Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Το να πιστεύεις κατι που δε μπορει να γινει και παράλληλα να θέλεις να το πιστέψουν/ασπαστούν και ολοι οι υπόλοιποι για να νιώθεις λιγότερο άβολα μέσα στη "μοναξιά" του "δεν ανήκω πουθένα, δεν πιστευω τιποτα, δε με νοιάζει τιποτα" ειναι τουλάχιστον αστείο πάντως (για να μην πώ φασιστικό και ξεκινήσει νεο γύρος καυγάδων)

Link to comment
Share on other sites

και ο ιδανικός σου κόσμος είναι (δυστυχώς) εκτός των δυνατοτήτων της ανθρώπινης φύσης.

Αν ήταν εφικτός ο ιδανικός σου κόσμος θα υπήρχε τουλάχιστον 1 κοινωνία που θα ζούσε άνευ νόμων.

Αν πίστευες πραγματικά στον ιδανικό σου κόσμο ακόμα και το πνευματικό σου παιδί, αυτό το φόρουμ, δεν θα είχε mods και admins.

Δυστυχώς συμφωνώ, στην παρούσα κοινωνική κατάσταση αυτό είναι ανέφτικο. Θα πρέπει όμως να βρούμε τρόπους να καλυτερέψουμε αυτό που έχουμε, αν αρκούμαστε κι αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να πιστεύουμε σε ένα κόσμο χωρίς σύνορα και χωρίς νομισματικούς μηχανισμούς.

Αυτό.

Το να πιστεύεις κατι που δε μπορει να γινει και παράλληλα να θέλεις να το πιστέψουν/ασπαστούν και ολοι οι υπόλοιποι για να νιώθεις λιγότερο άβολα μέσα στη "μοναξιά" του "δεν ανήκω πουθένα, δεν πιστευω τιποτα, δε με νοιάζει τιποτα" ειναι τουλάχιστον αστείο πάντως (για να μην πώ φασιστικό και ξεκινήσει νεο γύρος καυγάδων)

Ουδέποτε είπα ότι δεν ανήκω πουθενά και ιδιαίτερα ότι δε με νοιάζει τίποτα. Την άγνοια και την αδιαφορία καταδικάζω σε δεκάδες posts. Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν έχω γράψει, κι ούτε καν έχω υπονοοήσει. Επίσης δε προσπαθώ να πείσω κανέναν, μεγαλά παιδιά είστε, μυαλό έχετε, βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το να πιστεύεις κατι που δε μπορει να γινει και παράλληλα να θέλεις να το πιστέψουν/ασπαστούν και ολοι οι υπόλοιποι για να νιώθεις λιγότερο άβολα μέσα στη "μοναξιά" του "δεν ανήκω πουθένα, δεν πιστευω τιποτα, δε με νοιάζει τιποτα" ειναι τουλάχιστον αστείο πάντως (για να μην πώ φασιστικό και ξεκινήσει νεο γύρος καυγάδων)

Καλα παιζε εσυ με τα λογια, οταν θα ανοιξεις λιγο το ματακι

σου να ψαξεις πως ξεκινησαν οι εμφυλιοι γιατι επεσε το

3ο ραιχ και να βαλεις λιγο την λογικη σου να δουλεψει τοτε

θα μπορεις να κανεις σοβαρες συζητησεις.

μεχρι τοτε περαστικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί ανάλαφρο σεναριάκι:

Αν ο Τσίπρας βγει πρώτος στις επόμενες εκλογές και

1. Αντί να καταργήσει το μνημόνιο, το "διαπραγματευτεί"

2. Προσπαθήσει να περάσει την ατζέντα για τα σώματα ασφαλείας και την κατάργησή τους.

3. Κάνει καμιά χοντράδα στα εθνικά θέματα (βλ. Μακεδονικό)

ίσως το στρατιωτικό πραξικόπημα με τις πλάτες του 15% της ΧΑ δεν θα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Και τότε guess what. Θα πρέπει να διαλέξουμε πλευρά όπως παλιά. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί ανάλαφρο σεναριάκι:

Αν ο Τσίπρας βγει πρώτος στις επόμενες εκλογές και

1. Αντί να καταργήσει το μνημόνιο, το "διαπραγματευτεί"

2. Προσπαθήσει να περάσει την ατζέντα για τα σώματα ασφαλείας και την κατάργησή τους.

