Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Ρε αγόρι, ποιες συνθήκες κράτησης; Πλάκα κάνεις ;

Ατσάλινο κοντεϊνερ χωρίς ψύξη με 35 βαθμούς κελσίου απ'έξω!

Δε φτάνει δηλαδή που τους ταϊζουμε κιόλας από catering (να ναι καλά ο Χρυσοχοϊδης) έχουν και παραπονάκια;

Ούτε που ξέρω τι τους ταϊζουν, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, μπορείς να κατανοήσεις ότι το catering μπορεί να είναι σάπιο, ή μπορεί να είναι λίγο. Ότι και να είναι, καμία ενημέρωση δεν έχω..

Αμα δε τους αρέσει γιατι δεν έμεναν στις χώρες τους ή γιατι δεν πήγαν κάπου αλλού ;

Ποιος σου είπε ότι είχαν σκοπό να κάτσουν εδώ? Ποιος σου είπε ότι δεν ήθελαν να πάνε αλλού, αλλά τα μέτρα πχ για την Ιταλία είναι πολύ ποιο σοβαρά από ότι για την Ελλάδα.. Τους έταξαν κάπου έναν παράδεισο, και έφυγαν από το σπίτι τους.

Κανονικά θα έπρεπε από την πρώτη στιγμή να τους έχουν βάλει σε ένα αεροπλάνο (ή καράβι) και να τους στείλουν πίσω πακέτο...

Σύμφωνοι, το πρόβλημα είναι ότι διάφορες νομοθεσίες και κοινοτικές οδηγίες μας απαγορευουν να το κάνουμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να μαθαίνω όλη την αλήθεια.

Το να παρουσιάζεται ένα ρεπορτάζ που λέει τι έγινε και πόσο βάρβαροι και κακοί είναι οι λαθρομετανάστες αλλά δεν γίνεται κουβέντα για τις συνθήκες κράτησεις , για τους λόγους που εξεγέρθηκαν και για το πρόσφατο ιστορικό στο στρατόπαιδο συγκέντρωσης με εκνευρίζει όσο εκνευρίζει εσένα η διασπορά ψευδών ειδήσεων.

Οι συνθήκες κράτησης είναι οι καλύτερες δυνατές για μια χώρα που εδώ και μήνες δεν είναι σε θέση να περιθάλψει στοιχειωδώς τους πολίτες της. Οι κρατούμενοι των λοιπών φυλακών δε πολύ θα ήθελαν να είναι 4 ανα κελί και όχι 8 και στρωματσάδα όπως τώρα. Το να απαιτείς συνθήκες Σουηδίας σε μια χώρα που ματώνει καθημερινά για τα στοιχειώδη είναι γραφικό. Το να προτάσεις αυτές τις όποιες αδυναμίες για την πρόκληση εξεγέρσεων μέσα ή έξω απο εκεί είναι δόλιο.

Ο Αμυράς ένας περίεργος τύπος ήταν, που έλεγε αηδίες, είμαι σίγουρος ότι παρόμοιοι άνθρωποι υπάρχουν κάτω από όλες τις ιδεολογικές ομπρέλες, τελευταίο παράδειγμα ο εθνικιστής που την έπεσε στους μετανάστες στην παραλία..

Περίεργος ο ένας, χιουμορίστας ο άλλος.... Είναι φαίνεται σημείο των καιρών όλοι οι ''περίεργοι'' και οι γραφικοί να βρίσκουν καταφύγιο στα άκρα. Ενθεν και ένθεν. Καλά κάνεις λοιπόν και τον αντιστοιχείς με έτερο ''περίεργο'' της απένατι όχθης. Δυό πλευρές του ίδου νομίσματος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν τους ταΐζουμε, αλλά τα πληρώνει η Ε.Ε., 70 ευρώ το κεφάλι κάθε μέρα. Και επειδή με 70 ευρά ζούσαν σε ξενοδοχεία, προφανώς αυτά τα λεφτά πάνε αλλού. Ορίστε γιατί τους κρατάνε στα στρατόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν τους ταΐζουμε, αλλά τα πληρώνει η Ε.Ε., 70 ευρώ το κεφάλι κάθε μέρα. Και επειδή με 70 ευρά ζούσαν σε ξενοδοχεία, προφανώς αυτά τα λεφτά πάνε αλλού. Ορίστε γιατί τους κρατάνε στα στρατόπεδα.

