κάνουν όλα αυτά.

ΥΓ. Ώσπου να βρεθούν , επειδή είμαι λίγο old school, σκοινί και σαπούνι.

Πρωθυπουργος με πολιτικη βουληση. Ποιος; Αγνωστο...

ΥΓ. αν ισχυει το βασικο κατηγορητηριο που εβγαλε το defencenet τον βλεπω ανεργο συντομα τον εισαγγελεα βουρλιωτη!

http://www.defencenet.gr/defence/item/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE

Link to comment
Share on other sites

Πρωθυπουργος με πολιτικη βουληση. Ποιος; Αγνωστο...

ΥΓ. αν ισχυει το βασικο κατηγορητηριο που εβγαλε το defencenet τον βλεπω ανεργο συντομα τον εισαγγελεα βουρλιωτη!

http://www.defencenet.gr/defence/item/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE

Άρα επι της ουσίας, αδιέξοδο.

Να προσθέσω επιτρέψτε μου ότι αν η διαταγή περί ξηλώματος της ΧΑ δεν ερχόταν από την νομενκλατούρα της Ευρώπης, ( περίπτωση 17Ν), για τους δικούς τους λόγους, σιγά μη δε ενεργούσαν εν ριπεί οφθαλμού . Δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοια ταχύτητα, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα.

Έγινε επεξεργασία από Franky_stein
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς , πέρα από πηγές, συνταγματολόγους, νομικά, νόμιμα ή παράνομα κλπ. να μου παρέθετες με απλά λόγια , τι κινήσεις θα έπρεπε να γίνουν για να αντιμετωπιστεί ένα ναζιστικό (κόμμα)? από το οποίο τι καλό θα μπορούσε κανείς να περιμένει και του οποίου το λαϊκό έρισμα (λόγω της κατ'εξακολούθηση σαπίλας του συνόλου του πολιτικού συστήματος τα τελευταία 30 χρόνια) εκτινάχτηκε στα ύψη από ανόητους ανεγκέφαλους μη σκεπόμενους ψηφοφόρους? ( οι οποίοι τα προηγούμενα 30 χρόνια ψήφιζαν την σαπίλα που προανέφερα για λόγους προσωπικών συμφερόντων) και τώρα που τους πούλησαν στράφηκαν στην ΧΑ για εκδίκηση.

Κανένα σχόλιο και γι'αυτούς?

Εύκολο - στη θεωρία.

1. Έλεγχος πόθεν έσχες μελών κυβερνήσεων, βουλευτών, δημάρχων και γενικών διευθυντών της τελευταίας 8ετίας από ορκωτούς λογιστές και άμεση κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων που δεν δικαιολογούνται από τα εισοδήματα. Ποινική δίωξη όσων διαπιστώνεται ότι ατομικά ή συλλογικά έχουν τελέσει αδικήματα. Επέκταση του μέτρου στο βαθμό του εφικτού (χρονικά, ιεραρχικά).

2. Διαπίστωση της ανάγκης αναθεώρησης του Συντάγματος από την τρέχουσα Βουλή και ορισμός της επόμενης ως Αναθεωρητική. Πρόταση απαλοιφής ή αντικατάστασης των άρθρων που επιβάλλουν τον εναγκαλισμό εκτελεστικής, νομοθετικής και δικαστικής εξουσίας και εκείνων που προσφέρουν δυσανάλογη προστασία από τη δίωξη σε δημόσιους λειτουργούς.

3. Συμψηφισμός χρεών του Δημοσίου προς ιδιώτες με τις οφειλές τους. Θέσπιση μοναδικής τελικής ρύθμισης για διακανονισμό των χρεών όσων μετά το συμψηφισμό εξακολουθούν να οφείλουν. Κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων μέχρι του ύψους της οφειλής όσων ψευδώς και με δόλο προσποιηθούν αδυναμία.

4. Προκήρυξη εκλογών. ΧΑ -> 1.5%.

Μπορώ να συζητήσω και εκτενέστερα το θέμα της αναθεώρησης του Συντάγματος, αλλά αυτή είναι "ιστορία για μιαν άλλη φορά". Προφανώς διαβάζοντας τα παραπάνω μπορείς να με κατηγορήσεις για πολλά πράγματα (φαντασιοπληξία; ), αλλά σίγουρα όχι για παραλογισμό.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω καταργηση βουλευτικης ασυλιας

+ καταργηση νομου περι ευθυνης υπουργων

+ καταργηση νομου προσωπικων δεδομενων για σημαντικα εγκληματα

+ καταργηση μπονους 50 εδρων στο πρωτο κομμα και καθιερωση απλης αναλογικης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που το κουοτάρεις αυτό, αλλά αποκλείεται να μην υπάρχει εισαγγελική εντολή για τις συνομιλίες, αφού αυτό σημαίνει παράνομα αποδεικτικά στοιχεία, άρα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε δικαστήριο.