3. Κάνει καμιά χοντράδα στα εθνικά θέματα (βλ. Μακεδονικό)

ίσως το στρατιωτικό πραξικόπημα με τις πλάτες του 15% της ΧΑ δεν θα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Και τότε guess what. Θα πρέπει να διαλέξουμε πλευρά όπως παλιά. :happy2:

E ναι, γιατί αν τα κάνει αυτά ο Τσίπρας έχουμε πρόβλημα, όταν κάνουν τα ίδια και χειρότερα όλες οι άλλες κυβερνήσεις δεν κουνιέται φύλλο.

Βλέπεις, αν δεν με λένε Τσίπρα και βγάζω δεξιές κορώνες σημαίνει a priori ότι είμαι μανούλα στα εθνικά θέματα. (Και δεν μου λένε τίποτα αν πουλήσω την μαρίνα της Μυτιλίνης στους Τούρκους). Αντίθετα, αν είμαι αριστερός, είμαι σίγουρα απατρίς, προδότης, και θέλω να δώσω την χώρα στους Τούρκους.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδανικός κόσμος δε μπορεί να λειτουργήσει με τα σημερινά δεδομένα. Η κοινωνική ώσμωση θα τον διαλύσει αμέσως. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να πιστεύουμε σε ένα κόσμο χωρίς σύνορα και χωρίς νομισματικούς μηχανισμούς.

Όσο κουτό θεωρεί ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] να πιστεύεις στο Θεό, το ίδιο κουτό θεωρώ εγώ να πιστεύεις σε έναν τέτοιο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κουτό θεωρεί ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] να πιστεύεις στο Θεό, το ίδιο κουτό θεωρώ εγώ να πιστεύεις σε έναν τέτοιο κόσμο.

Αυτό το “τηλέφωνο” έχει πολλά μειονεκτήματα για να το θεωρήσουμε μέσο επικοινωνίας

- εσωτερικό μέμο της Western Union

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συγκρίσεις είναι ότι να 'ναι, απλά για εντυπώσεις. Τι σχέση έχει τώρα η σύγκριση βουλευτή να χτυπάει γυναίκα βουλευτή στην τηλεόραση με το τυχαίο τσογλάνι που άρχισε τις μπουνιές στον Καμμένο; Τι κοινό έχουν τα δύο δηλαδή και πρέπει να χει την ίδια σημασία;

Είναι δύο περιπτώσεις βίας που έλαβαν διαφορετική αντιμετώπιση όσον αφορά την προβολή τους, όσον αφορά τον σχολιασμό αυτών. Στην περίπτωση μάλιστα Καμμένου υπάρχει βία στον βαθμό που θα μπορούσε να κινδύνευε και η σωματική του ακεραιότητα. Παρόλα αυτά συνεχίζεις να χρωματίζεις. Βάζεις bold στο "βουλευτές" ενώ ταυτόχρονα αγνοείς την ιδιότητα του Καμμένου ως αρχηγού κόμματος. Κάθεσαι και μιλάς για τυχαίο τσογλάνι στην περίπτωση αυτή. Αν είχε μαύρη μπλούζα θα ήταν τυχαίο τσογλάνι ή όλη η χρυσή αυγή;

Βετεράνος στρατηγός, τι άλλο θα μπορούσε να πει δηλαδή. Κι ο δικτάκτορας Μεταξάς τα ίδια έλεγε, Πατρίς, Θρησκεία κι είδαμε πόσο καλά έχουν πάει τα πράγματα για να συνεχίζουμε το ίδιο μοτίβο.

Έτσι, όποτε μας βολεύει δεν έχουν σχέσεις οι διάφορες περιπτώσεις, όποτε μας βολεύει όλοι στο ίδιο σακί.

Δε ξέρω, άμα δε καταλαβαίνεις να προσπαθήσω να στο εξηγήσω.

Εδώ θα δηλώσω αδυναμία ανταπάντησης, ώστε να συνεχίσεις να νιώθεις νοητικά ανώτερος. Μη σου στερήσω την χαρά.

Μα αν θεωρείτε γελοίο το κείμενο που έβαλα γιατί η κυρία ήταν αναρχική

Ξέρεις, κάποιοι διαβάζουμε το κείμενο και κρίνουμε το κείμενο. Εσύ συνέχιζε να βάζεις ταμπέλες σε ανθρώπους πριν καν κάτσεις να διαβάσεις το τι λένε και το αν αυτό είναι ή όχι σωστό. Κρίνε αυτά που λένε πριν τα διαβάσεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ρε Παυλή, μην είσαι τέτοιος:

https://twitter.com/paulmasonnews/status/380438406016139264

Maybe Greek gov can explain to rest of EU why police and ppl throwing stones seem to inter-operate in this video? Police and plainclothes thugs attack antifascists in Athens - YouTube

Paul Mason (journalist)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραφα ότι φαινομενικά λογικοί άνθρωποι ψηφίζουν ΧΑ όταν πια δεν έχουν κάτι να χάσουν και αναλαμβάνουν και την ηθική ευθύνη της επιλογής τους, εννοούσα ακριβώς αυτό που επιβεβαίωσε ο Wizard με την ιστορία του.