Θα σου ήμουν υπόχρεος αν έβρισκες μια παραπομπή για το νούμερο. Από όσο ξέρω εγώ, ακόμη και το "κίνητρο επαναπατρισμού" (μετρητά στο χέρι εκτός τα πληρωμένα εισιτήρια αν αποφασίσουν να φύγουν) επιμερίζεται ανάμεσα σε εμάς και την ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα στρατόπεδα λέω, δεν ξέρω για τον επαναπατρισμό. Για τριάντα κέντρα κράτησης πήραμε 250 εκατομμύρια αποκλειστικά από ευρωπαϊκά κονδύλια (sauce). Το νούμερο είναι του δημάρχου Μενιδίου, και η Πιπίλη επιβεβαιώνει εμμέσως όλο το σκηνικό:

gt45r32t.JPG

(το tweet της Πιπίλη είναι παλιό)

Έγινε επεξεργασία από darien
Link to comment
Share on other sites

ROFLMAO@ "10.000 επισκέπτες μέχρι τις 09:30" :hehe:

Καλημέρα

Το αστείο που είναι ;

-Το οτι είναι δύσκολο να δεσουν 4 ή και περισσότερα κρουαζιερόπολοια στον Πειραιά ;

-Το οτι πολλά πλέον απο αυτά χα-λα-ρά μπορούν να έχουν 3500 - 4000 άτομα ως επιβάτες και περίπου άλλους 1500 ως πλήρωμα ;

-Το οτι στη συντριπτική τους πλειοψηφια στα προγραμματά τους έχουν χρόνο παραμονής στο κάθε λιμάνι απο 5 έως το πολύ 12 ωρες ;

-Η μηπως το οτι για πάρα πολύ κόσμο η επίσκεψη στην Ακρόπολη έίναι όνειρο ζωής ;

Δηλαδή άν δεν ήταν ακριβώς 10.000 αλλά 8.000, το σύστημα θα λειτουργούσε ρολόι ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το αστείο που είναι ;

-Το οτι είναι δύσκολο να δεσουν 4 ή και περισσότερα κρουαζιερόπολοια στον Πειραιά ;

-Το οτι πολλά πλέον απο αυτά χα-λαρά μπορούν να έχουν 3500 - 4000 άτομα ως επιβάτες και περίπου άλλους 1500 ως πλήρωμα ;

-Το οτι στη συντριπτική τους πλειοψηφια στα προγραμματά τους έχουν χρόνο παραμονής στο κάθε λιμάνι απο 5 έως το πολύ 12 ωρες ;

-Η μηπως το οτι για πάρα πολύ κόσμο η επίσκεψη στην Ακρόπολη έίναι όνειρο ζωής ;

Δηλαδή άν δεν ήταν ακριβώς 10.000 αλλά 8.000, το σύστημα θα λειτουργούσε ρολόι ;;

Το ότι μέχρι τις 9:30 το πρωι, 10.000 άτομα κατάφεραν να πάνε από το λιμάνι του Πειραιά στο βράχο της Ακρόπολης.

Δεν ξέρω αν χωράνε καλά καλά 10.000 άτομα μπροστά στα εκδοτήρια. Αλλά μια πολύ χρήσιμη πληροφορία θα ήταν, πόσοι άνθρωποι επιτρέπεται να είναι στον αρχαιολογικό χώρο ταυτόχρονα.

Και δεν μπαίνω στον κόπο να δω πόσο ισχύουν τα υπόλοιπα .

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μέχρι τις 9:30 το πρωι, 10.000 άτομα κατάφεραν να πάνε από το λιμάνι του Πειραιά στο βράχο της Ακρόπολης.

Δεν ξέρω αν χωράνε καλά καλά 10.000 άτομα μπροστά στα εκδοτήρια. Αλλά μια πολύ χρήσιμη πληροφορία θα ήταν, πόσοι άνθρωποι επιτρέπεται να είναι στον αρχαιολογικό χώρο ταυτόχρονα.