Εξ 'ου και οι εντονότερες ενστάσεις μου, αν και προσθέτω ότι ελπίζω να υπάρχει εισαγγελική εντολή. Ούτε κι αυτό σώζει την κατάσταση όμως, εφόσον οι εισαγγελείς διορίζονται και παύονται κατά βούληση από το Υπουργείο Δικαιοσύνης.

Οι παραθέσεις ήταν από τα πρώτα 5 άρθρα της αναζήτησης που είχα στο μήνυμά μου. Η συγκεκριμένη αποστροφή υπάρχει τουλάχιστον στα παρακάτω:

Εκτός ΕΥΠ ο υπεύθυνος της έρευνας για τη ΧΑ γιατί διαφωνούσε με την παρακολούθηση νομίμου κόμματος | iefimerida.gr

Αποπομπή του υπεύθυνου της έρευνας της ΕΥΠ για τη Χρυσή Αυγή | Newsbomb.gr

Αποπέμφθηκε από την ΕΥΠ ο επικεφαλής της έρευνας για τη Χρυσή Αυγή - ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ - news.gr

Link to comment
Share on other sites

Συνοδοιπόροι, ΣΥΜΦΩΝΩ και εγώ στη θεωρία , ΑΠΟΛΥΤΑ.

Εμμέσως πλήν σαφώς όμως και εσείς οι ίδιοι παραδέχεστε ότι αυτά προς το παρόν είναι ουτοπία.

Ουτοπια ή οχι αυτος ειναι ο δρομος ;) .Στην τελικη 10% θα ψηφιζε ΧΑ γιατι ειπε οποιος εκλεψε θα παει φυλακη οχι γιατι ξαφνικα η Ελλαδα απεκτησε 1.000.000 ναζιστες, μην τρελαθουμε!

Ναζισμος=Σταλινισμος=μακρυα απο εμας :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού παραθέτουμε κλασικές βιογραφίες, παρακαλώ δέξου και τη δική μου εισήγηση:

Cincinnatus - Wikipedia, the free encyclopedia

;)

Μπορούμε να το συζητήσουμε άλλη φορά, αλλά είχα πάντα μια δυσκολία να αξιολογήσω τα κίνητρα του Κικέρωνα, ειδικά αφού φτάνουν σε μας γραμμένα από το δικό του χέρι, αφού έχει φροντίσει για την καρατόμηση των πολιτικών του αντιπάλων.

Link to comment
Share on other sites

Οι Αμερικάνοι

Και ο Στάλιν μεσσιέ. Από τα επακόλουθα μου φαίνεται ότι οι Αμερικάνοι πολύ πιο εύκολα θα συνεργάζονταν με τους Ναζί (αν νικούσαν), παρά όπως αποδείχτηκε με τους Σοβιετικούς. :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Αφού παραθέτουμε κλασικές βιογραφίες, παρακαλώ δέξου και τη δική μου εισήγηση:

Cincinnatus - Wikipedia, the free encyclopedia

;)

Μπορούμε να το συζητήσουμε άλλη φορά, αλλά είχα πάντα μια δυσκολία να αξιολογήσω τα κίνητρα του Κικέρωνα, ειδικά αφού φτάνουν σε μας γραμμένα από το δικό του χέρι, αφού έχει φροντίσει για την καρατόμηση των πολιτικών του αντιπάλων.

... Α !! εσύ προβλέπεις και το μέλλον .... :T:

(υπάρχει πάντως κάτι αντίστοιχο και στα Ελληνικά... :whistle2: )

Σχετικά με τον Κικέρωνα, έμεινα σε αυτό:

Έγινε ύπατος το 63 π.Χ. Κατά τη χρονιά που ήταν ύπατος αποκάλυψε τη συνωμοσία του Κατιλίνα κι έσωσε τη Ρώμη από τον κίνδυνο, που αυτή ενείχε. Τότε έβγαλε τους 4 περίφημους λόγους του Κατά Κατιλίνα, δύο στη Σύγκλητο και δύο μπροστά στο δήμο. Γι' αυτό ανακηρύχθηκε Pater Patriae. Δημιούργησε όμως και εχθρούς, καταδικάζοντας σε θάνατο τους πέντε συνενόχους του, που συνελήφθησαν στη Ρώμη, παρά την υπέρ αυτών συνηγορία του Καίσαρα (ο Κατιλίνας κατάφερε να διαφύγει). Ο δήμαρχος Πόπλιος Κλαύδιος, εχθρός του Κικέρωνα, πρότεινε την ψήφιση νόμου για εκείνους που θα καταδίκαζαν σε θάνατο Ρωμαίους πολίτες άκριτους. Η ψήφιση του νόμου αυτού θα έβαζε σε κίνδυνο τη ζωή του Κικέρωνα, που τότε (58 π.Χ.) είχε πολύ κακές σχέσεις με τους ισχυρούς Καίσαρα, Πομπήιο και Κράσσο, επειδή αυτός ήταν που είχε προτείνει και πετύχει την καταδίκη σε θάνατο των 5 συνενόχων του Κατιλίνα. Γι' αυτό, πριν ψηφισθεί ο νόμος του Κλαύδιου, έφυγε από τη Ρώμη. Η απουσία του κράτησε 17 μήνες. Τον κήρυξαν εξόριστο, ο δε Κλαύδιος έκαψε το σπίτι του στον Παλατίνο Λόφο κι έχτισε στη θέση αυτή ναό της Ελευθερίας. Η περιουσία του βγήκε σε πλειστηριασμό, αλλά, όπως γράφει ο Πλούταρχος, δεν παρουσιάστηκαν αγοραστές.

και σε αυτό:

Όταν ο Οκτάβιος έγινε ύπατος, συμμάχησε με τον Αντώνιο και τον Λέπιδο και αποτέλεσαν τη δεύτερη τριανδρία. Προγράψανε πάνω από 200 πολίτες ανάμεσά τους τον Κικέρωνα και τον αδελφό του Κόιντο. Για τον Κικέρωνα επέμειναν ο Αντώνιος και ο Λέπιδος. Ο Οκτάβιος δεν ήθελε τον θάνατό του. Ο Κικέρων βρισκόταν μαζί με τον αδελφό του στο Τούσκλο όταν έμαθε για την προγραφή. Φύγανε για τα Άστυρα, σκοπεύοντας να πάνε στη Μακεδονία και να συνενωθούν με τον Βρούτο, τον δολοφόνο του Καίσαρα. Στο δρόμο χωρίστηκαν κι ο Κόιντος ανέλαβε να βρει λεφτά. Ο Κικέρων περιπλανήθηκε στο Κίρκαιο και στη Γαέτα. Τον συνέλαβαν όμως, ενώ μεταφερόταν με φορείο, οι άνθρωποι του Αντωνίου, ο εκατόνταρχος Ερέννιος και ο χιλίαρχος Ποπίλιος (τον οποίο παλιά ο Κικέρων είχε υπερασπιστεί όταν κατηγορήθηκε για πατροκτονία) και τον σκότωσαν. Όταν ο Κικέρων, ακούγοντας θόρυβο από τους διώκτες του που πλησίαζαν, έβγαλε το κεφάλι του από το φορείο, του το έκοψε ο Ερέννιος. Το κεφάλι και τα χέρια, τα οποία επίσης έκοψαν, τα πήγανε στον Αντώνιο, που εκείνη την ώρα προέδρευε σε αρχαιρεσίες. Τα τοποθέτησε στο βήμα, πράξη, που, όπως γράφει ο Πλούταρχος, απεικονίζει την ψυχή του Αντωνίου. Λέγεται ότι, βλέποντας το κομμένο κεφάλι του Κικέρωνα, ο Αντώνιος είπε πως τελείωσαν οι προγραφές και διέταξε να σταματήσουν ενώ η γυναίκα του, η Φουλβία, τράβηξε έξω τη γλώσσα του και την τρύπησε επανειλημμένα με βελόνα, λόγω των όσων είχε πει ο ρήτορας για κείνη και το σύζυγό της.
Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

... Α !! εσύ προβλέπεις και το μέλλον .... :T:

(υπάρχει πάντως κάτι αντίστοιχο και στα Ελληνικά... :whistle2: )

Ίσως φταίει ότι είναι αργά, αλλά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω. Φαντάστηκα ότι κάνεις έναν ιστορικό παραλληλισμό, οπότε αντιπρότεινα έναν δικό μου, που μου φάνηκε πιο ενδιαφέρων. Σίγουρα δεν ήταν πρόβλεψη. Αν κάτι, ήταν ιστορική αναφορά μετ' επιμυθίου. :T:

Το ξέρω ότι υπάρχει και ελληνικό λήμμα, αλλά φοβάμαι ότι είναι απελπιστικά ημιτελές (Κιγκινάτος - Βικιπαίδεια) και ομολογώ αδυναμία να το συμπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.