-Ξέρω πως μπορεί να παρεκτραπούν και να έχουμε θύματα αθώους (το ήξερε...; ). Δε με νοιάζει. Ήδη έχουμε θύματα αθώους, ανθρώπους χωρίς όνειρα, χωρίς ζωή. Το ότι αναπνέουν δε λέει κάτι.

Συνεπώς, ας πάψουμε να τρέφουμε την ελπίδα ότι η ποινικοποίηση του κόμματος θα σημάνει και το τέλος του ρατσισμού και της βίας. Οι βιαιοπραγούντες που έχουν βρει καταφύγιο στη ΧΑ απλά θα διαχυθούν σε όλους τους πολιτικούς χώρους και θα συνεχίσουν το θέαρεστο έργο τους.

Όσο για το θέμα του πατριωτισμού, για μένα είναι πολύ απλούστερη η συζήτηση. Ο πατριωτισμός, πέρα από φιλοσοφική έννοια, για ένα εθνικό κράτος είναι πρακτική αναγκαιότητα, απαραίτητη για την επιβίωση μιας κοινωνίας βασισμένης σε παραδοσιακές (ή παρωχημένες) δομές, όπως η ελληνική.

Όπως και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, το αίσθημα του πατριωτισμού πρέπει να καλλιεργείται για να εξασφαλίζει τη συσπείρωση της κοινωνίας απέναντι σε κινδύνους ικανούς να την αποδομήσουν. Εάν μια κοινωνία είναι "πατριωτική" ή με άλλους τρόπους έχει εξασφαλίσει ότι δεν απειλείται (Ελβετία, Σκανδιναβία, ...), τότε μπορεί να αρχίσει να συζητά πώς μπορεί να εξελίξει πιο αποτελεσματικές δομές.

Μόνο τότε χωράει η φιλοσοφική συζήτηση. Και στον αντίποδα του πατριωτισμού πρέπει να βρίσκεται ιδεολογικά ένα σύστημα με όσο γίνεται λιγότερη ανάγκη για κράτος και ό,τι αυτό εκπροσωπεί (αυτοοργάνωση?). Η ιδανική κοινωνία οφείλει να κατασταλάζει κάπου στη μέση.

Όποιος νομίζει ότι η Ελλάδα έχει διαφύγει τον κινδύνο και μπορεί να επιβιώσει χωρίς το αυτοσυντηρητικό ένστικτο του πατριωτισμού, είναι για μένα υπερβολικά αισιόδοξος. Ακόμη χειρότερα, όποιος νομίζει ότι μπορούμε ξαφνικά να μεταπηδήσουμε σε καθεστώς -καλώς νοούμενης- αναρχίας, απουσίας συνόρων, κοινωνικών και φυλετικών διακρίσεων, είναι και λίγο επικίνδυνος.

Συνεπώς, το να υποστηρίζεις ότι το ελληνικό κράτος οφείλει να εξασφαλίσει πρωτίστως στους πολίτες του αξιοπρεπή διαβίωση πριν στρέψει την προσοχή του σε όσους άλλους απλά βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια είναι πατριωτικό. Το να υποστηρίζεις ότι όλους τους άλλους πρέπει να τους πετάξεις στη θάλασσα είναι φασιστικό και είναι εντελώς απαράδεκτο οι φασίστες να αυτοπροβάλλονται ως πατριώτες.

Έγινε επεξεργασία από acct
typo
Link to comment
Share on other sites

Όσο κουτό θεωρεί ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] να πιστεύεις στο Θεό, το ίδιο κουτό θεωρώ εγώ να πιστεύεις σε έναν τέτοιο κόσμο.

Με τη διαφορά ότι το ένα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ενώ το άλλο μέσω μια σειράς κοινωνικών και σοσιαλιαστικών αλλαγών είναι εν δυναμή μια πιθανότητα.