Πάνε ανετότατα με λεωφορεία. Ειδικά όταν η μέρα τους ξεκινάει απο τις 07:00 το πρωί. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο πάνε απο το Κατάκολο (ακόμα ένας πολύ διαδεδομένος προορισμός κρουαζιεροπλοιων) στην Αρχαία Ολυμπία, και απο το λιμάνι μας εδώ, στο Αχίλλειο. Αν είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να μας ενοχλεί, αυτό είναι το ωράριο που έχουν οι αρχαιολογικοί χώροι, το οποίο είναι για γέλια (συνήθως κλείνουν στις 15.00).

Και δεν μπαίνω στον κόπο να δω πόσο ισχύουν τα υπόλοιπα .

Όπως θες. Αλλωστε facts είναι. Δεν τα βγάζω απο την κοιλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες. Αλλωστε facts είναι. Δεν τα βγάζω απο την κοιλιά μου.

H καταγγελία έγινε είδηση με τον τίτλο "αν ισχύει", και η είδηση με τον τίτλο "αν ισχύει" έγινε τώρα αδιάσειστο γεγονός.

Χωρίς ρεπορτάζ και διασταυρωση εσύ είσαι σίγουρος για την αλήθεια των γεγονότων και τον αριθμών όπως τα κατήγγειλε κάποια ξεναγός Βάση Τράκα.

Μάλιστα.. και χθες σε πείραζε η τρίχα που έγινε τριχιά από τα άλλα μίντια, αυτά που ιδεολογικά τακιμιάζω εγώ και όχι εσύ..

Link to comment
Share on other sites

10.000 άτομα κατά την γνώμη μου είναι πολλά...καλό θα ήταν να υπήρχαν εικόνες επί τούτου...

Όμως εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση... Οι επισκέπτες θα ήταν 3000-5000, και οι υπάλληλοι 2 αντί για ένας...Για μένα είναι αδικαιολόγητο Αύγουστο μήνα full season να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν οι τουρίστες. Φταίνε οι υπεύθυνοι του αρχαιολογικού χώρου, και οι ίδιοι οι υπάλληλοι. Φταίνε επίσης αυτοί που δεν έχουν προβλέψει για internet ticket

Acropolis of Athens, Attiki (Hellas - GR)

http://www.acropolisofathens.gr/aoa/?s=tickets

Hours & Ticketing | Acropolis Museum

- Tickets via the e-ticketing service

The online service of the Museum is currently being updated and will be available soon.

είμαστε πίσω λέμεεεεε...και μετά μας λένε οι υπάλληλοι του υπουργείου Τουρισμού ότι κάνουν καλή δουλειά. ημιτελής δουλειά κάνουν..

Εγώ θα πάω Βαρκελώνη σε δύο εβδομάδες. Για την Sagrada Familia έχει λοιπόν Site και αγοράζεις από εκεί το εισιτήριο σου και μάλιστα αποφεύγεις ουρές και ταλαιπωρία. Τα ίδια και στο Βατικανό που επισκέφτηκα το 2009.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

10.000 άτομα κατά την γνώμη μου είναι πολλά...καλό θα ήταν να υπήρχαν εικόνες επί τούτου...

Όμως εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση... Οι επισκέπτες θα ήταν 3000-5000, και οι υπάλληλοι 2 αντί για ένας...Για μένα είναι αδικαιολόγητο Αύγουστο μήνα full season να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν οι τουρίστες. Φταίνε οι υπεύθυνοι του αρχαιολογικού χώρου, και οι ίδιοι οι υπάλληλοι. Φταίνε επίσης αυτοί που δεν έχουν προβλέψει για internet ticket

Acropolis of Athens, Attiki (Hellas - GR)

tickets | Acropolis of Athens

Hours & Ticketing | Acropolis Museum

είμαστε πίσω λέμεεεεε...και μετά μας λένε οι υπάλληλοι του υπουργείου Τουρισμού ότι κάνουν καλή δουλειά. ημιτελής δουλειά κάνουν..

Εγώ θα πάω Βαρκελώνη σε δύο εβδομάδες. Για την Sagrada Familia έχει λοιπόν Site και αγοράζεις από εκεί το εισιτήριο σου και μάλιστα αποφεύγεις ουρές και ταλαιπωρία. Τα ίδια και στο Βατικανό που επισκέφτηκα το 2009.

1) Το quote σου είναι από το μουσείο (εκείνο εκεί με τους άξιους υπαλλήλους από την Μεσσηνία), όχι από τον αρχαιολογικό χώρο.

2) Α όχι όχι, 10.000 είπε, περιμένω να δω 10.000, άντε 9950 τουρίστες, και μόνο έναν υπάλληλο να κόβει εισητήρια. Το να λέμε αριθμούς για εντυπώσεις νομίζω είναι καταδικαστέο από όλο το φόρουμ, έτσι?

3) Ένα σοβαρό ρεπορτάζ θα μας έλεγε πόσα παίρνουν οι φύλακες, οι προϊστάμενοι τους και οι διάφοροι παρατρεχάμενοι για να κάνουν αυτό που (δεν) κάνουν, και θα μας έλεγε και αν είναι απλήρωτοι..

4) Ναι να πάνε σπίτια τους, πρώτα οι προϊστάμενοι όμως(γιατί η δουλειά τους είναι να κάνουν καλά την δουλειά τους οι φύλακες, αν δεν την κάνουν, και δεν κάνουν κάτι για αυτό, ποιος φταίει) και μετά οι φύλακες (αν δεν διορθωθεί η κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Πάνε ανετότατα με λεωφορεία.

Από την στιγμή που δε μιλάμε για την Ινδία, 50-55 άτομα δεν χωράνε σε ένα λεωφορείο;

55 πες, δηλαδή 181 λεωφορεία. Μέχρι τις 09:30. Μάλιστα.

Για το "αν ισχύει" του kitsosblog.gr που το έκανες "facts", δε θα σχολιάσω.

Θέλω να πιστεύω ότι τρολλάρεις, γιατί με τέτοια επιχειρήματα, σοβαρά δε μπορώ να σε πάρω.

Link to comment
Share on other sites

1) Το quote σου είναι από το μουσείο (εκείνο εκεί με τους άξιους υπαλλήλους από την Μεσσηνία), όχι από τον αρχαιολογικό χώρο.

2) Α όχι όχι, 10.000 είπε, περιμένω να δω 10.000, άντε 9950 τουρίστες, και μόνο έναν υπάλληλο να κόβει εισητήρια. Το να λέμε αριθμούς για εντυπώσεις νομίζω είναι καταδικαστέο από όλο το φόρουμ, έτσι?

3) Ένα σοβαρό ρεπορτάζ θα μας έλεγε πόσα παίρνουν οι φύλακες, οι προϊστάμενοι τους και οι διάφοροι παρατρεχάμενοι για να κάνουν αυτό που (δεν) κάνουν, και θα μας έλεγε και αν είναι απλήρωτοι..

4) Ναι να πάνε σπίτια τους, πρώτα οι προϊστάμενοι όμως(γιατί η δουλειά τους είναι να κάνουν καλά την δουλειά τους οι φύλακες, αν δεν την κάνουν, και δεν κάνουν κάτι για αυτό, ποιος φταίει) και μετά οι φύλακες (αν δεν διορθωθεί η κατάσταση).

1. τα Link τα είδες; και τα τρία; μπααααααα...

2. Δεν με νοιάζει τι λέει το ρεπορτάζ..με νοιάζει πως το μεταφράζω εγώ με βάση την νοοτροπία του έλληνα να κάνουμε την τρίχα τριχιά και να το επεξεργάζομαι αναλόγως...

3. Δεν με νοιάζει πόσα παίρνουν. Είναι εκεί και κάνουν μια δουλειά με την θέληση τους (αφού είναι εκεί); Να την κάνουν...Ειδάλλως να παραιτηθούν και να την κάνει κάποιος άλλος. Με λίγα λόγια με νοιάζει το αποτέλεσμα, και το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε υπηρεσίες κάτω του μετρίου, γενικά.