Είναι δύο περιπτώσεις βίας που έλαβαν διαφορετική αντιμετώπιση όσον αφορά την προβολή τους, όσον αφορά τον σχολιασμό αυτών. Στην περίπτωση μάλιστα Καμμένου υπάρχει βία στον βαθμό που θα μπορούσε να κινδύνευε και η σωματική του ακεραιότητα. Παρόλα αυτά συνεχίζεις να χρωματίζεις. Βάζεις bold στο "βουλευτές" ενώ ταυτόχρονα αγνοείς την ιδιότητα του Καμμένου ως αρχηγού κόμματος. Κάθεσαι και μιλάς για τυχαίο τσογλάνι στην περίπτωση αυτή. Αν είχε μαύρη μπλούζα θα ήταν τυχαίο τσογλάνι ή όλη η χρυσή αυγή;

Ωραία, να το επαναδιατυπώσω.

Ένας τυχαίος χτυπάει τον αρχηγό ενός κόμματος.

Ένας βουλευτής χτυπάει άλλον βουλευτή (που τυγχάνει να είναι γυναίκα) εν ώρα συζήτησης στην τηλεόραση.

Πώς πρέπει να το γράψω για να καταλάβεις πόσο τραγικά διαφορετικές είναι οι περιστάσεις; Εκτός αν εννοείς το τελικό αποτέλεσμα που είναι και στα δύο η βία. 1+1 κάνουν 2 εδώ και χρόνια.

Όσο για το αν φόραγε μαύρο μπλουζάκι το ίδιο και το αυτό θα ήταν, η Χ.Α. πολλάκις έχει αποδείξει τι τραμπούκοι είναι, δεν χρειάζομαι άλλα "μεμωνομένα περιστατικά" για να βγάλω τα συμπεράσματα μου.

Εδώ θα δηλώσω αδυναμία ανταπάντησης, ώστε να συνεχίσεις να νιώθεις νοητικά ανώτερος. Μη σου στερήσω την χαρά.

Αυτοκολακεύεσαι.

Ξέρεις, κάποιοι διαβάζουμε το κείμενο και κρίνουμε το κείμενο. Εσύ συνέχιζε να βάζεις ταμπέλες σε ανθρώπους πριν καν κάτσεις να διαβάσεις το τι λένε και το αν αυτό είναι ή όχι σωστό. Κρίνε αυτά που λένε πριν τα διαβάσεις.

Ναι, περίμενα να μάθω τον Charles de Gaulle από ένα quote που πόσταρε κάποιος στο offtopic :look:

Κι ένα ακόμα άρθρο για τους ψηφοφόρους.. της Χ.Α. Πόσο αθώοι είναι οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής; diethni.gr | Διεθνή νέα - Ειδήσεις και απόψεις από τον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Πώς πρέπει να το γράψω για να καταλάβεις πόσο τραγικά διαφορετικές είναι οι περιστάσεις;

Σου έχω ήδη απαντήσει. Όπου βολεύει είναι τραγικά διαφορετικές περιπτώσεις, όπου βολεύει όλα στο ίδιο σακί. Νομίζεις ότι αν γράψεις ποιο πολλά ξαφνικά θα ανακαλύψουμε οι υπόλοιποι ότι έχεις δίκιο; Αφού ότι γράφεις βασίζεται πάνω στην ίδια λογική του "δύο μέτρα και δύο σταθμά".

Αυτοκολακεύεσαι.

Έχει πλάκα να μιλάς στον εαυτό σου κάνοντας quote εμένα. :p

Anyway. Peace :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το αν φόραγε μαύρο μπλουζάκι το ίδιο και το αυτό θα ήταν, η Χ.Α. πολλάκις έχει αποδείξει τι τραμπούκοι είναι, δεν χρειάζομαι άλλα "μεμωνομένα περιστατικά" για να βγάλω τα συμπεράσματα μου.

θα σε συμφωνούσα σε μεγάλο βαθμό μαζί σου αν δεν έγραφες το παραπάνω, και ιδιαίτερα το bold.

Που και πάλι δεν ειναι οτι έχεις άδικο αλλά όταν το άλλο ακρο (αυτό της αριστεράς εννοώ) καιει και σπάει μια ολόκληρη πόλη (ή και περισσότερες) οποτε γουστάρει για ψίλου πήδημα εδώ και χρόνια δεν βλέπω να συγκινειται κανείς τόσο πολύ.

Από την αλλη όσο στραβοί και να ειναι οι ΧΑ, φαγητό πήγαν να μοιρασουν και τους το απαγόρευσαν. Και έβγαινε μετα ο μυραλις και έλεγε οτι έκαναν για εξαγορά ψήφων.

Αυτό που προσπαθώ να πω ειναι, για μια ακομη φορά, οτι, υπάρχει μια έκδηλη φοβία για τη ΧΑ σε βαθμό που κάποιοι έχουν γινει υποχόνδριοι.