4. Συμφωνώ, αλλά στον ιδιωτικό τομέα ο προϊστάμενος θα έδιωχνε έναν-δυο από τους φύλακες και μετά οι υπόλοιποι θα ήταν σούζα. Καλό είναι να δοθούν και τα κατάλληλα εργαλεία στους υπεύθυνους να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Όχι να είναι με τα χέρια δεμένα και να τους κάνουν ότι θέλουν οι φύλακες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα στρατόπεδα λέω, δεν ξέρω για τον επαναπατρισμό. Για τριάντα κέντρα κράτησης πήραμε 250 εκατομμύρια αποκλειστικά από ευρωπαϊκά κονδύλια (sauce). Το νούμερο είναι του δημάρχου Μενιδίου, και η Πιπίλη επιβεβαιώνει εμμέσως όλο το σκηνικό:

...

(το tweet της Πιπίλη είναι παλιό)

Πήραμε 250 εκ. € για να κατασκευάσουμε χώρους φιλοξενίας για 30.000 παράνομους μετανάστες. Χώρια το πώς δόθηκαν οι εργολαβίες (πιθανότατα σε γνωστούς και φίλους), με μια πρόχειρη εκτίμηση εικάζω ότι μπαίνουν λεφτά κι από τον κρατικό προϋπολογισμό. Εκτός από το tweet του δημάρχου που κόπτεται επειδή έμεινε έξω από τη μοιρασιά, δε βλέπω κάτι άλλο που να επιβεβαιώνει το νούμερο.

Όσο για το θέμα με την Ακρόπολη, το θεωρώ απαράδεκτο να προσφέρεις μια ακριβή υπηρεσία σε ~4000 άτομα και να τους ξεφορτώνεις λέγοντας τους "κόψτε το λαιμό σας". Είναι στοιχειώδες να μπεις στον κόπο να πάρεις ένα τηλέφωνο για να εξασφαλίσεις ότι η Ακρόπολη μπορεί να τους υποδεχτεί ή ακόμη καλύτερα να αγοράσεις 4000 εισιτήρια προκαταβολικά και να φροντίσεις να μπουν χωριστά, χωρίς ουρές και μεμψιμοιρίες.

Αν μέσα σε 1 ώρα εμφανίστηκαν 10000 άτομα στην είσοδο, δε φταίει ο φύλακας που δεν μπορεί να τους εξυπηρετήσει. Φταίει ο διοργανωτής της κρουαζιέρας και το ρημάδι το Υπουργείο Πολιτισμού που δεν έχει βγάλει ακόμη ηλεκτρονικά εισιτήρια με ημερήσιο πλαφόν για να μπορούν όσοι επισκέπτονται το χώρο να ξέρουν αν θα μπουν ή θα μείνουν απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δε μιλάμε για την Ινδία, 50-55 άτομα δεν χωράνε σε ένα λεωφορείο;

55 πες, δηλαδή 181 λεωφορεία. Μέχρι τις 09:30. Μάλιστα.

Για το "αν ισχύει" του kitsosblog.gr που το έκανες "facts", δε θα σχολιάσω.

Θέλω να πιστεύω ότι τρολλάρεις, γιατί με τέτοια επιχειρήματα, σοβαρά δε μπορώ να σε πάρω.

Facts είναι αυτά που αναφέρω εγώ στο ποστ μου, και όχι αυτά που αναφέρει η είδηση. Παρανοήσατε.

Και γιατι δηλαδή σου κάνουν εντύπωση τα 181 λεωφορεία ; εδώ πάνω μια μέση ημέρα με κρουαζιέρες παίζουν καμία 50αρια. Γιατί νομίζεις ότι πιάνουν στον Πειραιά αν όχι για να επισκεφθούν την Ακρόπολη ;; που αλλού θα πήγαιναν ; στην τρούμπα ;

Και επαναλαμβάνω: αν δηλαδή δεν ήταν 10.000 αλλά 8.000 τι σήμαίνει; ότι δεν πρέπει να μπούνε στην Ακρόπολη κάμια φορά; ή μήπως ότι πρέπει να τρέχουν σαν χεσμένοι να προλάβουν το ωράριο ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.