Και μπορει εσύ να μάχεσαι για τα ιδανικά του σοσιαλισμού κλπ (και καλά κανεις ενδεχομένως) αλλά όλοι οι υπόλοιποι (από αυτούς που τα σπάνε μέχρι αυτούς που βγαίνουν και κλαίγονται στις τηλεοράσεις) έχουν άλλους σκοπούς που καλό είναι να μην βρίσκουν πάτημα ή να τροφοδοτούνται από νοήμονες ανθρώπους

Link to comment
Share on other sites

Από την αλλη όσο στραβοί και να ειναι οι ΧΑ, φαγητό πήγαν να μοιρασουν και τους το απαγόρευσαν. Και έβγαινε μετα ο μυραλις και έλεγε οτι έκαναν για εξαγορά ψήφων.

Από την καλή τους την καρδιά το έκαναν σόρρυ. Δεν το είχα καταλάβει τότε, αλλά τώρα το βλέπω καθαρά πλέον. Αλτρουιστές είναι οι άνθρωποι, τον άνθρωπο προχθές τον έφαγαν επειδή είθχε πολλά χρέη, μην κάθεται και στεναχωριέται.

Link to comment
Share on other sites

Από την αλλη όσο στραβοί και να ειναι οι ΧΑ, φαγητό πήγαν να μοιρασουν και τους το απαγόρευσαν.

Κολυμβήθρα του Σιλωάμ τα συσσίτια της ΧΑ. Σε αυτά, άλλωστε συμμετείχε κι ο Ρουπακιάς.

Κάπου εδώ να πούμε ότι και η KKK (Ku Klux Klan) μοίραζε δώρα σε ορφανοτροφεία τα Χριστούγεννα, ενώ και το κόμα των Ναζί είχε οργανώσει εβδομάδες που γίνονταν φιλανθρωπικές εκδηλώσεις με σκοπό να μαζευτούν χρήματα για τη χρηματοδότηση κοινοφελών οργανισμών.

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

αν αποδειχθει οτι πήρε εντολή από τη ΧΑ να τον φάει τον τύπο που σκότωσε τότε θα ειμαι κι εγω μαζι σας.

Μέχρι τότε όμως, και ξαναλέω χωρίς να εχω την παραμικρη σχέση με αυτό το πολιτικό πράμα που λέγεται ΧΑ, δεν δέχομαι τις αερολογίες που λέτε γιατι επαναλαμβάνω με την ιδια λογική ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ θα έπρεπε να ειχαν γινει μπουρλότο μετά τις τόσες φορές που τα δικά τους πρόβατα ( για να μη πω οι επαγγελματιες τους) τα εχουν διαλύσει/κάψει στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις, έχουν κλεισει σχολεία, καταλαβει καταπέλτες πλοίων κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αερολογίες. Θες λίγη βία από τη χρυσή αυγή, και παραβατική συμπεριφορά;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7u3FcaGKJsQ]Η Χρυσή Αυγή πάταξε το παρεμπόριο στη Ραφήνα. - YouTube[/ame]

με εντολή από πάνω και με τη βούλα.

Θες λίγη ακόμα βία από τη χρυσή αυγή; Ψάξε το όνομα Κώστας Διαλυνάς. Ψάξε και την επίθεση που έκαναν στο φυσικό το 2012. Ψάξε τις επιθέσεις στους μετανάστες. Αυτό που θα έπρεπε να σε ενοχλεί είναι ότι ο,τι δεν τους αρέσει το κανονίζουν από μόνοι τους. Δε θες να το δεις, σου εύχομαι να μην το δεις από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

, δεν δέχομαι τις αερολογίες που λέτε γιατι επαναλαμβάνω με την ιδια λογική ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ θα έπρεπε να ειχαν γινει μπουρλότο μετά τις τόσες φορές που τα δικά τους πρόβατα ( για να μη πω οι επαγγελματιες τους) τα εχουν διαλύσει/κάψει στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις, έχουν κλεισει σχολεία, καταλαβει καταπέλτες πλοίων κλπ κλπ.

Tι ακριβώς έχουν διαλύσει και κάψει στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ θα μου πει κάποιος ΜΙΑ φορά;

Επίσης, το βιντεάκι που μας έκανε ρεζίλι (πάλι) και έχει μπει 3 φορές θα το σχολιάσει κανείς? Κάποιος από όσους θεωρούν ότι οι Χ.Α. στην Αστυνομία κάνουν την δουλειά τους χωρίς πολιτικά δεσμά; Κάποιος που δεν αναγνωρίζει παρακράτος;

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.